بر بام بازار یک شنبه 10 مرداد ماه + نقل قول های بازار + نگاهی به مسائل اخیر

243
telegram nokhbegan-start
بر بام بازار یک شنبه 10 مرداد ماه + نقل قول های بازار + نگاهی به مسائل اخیرReviewed by فرزاد عباس زاده on Sep 1Rating:

 

 


خبر مهم : نخبگان 6 پرشد و پذیرش دوره 7 نخبگان بورس شروع شد

پذیرش دوره نخبگان بورس 6  مجموعه خانه سرمایه تمام شد و ظرفیت این دوره پرشد . اما پذیرش دوره هفتم و آخرین دوره نخبگان بورس  سال 95 (دوره هفتم ) با رویکردی جدید در زمان برگزاری آغاز شد . برای اطلاعات بیشتر آشنایی بیشتر با این دوره می توانید عبارت " نخبگان" را به 5000100090 ارسال نمایید و یا اینجا کلیک کنید و در صفحه دوره فرم پذیرش را پر نمایید.
 

سلام و عرض ادب به تمامی دوستان بورسی؛

با توجه به فروکش وضعیت لرزان سیاسی و جهانی که عموما ناشی از سخنان اخیر اوباما بوده است شاهد کاهش اضطراب در بازار های جهانی بودیم به طوری که در رینگ فلزات و مواد پتروشیمی و کشاورزی شاهد تعادل نسبی در قیمت ها بودیم.شاخص های نزدک،داوجونز،فوتسی و دکس آلمان اگرچه کم و بیش منفی بودند اما این روند حکایت از ظهور تعادل در عرضه و تقاضا و گام پیش نهادن خریداران در بازار حکایت می کند.

در بازار خودمان هم دیده شد که دلار و طلا نیز پس از یک هیجان دو سه روزه دوباره در حال درجا زدن هستند.امروز نماگر دماسنج اقتصاد کشور رشدی حدود 500 واحدی را متذکر شد.شخصا نظرم این است که حقیقی ها امروز را در دست داشتند و اگر همین گونه بازار مثبت شود و مثبت بماند آن موقع صفوف خرید آنخایی که پتانسیل بیشتری دارند را حقوقی ها در دست خواهند گرفت.

در خبر هایی که مرتبط به حوزه ی سیاست خارجیست در رسانه های غربی اذعان شده که گفته های اخیر باراک اوباما ریاست جمهوری ایالات متحده و منشا صدور فرمان جنگ،به گونه ای بوده است که به نوعی شک و دودلی را در خصوص غایت حمله به سوریه تزریق کرده است.گرچه که در این راه حتی اگر شورای امنیت موافق به حمله ی تظامی نباشد بسیاری از نوچه هایش همراهش خواهند مان(نظیر انگلستان) اما این بار همین قدرت جهانی اقرار داشته است که نیاز به مجوز خواهد داشت.در مجکوع این همه زمان از دست رفتن به نوعی آرامش یافتن روان اعضای بازار سرمایه است تا آرام تر و منطقی تر به فرآیندسرمایه گذاری شان نگاه کنند تا بتوانند راحت تر تصمیم بگیرند.چرا که صفوف فروش دیروز به صفوف خرید امروز تبدیل شدند.

اخیرا صحبت هایی را مطرح کردیم در خصوص اینکه نسبت قیمت به درآمد بازار پول نسبت به بازار سرمایه در حال کاهش است و خود این مطلب حکایت از جذابیت سرمایه گذاری در بازار پول دارد.

امروز قرار است این وضعیت را بیشتر تشریح کنیم.

قضایا از آنجایی نشئت گرفت که مصوبه ای با این مضمون که بر اساس همفکری و البته سخنانی از برنامه های ریاست بانک مرکزی که دیروز نوشتیم،قرار است نرخ سرمایه گذاری در بانک منفی نباشد.تا اینجا صحیح اما منفی نباشد به چه معناست؟

به این مثال توجه کنید:

سرمایه گذاری به معنی به تعویق انداختن مصرف فعلی برای کسب بازدهی برای مصرف بیشتر در آینده است.(اگر دوستان تعریف دیگری می دانند در نظرات ما را هم بهره مند کنند) پس هدف از سرمایه گذاری این است که شما بیشتر از اکنون بدست آورید.مثلا ظرف یک سال از مخارج خود صرفه نظر کرده و از این فرصت استفاده تا بتوانید همین زمان در سال بعد 3/1 برابر پول بدست آورید.

