بر بام بازار یک شنبه 17 آذر ماه…

311
telegram nokhbegan-start
بر بام بازار یک شنبه 17 آذر ماه...Reviewed by فرزاد عباس زاده on Dec 8Rating:

 

 


خبر مهم : نخبگان 6 پرشد و پذیرش دوره 8 نخبگان بورس شروع شد

پذیرش دوره نخبگان بورس 6  مجموعه خانه سرمایه تمام شد و ظرفیت این دوره پرشد . اما پذیرش دوره هفتم و آخرین دوره نخبگان بورس  سال 95 (دوره هفتم ) با رویکردی جدید در زمان برگزاری آغاز شد . برای اطلاعات بیشتر آشنایی بیشتر با این دوره می توانید عبارت " نخبگان" را به 5000100090 ارسال نمایید و یا اینجا کلیک کنید و در صفحه دوره فرم پذیرش را پر نمایید.
 

احوال شـاخص

سلام بر دوستان بازاری؛

خب دوستان از ابتدای صبح که بازار فاز شک را شروع کرده بود بنده پای صحبت های روحانی رئیس جمهور نشستم و در نهایت متوجه شدیم در نگاه اول ایشون حامی بازار هستند.در نهایت به دوستان توصیه داریم به مقاومت ها پایدار باشند و خرید هیجانی نداشته باشند.

** شنیده شده **

گفته شده با افزایش 11.24 دلاری نرخ هر تن اوره در بازارهای جهانی و کسب سطوح 340 دلاری این محصول، سهام گروه اوره ای در بازار نظیر شیراز،شپدیس،کرماشا،خراسان … از این موضوع متاثر شده و انتظار می رود با افزایش نرخ فروش داخلی و خارجی طی ایام باقی مانده از سال، به سودهای بیشتری دست یابند.شاید بتوان پیشتاز این گروه را همچنان شپدیس نامید چرا که سال مالی آن 30 آذر ماه بوده و در مجمع 30 دی ماه بیش از 400 تومان سود نقدی بین سهامداران خود تقسیم خواهد کرد.

شنیده به منظور خرید بلوک 50 درصدی پتروشیمی پارس توسط پارسان و یا وغدیر، این هلدینگ معظم پتروشیمی در صدد افزایش سرمایه 100 درصدی به منظور تأمین مالی مورد نیاز برای این خرید ارزشمند است گویا گزارش توجیهی افزایش سرمایه مزبور بزودی به بورس ارسال خواهد شد امری که میتواند سهام وغدیر را تا سطوح 800 تومانی ارتقا دهد.

توسعه فعالیتها و  افزایش عملیات لیزینگ توسط ولیز و افزایش انتظارات از تعدیل مثبت بیش از 10 درصدی سود هر سهم تا پایان سالجاری.

احتمال صدور مجوز بانک مرکزی و سازمان بورس دایر بر افزایش سرمایه 400 تا 700 درصدی بانک دی از محل تجدید ارزیابی داراییها، مطالبات حال شده و اندوخته ها در آینده نزدیک.

تحولات گسترده در خفنر و افزایش 10 تا 20 درصدی نرخ فروش محصولات و قابلیت تعدیل مثبت سود هر سهم از 118 ریال فعلی به160 ریال در سالجاری و 250 ریال در سال 93.

** گفته شده **

فسرب:خبرهای از تلاش برای بازگشایی قفل کارخانه زنجان شنیده می شود گفته می شود شورای تامین استان با مسئولان رده بالا جلساتی را برگزار نوده مه نتیجه آن بازدید از کارخانه و پس از بررسی ها اقدام به بازگشایی آن کنند در صورت این مهم فسرب با جو مثبت کوتاه مدت همراه خواهد شد.

حمایت ها220 -210 و 190
مقاومت 240-250

ساراب:پیش از این افزایش سرمایه 60 درصدی از دو محل انباشته و آورده را دردستور کار قرار داد توسط مسئولین شرکت تایید شد در این راستا بحث افزایش نرخ 10 تا15 درصدی محصولات نیز وجود دارد .
هدف فعلی ساراب 675 تومان میباشد که با توجه به گذر از مقاوت مزولی 5ماهه حرکت صعودی که میتواند رشد آرامی باشد اما مثبت ارزیابی میشود بحث فازدوم نیز میتواند در گروه ونماد اثر گذار باشد اما در مجموع افقهای بالاتری را برای سیمانی ها در نظر داریم.

امروز لایحه دولت تقدیم مجلس خواهد شد و شاید عاملی برای به چالش کشیدن شاخص و کل بازار فراهم شود نکته ای که بارها اشاره داشتیم.
براین اساس دو عامل را برای بازار مخاطره انگیز عنوان نمودیم ریسک های سیستماتیک که عوامل خارجی و به تعهدی غربی ها میتواند عاملش شود ) و عامل داخلی که تصمیم گیری های اقتصادی از جمله بودجه 93 خواهد بود.
گروه های سیمان فلزات کانه فلزی پتروشمی ارتباط مستقیمی بابودجه خواهند داشت نرخ برق خوراک ارز بهره مالکانه و … از جمله نکاتی میباشند که باید سرمایه کذاران در برهه فعلی به آن دقت داشته باشند و به قول معروف بی گدار وارد میدان نشوند و از سودهای محقق شده خود محافظت کنند.

