بر بام بازار یک شنبه 31 فروردین ماه 93

359
telegram nokhbegan-start
بر بام بازار یک شنبه 31 فروردین ماه 93Reviewed by فرزاد عباس زاده on Apr 21Rating:

سلام و عرض ادب خدمت دوستان عزیز

احوال شاخص….


خبر مهم : نخبگان 7 پرشد و پذیرش دوره 8 نخبگان بورس شروع شد

پذیرش دوره نخبگان بورس 7  مجموعه خانه سرمایه تمام شد و ظرفیت این دوره پرشد . اما پذیرش دوره هشتم و اولین دوره نخبگان بورس  سال 96 (دوره هفتم ) با رویکردی جدید در زمان برگزاری آغاز شد . برای اطلاعات بیشتر آشنایی بیشتر با این دوره می توانید عبارت " نخبگان" را به 5000100090 ارسال نمایید و یا اینجا کلیک کنید و در صفحه دوره فرم پذیرش را پر نمایید.
 

بعد از افت دیروز شاخص که برخلاف پیش بینی ها اتفاق افتاد در نهایت امروز شاهد رشد 522 واحدی شاخص بودیم تا شاید کمی از این جو منفی کاسته شود.

بعد از بازار منفی هفته ی گذشته و شنبه، روز گذشته باز هم متولیان بازار سرمایه نشست اضطراری برگزار کردند. این بار وزیر امور اقتصادی و دارایی با مدیران عامل بانک ها برای حمایت از بازار سرمایه رایزنی کرد. نکته جالب این که ولی اله سیف در این نشست حضور نداشت.

گفته می شود در این جلسه مقرر شد بانک ها و بیمه ها مبلغی در حدود 4000 میلیارد تومان را به صورت تدریجی به بازار تزریق کنند. عبدالناصر همتی با اشاره به جلسه مدیران عامل بانک‌های دولتی با وزیر اقتصاد و دارایی، اظهارداشت: در این جلسه تصمیم بر این شد که از طریق تقویت «صندوق مشترک توسعه بازار سرمایه» از بورس حمایت شود.

وی در پاسخ به این سوال که چه میزان اعتبار برای این منظور در نظر گرفته شده است،‌گفت: رقم قابل توجهی تزریق خواهد شد و با توجه به این که بازار، ‌سهام ارزنده‌ای دارد با خرید آنها توسط صندوق، نگرانی‌های به وجود آمده برای سهامداران برطرف می‌شود.

مدیرعامل بانک ملی با بیان اینکه با افزایش منابع این صندوق، سهام‌ خریداری خواهد شد، افزود: بانک‌های ملی، تجارت، ملت، سپه و همچنین بیمه مرکزی و بیمه ایران و سازمان بورس و اوراق بهادار از نهادهای عضو این صندوق هستند.

وی با بیان اینکه دیگر بانک‌ها در این صندوق عضو نیستند، از تاکید طیب‌نیا وزیر اقتصاد و دارایی بر تقویت و حمایت از بازار سرمایه خبر داد وتصریح کرد: حمایت از بازار سرمایه هدف اصلی صندوق مشترک توسعه بازار سرمایه است.

خبر بسیار خوبی است. به لحاظ تکنیکی هم گفتیم بازار سیکل wxy خود را کامل کرده و حداقل در قالب موج x بعدی می تواند رشد چند هزار واحدی داشته باشد. اما این اولین بار نیست که مسولان وعده حمایت از بازار را می دهند. در هفته های گذشته این چندمین مرتبه است که از این جلسات بین مدیران بازار و حتی حقوقی ها برگزار شده اما در عمل نتیجه ای برای بازار سهام نداشته است.

اما مدیرعامل بورس تهران در واکنش به کاهش قیمت شدید قیمت سهام شرکت‌ها معتقد است، حقیقی‌ها در فروش سهم عجله کرده و بدون مطالعه اقدام می‌کنند، چرا که پی‌بر‌ای بازار در محدوده ۶ بسیار ارزنده است.

حسن قالیباف اصل با اشاره به این که پی‌ بر ‌ای بورس تهران به محدوده پایین 6.5 رسیده است، اظهار داشت: قیمت سهام با توجه به کاهش‌های پیاپی به محدوده‌های ارزنده‌ای رسیده است.

وی ادامه داد: برخی سرمایه‌گذاران بدون مطالعه خرید و فروش می‌کنند و فشار فروش در وضعیت فعلی منطق درستی ندارد.

مدیرعامل بورس تهران با تاکید بر این که در روزهای پر رونق نمی‌توان سهام را در چنین قیمت‌هایی پیدا کرد، گفت: سرمایه‌گذاران باید بر اساس اطلاعات شرکت‌ها تصمیم‌گیری کنند.

