بر بام بازار یک شنبه 03 شهریور ماه…

220
telegram nokhbegan-start
بر بام بازار یک شنبه 03 شهریور ماه...Reviewed by فرزاد عباس زاده on Aug 25Rating:

 

 


خبر مهم : نخبگان 7 پرشد و پذیرش دوره 8 نخبگان بورس شروع شد

پذیرش دوره نخبگان بورس 7  مجموعه خانه سرمایه تمام شد و ظرفیت این دوره پرشد . اما پذیرش دوره هشتم و اولین دوره نخبگان بورس  سال 96 (دوره هفتم ) با رویکردی جدید در زمان برگزاری آغاز شد . برای اطلاعات بیشتر آشنایی بیشتر با این دوره می توانید عبارت " نخبگان" را به 5000100090 ارسال نمایید و یا اینجا کلیک کنید و در صفحه دوره فرم پذیرش را پر نمایید.
 

احوال شـاخص

سلام و عرض ادب به تمامی دوستان بورسی؛

امروز نیز در راستای دیروز با اقبال خوشی روبرو بودیم اما نکته ای که امروز بارز بود احتیاط در معامله بود که افراد در رفتار خود به کار میبردند.بسیاری از سهام هستند که انگیزه ی و امید بالایی در خصوص سود آوری شان وجود دارد اما به دلیل بی رمقی احساس می شود که این طور نیستند.نمونه ی بارز این اعضا را می توان در وصندوق و وآتی و وصنعت و ومعادن دید.

در مجموع به زور شبندر شاخص به محدوده ی 61000 پا فرا نهاده و این مهم را در نمودار به بهانه ی حمایت نشان خواهیم داد.

sh2

اما تفکر غالب این روزهای بازار بیشتر به سمت نقدینگی می رود و انتظار بر این است که نقدینگی یا به سمت پتروشیمی جم خواهد رفت یا به سمت بانک ها.

در خصوص پتروشیمی جم به نظر می رسد که این نماد برای ورود به بازار با توجه به عرض ی 5 درصدی و با فرض قیمت 1600 توامن نقدینگی 400 میلیونی  را بطلبد.

ارزش معاملات    3110 میلیارد ریال

حجم معاملات    663.1میلیون عدد

 

$$$            3095 (13:30)

برویم به سراغ صنایع امروز:

  *خودرویی ها

گروه خودرو امروز اگر چه کمی هم کم آورد اما ظاهرا حمایت ها جدی تر از این حرفاست.مخصوصا در خصوص سایپا که یکی از کدهای حقوقی یک میلیون عدد در خواست داشت.

در مورد خودرو باید گفت که این سهم ریسکی شده اما 250 و 270 و 300 از اهداف آن هستند.و در نهایت می توان به خبهمن اشاره داشت به علت بهتر بودن وضعیت بنیادی اما این که چرا رشد نمی کند را شاید بتوان به نحوه ی مدیریت آن نسبت داد.

شاخص گروه صنعت آرام آرام بدون اتفاق بنیادی در صورت های مالی گروه به سقف خود نزدیک می شود.

*گروه سیمان ،آهک و گچ

گروه سیمانی را اشاره داشتیم که شاخص گروه صنعت شان را مد نظر داشته باشید.امروز این شاخص حوالی سقف خود پیدایش شد و مجبور شد در برابر عددی که مقاومتش شناخته می شود سر تعظیم فرود آورد.با این تفاسیر انتظار داریم که پس از چند روز درجا زدن خوش پتانسیل ها از جا بلند شوند.مطلبی را به طور نقل قول مطالعه کنید:

ستران قبل از ارائه گزارش سه ماهه سود هر سهم سال مالی جاری خود را از 705 ریال به 799 ریال افزایش داد.در گزارش عملکرد سه ماهه نیز همان 799 ریال را پیش بینی کرده است و در فصل بهار 106 ریال ( معادل 13 درصد) آن را پوشش داده است