بلوک بیمه آرمان فروخته شد و از محموعه سپه به عنوان خریدار یاد می کنند با این شرایط 33 تومان به یود سمگا افزوده خواهد شد.

بلوک یک درصدی پترول دیروز مورد رقابت 3 خریدار قرار گرفت ،کماکان روند این نماد تا زمان انجام معامله صعودی نماد در ماه های آتی افزایش سرمایه 100 درصد را نیز به بازار اعلام خواهد کرد.

معاون وزیر صنعت با اشاره به دو خودرو ساز سایپا و ایران خودرو اعلام نمود که در سال جاری ایران خودرو معادل 230 میلیارد تومان و سایپا معادل 180 میلیارد تومان از سهم خود در واحدهایی که در آن سهام داشته‌اند، را واگذار کرده‌اند. از سوی دیگر وی اظهار داشت: هر یک از خودروسازان افزایش سرمایه را در سطوح هیات مدیره خود تصویب کرده اند، چراکه افزایش سرمایه تابع قواعد و مقرراتی است و باید بعد از تائید هیات مدیره، به تائید حسابرس، سازمان بورس و مجمع عمومی برسد.

با این شرایط به نظر میرسد پروسه افزایش سرمایه شاید کمی زمان بر باشد نکته دیگر روند خلاف جهت دیروز زامیاد میباشد که میتواند با عرضه سایر خودروسازها شاهد متعادل شدن آن باشیم و این در حالی است که گفته شده شرکت های خارجی نضیر پژو کماکان برای ورود به این صنعت در بازار ایران دست دست میکنند و جو فعلی بازار تنها چو خوشبینی است.

اما کماکان روند بلندمدت را صعودی و در کوتاه مدت سرمایه گذاران دقت بیشتری داشته باشند در این میان خبهمن و خگستر میتواند از گزینه های بنیادی سایپا با توجه به اختلاف ارزشی که نسبت به ایران خودرو دارد و خپارس با توجه به حواشی ورود رنو به این مجموعه ،زامیاد با توجه به سوددهی آن و پتانسیل های مناسبی که درآتی دارد در کنار سایر نمادها مورد توجه قرار گیرد.

مپنا:کماکان بدون عرضه دنبال می شود و بازار در انتظار گره رفتن این نماد است . مپنا در حال حاضر بیش از 6000میلیارد تومان مطالبات دریافت نشده دارد که از این مبلغ 5هزار میلیارد به گفته مدیرعامل بدهی دولت به مپنا میباشد که گفته میشود به صورت چند مرحله ای در قالب اوراق مشارکت و مجوزهای صادرات برق در سال آینده پرداخت خواهد شد.
نکته دیکر ارزشگذاری نیروگاه قائم و فارس از که جهت عرضه بالغ بر دوهزار میلیارد تومان ارزش گذاری شده اند که مطمئنا ارزندگی این نماد را نشان خواهد داد. دقت داشته باشید در بازار نمادهایی چون ستران هگمتان کرمان پاسارگاد صادرات سینا دی و .. به نوعی به بحث نبروگاهی در ارتباط می باشند.

کماکان پتانسیل رشد قیمت در مپنا وجود دارد که در کوتاه مدت 1100تا1200 تومان

سرمایه مجوز افزایش سرمایه وصندوق صادر شد بر این اساس این نماد سرمایه خود را ۱۰۰ رصد و از محل آورده افزایش خواهد داد.
ارزش خالص دارایی صندوق بالغ بر۱۰۵۰ تومان تخمین زدهد می شود.انتظار می رود سهم در روند کوتاه مدت بتواند تا ۸۵۰ تومان رشد داشته باشد . نکته دیگر حرکت سهم در داخل کانالی با صقف ۱۰۰۰ تومان می باشد که فعلا انتظار رسیدن به این هدف را نخواهیم داشت .

تجارت که قصد واگذاری نیروگاه ۱۰۰۰مگاواتی را دارد گفته می شود این نیروگاه را ۲۰۰۰میلیارد تومان قیمت گذاری نموده است از سوی دیگر افزایش سرمایه ۱۰۰درصدی از محل تجدید ارزیابی نیز قطعی شده است

سهم در داخل کانالی به مقاومت ۳۸۰ تومان قرار دارد که در صورتی که این محدوده گذر کند با هدف اصلی ۴۵۰ تومان روبرو خواهد شد که ۴۲۰ نیز از اهداف میانه آن خواهد بود حضور در سهم با و شرکت در افزایش سرمایه توصیه می شود. افزایش نرخ ارز و تراز ارزی مثبت نیز از نکات تعدیلی سال آینده می باشد.

پیشنهاد بررسی:

رتکو

برای مطالعه بررسی دقیق تر نماد فسرب و پیش بینی آینده این سهم میتوانید اینجا را بخوانید.

bashgah-banner
نوشته قبلیانتظار اصلاح در آینده ای نزدیک
نوشته بعدیبررسی تکنیکال سیمان هگمتان
فارغ التحصیل دانشگاه تخصصی علوم اقتصادی,کارشناس مدیریت مالی،تحلیلگر تکنیکی بازار سرمایه ،کارگزار بورس اوراق بهادار و پرتفوی گردان حقوقی و حقیقی. % امید است بتوانم با همیاری و همفکری فعال و شناخت رفتار بازار،گامی موثر در ارتقائ شخصیت معاملاتی و رشد سرمایه ی افراد بردارم %

4 نظرها

نطر گذاشتن