بر بام بازار یک شنبه 04 اسفند ماه…

278
telegram nokhbegan-start
بر بام بازار یک شنبه 04 اسفند ماه...Reviewed by فرزاد عباس زاده on Feb 23Rating:

 

 


خبر مهم : نخبگان 7 پرشد و پذیرش دوره 8 نخبگان بورس شروع شد

پذیرش دوره نخبگان بورس 7  مجموعه خانه سرمایه تمام شد و ظرفیت این دوره پرشد . اما پذیرش دوره هشتم و اولین دوره نخبگان بورس  سال 96 (دوره هفتم ) با رویکردی جدید در زمان برگزاری آغاز شد . برای اطلاعات بیشتر آشنایی بیشتر با این دوره می توانید عبارت " نخبگان" را به 5000100090 ارسال نمایید و یا اینجا کلیک کنید و در صفحه دوره فرم پذیرش را پر نمایید.
 

احوال شاخص…

سلام خدمت دوستان بازاری؛

توجه تان به اخبار و تحلیل ها جلب می کنم؛

با اجرای مقررات جدید و سهمیه بندی در فروش سهام ، بازار چند روزی است که در مدار رشد قرار گرفته است. رشدی که بیشتر مصنوعی بوده و معاملات بلوکی نیز با بالا بردن ارزش معاملات، به آن رنگ و لعاب می دهد. هر چند این که مسولان به فکر سهامداران خرد بودند و آن ها را در اولویت قرار دادند بسیار خوب و قابل تقدیر است ، اما این رویه باعث می شود بسیاری از افراد که در فروش مشکل دارند سرمایه خود را درگیر نکنند. بنابراین عملا کفه عرضه و تقاضا در بازار به هم می ریزد. انتظار می رود با بهبود نسبی فضای بازار این مقررات هم برداشته شود یا تغییراتی در آن اعمال شود که بازیگران اصلی بازار سهام نیز بتوانند به بازار برگردند.

اما مهمترین خبر این که ایرادات شورای نگهبان به اصلاحات قانون بودجه ۹۳ شامل مصوبه اصلاح شده بهای خوراک پتروشیمی‌ها نشد و بر این اساس قیمت ۱۳ سنتی خوراک پتروشیمی‌ها به تایید شورای نگهبان رسید.

در اصلاح ایرادت شورای نگهبان بر بودجه سال آینده ۴ ایراد به قوت خود باقی مانده است که عبارتند از بند الحاقی 2 تبصره 9 مربوط به موضوع محسوب شدن زمان آموزش به‌ورزان به‌عنوان سابقه خدمت آن ها، بند الحاقی 2 تبصره 11 درخصوص بیمه زنان، تبصره الحاقی 12 درباره پذیرش اسناد کشاورزان به‌عنوان وثیقه از سوی بانک‌ها و همچنین تبصره الحاقی 13 درباره مشمولیت کارفرمایان برای بیمه کارگران بوده است.

بر این اساس، شورای نگهبان به سایر اصلاحات مجلس بر بودجه ۹۳ و از آن جمله قانون اصلاح شده بهای خوراک پتروشیمی‌ها ایرادی وارد ندانسته و آن را تایید کرده است.

نمایندگان مجلس در جریان رفع ایرادات شورای نگهبان به لایحه بودجه 93 به پیشنهاد الیاس نادران رای دادند که براساس آن قیمت پایه خوراک واحدهای پتروشیمی در چارچوب هدفمند کردن یارانه‌ها به گونه‌ای تعیین می‌شود که از 13 سنت در هر متر مکعب کمتر نشود.

در این مصوبه همچنین آمده به منظور تحریک و تشویق واحدهای پتروشیمی و فعالان اقتصادی به توسعه سرمایه‌گذاری در صنایع تکمیلی و پایین دست و اشتغال زایی بیشتر با اولویت مناطق کمتر توسعه یافته و رعایت مکان‌یابی وزارت نفت، قیمت خوراک گاز را به صورت پلکانی به گونه‌ای تخفیف دهد که نرخ بازده داخلی ارزی سرمایه‌گذار تا 30 درصد باشد.

