بر بام بازار چهار شنبه 13 آذر ماه…

292
telegram nokhbegan-start
بر بام بازار چهار شنبه 13 آذر ماه...Reviewed by فرزاد عباس زاده on Dec 4Rating:

 

 


خبر مهم : نخبگان 6 پرشد و پذیرش دوره 7 نخبگان بورس شروع شد

پذیرش دوره نخبگان بورس 6  مجموعه خانه سرمایه تمام شد و ظرفیت این دوره پرشد . اما پذیرش دوره هفتم و آخرین دوره نخبگان بورس  سال 95 (دوره هفتم ) با رویکردی جدید در زمان برگزاری آغاز شد . برای اطلاعات بیشتر آشنایی بیشتر با این دوره می توانید عبارت " نخبگان" را به 5000100090 ارسال نمایید و یا اینجا کلیک کنید و در صفحه دوره فرم پذیرش را پر نمایید.
 

احوال شـاخص

آخرین روز بازار نیز به اتمام رسید.اوضاع این طور نشان می دهد که امید به صنایعی همچون سیمان،دارو سنگ آهنی و بالاخره پتروشیمی بر قرار است.ظاهرا تا 17 آذر ماه خبری از بودجه بازی نیست و می توان کمی آرامش برای بازار متصور شد.

اخبار حائز اهمیت در سایر رسانه ها

 دولت سریلانکا تمایل دارد تا بار دیگر از ایران نفت وارد کند و در این راستا در حال بررسی توافقنامه اخیر بین ایران و گروه ۱+۵ است.  دبیر کل سازمان ملل متحد گفت: تصمیم خود را در مورد فهرست کشورهایی که در کنفرانس ژنو ۲ در تاریخ ۲۲ ژانویه شرکت می کنند گرفته ام و ایران نیز باید در این کنفرانس حضور داشته باشد. قائم‌مقام وزیر صنعت، معدن و تجارت با بیان اینکه باید از لحاظ تراز تجاری به نقطه مطلوبی برسیم، گفت: ارزش صادرات بر واحد وزن، نسبت به ارزش واردات بر واحد وزن، یک به سه است و این نشان می‌دهد نسبت صادرات و واردات متعادل نیست. رئیس انجمن تولیدکنندگان و صادرکنندگان سنگ آهن، تعویق سه ساله در دریافت عوارض صادرات ‏سنگ آهن را خواستار شده است. عضو هیات مدیره خانه صنعت و معدن با اشاره به اینکه هنوز مشکلات واحدهای تولیدی به قوت خود باقی است و ال سی ۳۰درصدی هم هنوز اجرا نشده است، گفت: به نظر می رسد دولت علاقه چندانی به ادامه فعالیت کارگروه حمایت از تولید ندارد. در لایحه پیشنهادی بودجه ۹۳، سقف بودجه  ۱۹۰‌هزار‌میلیاردتومان تعیین شده است؛ آنطور که نمایندگان به نقل از آقای نوبخت گفته‌اند، قیمت هر بشکه نفت نیز در بودجه سال آینده صددلار اعلام شده است. البته خبرهایی هم درباره نرخ‌دلار پیشنهادی دولت در بودجه ۹۳ بیرون آمد و نمایندگان در گفت‌وگوهایی که با تسنیم داشتند، گفتند احتمالا نرخ‌ دلار دو هزارو۵۵۰ الی دو هزارو۵۶۰‌ تومانی در بودجه نهایی شود و دولت هم این نرخ را پیشنهاد کرده بود. دولت مالزی در راستای هدفمند کردن یارانه‌ها اعلام کرد که از سال آینده بهای برق در این کشور استوایی 15 درصد افزایش خواهد یافت.

بازار ارز

در بازار این روز نرخ دلار به 2940 تومان رسید . نرخ مرجع بانک مرکزی نیز به 24826 ریال اعلام شد .

بازارهای جهانی

همانگونه که دیروز اشاره شد ارائه گزارشات نه چندان مثبت حوزه یورو و چین کماکان بازار فلزات را با روند منفی همراه ساخته در این بین هر اونس طلا1223 دلار  ،هر بشکه نفت خام WTIو با افزایش یک درصدی 97.23 و  برنت با افزایش 1.8 درصدی به 113 دلار رسید . در بازار لندن نیز نشانه ها از افزایش حمایت ها خبرمیدهد براین اساس شاهد بهبود نسبی معاملا میباشیم مس به 6975 – روی 1860 و سرب نیز 2041 دلار معامله میشوند .

