بر بام بازار یک شنبه 24 فروردین ماه …

298
telegram nokhbegan-start
بر بام بازار یک شنبه 24 فروردین ماه ...Reviewed by فرزاد عباس زاده on Apr 13Rating:

 

 


خبر مهم : نخبگان 7 پرشد و پذیرش دوره 8 نخبگان بورس شروع شد

پذیرش دوره نخبگان بورس 7  مجموعه خانه سرمایه تمام شد و ظرفیت این دوره پرشد . اما پذیرش دوره هشتم و اولین دوره نخبگان بورس  سال 96 (دوره هفتم ) با رویکردی جدید در زمان برگزاری آغاز شد . برای اطلاعات بیشتر آشنایی بیشتر با این دوره می توانید عبارت " نخبگان" را به 5000100090 ارسال نمایید و یا اینجا کلیک کنید و در صفحه دوره فرم پذیرش را پر نمایید.
 

احوال شـاخص

سلام و عرض ادب به تمامی دوستان عزیز؛

جالب این که دیروز هیچ کس نمی توانست دلیل قانع کننده ای برای ریزش بازار بیاورد. یکی از نزدیک شدن به پایان ماه و موعد تسویه اعتبارها می گفت. دیگری از نرخ سود ماهیانه بانک ها و خروج نقدینگی می گفت و برخی دیگر هم مسائلی چون هدفمندی یارانه ها و مذاکرات هسته ای را عنوان می کردند.

از ابتدای فروردین تا کنون شاخص کل بازار سرمایه ریزش 4000 واحدی را تجربه کرده است که بازدهی بیش از 4 درصد منفی را تا اینجای کار در کارنامه خود ثبت کرده است. هر چند این روزها بازار یک روز منفی و یک روز مثبت شده و کار را برای قلم زدن دشوار کرده است ، اما اگر همه چیز طبق روال پیش برود ، قاعدتا باید شاهد بازاری منفی باشیم.

در اخبار حاشیه ای بازار ، همچنان عدم صدور ویزا برای ابوطالبی از حاشیه های داغ بازار است. عباس عراقچی در واکنش به اقدام آمریکا در مورد منع ورود گزینه پیشنهادی تهران برای تصدی مسئولیت نمایندگی ایران نزد سازمان ملل در نیویورک ، گفت: وزارت امور خارجه از طریق مکانیزم های حقوقی پیش بینی شده در سازمان ملل در حال پیگیری این موضوع است .او گفت: گزینه جایگزین برای آقای ابوطالبی در نظر نداریم و این مسئله را از طریق مکانیزم های حقوقی پیگیری می کنیم .

لازم به یادآوری است که در پی معرفی حمید ابوطالبی معاون سیاسی دفتر رئیس جمهور به عنوان نماینده ایران در سازمان ملل ، کنگره آمریکا به بهانه دست داشتن ابوطالبی در گروگانگیری سفارت آمریکا در ایران در سال 1358 با تصویب قانونی از ورود وی به نیویورک جلوگیری کرده است . دولت آمریکا نیز این اقدام کنگره را مورد تأیید قرار داده است .

در اخبار اقتصادی ، کمتر از یک هفته دیگر قیمت نهایی بنزین و گازوئیل مصرفی برای سال جاری اعلام می‌شود و برخی صاحبنظران معتقدند بهتر است قیمت بنزین به صورت دو نرخی برای وسایل نقلیه شخصی و عمومی عرضه شود. بر اساس گفته‌های مسئولان دولتی و صاحب‌نظران بخش نفت کشور و با احتساب افزایش نرخ‌ بنزین و گازوئیل، احتمال می‌رود ‌قیمت جدید این دو حامل به ترتیب حدود 1200 و 550 تومان شود.

حال که مسئولین دولتی و صاحبنظران برای اعلام قیمت بنزین و گازوئیل در فاز دوم هدفمندی یارانه‌ها سکوت کرده‌اند و تنها از افزایش 24 درصدی قیمت حامل‌های انرژی و شیب ملایم افزایش‌ها صحبت می‌کنند مصرف کنندگان نگران وضعیت عرضه سوخت به صورت سهمیه‌ای،‌ تک نرخی و چند نرخی شدن هستند.

در این میان برخی از افزایش قیمت بنزین به صورت تک نرخی و با قیمت هر لیتر 1000 تومان خبر می‌دهند و برخی دیگر نیز بر چند نرخی ماندن سوخت مصرفی همچون روند فعلی تاکید دارند.

به گفته برخی صاحبنظران، بهتر است بنزین آزاد با قیمت‌های جهانی برابری کند چرا که برای رسیدن به قیمت‌های جهانی باید قیمت این حامل تا 60 درصد افزایش یابد.

در این باره، رییس اتحادیه صادرکنندگان فرآورده‌های نفتی معتقد است: با توجه به قیمت ارز در کشور قیمت بنزین نیز متغیر است. حسن خسروجردی با بیان این که در حال حاضر حداقل 65 درصد از نرخ های بین‌المللی کمتر هستیم، می‌گوید: برای رسیدن به این نرخ‌ها قیمت بنزین بیش از 1000 تومان خواهد شد.

خسروجردی که معتقد است باید نرخ سوخت مصرفی وسایل نقلیه عمومی با نرخ سوخت وسایل آزاد متغیر باشد، افزود: نباید کسی که پول خرید ماشین را ندارد و یا به هر دلیل وسیله شخصی ندارد به همان اندازه مصرف کننده این وسیله پول بنزین را با صاحب وسیله نقلیه به صورت برابر پرداخت کند. وی تاکید کرد: باید نرخ بنزین برای همه اقشار و مصرف کنندگان متعادل و هم‌تراز تورم موجود باشد. رییس اتحادیه صادرکنندگان فرآورده‌های نفتی با اشاره به این که اگر افزایش نرخ سوخت به 65 درصد قیمت جهانی برسد، قیمت 1000تومان اعلام شده حداقل 40درصد این قیمت می‌شود و با احتساب 65 درصد قیمت سوخت حداقل 1200تومان می‌شود. به گفته وی، با افزایش قیمت‌ها و تورم ایجاد شده در هر سال باید نرخ سوخت مصرفی نیز متعادل شود.