قالیباف اصل در پایان خاطرنشان کرد: دولت نیز باید در متغیرهای کلان اقتصادی شفاف سازی کند.

در خبری دیگر ، دبیرکل کانون کارگزاران گفت: با توجه به این که وزیر اقتصاد تاکید کرده، فضای قیمت گذاری از شرایط کنترلی خارج و در فضای عرضه و تقاضا نرخ ها تعیین خواهد شد، می توان به رفع یکی از بزرگ ترین نگرانی های تولید کنندگان و رونق دوباره بازار سرمایه امید داشت.

دبیرکل کانون کارگزاران بورس و اوراق بهادار روح الله میرصانعی، با اشاره به تدابیر اتخاذ شده وزیر اقتصاد برای حمایت از بازار سرمایه گفت: اگر جزییات این بیانیه عملیاتی شود، بازار سرمایه شاهد روزهای پر رونقی خواهد بود.

روح الله میرصانعی با اشاره به این که با اجرای تصمیم های اعلامی از سوی وزیر اقتصاد ابهامات موجود در بازار سرمایه برطرف خواهد شد، گفت: آثار مثبت رفع این ابهامات بازار سرمایه را قطعا متحول خواهد کرد.

وی افزود: هرچند اثر روانی مثبت این خبر بازار را یکی دو روزی مثبت خواهد کرد اما؛ با عملیاتی شدن مفاد بیانیه وزیر اقتصاد، بازار سرمایه با ثبات بیشتری به رشد و رونق ادامه می دهد.

میرصانعی با اشاره به این که یکی از مهم ترین ابهامات امروز بازار سرمایه اجرای فاز دوم هدفمدی یارانه هاست، گفت: اگر کنترل ها و موانع دولتی در قیمت گذاری کالا برطرف و به نحو معقولانه ای حل شود، مهم ترین دغدغه ی بنگاه های اقتصادی و سرمایه گذاران برطرف خواهد شد.

وی پیش بینی کرد با توجه به این که وزیر اقتصاد تاکید کرده است؛ فضای قیمت گذاری از شرایط کنترلی خارج شده و در فضای عرضه و تقاضا نرخ ها تعیین شود، می توان به رفع یکی از بزرگترین نگرانی های تولیدکنندگان، امید داشت.

اما در اخبار سیاسی و مربوط به مذاکرات نیز روز گذشته خبر خوبی بر روی خروجی خبرگزاری ها نشست. علی اکبر صالحی، معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان انرژی اتمی کشور در مصاحبه ای با العالم گفت: ایران به گروه 1+5،  درباره بازطراحی قلب تاسیسات اراک، پیشنهادی ارائه کرده است و این شش کشور هم با آن موافقت کرده اند. صالحی گفت، موضوع مجتمع آب سنگین اراک با گروه 1+5، تقریبا حل شده است.

رئیس سازمان انرژی اتمی ایران در گفت و گو با شبکه تلویزیونی «العالم»، گفت: ایران، فرایند کاهش سطح اورانیوم غنی شده را پایان داده است. صالحی گفت، اقدام ایران به رساندن اورانیوم غنی شده از سطح بیست درصد به پنج درصد، دوازدهم آوریل (برابر با 23 فروردین 1393)، پایان یافت.

وزیر امور خارجه پیشین ایران تاکید کرد: در زمینه مذاکره با آمریکا، نخستین بار ما برای کسب اجازه، نزد مقام معظم رهبری رفتیم و ایشان شرط گذاشتند که مذاکرات فقط در زمینه هسته‌ای باشد و ما در آن زمان کار را شروع کرده بودیم. صالحی خاطرنشان کرد: دو سال و نیم پیش بود که پس از کسب تکلیف از مقام معظم رهبری کار در زمینه مذاکره با آمریکا شروع شد و در ادامه، کار به دولت بعدی سپرده شد.

رییس سازمان انرژی اتمی افزود: در خصوص موضوع مربوط به آب سنگین اراک نیر با کشورهای عضو 1+5 مذاکره شد و پیشنهاد ما باز طراحی قلب راکتور اراک و کاهش پلوتونیوم  تولیدی به میزان یک پنجم بود که مورد استقبال 1+5 قرار گرفت. صالحی در عین حال اظهار داشت که برخی از کشورهای عضو 1+5 پیشنهاد ساخت راکتور آب سبک را به ایران دادند در حالی که آب سبک برای تولید برق و آب سنگین برای تولید رادیو داروهاست.