** شنیده شده **

شنیده ها شده با افزایش تولید و نرخ فروش محصولات در کهمدا ،این شرکت ارزنده بطری ساز شیشه ای، توانایی تعدیل مثبت درآمد هر سهم از 1293 ریال به 2500 ریال در سالجاری و سال آینده را بدست آورده و برخی از حقوقی های بازار در حال جمع آوری سهم هستند.

شنیده شده تعدیل مثبت انتظاری در انتظار وپخش است این شرکت هلدینگ سرمایه گذاری که پرتفوی ارزشمندی از چند سهم ارزنده دارویی را در ترکیب خود دارد، توانایی تعدیل مثبت درآمد از مبلغ 2061 ریال فعلی به 2500 ریال را دارد. از دیگر سو، افزایش خالص ارزش داراییهای هر سهم وپخش به 2550 تومان رسیده و قابلیت رشد قیمتی سهم تا محدوده 80 درصدی ناو را فراهم ساخته است.

** گفته شده **

اصلاح قیمت فعلی در نمادهای خودرویی موقت می باشد.خزامیا خساپا خگستر خبهمن و… از این دست می باشند کف قیمت زامیاد و سایپا 200 خگستر حمایت 240 و …
لازم به توضیح نمودارهای گروه در حال گذر از مقاومتی حساس در بلندمدت می باشند که گذر از آن ها این گروه را در فاز بعدی رشد ( اصلاح فعلی با الگوی پرچم تطابق دارد) بازدهی حداقل 50 درصدی خواهد بود اما پیشنهاد می شود به این گروه به دید بلندمدت نکاه کنید و خریدها در منفی صورت گیرد زیر تلورانس گروه در مقاطعی زیاد می باشد و عاملی نشود برای متضرر شدنتان …

در نماد پارس خودرو نیز گویا برخی توافقات با رنو در حال انجام است که بخشی از فروش محوصلات شرکت را در دست بگیرد.

نگاه گروه به روند شبندر می باشد این نماد در موقعیت حمایتی مناسبی خواهد بود به نظر می رسد شبندر و شپنا با توجه به نزدیکی به زمان اعلام افزایش سرمایه در یک ماه آتی از شرایط مطمئن تری برخوردارند پس از این دو نماد شبریز نیز شرایط مناسبی برخوردار است .
شاوان و شتران باید ریسک بیشتری را تحمل کنید.

بخشی از مصاحبه مدیرعامل مپنا با ایسنا :

مدیر عامل گروه مپنا از صرفه جویی سالانه هشت میلیارد لیتر سوخت از طریق تبدیل واحدهای بخار به سیکل ترکیبی خبر داد و گفت: پیش بینی شده که میزان مصرف برق در تابستان 93 بالغ بر 5000 مگاوات افزایش پیدا کند و براساس برنامه ریزی باید تا زمان مذکور 2000 مگاوات ظرفیت وارد مدار شود.

وی با اشاره به وارد مدار شدن فازهای 12، 15،‌ 16، 17 و 18 پارس جنوبی در سال آینده گفت:‌ ورود فازهای مذکور به مدار نگرانی ما را از لحاظ سوخت برطرف می‌کند اما باید در نظر داشت که با ورود صنایع نیاز این بخش به برق نیز بیشتر می‌شود و باید برق فازهای مذکور تامین شود.

مدیر عامل گروه مپنا با تاکید بر این‌که نگرانی زیادی از سمت تقاضا در صنعت برق وجود دارد گفت: براساس برنامه ریزی 2000 مگاوات ظرفیت نیروگاهی باید تا تابستان سال آینده وارد مدار شود که با توجه به وضعیت نامتناسب صنعت برق شانس اجرای برنامه‌ها کم است.

علی‌آبادی با اشاره به جلسات متعددی که وزیر نیرو با نمایندگان مجلس در کوتاه مدت داشته است، گفت: برای دریافت سهم ارز صادرات نیز تلاش‌های زیادی شده است و در مدت کوتاه اخیر کارهای خوبی صورت گرفته است.

وی تصریح کرد: اگر در همه کشور کارها را بررسی کنیم و به آن‌ها امتیاز دهیم، صنعت برق حتما می‌درخشد.

مدیر عامل گروه مپنا با اشاره به این‌که ما در زمره بهترین‌ها هستیم گفت: کوچکترین خدشه می‌تواند تاثیر زیادی بر کار بگذارد. امروز ایران در حوزه برق زبان زد خاص و عام است و همه می دانیم که در دنیا جز کشورهای مطرح در حوزه برق هستیم.