چند نکته دیگر نیز در صورت های مالی شرکت به چشم می خورد اول اینکه برای نیمه دوم سال افزایش را برای نرخ حامل های انرژی در نظر گرفته است چرا که احتمال داده مرحله دوم هدفمندی در نیمه دوم سال اجرایی شود.شرکت در پیش بینی جدید پیش بینی خرید  10.8 میلیارد تومان کلینکر داشته است علت خرید آن نیز استفاده از مازوت به جای گاز در تولید می باشد که هزینه های بیشتری را به شرکت تحمیل می کند.شایان ذکر است در پیش بینی قبلی این هزینه وجود نداشته است و این یک هزینه جدید می باشد.

سیمان ایلام در حالی در آخرین پیش بینی از سود سال مالی منتهی به 30/10/92 مبلغ 615 ریال پیش بینی کرده بود که موفق شده در شش ماهه واقعی منتهی به 31/4/92 مبلغ 695 ریال به ازای هر سهم محقق کند.

شرکت در شش ماهه واقعی مبلغ 96 میلیارد تومان فروش داشته است که در آخرین پیش بینی بیش از 162 میلیارد تومان برای فروش پیش بینی کرده است.مبلغ 57 میلیارد تومان نیز در شش ماهه واقعی بهای تمام شده داشته است که این مبلغ در پیش بینی اخیر 108 میلیارد تومان بوده است.نکته مهم این است که شرکت در حالی زیان تسعیر بدهی ارزی را در پیش بینی اخیر 14 میلیارد تومان پیش بینی کرده که در شش ماهه تقریبا زیانی محقق نشده است و دلیل اصلی پوشش خوب شرکت نیز همین بوده است.همانطور که می دانید طبق اصلاحیه استاندارد شماره 16 حسابداری شرکت ها می توانند بدهی های ارزی خود را به حساب بهای تمام شده پروژه ها انتقال و ضمن 10 سال آن را مستهلک نمایند

سیمان هگمتان نیز سال مالی مشابه با سیلام دارد و در شش ماهه واقعی منتهی به 31/4/92 مبلغ 566 ریال محقق کرده است.پیش بینی اخیر شرکت برای سال مالی منتهی به 30/10/92 مبلغ 1026 ریال بوده است( پوشش 55 درصدی)

سیمان سپاهان و سیمان شرق نیز که سال مالی منتهی به 31 شهریور دارند برای تعدیل سود متوقف شدند.سیمان شرق را تکنیکی هم اشاره نمودیم.

هلدینگ سیمانی ها با صف خرید مواجه شد و به 320 تومان رسید.ناو سفارس با توجه به قیمت امروز زیر مجموعه ها و ارزش گذاری زیرمجموعه های غیر بورسی 470 تومان می باشد که نشان می دهد سهم بازهم جای رشد خواهد داشت.

*گروه بانکـی ،

اگرچه که بانک ها اخیرا گزارش و شفاف سازی هایی مبنی بر مخالفت بر مصوبه ی اخیر می دهند اما هنوز باور آن برای عموم سخت شده طول می کشد آب ریخته شده جمع گردد.در این باره اشاره به ارزشمند بودن تجارت هم کردیم.تجارت ظاهرا خریداران خوبی دارد.امروز انصار و صادرات معاملات سبز تری داشتند.

*در گروه موادغذایی

عجب نوسانی در غالبر مشاهده شد.دیروز خیلی ها از جمله خود من اعتراض داشتم که چرا عرضه ها بلعیده می شود.اما امروز به مدد ورود شبندر و منفی شدن خیلی از نماد ها این نماد هم پس از ریخته شدن صف خریدش به منفی رسید.اما نتیجه چه شد؟صف خرید مجدد و پایانی بالای 3%.

در خصوص غبشهر هم اعلام نمودیم که بین 3700 و 4000 تومان می توانید خرید هایتان را به طور مدیریت شده انجام دهید.در خصوص مهرام حرفی نداریم!

