بر بام بازار چهار شنبه 15 آبان…

210
telegram nokhbegan-start
بر بام بازار چهار شنبه 15 آبان...Reviewed by فرزاد عباس زاده on Nov 6Rating:

 

 


خبر مهم : نخبگان 7 پرشد و پذیرش دوره 8 نخبگان بورس شروع شد

پذیرش دوره نخبگان بورس 7  مجموعه خانه سرمایه تمام شد و ظرفیت این دوره پرشد . اما پذیرش دوره هشتم و اولین دوره نخبگان بورس  سال 96 (دوره هفتم ) با رویکردی جدید در زمان برگزاری آغاز شد . برای اطلاعات بیشتر آشنایی بیشتر با این دوره می توانید عبارت " نخبگان" را به 5000100090 ارسال نمایید و یا اینجا کلیک کنید و در صفحه دوره فرم پذیرش را پر نمایید.
 

احوال شـاخص

سلام و عرض ادب خدمت دوستان و عزیزان فعال در بازار؛

روز پایانی هفته در نهایت با ثبت رکوردی دیگر خوش خاطره شد.این رکورد را باید مدیون فارس شبندر مپنا پارسان و تاپیکو دانست.فارس به تنهایی بیش 25% این رشد را بر عهده داشت.دیروز اشاره داشتم به این که امروز روز سرنوشت سازی می تواند باشد.دلیل آن هم در نموداری که در مطلب روز گذشته به آن پرداختیم می توان جستجو کرد.آخرین مانور شاخص در این محدوده ها حدود دو هفته ی پیش بود  که پس از لمس 74519 واحد افت بسیار ملایمی را در پیش گرفت.ما در این نمودار واگرایی مثبت زمانی را نشان شما دادیم.امروز با توجه به رشد 1400 واحدی نفوذی عمیقی به این عدد صورت گرفت که سبب ساز تزریق محرکی دیگر به سایر گروه ها شد.خبر مهمی که در ابتدای بازار رسانه ای شد نیز بی تاثیر نبود.این خبر از طرف پورابراهیمی (عضو کمیسیون اقتصادی مجلس) و در خصوص منتفی شدن بالا رفتن نرخ سود سپرده های بانکی بود.لذا انتظار می رفت تا امید های از دست رفته به بازار برگردد.عوامل دیگری نیز مزید بر علت بودند که از انها می توان به اخبار و گزارش های دیروز در خصوص سهم های پرپتانسیل اشاره داشت.از جمله ی انها می توان به گزارش شبندر و قریب الوقوع بودن احداث پروژه ها اشاره داشت.از طرف دیگر حتی امروز مجلس به دولت اولتیماتوم داده که نرخ خوراک مایع باید بر اساس قوانین خصوصی سازی باشد.در نظر داشته باشید که این قوانین نرخ 3 سنت را در خود گنجانده اند.در صورتی که هم اکنون دولت می خواست نرخ 14 سنت را تصویب کند.البته که با تخفیفاتی قرار شد این نرخ به 10 سنت نیز برسد اما انتشار این خبر می تواند فضای جدیدی برای عایدی اعضای پتروشیمی باز کند چرا که این ها نرخ 7 سنتی داشتند.از طرف دیگر گزارش کچاد با تعدیل 18% و پوشش مناسب منجر به رشد سایر همگروهی ها نیز شد.

گروه رایانه که اخیرا به علت خرید های حقوقی مدتی است که درخشش خود را آغاز کرده این بار به کمک نمودار ها و اصول تکنیکی شان عرض اندامی دوباره کردند.در این گروه که رکیش و رتاپ داعیه دار رونق معاملاتی و رنگ های سبز شدند حتی با توجه به ریزش های صفوف تقاضا دوباره مورد توجه قرار گرفتند.در خصوص رکیش افزایش سرمایه مطرح شده و در خصوص رتاپ نیز قرار داد های جدید.هر دو نیز از دید تکنیکال مورد توجه هستند.

در گروه پتروشیمی اشاره داشتیم به وضعیت تاپیکو و جم که مکمل هم دیگرند.به شاراک نیز اشاره داشتیم که نرخ خوراک مایع مصرف می کند.

گروه معدنی و فلزات مدتی است که عقب نشینی کرده و به بازار مدیون هستند.نکته ی قابل توجه نرخ های جهانی و گزارش های خنثی آنها بود.به نظر می رسد اکثر این نماد ها تعدیل خوبی در انتهای سال داشته باشند.

در گروه سیمانی هم احتمال می دهیم کمی ضعیف شوند اما رویکرد صعودی دارند.دلیل آن را هم به پای افزایش نرخ مازوت شان می گذاریم.همجنین سشرق با نزدیک شدن به 300 تومان افزایش عرضه ها را تجربه خواهد کرد.