خسروجردی اظهار کرد: مسئولان دولتی نیز امسال وعده تحقق تورم 25 درصدی را دارند که با این حساب باید حداقل 25 و حداکثر 35 درصد به این نرخ‌ها افزوده شود. وی معتقد است، بهتر است با احتساب تورم هرساله،‌ نرخ سوخت مصرفی همچون بنزین و گازوئیل به صورت شناور و هر چندماه یکبار افزایش کمی داشته باشد.

رییس اتحادیه صادرکنندگان فرآورده‌های نفتی با اشاره به وعده مسئولان از شیب ملایم افزایش قیمت حامل‌های انرژی گفت: این وعده در صورتی محقق می‌شود که افزایش قیمت‌ها سالانه و هر چند ماه یکبار اندکی افزایش داشته باشد نه اینکه هر دو سال یکبار این حامل‌ها دچار افزایش بیش از 20درصدی شوند.

برخی صاحبنظران بر این باورند باید قیمت سوخت وسایل نقلیه عمومی به صورت یارانه‌ای و با قیمت‌های کمتر عرضه شود تا همزمان با افزایش نرخ سوخت ،‌نرخ کرایه وسایل نقلیه عمومی و سواری افزایش چند برابری نداشته باشد چرا که این افراد معتقدند برای جلوگیری از اختلال اقتصادی مردم در ابتدای اجرای فاز دوم هدفمندی یارانه‌ها بهتر است این اقدامات صورت گیرد.

اما دلار 3105 تومان قیمت دارد و سکه بهار آزادی طرح جدید نیز 971 هزار تومان به فروش می رسد. این در حالی است که هر گرم طلای 18 عیار 99500 تومان به فروش می رسد.

در بازار سهام و‌ در گروه خودرویی بازگشایی خودرو با قیمت بالا و سپس افزایش عرضه ها باعث شد که فشار فروش در کل گروه افزایش یابد. تحلیل گران تکنیکی اعتقاد دارند که خودرو مستعد ریزش تا 220 – 225 تومان می باشد. به همین ترتیب با ریزش 10 – 12 درصدی این سهم کل گروه می تواند به همین مقدار اصلاح را تجربه کند.

در خصوص شاخص تنها امیدمان این است که بلکه به هر بهانه که شده 74400 نشکند در غیر این صورت همان 72 برای آرام گرفتن بهتر است.

در گروه پالایشی شاید تا یک ماه پیش کسی قیمت های کنونی شبندر را باور نمی کرد! اما بالاخره این سهم از محدوده رنج و نوسانی خود خارج شد و اکنون فاصله چندانی با حمایت معتبر خود روی 1125 تومان ندارد. تحلیل گران بر این باورند که اگر ابهامات بازار اجازه دهد ، نمادهای پالایشگاهی می توانند یک برگشت مثبت را تجربه کنند. البته به خاطر داشته باشید که اگر سهامدار این گروه هستید ، حتما از حمایت های کنونی به عنوان حد ضرر استفاده کنید. برای مثال شبندر اگر زیر 1125 تومان تثبیت شود راهی 950 تومان خواهد شد!

در گروه ساختمانی این روزها به دلیل شایعات پیرامون ثتران ، این سهم در کانون توجهات قرار دارد. در حال حاضر 295 تومان مقاومت سنگین پیش روی قیمت است. توصیه می کنیم که اگر قصد ورود دارید صرفا با شکست این محدوده مقاومتی اقدام به خرید نمایید. وساخت را هم نباید از نظر دور کرد. به نظر باید منتظر برگشت قیمت به خط روند صعودی یعنی حوالی 375 تومان بود. اگر سهم به این محدوده واکنش مثبت نشان دهد احتمال یک برگشت 20 -25 درصدی دور از ذهن نیست.

در گروه بانکی ، حواشی بانک صادرات خیلی زود و بدون هیچ تاثیر مثبتی فروکش کرد.همچنان فشار فروش از جانب سهامداران یک درصدی وجود دارد. هر چند محدوده کنونی بارها به عنوان حمایت عمل کرده است. اما تحلیل گران تکنیکی بر این باورند که احتمال نفوذ قیمت با شرایط موجود بازار هم وجود دارد. البته این نفوذ در حد 4 تا 6 درصد خواهد بود.

در فولادی ها ، صف ارفع دیروز عرضه شد و تا محدوده صف فروش نیز سهم عقب نشینی کرد. گروهی از تحلیل گران بنیادی در مقایسه ارزش بازاری ارفع با سایر فولاد سازان اعتقاد به رشد قیمت سهم دارند. با توجه به خریدهای گسترده سرمایه گذاری بانک ملی افراد ریسک پذیر می توانند در محدوده منفی کامل امروز با دید نوسانگیری خرید کنند. افراد ریسک گریز نیز می توانند بر روی ذوب آهن 380 تومانی سرمایه گذاری کنند.

کاربران گرامی میتوانند تحلیل صنعت برتر و معرفی سهم های پر بازده این گروه را در اینجا مشاهده فرمایید.

همچنین میتوانید در این بخش با سبد حرفه ای ما همراه شوید و روزانه گزارش نماد های تحت نظر ما را ببینید..

موفق باشید…

bashgah-banner

مطلب هنوز نظری ندارد

نطر گذاشتن