*در گروه کاشی و سرامیک

اخیرا فعالیت در این گروه بالا رفته و بازدهی خوبی ارائه شده که ناشی از گزارش هایشان هستند.نقل قول زیر را مطالعه کنید:

پی بر ای گروه به بیش از 8 رسیده است و برخی نمادها با پی بر ای 8 نیز مرود توجه هستند.گزارش ضعیف کحافظ نیز نتوانست روند رو به رشد گروه را تحت تاثیر قرار دهد.

کحافظ سود هر سهم سال مالی جاری خود بر اساس عملکرد سه ماهه را از 516 ریال به 207 ریال کاهش داده است و با تعدیل منفی 60 درصدی روبرو شده است.در سه ماهه واقعی امسال نیز 13 درصد آن را پوشش داده است.افت فروش و افت بهای تمام شده باعث شده سود ناخالص نسبت به پیش بینی قبلی با کاهش روبرو شود.افزایش هزینه های مالی و هزینه های عمومی و همچنین کاهش سایر درآمدهای عملیاتی نیز باعث شده که سود خالص شرکت در نهایت با افت 60 درصدی روبرو شود.شایان ذکر است شرکت در دوره سه ماهه فصل بهار 1.1 میلیون دلار صادرات و حدودا 364 هزار دلار واردات مواد اولیه داشته است که نرخ تسعیر هر دلار 2460 تومان بوده است.

*در گروه پتروشیمی

شیران مانند روزهایی که مانند شیر بود دیگر نیست.به زور با تکذیب خبر بدش صف شد.اما وآتی کارش را بهتر بلد بود.در خصوص سایر اعضا نمی توان حرفی زد چرا که انگار مانعی بر سر راه زیر مجموعه ها وجود دارد.مارون عضویست که این روزها حداقل منفی را دارد.

نقل قول:

در گروه شیمیایی و پتروشیمی تا حدودی خیال شرکت های گروه بابت افزایش نرخ خوراک راحت شده است.همانطور که اشاره نیز کردیم معاونت برنامه ریزی و نظارت راهبردی رئیس جمهور گفته ما از ابتدا نیز اعتقاد داشتیم که بودجه ابلاغی سال 92 دارای ایراداتی ست.وی معتقد است اصلاح منابع پیش بینی شده موجب ایجاد شفافیت در بودجه 92 است.وی گفته 19 هزار میلیارد تومان از منابع پیش بینی شده در بودجه وجود خارجی ندارد اما برای آن مصارف تعیین شده است و 9 هزار میلیارد تومان از 19 هزار میلیارد تومان به اصلاح قیمت حامل های انرژی اختصاص دارد.به بیان دیگر برای تحقق این درآمد نمی توان به یک باره شوک 40 درصدی به قیمت حامل های انرژی وارد کرد.

و در نهایت در خصوص مپنا می توان به اشباع خرید اشاره کرد که در محموع علایم ریزشی در آن ظاهر خواهد شد.

همواره پر سود باشید…

bashgah-banner nokhbegan-start
نوشته قبلیشبندر همراه با سونامی آمد ….
نوشته بعدیتحلیل شاخص فرآورده های نفتی
فارغ التحصیل دانشگاه تخصصی علوم اقتصادی,کارشناس مدیریت مالی،تحلیلگر تکنیکی بازار سرمایه ،کارگزار بورس اوراق بهادار و پرتفوی گردان حقوقی و حقیقی. % امید است بتوانم با همیاری و همفکری فعال و شناخت رفتار بازار،گامی موثر در ارتقائ شخصیت معاملاتی و رشد سرمایه ی افراد بردارم %

8 نظرها

  1. سلام ببخشید آقای عباس زاده بنده قبلا هم این نکته را گفته بودم ممنون میشوم پاسخ دهید که چرا جایزه بخش حرفه ای که قرار بود در شهریور فعال شود فعال نیست من با مدیریت هم تماس گرفتم ولی کسی پاسخگو نبود ممنون میشوم شما پاسخی به بنده بدهید ممنون

نطر گذاشتن