شنیده های امروز:

سیمان سپاهان طبق براورد در یک سال آتی پتانسیل افزایش قیمت 360 تا400 تومان را برخوردار است اما در کوتاه مدت نیز شرایط برای رشد و نوسان گیری فراهم است 235 تا244 اهداف کوتاه مدت سهم می باشد / بیشترین قیمت لمس شده 274 تومان.

رکیش: مجوز افزایش 180درصدی سرمایه ازمحل آورده صادر شد این افزای سرمایه با هدف تأمین اموال و تجهیزات و بهبود سرمایه در گردش و از محل آورده خواهد بود .بانک تجارت در نماد فعال شده افق سهم با توجه به قراردادهای آتی روشن و در میان مدت اهداف 1450تا1700 تومان را پیش رو دارد و محدوده حمایتی معتبر سهم 1150 تومان براورد میشود مقاومت کوتاه مدت 1300 تومان . ارزندگی سهم حداقل در بازه میان مدت نمود خواهد داشت.

به نقل از روابط عمومی سازمان خصوصی سازی، جلسه هیات واگذاری با حضور علی طیب نیا وزیر امور اقتصادی و دارایی، رئیس و معاونان سازمان خصوصی سازی و سایر اعضا، روز شنبه در وزارت امور اقتصادی و دارایی تشکیل شد.
در این جلسه با عرضه 19.87 درصد سهام شرکت پتروشیمی دهدشت، 40 درصد سهام شرکت گسترش فنآوریهای صنعت ساختمان و 95 درصد سهام شرکت شماره گذاری کالا و خدمات ایران از طریق فرابورس و واگذاری 29.993 درصد سهام شرکت شیمی گستر نیکو از طریق مزایده بابت رد دیون دولت موافقت شد.
همچنین اعضای هیات واگذاری با خروج موقت شرکت پست از فهرست شرکتهای قابل واگذاری سال 92 منوط به این شرط که روند آماده سازی واگذاری شرکت متوقف نشود، موافقت کردند و مقرر شد در لیست شرکتهای قابل واگذاری سال 93 قرار بگیرد.

پترول این نماد بازارپایه ای که به مراتب از زمانی که به تازگی در بازار پایه به عرضه تقدم اقدام نموده بود اطلاع رسانی نمودیم با تحولات جدی روبرو است از فروش بلوک جم ، افزایش سرمایه 100درصدی و آغاز به کار فاز اول پتروشیمی ایلام … پترول به طور مستقیم مالک 20.63%کرماشا/ 3.45%  زاگرس / 9.20% پتروشیمی جم و 57.53% پتروشیمی ایلام می باشد از سوی دیگر پترول مالک 98درصدی مدبران اقتصاد می باشد که این شرکت مالک 29.8% پتروشیمی شیراز و 1% پتروشیمی کرمانشا را دارا می باشد. مقاومت فعلی 270 تا280 تومان برآورد می شود.
( مدیر عامل شرکت پتروشیمی ایلام خبر داد:‌ واحد پلی اتیلن سنگین پتروشیمی ایلام به تولید آزمایشی رسید و با حدود یک دوم ظرفیت تولید در حال فعالیت است،لازم به توضیح ظرفیت تولید واحد پلی اتیلن سنگین پتروشیمی ایلام 300 هزار تن در سال است که برای تولید به میزان کامل ظرفیت نیاز به دریافت 40 اتیلن در ساعت خواهد بود اما در حال حاضر کار تولید با دریافت 25 تن اتیلن در ساعت شروع شده است.

گویا تغییر نرخ بانکی در اولویت نمی باشد وبنا به گفته رییس کل بانک مرکزی اولویت بر افزایش سود اوراق مشارکت می باشد برخی شایبه ها ازافزایش نرخ به 27 درصد حکایت دارد که در صورت این مهم رقیبی برای بازار سهام ایجاد خواهد شد و بخشی از نقدینگی سرازیر شده به بازار را به سوی خرید اوراق مشارکت سوق خواهد داد.

شرانل سود خود را از 2289 به 2748 ریال افزایش داد و در دوره 6ماهه نیز موفق به پوشش1459 ریالی معادل 53درصد گردید، افزایش در نرخ فروش صادراتی و انتقال بخشی از فروش داخل به خارج و کاهش بهای تمام شده از مهمترین دلایل تعدیل اعلام شده است، از مهمترین نکات مطرح شده عدم تغییر نرخ براوردی فروش می باشد این در حالی است که با افزایش میزان فروش صادراتی و نرخ فروش و با فرض دلار میانگین 3000تومان کماکان پتانسیل تعدیل در نماد دیده می شود انتظار میرود با سود 330 تومانی و پی به ای7قیمت تا پایان دوره قیمت 2300تومان برای ایرانل منطقی می باشد.  شرانل در حال حاضر برای گذر از 1900تومان کار سختی در پیش دارد و خرید با دید نوسانگیری در این قیمت ها توصیه نمی شود.

