بر بام بازار یک شنبه 01 دی ماه…

273
telegram nokhbegan-start
بر بام بازار یک شنبه 01 دی ماه...Reviewed by فرزاد عباس زاده on Dec 22Rating:

 

 


خبر مهم : نخبگان 7 پرشد و پذیرش دوره 8 نخبگان بورس شروع شد

پذیرش دوره نخبگان بورس 7  مجموعه خانه سرمایه تمام شد و ظرفیت این دوره پرشد . اما پذیرش دوره هشتم و اولین دوره نخبگان بورس  سال 96 (دوره هفتم ) با رویکردی جدید در زمان برگزاری آغاز شد . برای اطلاعات بیشتر آشنایی بیشتر با این دوره می توانید عبارت " نخبگان" را به 5000100090 ارسال نمایید و یا اینجا کلیک کنید و در صفحه دوره فرم پذیرش را پر نمایید.
 

احوال شاخص

سلام خدمت دوستان بازاری؛

اخبار حائز اهمیت

بر اساس اعلام کاخ سفید اوباما طرح تحریم ایران را وتو می کند: همزمان با تلاش خصمانه 26 سناتور آمریکایی برای ارائه طرحی به منظور تحریم ایران، جی کارنی سخنگوی کاخ سفید ضمن هشدار درباره تبعات این اقدام اعلام کرد که تصویب تحریمهای جدید در سنا در مسیر مذاکرات اختلال ایجاد کرده، دیپلماسی آمریکا را زیر سوال برده، باعث تقویت گزینه نظامی شده و در نهایت در صورت وضع این تحریمها، باراک اوباما آن را وتو می کند.

نیازی به وضع تحریم های جدید نیست: باراک اوباما که در سخنرانی پایان سال 2013 خود سخن می‌گفت با اشاره به تلاش‌های سناتورها و نمایندگان آمریکایی برای تصویب تحریم‌های تازه، گفت متوجه می‌شود که برخی می‌خواهند در برخورد با ایران سختگیر جلوه کنند، اما تحریم‌های جدید اکنون ضرورتی ندارند.

دولت انگلیس اعلام کرده است با توجه به رویکرد جدید اتخاذ شده از سوی ایران، تولید گاز از میدان رهوم از سر گرفته خواهد شد.

وزیر نفت کویت بهای نفت خام ١٠٠ تا ١١٠ دلار برای هر بشکه را بهترین سطح قیمتی برای این ماده ارزیابی کرد.

دبیرکل انجمن صنفی کارفرمائی پتروشیمی از قطع کامل و یا اعمال محدودیت در گازرسانی به مجتمع‌های پتروشیمی تولیدکننده اوره، آمونیاک و متانول توسط شرکت ملی گاز خبر داد و اعلام کرد: میزان کل گازرسانی به صنایع پتروشیمی به نصف کاهش یافته است.

بدهی ۱۶۰هزار میلیارد تومانی دولت: طی شش‌ماهه امسال اوراق مشارکتی در کشور فروش نرفت و بر اساس محاسبات انجام‌شده، دولت باید تا سال ۹۵ بیش از ۱۶۰ هزار میلیارد تومان بابت اصل و سود اوراق مشارکت فروخته شده پرداخت کند.

انتقال پول نفت ایران توسط بانک های آسیایی و اورپایی: معاون بین الملل وزیر نفت گفت قرار بر این است ۴ یا ۵ بانک برای انتقال پول نفت ایران بر اساس توافق ژنو فعال شوند که بانک های اروپایی نیز در این بین قرار خواهند داشت.

مدیر پژوهش و فناوری شرکت ملی پالایش و پخش گفت: سه پروژه پژوهشی مهم و راهبردی در زمینه کاتالیست های HDS، ایزومریزاسیون و RFCC در شرکت ملی پالایش و پخش اجرا می شوند .

مجری فاز ١۵ و ١۶ میدان پارس جنوبی گفت: براساس برنامه ریزی صورت گرفته با وارد مدار شدن بخش دوم پالایشگاه فاز ١۵ و ١۶ پارس جنوبی طی دو ماه آینده تولید این فاز تا پیش از پایان سال به ٢۵ میلیون متر مکعب در روز خواهد رسید.