همین جا نکته ای مطرح می شود.توجه کنید که اگر قیمت ها رشد نکنند شما مالک همان 30% هستید اما اگر سطح عمومی قیمت ها هم افزایش یابد مجبورید بخشی از آن بازدهی تان را تقدیم تورم کنید.

حال اگر تورم زیر 30% باشد سرمایه گذاری شما معقول بوده ولی اگر برابر یا مساوی 30% باشد عملا باختید یا به عبارت رئیس بانک مرکزی نرخ منفی دریافت کردید.

پس وقتی گفته می شود نرخ سپرده ها را قرار است بالای منفی تنظیم کنند بدین معناست که بالای تورم قرار است نرخ گذاری شود.

سوال:نرخ تورم چه قدر است؟ 20%-30%-40%-…

شخصا همان 30% را در نظر می گیرم.با این فرضیه باید نرخ سرمایه گذاری در بانک بالای 30% باشد.مثلا 35%.جمله ام را طور دیگری می گوییم:نرخی که بانک باید ناشی از سپرده گذاری ما به ما پرداخت کند باید 35% باشد.

امیدوارم تا اینجا ابهام عزیزانی که سوال مطرح کردند،رفع شده باشد.

برسیم به مفهوم P/E

با عنایت به مطالب بالا وقتی گفته می شود 35% بازدهی نظام بانکی و بازار پول،یعنی نسبت قیمت به درآمد این بازار می شود 100 تقسیم بر 35 یا 2.8

پس P/E بانک (نه گروه صنعت بانک) بین 2و 3 است.

سوال:نسبت قیمت به درآمد بازار سرمایه (بورس) چه قدر است؟

با کمی بررسی به اعداد 5 تا 7 رسیدیم.یعنی بازار سرمایه قرار است در همان مدتی که بانک 35% می دهد،بین 14% تا 20% بدهد.حال خودمان قضاوت میکنیم: آیا سرمایه گذاری در بانک به صرف است یا در بورس؟

بله عزیزان این مطلبی است که از زمان ورود کابینه ی اقتصادی دولت به مجرای واقعی اقتصاد صورت گرفته و ذهن بازارو بازاریان را بد جور به خود گره زده است.چرا که در صورت تحقق این امر نقدینگی از بورس پر خواهد کشید.

اما برسیم به نکته ای که فراتر از صحبت های بالاست:

مقدمه:فرضا دولت مقرر می کند با توجه به ابلاغ بانک مرکزی، همه ی بانک از این پس باید 35% را به سپرده های مردم بپردازند.حال منبع درآمد بانک کجاست که می خواهد این 35% را بپردازد؟پاسخ مبرهن است چرا که بانک در آمد های مشاع خود را از تسهیلات و اعتبارات در قالب وام هایش به دست می آورد.

سوال:نرخ وام چه قدر باید باشد تا 35% آن از بانک خارج شده و باقی برای بانک بماند؟

پاسخ:باید حتما بالاتر از 35% باشد.مثلا 40%

مفهوم:مردم و تمام افراد حقیقی و حقوقی باید بهره ی وام خود را حداقل در این مثال 40% بپردازند.

نتیجه:

1-     جذابیت برای دریافت وام کمتر می شود.

2-     قدرت افراد برای اخذ تسهیلات کمتر می شود.

3-     ریسک های اعتباری و نکول برای بانک به شدت افزایش می یابد.

4-     تورم از راه های دیگر سرک خواهد کشید.

جمع بندی:

عزیزان عنایت داشته باشید این تصمیم برای دولت بسیار گران تمام خواهد شد چرا که علاوه بر تمام موارد گفته شده دولت یا بانک مرکزی یا هم ضامن و بانی دیگری که متقاضی تامین مالی است دیگر نمی تواند اوراق مشارکت یا مضاربه یا اجاره ای به نرخ 22% منتشر کند و از این به بعد باید نرخ های 35% و بالاتر را برای جذابیت انتخاب کند.لذا این امر اگز مدیریت شده اتفاق نیافتد و تصحیح نشود باعث فشار بالایی به دولت شده و دولت هم امکان دارد با این رویه فشار مالیاتی را سنگین تر کند.

لهذا تصمیمات غلط و تا به هنگام اگر در این اقتصاد ایجاد گردد منجیر به بروز دومینو ی اقتصادی و بحران در جامعه می گردد.

در نهایت به نظر نمی رسد این قضیه در کوتاه مدت عملی و توجیه پذیر باشد.

در بازار چه گذشت؟

شاهد صفوف تقاضای پر حجمی در گروه فلزات بودیم که علت ان را بهبود وضعیت جهانی و منتفی شدن بالارفتن 38% نرخ حامل های انرژی عنوان کردیم.فملی در 330 فباهنر در 220 فسرب در 220 کروی در 240 و فخوز در 350 حمایت خوبی دارند.

