بر بام بازار یک شنبه 11 اسفند…

322
telegram nokhbegan-start
بر بام بازار یک شنبه 11 اسفند...Reviewed by فرزاد عباس زاده on Mar 2Rating:

 

 


خبر مهم : نخبگان 6 پرشد و پذیرش دوره 7 نخبگان بورس شروع شد

پذیرش دوره نخبگان بورس 6  مجموعه خانه سرمایه تمام شد و ظرفیت این دوره پرشد . اما پذیرش دوره هفتم و آخرین دوره نخبگان بورس  سال 95 (دوره هفتم ) با رویکردی جدید در زمان برگزاری آغاز شد . برای اطلاعات بیشتر آشنایی بیشتر با این دوره می توانید عبارت " نخبگان" را به 5000100090 ارسال نمایید و یا اینجا کلیک کنید و در صفحه دوره فرم پذیرش را پر نمایید.
 

احوال شاخص…

سلام خدمت دوستان بازاری؛

انتظار رشدهای طوفانی را نباید داشته باشیم. ضمن این که پس از افت اخیر نباید انتظار برگشت یکباره را داشت. همین که سهم در یک قیمت چند بار حمایت شود ، باعث اطمینان سهامداران و توافق بازار بر حمایت در قیمت مذکور خواهد شد. در حال حاضر به نظر در چنین شرایطی هستیم. بازار در حال کف سازی و تثبیت سطوح حمایتی است. بستن سبد با دید سال آینده می تواند کم ریسک باشد. بازار تقریبا دوره بودجه های 93 را پشت سر گذاشته و نیم نگاهی هم به هدفمندی دارد. به نظر می رسد دولت با کنترل نقدینگی در جامعه سعی دارد تا کمترین تورم در جامعه ایجاد شود.

تورم نقطه به نقطه سالانه 22% (5.5% کاهش نسبت به ماه قبل) تورم میانگین سالانه 33.7% (1.3 واحد کاهش نسبت به ماه قبل) و تورم نقطه به نقطه ماهانه 0.1 اعلام شده است. یعنی بهمن امسال نسبت به دی ماه 0.1% رشد شاخص تورم داشته ایم که عدد بسیار خوبی است. برای مقایسه با سابقه این شاخص تورم خوب است بدانید که آخرین بار در خرداد 91 تورم ماهانه 0.3 داشتیم و در بهمن 88 تورم ماهانه نقطه به نقطه برابر صفر. آذر امسال هم که تورم 0.5 درصدی ایجاد شد که برای خودش رکوردی بود.

در حاشیه بازار ، خوزه گارسیا مارگالو  وزیر امور خارجه اسپانیا به عنوان پنجمین وزیر اروپایی که بعد از آغاز به کار دولت یازدهم به تهران سفر می‌کند، قرار است امروز (یکشنبه) به منظور انجام سفری سه روزه وارد کشورمان شود. وی در ابتدای این سفر بازدیدی از شهر اصفهان خواهد داشت و دوشنبه با محمدجواد ظریف در تهران به رایزنی و گفت‌وگو در خصوص مناسبات تهران و مادرید و تحولات منطقه‌ای و بین‌المللی خواهد پرداخت.

تهران دیروز نیز میزبان رادوسلاو شیکورسکی وزیر خارجه لهستان بود. شیکورسکی که جمعه در اولین مقصد سفرش وارد اصفهان شد امروز با ظریف در تهران دیدار کرد و به دلیل تحولات اوکراین و کریمه سفرش را نیمه کاره رها کرد و به ورشو بازگشت.

وزرای خارجه ایتالیا، سوئد و بلژیک نیز پیش از این به تهران سفر کرده بودند.

قرار است 18 و 19 اسفند ماه کاترین اشتون مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا سفری به تهران داشته باشد و پس از آن ظریف میزبان همتای یونانی خود خواهد بود. وزیر خارجه یونان قرار است 24 و 25 اسفند ماه به جمهوری اسلامی ایران سفر کند.

در همین راستا فارس نوشت : کاترین اشتون مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در پاسخ به دعوت محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه کشورمان شنبه هفته آینده (17 اسفند ماه) وارد تهران می‌شود.وی قرار است روز یکشنبه (۱۸ اسفند ماه) با محمدجواد ظریف و دیگر مقامات کشورمان به رایزنی و گفت‌وگو بپردازد و دوشنبه (۱۹ اسفند) نیز بازدیدی از شهر اصفهان داشته باشد.