دومین محموله صادراتی پالایشگاهNGL سیری به میزان ٩٠ هزار بشکه، به منظور تامین خوراک پالایشگاه لاوان بارگیری شد.

رئیس کل سازمان خصوصی سازی با تشریح تاثیر سیاست‌های هدفمندسازی یارانه ها برخصوصی سازی، بر رقابتی کردن قیمت حامل‌های انرژی تاکید کرد. برقی که به مشترکان عرضه می شود، باید قیمت آن به صورت رقابتی دریافت شود تا دولت بتواند تعهد خود را در قبال نیروگاه ها به درستی انجام دهد. در غیراینصورت دولت نمی تواند به تعهدات خود عمل کند و ناچار به برداشت از خزانه برای پرداخت سوبسید به نیروگاه ها می شود که این امر خلاف قوانین کشور است. در عین حال با این وضعیت نیروگاهها از دولت طلبکار می مانند و در مقابل آن بدهی خود را به سازمان خصوصی سازی نمی پردازند.

تولید فولاد ایران از ۱۴ میلیون تن گذشت: انجمن جهانی آهن و فولاد از رشد ۱۲درصدی تولید فولاد ایران در نوامبر۲۰۱۳ نسبت به مدت مشابه سال قبل خبر داد و اعلام کرد کل تولید فولاد ایران از ابتدای ۲۰۱۳ به ۱۴.۰۷۱ میلیون تن رسیده است.

سایت فروش ایران‌خودرو بسته شد: یک مقام مسئول در شرکت ایران خودرو دلیل بسته شدن سایت فروش این شرکت طی هفته گذشته را ایفای تعهدات گذشته کارخانه دانست و گفت: بازبودن سایت فروش ارتباط مستقیمی با تعهدات و میزان تولید دارد.

بازارهای موازی:

دلار امروز در بازار آزاد بدون تغییر محسوسی، 29440 ریال معامله گردید. همچنین یورو 40350 ریال، پوند انگلیس 48250 ریال و درهم امارات 8050 ریال معامله شدند.

نرخ هر انس طلا در بازارهای جهانی باز هم کاهش یافت و به نرخ 1202 دلار رسید. امروز هر گرم طلای 18 عیار بدون اجرت ساخت با قیمت 871690 ریال و هر سکه بهار آزادی طرح جدید نیز 8550000 ریال معامله گردید.

بازارهای جهانی:

قیمت نفت خام برنت به 111.84 دلار رسید . این درحالی است که ناآرامی ها در لیبی همچنان ادامه دارد و تولید نفت این کشور بیش از یک میلیون بشکه کمتر از قبل است. به دلیل کاهش عرضه نفت لیبی و چشم انداز مثبت تقاضا برای سوخت در آمریکا، قیمت نفت همچنان در مسیر ثبت دومین رشد هفتگی در طی سه هفته گذشته قرار دارد. تصمیم فدرال رزرو برای تعدیل سیاست محرک اقتصادی به معنی تایید پیشرفت در روند ترمیم اقتصادی آمریکا است و این مسئله به افزایش قیمت نفت کمک کرده است. اوره با کاهش 4 دلاری به 341 و متانول نیز با افزایش قابل توجه به590 دلار رسید

قیمت مس در آخرین روز معاملاتی بورس فلزات لندن به 7241 دلار به ازای هر تن رسید. همچنین قیمت هر تن آلومینیم 1734 دلار، هر تن سرب 2192 دلار و هر تن روی نیز به 2033 دلار رسید.