علی‌آبادی با اشاره به کمبود برق در سوریه، ترکیه، عراق، هند و کشورهای حاشیه خلیج فارس از جمله امارات گفت: اروپا نیز برای تامین برق نگرانی دارد. با این وجود ما در ایران از لحاظ زیرساختی در وضعیت خوبی قرار داریم و جز شش کشور سازنده توربین در جهان هستیم.

وی با اشاره به این‌که به دست آوردن جایگاه کنونی در دنیا بسیار سخت بود اما از دست دادن آن با غفلت محقق شدنی است گفت: براساس جلسه‌ای که در وزارت نیرو برگزار شد تصمیم گرفته شد تا سال 93 2000 تا 3000 مگاوات ظرفیت نیروگاه حرارتی و 350 مگاوات ظرفیت نیروگاه‌های بادی و خورشیدی ایجاد شود واین درحالی است که منابع مالی لازم در دست نیست لذا باید تلاش کنیم تا با استفاده از سرمایه بخش خصوصی پروژه‌ها را پیش ببریم.

مدیرعامل گروه مپنا با اشاره به این‌که تامین برق برای سال 94 با شرایط بهتری صورت می گیرد گفت: با کمک ماده 19 44 واحد توربین بخار به سیکل ترکیبی تبدیل می شود که با این کار حدود شش درصد راندمان افزایش یافته و به طور کلی راندمان به حدود 43 درصد می رسد.

وی با تاکید بر این‌که گروه مپنا نه تنها به شرکت‌ها زیر مجموعه خود بلکه به تمام فعالان صنعت برق کمک می‌کند تا در راستای تامین نیاز ملی گام بردارند،گفت: مطالبات بیش از 5000 میلیارد تومانی مپنا از صنعت برق نشان دهنده این است که ما صادقانه کار می کنیم و به دنبال منفعت نیستیم. به همه کمک می کنیم که در داخل و خارج کشور بدرخشند چرا که می‌خواهیم زنجیره‌ای ایجاد کنیم تا همه فعالان صنعت برق خود را در یک شبکه ببینند.

مدیر عامل گروه مپنا با اشاره به این‌که حدود یک سوم توربین‌های V94.2 دنیا توسط گروه خود ساخته‌ایم و در داخل و کشورهای خارج نصب کرده‌ایم گفت: با ساخت این توربین‌ها دغدغه ما،عملکرد خوب آن‌ها و ارتقای توربین‌های ساخته شده در کنار خدمات رسانی با قیمت مناسب و سرعت بالا است.

علی‌آبادی با تاکید بر این‌که سال آینده توربین MAP2B ساخت مپنا وارد مدار می‌شود که به مراتب نسبت به توربین‌های کنونی بهتر عمل می‌کند، گفت: شبکه‌ای برای ایجاد توربین‌های V94.2 در کشور ایجاد شده است باید دنبال سازوکاری باشیم تا برای کشور و مردم افتخار بیافرنیم.

وی با اشاره به این که مپنا از واحدهای پره کلاس E عبور می‌کند گفت: در آینده واحدهای کلاس F را می سازیم تا در مرزهای دانایی با دنیا رقابت کنیم.

مدیر عامل گروه مپنا دلیل عدم انجام هدف مذکور را در زمان کنونی مقرون به صرفه بودن از لحاظ اقتصادی و داشتن شرایط مناسب از لحاظ دانش خواند و گفت: قیمت یک پره توربین کلاس F یک میلیون و 600 هزار یورو است.

علی‌آبادی با اشاره به این‌که در حال حاضر 104 واحد توربین بخار در کشور وجود دارد چرایی عدم تبدیل آن‌ها به سیکل ترکیبی را مطرح کرد و گفت: اولویت برای ارتقای راندمان، تبدیل واحدهای بخاری به سیکل ترکیبی است. کارهایی که صورت گرفته به مرزی رسیدیم که می توانیم ادعا کنیم توانایی ساخت پره‌های توربین کلاس F را داریم.

وی در پایان مطالب خود خاطرنشان کرد: ما امروز دارنده بزرگترین کارخانه توربین‌سازی در اشل جهانی هستیم و بزرگترین شبکه تامین را در منطقه داریم بنابراین می‌گوییم هر کسی از ما توربین می خواهد نگران تامین قطعات نباشد. ظرفیت های ممتاز ایجاد شده از آن ایران است و به آن افتخار می کنیم.