فولای بحث های منتشر شده از احتمال افزایش نرخ گاز درسال 93 از 43 به 68 تومان دارد این مهم در کنار ادامه کاهش قیمت ها در بورس کالا میتواند حرکت فعلی گروه را با چالش مواجه سازد و از افزایش پی به ای و قیمت به درآمد سهم در مقطع فعلی جلوگیری نماید.به این چالش تحقیق تفحص مجلس را نیز اضافه کنید.

فاسمین: یکی از پتانسیل های گروه فلزات اساسی نماد کالسیمین می باشد نمادی که با تعدیل سود بیش از 50درصدی نسبت قیمت به درآمد 5.1 را میبینید نمادی که با توجه به پیش بینی نرخ ارز2800 تومان و نرخ روی 1900دلاری در نیمه دوم سال از توان تعدیل مجدد تا 200تومان برخوردار است این سهم محدوده 840 را بعنوان حمایت معتبری پیش رو یخود میبیند  کف قیمت نیز در بدبینانه ترین حالت 800تومان میباشد و هدف قیمت تا پایان سال عددی ما بین 1100 تا1200 تومان برآورد میشود (بازدهی30تا40درصدی)

بورس کالا در روز سه شنبه کاهش قیمت محصولات فلزی وارد فاز جدیدی شد بر این اساس :  74650 تن شمش فولاد خوزستان به ارزش بیش از1145 میلیارد ریال و به نرخ هر تن 14986 ریال معامله گردید که نسبت به آخرین معامله صورت گرفته  2.7 درصد کاهش یافت ، شمش آلومینیوم ایران نیز 1000تن به ارزش بالغ بر 64میلیارد ریال به نرخ 64295 ریال معامله شد که قیمت معامله 1.6 درصد نسبت به آخرین معامله کاهش یافت.

وخارزم این نماد  2.57 و 4.25درصد بانک صادرات و پاسارگاد را در اختیار دارد ، دو نکته نیز در نماد مطرح است فروش بلوک غدیر و عرضه سهام اصلاعات خوارزمی در فرابورس که نماد را مورد توجه قرارداده است ،خوارزمی از محل فروش غدیر سودی معادل 40تومان به ازای هر سهم عایدش خواهد این شرکت سرمایه گذاری 176ریال در 3ماهه پوشش داده و 320تومان به ازای هرسهم ارزش خالص دارایی هایش تخمین زده میشود اهداف پیش روی نماد 240 تا270 تومان می باشد.

مشکل تایدواتر و سازمان بنادر بر سر حضور یا عدم حضور در بندر شهید رجایی به نحوی شده است که مدیر برنامه ‏ریزی و توسعه شرکت تایدواتر خاورمیانه با انتقاد شدید از عملکرد سازمان بنادر و دریانوردی در سال‏های اخیر، خواستار «خانه‏تکانی واقعی» و «تحقیق و تفحص» از این سازمان در دولت جدید شد.این در حالی است که برخی شنیده ها از تغییر مدیرعامل سازمان بنادر حکایت دارد ، نماد متوقف شده حتاید در صورتی که بندرشهید رجایی را ازدست دهد با زیان سنگینی مواجه خواهد شد.

آکنتور گزارش 6ماهه مناسبی را ارائه نکرد با تاکید بر سود 1016ریال تنها 26درصد از سود را پوشش داد ..شرکت در دوره یاد شده 173,454 میلیون ریال به نرخ ارز 32,500 ریال مواد اولیه خود را ازمحل واردات تامین نموده است این در حالی است که بودجه اولیه نرخ ارز رادر بودجه 35000ریال برآورد نموده بود.طرح توسعه و راه اندازی خطوط تولید کنتورهای الکترونیکی و هوشمند با 100درصد پیشرفت اماده بهره برداری میباشد ، با توجه به برنامه افزایش ظرفیت تولید و قراردادهای صادراتی انتظار افزایش میزان سود رادر بلندمدت و بهبود شرایط را داریم به نظر میرسد گزارش ارسالی جو مفی را در سهم ایجاد خواهد کرد و میتواند نماد را تا مرز 1250 تومان پایین بکشد و فرصتی برای جمع نمودن سهام کنتور برای سرمایه گذاری کارکنان مپنا ایجاد خواهد کرد به نظر نگارنده نماد کنتور با توجه به قراردادهای آتی در معرض رشد سود آوری در میان مدت و بلندمدت قرار دارد و باید زیر نظر گرفته شود.احتمال دارد این خبر الگوی پرچم را در نماد ایجاد کند.