** گفته شده**

معاملات گروه شیمیایی تحت تاثیر اخبار افزایش نرخ خوراک بود این در حالی است که دبیرکل انجمن صنفی کارفرمائی پتروشیمی نیز از  قطع کامل و یا اعمال محدودیت های استفاده از گاز واحدهای پتروشیمی اوره متانول و آمونیاک ساز خبر داد که در بازار یکشنبه اثرات آن قابل مشاهده خواهدبود. در نماد زاگرس که از نمادهایی می باشد که بیشترین تاثیر منفی را خواهد پذیرفت در شرایط حساسی قرار  دارد در معاملات که دیروز 70 درصد خریدها توسط سهامدار حقوقی زاگرس انجام گرفت این در شرایطی است که قیمت جهانی متانول نیز به 590 دلار افزایش یافته است ، گفتنی است برخی منابع از احتمال رد نرخ خوراک و تکذیب وزیر از افزایش قیمت به 13 سنت خبر می دهند این در حالی است که این منابع غیر موثق بر تایید خوراک 7تا8 سنتی صحه می گذراند.در نمادهای اوره ساز نیز که با کاهش 4 دلاری به 341 دلار در بازارهای جهانی رسیده اند . در این گروه خراسان از تاثیر پذیر کمتری برخوردار است این در حالی است که در پایان معاملات دیروز شاهد کاهش حجم صفوف فروش و افزایش خرید ها توسط سهامداران حقوقی بودیم که دلیل آن شایعه تکذیب نرخ خوراک بود اما بازار روز یکشنبه برای گروه تعیین کننده میباشد. گفتنی است مرکز پژوهش های مجلس نیز با بررسی وضعیت مالی شرکت های پتروشیمی گازی اعلام کرده است که سود نامتعارف در این صنایع به دلیل تخفیف در قیمت خوراک گازی است و براساس محاسبات انجام شده قیمت ١٣ سنت نرخ مناسبی برای قیمت خوراک پتروشیمی های گازی است این قیمت می تواند سود پتروشیمی های گازی کنونی را تا حدی متعارف ساخته و نقطه عطفی در توسعه همگون صنعت پتروشیمی، توسعه زنجیره ارزش صنایع میانی و پایین دستی و جلوگیری از فروش مواد اولیه صنایع میان دست و پایین دست در صادرات محصولات پتروشیمی کشور باشد. در میان نمادهای اوره ساز و متانول سازها که درگیر افزایش خوراک می باشند نمادهایی که تنها به واسطه حضور در این گروه نیز میباشند فرصت اصلاح قیمت یافته اند برای نمونه نمادهایی چون شازند و جم که از خوراک مایع بهره میبرند و احتمال تخفیف در نرخ این خوراک وجود دارد نیز با اصلاح قیمت همراه شده اند، لازم به توضیح که خوراک مصرفی جم مایع و گاز می باشد  میزان خوراک دریافتی این مجمتع از150 هزار تن به 200 هزار تن افزایش یافته است که شرایط ویژه ای را در افزایش میزان تولید بیش از میزان برآورد شده ایجاد خواهد کرد. در نماد صنایع شیمیایی نیز خوراک مایع مصرف میکند که با افت قیمت مناسبی همراه شده است ، خوراک این واحد شیمیایی نفت سفید می باشد که به عنوان خوراک مایع محسوب میگردد. اما در نمادهای هلدینگ پتروشیمی نیز شرایط جالبی برقرار است  ، حجم معاملات بسیار مناسب و حمایت های سهامداران حقوقی در نماد نفت و گاز پارسیان نشانه مثبتی خواهد بود گفته می شود خرید پتروشیمی پارس قطعی شده است که اعلام آن عامل برگشت قیمت سهم خواهد بود ،در این بین سرنوشت سرمایه گذاری غدیر نیز به شرایط نفت و گاز گره خورده است. در نماد تاپیکو اما انتظار اصلاح بیشتری را داریم این نماد پس از تعدیل اندکی که در گزارش6 ماهه داد با توجه به دارابودن نماد های پتروشیمی مرتبط با نرخ خوراک چند روزی با اصلاح قیمت همراه خواهد شد

شاخص گروه : نشانه های مثبتی در شاخص دیده نمی شود و اگر صریح بگوییم احتمال ریزش بیش از بیش افزایش یافته اما امروز را در رفتار سهامداران و حقوقی ها مهم می دانیم اگر تغییر حاصل نشود انتظار داریم شاخص از سطح فعلی 5828 تا محدوده 5300 اصلاح داشته باشد.