به موجب این مصوبه آئین‌نامه اجرایی تخفیف پلکانی براساس شاخص‌های ترکیبی فوق ظرف مدت سه ماه پس از تصویب این قانون توسط وزارت نفت تهیه می‌شود و به تصویب هیات وزیران می‌رسد.

به این ترتیب پرونده قیمت گذاری نرخ خوراک نیز پس از کش و قوس های فراوان به پایان رسید. اکنون یکی دیگر از ابهامات مهم بازار رفع شد و حالا باید برای باز شدن نمادهای پتروشیمی روزشماری کنیم.

گزارشات 93 بسیاری از شرکت ها بر روی کدال نشسته است و باقی شرکت ها نیز در روزهای آینده بودجه خود را اعلام می کنند. به این ترتیب در شرایط کنونی تنها ریسک بازار بحث هدفمندی یارانه هاست. برخی از افراد مرتبت با دولت عنوان می کنند که شیب این دور از هدفمندی بسیار جزئی است. در حالی که به عقیده کارشناسان حامل های انرژی در حدود 70 درصد گران می شوند.

در مجموع با توجه به این که چند روزی است بازار مثبت است و با تصویب نرخ خوراک 13 سنتی توسط شورای نگهبان ،‌ بازار می تواند پرعرضه باشد.

در گروه پالایشی ، ترمز رشد قیمت با گزارشات متوسط کشیده شد. شراز هم ظاهرا تعدیل منفی به دلیل تعطیلی خط تولید خواهد شد. با این احتساب ، به نظر شاوان هم گزارش محتاطانه ای را روانه بازار کند.

در گروه روغنی ، زمزمه هایی از افزایش سرمایه 60 درصدی نفت بهران به گوش می رسد. از نظر تکنیکی سهم پس از رسیدن به قله 5000 تومان اصلاح خوبی را تا حوالی 3700 تومان داشت. اکنون خبر افزایش سرمایه می تواند مانند محرکی سهم را به سمت قیمت های 4500 تومان سوق دهد.

در گروه خودرویی زمزمه هایی از کاهش 40 درصدی سود گروه بهمن در اولین پیش بینی سال 93 به گوش می رسد. در نماد سایپا نیز شنیده ها حاکی از اعلام سود 11 ریالی است.

در گروه بانکی وکار تاکنون بهترین گزارش را ارائه داده است. به لحاظ تکنیکی سهم دقیقا به خط روند صعودی خود واکنش نشان داده است. احتمال صعود سهم تا حوالی 325 تومان دور از ذهن نیست.

در همین گروه توقف اخابر و همچنین احتمال رسیدن گزارش مثبت از مخابرات باعث اقبال سهامداران به نماد بانک سینا شده است. به لحاظ تکنیکی سهم به ترند نزولی کوتاه مدت خود نفوذ کرده است. احتمال رشد قیمت تا حوالی 350 تومان دور از ذهن نیست. البته پی بر ای بالای سهم از جمله نکات منفی آن است.

یکی از گروه هایی که این روزها دور از چشم بسیاری از فعالان بازار است ، گروه سیمان است. مطابق یک قانون نا نوشته این گروه همواره در فصل بهار رشد خوبی را تجربه می کنند. در حال حاضر نمادهای این گروه بین دو خبر محوری گیر کرده اند! اول این که زمزمه هایی از افزایش نرخ 20 درصدی در سال آینده به گوش می رسد. دوم این که افزایش نرخ حامل های انرژی می تواند به زیان نمادهای این گروه تمام شود. به نظر می رسد حتی اگر هدفمندی انجام شود اما قیمت سیمان افزایش یابد ، بسیاری از نمادهای این گروه می توانند رشد قیمتی را تجربه کنند.

موفق باشید…

bashgah-banner nokhbegan-start

مطلب هنوز نظری ندارد

نطر گذاشتن