در گروه پتروشیمی با رسیدن به نقاط حمایتی در برخی اعضا که اشاره ی ویژه ای به مارون و زاگرس و شاراک داشتیم سبب رشد تقاضا را در این گروه فرآهم آورد.شفارا چندی پیش دچار آتش سوزی شد و متوقف گردید.

گروه بانکی را همچنان توصیه می کنند.ما هم توصیه می کنیم.سیمانی ها را هم در سبد خود داشته باشید بد نیست به سیلام و سپاها توجه داشته باشید.غاذر و غپاک نیز در گروه غذایی از حمایت کنونی بر خوردارند.

در گروه خودرو گروه بهمن به حمایت نزدیک شده است.در گروه پالایشی شپاس از نقطه ای که انتظار می رفت بازگشت و نثبت خوبی خورد.شبریز هم در 2300 تا 2800 بازی دارد.

نقل قول های امروز:

در ادامه روند رو به رشد مپنا نکته منفی دیده نمی شود و میتوان به روند مثبت در میان مدت تاکید داشت بحث عرضه چهارنیروگاه از جمله پذیرس نیروگاه عسلویه در فرابورس اخبار مثبتی برای سهم میباشد ،روند دیروز معاملات مپنا نیز میتوان به کاهش شدت فروشنده ها در روزهای اخیر تعبیر نمود ، مپنا با دو محدوده حمایتی  650 و 610 تومان روبرو است باید دقت داشت مپنا هواخواهان زیادی دارد که در برگشت به سرعت نماد را بالا خواهند کشید.

با توجه به شیران ،واتی در برگشت میتواند سرعت بیشتری داشته باشد اما شرایط بازار در این مهم نقش زیادی دارد ، واتی در  مدت اخیر 35درصد افت کرده محدوده 580-590تومان منطقه حمایتی این نماد عنوان میشود ، اتی حدودا 60-65درصد ارزش ذاتی خود در حال معامله شدن می باشد.
افت به زیر محدوده یاد شده واتی را تا500 تومان به زیر خواهد کشید.

با توجه به تغییر سال مالی وصنا انتظار داریم وصنا گزارش 9ماهه  گزارش مناسبی را روانه بازار کند ، بر این اساس وصنا در 6ماهه تنها 86 ریال پوشش داد این در حالی است که وصنا با دارابودن بیش از 588 میلیون سهم اقتصاد نوین و تقسیم 38تومانی این نماد بانکی از یک سو و از سوی دیگر در درماه تیر و مرداد بیش از144میلیارد ریال از محل فروش سرمایه گذاری های خود سود ایجاد نموده به نظر میرسد در گزارش 9ماهه شاهد پوشش حداقل 50تا55تومان سود از وصنا باشیم .
ارزش ذاتی روز وصنا بدون برآورد ارزش پرتفوی خارج بورسی 360 تومان به ازای هر سهم که پتانسیل افزایش تا 400 تومان را دارا میباشد دقت داشته باشید رفتار وصنا در تقسیم سود مجامع، تقسیم سود 90درصدی میباشد.
فعلا شرایط اقتصاد نوین برای برگشت مساعدنیست اما محدوده 210 تومان با در نظر گرفت کف قیمت190 تومان برای سرمایه گذاری گروه صنایه بهشهر  را مسیر تعادل و سپس با برگشت بازار مثبت ارزیابی میکنیم.

وزیر مخابرات اعلام کرد خدمات تلفن ثابت باید از انحصار خارج شود ، در ادامه صحبت های خود افزایش سرعت اینترنت و افزایش کیفیت خدمات از جمله تلفن را در اولویت برنامه ها عنوان نمود ایشان از یکسان سازی تعرفه ها انتقاد نمود و درصدد رفع آن برخواهد آمد. در حال حاضر نماد اخابر از 300 تومان روند ریزشی را طی میکند و انتظار داریم با یک گره دیگر در محدوده 220 تومان شاهد تثبیت قیمت این نماد باشیم .

باید اعتراف کرد که انصار به قیمت های بسیار جالبی رسیده ، پی به ای 3.84 و افزایش سرمایه 100درصدی از دو محل انباشته 25% و 75درصد شرایط مناسبی را در میان مدت برای  این نماد فراهم ساخته بررسی ها نشان میدهد که محدوده 250 تومان حمایت معتبری مطرح است که میتواند عامل جمع شدن صف فروش انصار را امروز فراهم سازد.
از سوی دیگر گویا انصار 20شهریور برای برگزاری مجمع فوق العاده متوقف خواهد شد آنچه مسلم است انصار یکی از بهترین گزینه ها در سال چاری در گروه خود میباشد که بازدهی 40تا50درصدی را در 5-6ماهه دارا می باشد.