در بازار سهام دیروز جو خوبی را در بازار شاهد بودیم. اما متاسفانه بعد از ساعت 12 حقوقی ها و برخی حقیقی ها بازار را با چالش مواجه کردند و برخی از صفوف خرید را در کمتر از چند ثانیه عرضه کردند. حقوقی هایی که در قیمت های کنونی این گونه عرضه می کند و جو بازار را به هم می ریزد به نظر باید هم این چنین قوانینی برایش تعریف شود. شاید بدتر از این هم باید برایش تعریف شود. به عنوان مثال 16 میلیونی که حقوقی در بانک تجارت فروخت یا چند حقیقی که در نماد بانک صادرات هر کدام در لیست سهامداران بالای یک درصد هستند و با عرضه های سنگین نفس سهم را بریدند.

در گروه پتروشیمی احتمالا این هفته شاهد بازگشایی چند نماد دیگر باشیم. به نظر فعلا نمادهایی که تاثیر منفی کمتری از افزایش نرخ خوراک گرفتند بازگشایی می شوند و نمادهایی مثل متانول سازها شاید در انتهای کار به بازار برگردند.

در همین گروه و در نماد پارسان ، دیروز مجمع سهم برگزار شد. این شرکت از مبلغ 2042 ریال سودی که در سال مالی 92 محقق کرده 1710 ریال را میان سهامداران به عنوان سود نقدی تقسیم نمود. از مهمترین اخبار مجمع می توان به افزایش سرمایه 100 درصدی در سال آینده و خرید بلوک پتروشیمی پارس به صورت مشترک با سرمایه گذاری غدیر اشاره کرد. به نظر می رسد در محدوده 950 – 1000 تومان سهم به تابلو معاملات برگردد.

اما در نماد شیران مجمع 17 اسفندماه، طی نامه ارسالی شرکت به سازمان بورس به تعویق افتاد. شرکت دلیل خاصی را برای تعویق مجمع اعلام نکرده است و زمان تشکیل آن را به آینده موکول کرده است.حوالی 2800 تومان خرید سهم با دید شرکت در مجمع کم ریسک می باشد. شنیده می شود افزایش سرمایه 100 درصدی در دستور کار این شرکت نیز قرار دارد.

در پالایشی ها همچنان افزایش سرمایه شپنا باعث رونقی نسبی در این گروه شده است. ذکر این نکته ضروری است که در افزایش پیش روی این سهم 3.4 سرمایه برای مدتی بلوکه خواهد شد و این افزایش صرفا به درد افراد صبور و با حوصله می خورد.

در همین گروه زمزمه های افزایش سرمایه شتران نیز جدی شده است. میان مدتی ها می توانند حوالی 80 هزار تومان با دید افزایش سرمایه احتمالی، اقدام به خرید کنند.

در گروه سیمانی قیمت سیمان صادراتی 2 دلار افزایش یافت و قرار شد از 15 اسفند اعمال شود. لازم به ذکر است که هر 10 روز یکبار در مورد افزایش نرخ بازنگری خواهد شد. فعلا با توجه به این که سیمانی ها جز صنایع انرژی بر هستند ، نیم نگاهی به هدفمندی و افزایش نرخ حامل های انرژی دارند.

از سوی دیگر با این تفاسیر احتمال می رود که نرخ سنگ آهن نیز رشد پیدا کند.

 

در سرمایه گذاری ها 21 اسفند زمان مجمع سالیانه ونیکی برگزار خواهد شد. در همین مجمع در خصوص افزایش سرمایه 100 درصدی شرکت نیز رای گیری خواهد شد. به نظر می رسد سهم می تواند رشد 10 تا 15 درصدی را در این مقطع تجربه کند.

چند نکته به روایت صنایع مد نظرتان باشد:

*گروه خودرو و لیزینگ

لیدری با خودرو و گزارشی که هنوز نیامده.تنها انگیزه سایپا بود.امید ها  از زامیاد و بهمن کمی گرفته شد.خودرو محکوم به نزول است اما نه زیاد.

*سیمانی ها 

با اخبار منتشره باید دید ماحصل افزایش نرخ و افزایش حامل ها چه می شود.افت بیشتر (شدی تر )بعید است.

*گروه بانک

انتظار داریم موج 5 را داشته باشند.اما بهتر است کمی زمان بگذرد.

*گروه پالایشگاه

شاید مستعد ترین گروه برای سال بعد.اما نه تمام سال.این طور رفتار نشان از انتظار برای شنیدن خبری می دهد.شبندر کف کانال 1400 دارد.

*گروه پتروشیمی

صبر صبر صبر تا زمانی که قیمت به درآمد تعدیل گردد.همچنان معتقدیم شاراک و جم مظلوم واقع شدند.

*گروه ساختمان

انتظار برای یک موج دیگر می رود.این طور که می گویند یک موج 3 از b داریم که معقول است.شنیده شده ثتران ظاهرا یکی دو تا منفیه دیگر ارزنده می شود.

کاربران عزیز برای دیدن گزارش روزانه نماد های پر بازده ی تحت نظر ما اینجا را کلیک کنید.

موفق باشید..

bashgah-banner

2 نظرها

نطر گذاشتن