وی تاکید کرد: در زمینه غنی سازی پیشنهاد ما اجرای طرح پلکانی غنی سازی است که بر اساس آن 4 تا 5 سال تعداد دستگاه های سانتریفیوژ همین نسبت 20 هزار دستگاه باشد و بعد از آن به صورت تدریجی تعداد سانتریفیوژها را افزایش دهیم تا در سال به ظرفیت تولید 30 تن اورانیوم برسیم و این موضوع همچنان جای بحث دارد و آن ها می گویند که این طرح نیاز به تصمیم گیری سیاسی دارد.

اما در بازار سهام ، اگر خبر نشست وزیر اقتصاد با مدیران بانک ها نبود ، قطعا می گفتیم که امروز هم بازار به رنگ سرخ خواهد بود. این خبر حتی اگر صرفا در حد حرف باقی بماند ، می تواند امروز و فردا هم بازار را سرپا نگه دارد. اگر هم حمایت 4000 میلیاردی از بازار واقعیت داشته باشد ، می تواند کلا جهت حرکت بازار را تغییر دهد.

در مجموع وعده وعید های پیشین اغلب توخالی از آب درآمد و این بار اهالی بازار فقط عمل می خواهند. البته قیمت ها در چند ماه اخیر چنان ریزشی را تجربه کردند که اگر کسی هم ، اکنون وارد گود شود بعید است در میان مدت دست خالی از بازار بیرون رود.

به لحاظ تکنیکی همچنان مقاومت 76500 واحد ، سنگین ترین مقاومت پیش روی شاخص کل است. در مجموع بعید به نظر می رسد که بازار به راحتی بتواند از این سطح عبور کند و شاید حتی برای شکست آن چند روزی در گیر باشد.

اگر بازار بخواهد با افزایش تقاضا مواجه شود ، قطعا گروه بانکی می تواند یکی از گروه هایی باشد که زودتر از بقیه برگشت کند. چرا که اگر بنا باشد بانک ها از بازار حمایت کنند قطعا اول از سهام خود شروع خواهند کرد.

وپاسار از گزینه های خوب این گروه است که اصلاح مناسبی را در روزهای اخیر تجربه کرده است. شکست سطح مقاومتی 300 تومان می تواند باعث رشد 10 تا 12 درصدی در سهم شود.

وبصادر در قیمت های نازل 100 تومان قرار گرفته است و فاصله چندانی با حمایت معتبر 96 تومان ندارد. هر چند انتظار رشد خیره کننده از وبصادر نباید داشت ، اما باید اذعان کرد که در قیمت های مناسبی طی طریق می کند.

در نماد بانک دی قیمت حوالی کف قبلی قرار دارد. در صورت بازگشت می تواند تا حوالی 185 تومان رشد نماید. اما اگر کف قبلی شکسته شود ، ریزش تا 132 تومان را شاهد خواهیم بود.

پست بانک نیز در محدوده کف قبلی قرار دارد. البته اگر سهم بخواهد تا کف مثلث واگرا حرکت کند ، شاید هدف قیمتی 600 – 620 باشد.

در نماد بانک پارسیان 340 تومان اولین سطح حمایتی معتبر پیش روی قیمت است. در این محدوده الگوی deep crab شکل خواهد گرفت. البته نباید فراموش کرد که در اشل بزرگتر سهم مشکوک به سر و شانه سقف است.

در سایر نمادهای بازار از میان سهم های ارزنده می توان به حفاری اشاره کرد. سهم ریزش بدی را در هفته های گذشته تجربه کرده است. محدوده 540 تومان برای خرید ریسک چندانی ندارد. ضمن این که روز گذشته حقوقی های سهم به خوبی از حفاری حمایت کردند.

در مورد ذوب آهن در روزهای گذشته صحبت کردیم. خرید پله ای از منفی امروز می تواند برای میان مدتی ها گزینه مناسبی باشد. باز هم یاد آور می شویم که کف سهم 365 تومان است.

در گروه سیمانی سکارون هم می تواند حوالی 600 تومان مورد توجه واقع شود. این سهم از حوالی 1000 تومان تا نزدیکی 500 تومان اصلاح کرده تا جز نمادهایی باشد که ارزش آن نصف شده است. در حال حاضر سهم حوالی 700 تومان نوسان می کند که شاید یک اصلاح 100 تومانی بتواند شرایط سهم را برای ورود جذاب نماید.

کاربران گرامی تحلیل کامل نماد ذوب و یکی از نماد های بانکی را در سبد حرفه ای مشاهده

 و میتوانید گزارش روزانه از آن را در این قسمت مشاهده کنید.

کاربران عزیز میتوانند سوالات خود را در بخش حرفه ای پرسش و پاسخ با کارشناسان مطرح نمایند.(کلیلک کنید)

موفق باشید……

bashgah-banner nokhbegan-start

2 نظرها

نطر گذاشتن