نتیجه : شرایط برای رش مپنا وجود دارد و در سال های آتی فراتر از رسد قیمت رشد سود سهم را نیز شاهد خواهیم بود و این گونه نمادهای سهامداری بیش از نوسانکیری جواب گوی نیاز سهامداران را برطرف خواهد ساخت.

میدکو:با توجه به انتشار خبر آزاد سازی نرخ سنگ آهن این نماد پرپتانسیل نیز میتواند مورد توجه قرار گیرد . از برنامه هایاین هلدینگ که در دست اجرا و احداث می باشد میتوان به با توجه به برنامه تولید 4.2میلیون تن فولاد، 7.5میلیون تن گندله سنگ آهن،8میلیون تن کنسانتره سنگ آهن،800هزارتن کک متالورژی،550 هزار تن کنسانتره زغالسنگ،12 هزارتن فرو سیلیسیم ،50 هزارتن کاتد مس و 12هزار تن صنایع پایین دستی مس از مزیت های ویژه ای در سال های آتی محوسب می شود اشاره نمود .
اجرایی شدن افزایش سرمایه تا پایان سال از دیگر نکات میدکو عنوان می شود که این شرکت را همان  گونه که در مطالب پیشین نیز اشاره نمودیم مورد توجه سرمایه گذاران بلندمدت قرار داده است.

وغدیر :بررسی گزارش 93 و افزایش 10 درصدی سود به 1300 ریال نکته خاصی را در خود ندارد اما دو رخداد مهم پیش روی این هلدینگ میباشد که کماکان نماد را در معرض توجه قرار می دهد  ،افزایش 100 درصدی سرمایه که پیش از این برنامه 50 درصدی رادر دستور کار داشت  و خرید 40 درصد پتروشیمی 600 میلیارد تومان پارس که در گروه پلیمر قرار دارد.

بسوییچ که  اولین و بزرگترین سازنده کلیدها و سکسیونرهای فشار قوی و متوسط در ایران می باشد و از جایگاه ویژه ای در صنعت و منطقه برخوردار می باشد انتظار داریم با کاهش تحریم ها از شرایط مناسبی در تولید و فروش مواجه گردد پارس سویچ که برنامه افزایش سرمایه 35میلیارد تومانی از محل سود انباشته را در برنامه دارد با توجه به کاهش بهای تمام شده و قیمت مس از یک سو و انتظار از تحقق تعهد برنامه براوردی فروش و تولید تا پایان سال 22میلیارد تومان بیش از بودجه محصولات خود را به فروش برساند که سود شرکت را از 48 به 75 تومان در محافظه کارانه ترین تحلیل میتوان برآورد نمود.

روند قیمت :
سهم وارد مناطق حساس تصمیم گیری شده این ، بسوییچ در حال گذر از مقاومت نزولی 27 ماهه در نمودار تعدیل نشده قراردارد از سوی دیگر الگوی روند فعلی الگوی پرچم می باشدکه با گذر از 505 تومان اهداف آتی را 600 تا720 تومان بریا سهم براورد می کنیم.
مقاومت پیش رو » 505  و محدوده530 تا550 تومان که در نمودار تعدیل مقاومت صعودی 27 ماهه می باشد.بنیاد سهم نیز حرکت رشد در و آغاز تحولات مثبت در سالهای آتی را نشان می دهد.

در مورد سغرب گذر از 930 اهداف1100تا1200 تومان را پیش رو خواهد داشت از سوی دیگر خبر پذیرش ریسک صادرات سیمان توسط سندوق ضمانت از صادرات و اخبار مثبت دیگری که در مطلبی به آن اشاره نمودیم انتظار افزایش تقاضا رادر محدوده 900 تومان خواهیم داشت . از لحاظ بنیادی تایید شده و در گزارش 9ماهه نیز با تعدیل همراه خواهد شد.

پس از انتشار افزایش میزان صادرات و افزایش نرخ سیمان صادراتی که میتواند عامل ادامه گزارشات مثبت در دوره 9 ماهه و 12ماهه گروه باشد خبر مثبت دیگر در گروه را دبیر انجمن تولیدکنندگان سیمان گفت که  طبق مذاکراتی که با صندوق ضمانت صادرات شده است، تفاهمنامه‌ای برای پذیرش ریسک صادرات سیمان از سوی این صندوق امضا شد و از این پس، ریسک صادرات سیمان پوشش داده می‌شود.
دبیر انجمن سیمان افزود: به این ترتیب، خریدار سیمان ایران به صندوق ضمانت صادرات معرفی می‌شود تا ریسک پرداخت آن پوشش داده شود.
وی تصریح کرد: در حال حاضر بخشی از سود حاصل از فروش سیمان نصیب دلالان می‌شود که با حذف آنها، سود فروش سیمان نصیب تولید‌کننده واقعی خواهد شد.
وی در خصوص آخرین وضعیت بحث‌های مربوط به نحوه محاسبه بازپرداخت تسهیلات ارزی صنعتگران نیز گفت: این موضوع در مجلس در حال بررسی است تا با تصویب در صحن علنی مجلس، تکلیف آن مشخص شود.