مپنا : در رورهای اخیر انتشار اخبار متعدد در حوزه صنعت برق در رسانه ها نوید آینده روشنی در این حوزه را سر می دهد همین امر میتواند اقبال به گروه های پیمانکاری در صنعت برق را افزایش دهد و حجم معاملات نیز گواه بر این ادعا میباشد . شنیده های بازار در نماد مپنا از ورود 2 شرکت سنا و برق عسلویه در ماه های اخیر به فرابورس حکایت دارد .در حال حاضر در بودجه 93 دولت در صدد افزایش قیمت حامل های انرژی میباشد یکی از سناریوهای جدی افزایش 58درصدی قیمت برق از 43 به 68 تومان میباشد .نکته دیکر تاکید مدیرعامل توانیر بر پرداخت بدهی 15 هزار میلیاردی به پیمانکاران و اولویت بندی پرداخت می باشد که میتواند تحولی در گروه گروه برقی و پیمانکاری ایجاد کند.
اخبار منتشره تنها در یک روز : مدیرعامل شرکت مدیریت شبکه برق ایران اظهار داشت: به نظر می‌رسد در سال جاری حدود 11 میلیارد کیلووات ساعت با کشورهای همسایه تبادل انرژی داشته باشیم. وزیر نیرو در حاشیه نشست خود با وزیر انرژی ارمنستان در مورد صادرات برق به اروپا و ارتباط با کشور روسیه برای این کار تصریح کرد: با افزایش ظرفیت انتقال برق این امکان وجود دارد که در آینده از طریق ارمنستان و گرجستان و یا جمهوری آذربایجان به شبکه برق روسیه مرتبط شویم و انجام پروژه‌های جاری راه را برای این موضوع باز می‌کند. مدیرعامل توانیر با بیان اینکه تلاش می‌کنیم قیمت برق افزایش یابد، گفت: قیمت هر کیلووات ‌ساعت برق بطور متوسط ۴۳ تومان است که پیشنهاد هر کیلووات‌ساعت به ۶۸ تومان ارائه شده است،ایشان در ادامه به پرداخت اولویت بندی شده بدهی 15هزار میلیاردی توانیر به پیمانکاران اشاره نمود.

پیروز باشید…

bashgah-banner nokhbegan-start

10 نظرها

    • قزوین در حمایت است و توجیه نموداری دارد.اما در نظر داشته باشید که بازار هم باید این عامل را متوجه باشد.بازاری که سرش گرم دیگر صنایع است به مراتب سهم خوب و خوش پتانسیل را دیر شناسایی می کند.فکر نمی کنم بهتر از قند لرستان نمودار داشته باشیم.اما افراد به دنبال سهام شارپ هستند و سهامداری و تحلیل رنگ و سهم کمتری را به خود اختصاص داده است.

    • بله متاسفانه همین طور است.شاخص گروه در موقعیتی قرار دارد که توجیه خرید و بازگشت به رونق معاملاتی را دارد اما مسئله ای در این گروه ها حاکم است به دو بخش تقسیم می شود.اول اینکه عامل غیر مستقیم به معنای ثبات و امنیت در این گروه دیده نمی شود.از قدیم و ندیم گفته شده این گروه،گروه نامردی است و بنده هم موافق هستم.شما هم در حال حاضر می بینید که سایر صنایع رقیب بهتر عمل می کنند.پس چرا افراد باید به سمت این گروه بیایند.عامل دوم که مستقبم است مربوط به رفتار دولت و خود شرکت هاست.این گروه به نرخ ارز حساس هستند.به نرخ محصول هم حساس هستند.که متاسفانه عدم تصمیم متقن در هر دوی این موارد باعث سردرگمی شده.از طرف دیگر عامل سوم را می توان عامل پیرو یا رونده دانست.مثلا قشیر برای افزایش سرمایه از انباشته بسته شد اما زمان بازگشایی با قهر بازار روبرو شد.یا قلرست که از بهترین های بازار است همچنان موجب بی مهری بوده و هست.که همه ی این ها مزید بر علت می شود.لذا حتی نوسان گیری در این ها سخت شده است.پس نتیجه را این طور اعلام می کنم که تا زمانی که ضرب شست خوبی از اعضا نبینیم وضعیت به همین منوال خواهد گذشت.

نطر گذاشتن