شاخص گروه ماشین آلات و دستگاه های برقی در پایان معاملات دیروز با افزایش 2 درصدی به 282664 واحد رسید این در حالی است که به اعتقاد ما این محدوده محدوده مقاومتی حساسی  میباشد که افزایش عرضه ها و منفی برخی نمادها را توجیه می کند که پس از چند روز عرضه مجدد نمادهای گروه مورد توجه قرار میگیرند. نمادهایی چون ایران ترانسفو ،کابل شهید قندی ،پارس سویچ،جوشکاب موتوژن ،نیروترانس و … در این گروه قراردارند .
در معاملات روز شنیه و بررسی نماد مپنا شواهد حاکی از وجود تقاضا و نبود عرضه کننده می باشد این در حالی است که انتظار میرود با توجه به انتظار ایجاد شده از افزایش درامد نیروگاه ها اگر گزارش های حسابرسی شده زیر مجموعه مپنا این مهم را تایید کند نماد از 1200 خواهد گذشت و اهداف 1500 تا2000 تومان رادر پیش  خواهد گرفت اما در بین خبرهای مثبت مصاحبه مدیرعامل محترم گروه نیز میتواند بر عطش خریداران بیافزاید، ایشان دراظهارتشان به ورود یک دستگاه دکل جدید دریایی ملکی به ناوگان حفاری ایران خبر داده و اعلام کردنداز بهمن ماه سالجاری حفاری میدان فروز B به منظور اجرای نخستین طرح تبدیل گاز به برق در خلیج فارس آغاز می‌شود. در این گروه افزایش نرخ برق در سال آینده و خرید برق نیروگاه ها بیش از 70 تومان مطرح شده است که تحول شگرفی را در این صنعت و نمادهای وابسته ایجاد خواهد کرد .در نماد ایران ترانسفو عرضه های سینافرآیند توان رشد را  از سهم گرفته است در این نماد برآورد می کنیم با توجه به افزایش فعالیت های عملیاتی و رشد سودزیرمجموعه هایی چون ایران ترانسفوی ری توان تعدیل 50 درصدی را داشته باشد و با انتشار مجور افزایش سرمایه بتواند به روند رشد قیمتی در 3ماه آتی ادامه دهد . در نمادکنتور سازی نیز تشدید عرضه از جانب سهامداران حقوقی سهم را از صف خرید خارج ساخت . در این دو نماد هموار شدن بازگشایی ال سی میتواند شرایط مساعدی رادر آینده ایجاد کند .در نماد تازه وارد توسعه بندری سینا نیز در اختیار داشتن4.75 درصد نیروگاه قم میتواند جالب باشد. در مجموع اگر نگاهی به شرایط کلان بازار داشته باشیم بسیاری از نمادها در محدوده های قیمتی حساس و افزایش قابل توجه پی به ای قرار گرفته اند که یا با افزایش سود باید متعادل شوند و یا با اصلاح قیمت ها پس با شرایط فعلی ریسک بازار را بالا میدانیم اما در بلندمدت شرایط به نفع بازار سرمایه می باشد.

**شنیده شده**

شنیده شده بانک پارسیان نیز همانند سایر بانکهای دیگر در صدد افزایش سرمایه 100 درصدی از محل تجدید ارزیابی داراییهای خویش است امری که به رشد قیمتی سهم از سطوح قیمتی 380 تومانی چند روز قبل به سطوح فعلی 450 تومانی فعلی منجر شده است.

پیشنهاد بررسی:

رتکو

ونفت

وبیمه

و کاما را در این تصویر مشاهده کنید.

پیروز باشید :…

bashgah-banner nokhbegan-start
نوشته قبلیاین بار کاما…
نوشته بعدیکدال به زبان تحلیلها
فارغ التحصیل دانشگاه تخصصی علوم اقتصادی,کارشناس مدیریت مالی،تحلیلگر تکنیکی بازار سرمایه ،کارگزار بورس اوراق بهادار و پرتفوی گردان حقوقی و حقیقی. % امید است بتوانم با همیاری و همفکری فعال و شناخت رفتار بازار،گامی موثر در ارتقائ شخصیت معاملاتی و رشد سرمایه ی افراد بردارم %

3 نظرها

نطر گذاشتن