زاگرس طی اطلاعیه ای از تسوبه بدهی های معوقه خود با بانک تجارت خبر داد  که 40 ریال سود برای زاگرس به همراه خواهد داشت خبر دوم در ارتباط با برنامه افزایش سرمایه زاگرس است که گویا به زودی اعلام خواهد شد. زاگرس با برطرف شدن مشکل تولید توانایی تعدیل سود 720تا750 تومان را خواهد داشت با توجه به آنکه زاگرس با برخورد به میانگین متحرک18روزه برگشت و رعایت حدضرر2100تومان منطقه فعلی برای حضور در سهم منطقه کم ریسک عنوان میشود که هدف را تا2900تومان میتوان بالا کشید(ادامه روند مناسب صادرات و افزایش قیمت متانول در مرداد به 470 دلار)

3بلوک خزامیا ولساپا و وساپا پس از  دو روز رقابت به بیمه ایران رسید ، سایپا از این معامله 30تا35ریال سود عایدش خواهد شد سایپا در محدوده160 تومان با حمایت در کوتاه مدت روبرو است واکنش به این محدوده مهم ارزیابی میشود.

تعدیل شیران را باید قطعی بدانیم افزایش 23درصدی سود به 6865 ریال افق مثبتی را برای شیران ترسیم کرد.با پی به ای 5تا6 اهداف قیمت 3400تا4100تومان خواهد بود.

$$ 3232

bashgah-banner
نوشته قبلیپتروشیمی زاگرس …
نوشته بعدیمهم در مورد وضعیت بازار
فارغ التحصیل دانشگاه تخصصی علوم اقتصادی,کارشناس مدیریت مالی،تحلیلگر تکنیکی بازار سرمایه ،کارگزار بورس اوراق بهادار و پرتفوی گردان حقوقی و حقیقی. % امید است بتوانم با همیاری و همفکری فعال و شناخت رفتار بازار،گامی موثر در ارتقائ شخصیت معاملاتی و رشد سرمایه ی افراد بردارم %

15 نظرها

 1. با سلام تشکر و سپاس از شما به خاطر توضیح بسیار عالی تان یه مطللب را بنده در خصوص نرخ سود عرض کنم اگر دولت قصد افزایش نرخ بهره را داشته باشد با توجه به اینکه سالهای گذشته اوراق مشارکت زیادی با نرخ 20درصد علی الحساب فروختند به مردم حال همین اوراق به بانکها پس داده میشود و برای سپرده 35درصدی وارد بانکها میشود این اختلاف 15 درصدی را دولت چگونه جایگزین می نماید
  در نتیجه به نظر بنده نرخ سود با این حساب بین 20 تا 25 درصد می باشد مگر در سپرده گذاری های بلند مدت 35 درصد را بخواهند پرداخت کنند
  به نظر شما ایا این قضییه درست نیست؟

 2. سلام اول تشکر بابت گزارش مفصلتون.در معنای سرمایه گذاری جان مطلب را فرمودید و کاملا صحیح است. اما در مقایسه سود بانکی ها و P/E بورس: این حالت کلی است یعنی اگر مثلا شخصی 1سال بخواهد پولش را سرمایه گذاری کند (با فرض افزیش نرخ بانکی ها بالای 40درصد) خب مشخص است که بانک براش بی دردسر است اما بنظر بنده عمده سهامدارای بازار نوسان گیر هستند نه سود سهم بگیر! و خیلی مواقع در کوتاه مدت و میان مدت سودهای 100 و حتی بالای 100 درصدی کسب کرده اند. پس بنظرم با افزایش نرخ بانکی اگر واقع گرایانه و متکی بر تحلیل به بازار نگاه کنیم سرمایه گذاری به قول شما پر نمیکشد اما ممکن است کوتاه مدت اثر روانی منفی بگذارد. البته بنده با افزایش به یکباره نرخ بانکی با این شدت مخالفم.

 3. با سلام و عرض تشکر
  18شهریور جلسه کنگره امریکاست و با توجه به اکثریت جمهوری خواهان در کنگره انتظار بروز جنگ بسیار زیاد است .
  در مورد افزایش سود بانکی برای کنترل تورم این یک روش ازموده شده در سایر کشورهای جهان است هرچند به تولید ضربه میزند (در کوتاه مدت)

نطر گذاشتن