با توجه به مسائل مطرح شده کمکان روزهای خوش سیمانی ادامه خواهد داشت و به نظر نگارنده یه این گروه باید دید بلندمدت تری راداشته باشیم از سوی دیگر روند قیمت ها نیز از ادامه رشد گروه حکایت دارد
سفارس سغرب سهگمت سدور سمازن سکرد از نمادهای صادراتی گروه می باشد .

تنها چالش گروه که میتواند کمی از سرعت گروه بکاهد تعیین تکلیف فاز دوم هدفمندی و ابعاد آن می باشد.

باز هم سنک آهنی ها و این بار گویا رئیس انجمن تولیدکنندگان و صادرکنندگان سنگ آهن از آزادسازی قیمت سنگ‌آهن برای شرکت‌های زیرمجموعه سازمان توسعه معادن خبر داد و گفت: مذاکرات برای آزادسازی قیمت سنگ آهن شرکت‌های خصوصی رئیس انجمن تولیدکنندگان و صادرکنندگان سنگ نیز در حال انجام است.  آهن، تعویق سه ساله در دریافت عوارض صادرات ‏سنگ آهن را خواستار شده است.

این در حالی است که آزادسازی قیمت سنگ آهن شامل دو مرحله است که مرحله اول مربوط به واحدهای زیرمجموعه‌ ایمیدرو می‌شود که یکسری تفاهمنامه در این خصوص در سازمان توسعه معادن امضاء شده است.به گفته اکبریان، قیمت سنگ آهن برای دو واحد زیرمجموعه ایمیدرو شامل گل‌گهر و چادرملو آزاد شده است.وی در خصوص بحث بهره مالکانه معادن سنگ آهن نیز گفت: اگر قرار است دولت سهمی را از محل صادرات سنگ آهن یا درآمد معادن کسب کند، بهتر است این رقم به صورت تجمیع حقوق دولتی محسوب شود.

در مجموع آزادسازی نرخ سنگ آهن  ،همسازی با قیمت های جهانی ، افزایش عوارض صادراتی  ،دریافت بهره مالکانه از مهمترین مباحث مطرح شده در سه نماد یاد شده میباش که اثر گذاری بالایی را هر کدام خواهند داشت انتظار داریم در صورتی که نرخ سنگ اهن همسان سازی با قیمت های جهانیش ود شاهد دریافت بهره مالکانه و افزایش عوارض نیز باشیم ، هر سهم نماد با توجه به طرح های توسعه ای که دارند کماکان مورد توجه بازار قرار خواهند گرفت .

با توجه به اخبار فوق نمادهای کگل کچاد کنور ومعادن امید وسپه مورد توجه قرار خواهند گرفت در این بین کچاد کهاز توان تعدیل بالاتر و ومعادن با توجه به افزایش سرمایه از حمایت و رشد قیمت بهتری برخوردار خواهند بود.

همچنین برای تحلیل آینده ی گروه خودرویی ها ، اینجا را کلیک کنید.

آخر هفته ی خوبی داشته باشید دوستان :…

bashgah-banner
نوشته قبلیگزارش کدال به زبان تحلیلها
نوشته بعدیاز گروه خودرویی…
فارغ التحصیل دانشگاه تخصصی علوم اقتصادی,کارشناس مدیریت مالی،تحلیلگر تکنیکی بازار سرمایه ،کارگزار بورس اوراق بهادار و پرتفوی گردان حقوقی و حقیقی. % امید است بتوانم با همیاری و همفکری فعال و شناخت رفتار بازار،گامی موثر در ارتقائ شخصیت معاملاتی و رشد سرمایه ی افراد بردارم %

4 نظرها

  1. سلام خسته نباشی فرزاد جان و ممنون از تحلیلت
    در مورد سهگمت و شبندر میشه توضیح بیشتری بدین؟
    منظور از رفع گره معاملاتی چی هست؟
    اگه رمپنا با این اوضاع پیش بره چی میشه الان 4 روز هستش که قیمت پایانی خوبی نداره.

نطر گذاشتن