بر بام بازار

290
telegram nokhbegan-start
بر بام بازار Reviewed by فرزاد عباس زاده on Apr 6Rating:

 

 


خبر مهم : نخبگان 7 پرشد و پذیرش دوره 8 نخبگان بورس شروع شد

پذیرش دوره نخبگان بورس 7  مجموعه خانه سرمایه تمام شد و ظرفیت این دوره پرشد . اما پذیرش دوره هشتم و اولین دوره نخبگان بورس  سال 96 (دوره هفتم ) با رویکردی جدید در زمان برگزاری آغاز شد . برای اطلاعات بیشتر آشنایی بیشتر با این دوره می توانید عبارت " نخبگان" را به 5000100090 ارسال نمایید و یا اینجا کلیک کنید و در صفحه دوره فرم پذیرش را پر نمایید.
 

احوال شـاخص

سلام و عرض ادب به تمامی دوستان عزیز؛

بازار در واقع با دو مسئله روبرو است.

1 – هدفمندی یارانه

2 – مذاکرات هسته ای

هدفمندی یارانه ها تاثیر اصلی را بر روی بازار گذاشته است. عملا تا دو هفته دیگر نیز باید با بنزین 400 تومانی خداحافظی کرد. تا اینجای کار اکثر حامل های انرژی افزایش نرخ 20 تا 25 درصدی داشتند، اما در مورد بنزین وگازوییل اوضاع متفاوت است. گفته می شود دولت از محل بنزین قصد دارد درآمدهای خود را افزایش دهد تا به این ترتیب بخشی از کسری بودجه مربوط به یارانه ها جبران شود. از طرفی دیگر با ثبت نام مجدد برای متقاضیان یارانه و در خواست برای انصراف از دریافت یارانه دولت می خواهد از هزینه های خود بکاهد تا به این ترتیب میان دخل و خرج دولت بالانس برقرار شود.

در همین راستا مدیرعامل سازمان هدفمندی یارانه ها گفت: برای مرحله دوم هدفمندی ۵ کف درآمدی درنظر گرفتیم که شامل سقف درآمدی ماهانه کمتر ۶۰۰ هزار تومان ، ۶۰۰ هزار تا یک میلیون تومان، یک میلیون تا ۲ میلیون تومان، ۲ ملیون تا دو و نیم میلیون تومان و بیشتر است.

در مجموع آن طور که به نظر می آید دولت قصد دارد سقف درآمد یارانه بگیران را به گونه ای تعیین کند که بخش نسبتا چشمگیر از هزینه هایش کاسته شود.

در اخبار هسته ای، مذاکرات کارشناسی ایران و 1+5 پس از سه روز در وین پایان یافت. بر اساس توافق ایران و 1+5 در مذاکرات وین 2 که 27 و 28 اسفند 1392 برگزار شد،‌ هیات‌های کارشناسی ایران و 1+5 به سرپرستی حمید بعید‌ی‌نژاد و استفان کلمنت از روز 14 فروردین سال جاری آغاز و به مدت سه روز به طول انجامید.

دو طرف در دومین دور از مذاکرات کارشناسی در چارچوب گام نهایی برنامه اقدام مشترک درباره موضوعاتی از جمله غنی‌سازی، راکتور آب سنگین تحقیقاتی اراک، همکاری‌های بین‌المللی هسته‌ای و نیز لغو تحریم‌ها گفت‌وگو کردند.

بر اساس اعلام مقامات ایران و آمریکا و نیز مقامات اتحادیه اروپا موضوعات و مسایل فنی و کارشناسی در سه دورمذاکرات اولیه که از بهمن ماه سال گذشته آغاز شده است و تا فروردین به طول می‌انجامد بررسی و دو طرف امیدوارند تا به درک مشترکی از ایده‌ها و دیدگاه‌های یکدیگر دست یابند.

یک مقام آمریکایی جمعه شب در گفت‌وگو با خبرنگاران اعلام کرد که ایران و شش قدرت جهان تهیه پیش‌نویس توافق نهایی‌شان را در ماه آینده (اردیبهشت) آغاز خواهند کرد و این امیدواری ایجاد شده است که تا ماه ژوئیه (تیرماه) توافق جامع نهایی میان این کشورها صورت خواهد گرفت.

سومین دور از مذاکرات ایران و 1+5 در وین درباره گام نهایی 19 و 20 فروردین برگزار می‌شود. قرار است کاترین اشتون و محمد‌ جواد ظریف نمایندگان ایران و 1+5 در این مذاکرات روز دوشنبه 18 فروردین در شام کاری آخرین جمع‌بندی و دیدگاه‌های دو طرف به ویژه پس از مذاکرات کارشناسی انجام شده در وین را به اطلاع یکدیگر برسانند.

رییس هیات کارشناسی مذاکره کننده هسته ای ایران پس از پایان سه روز مذاکرات کارشناسی ایران و ۱+۵ این مذاکرات تخصصی را مفید ارزیابی کرد و گفت : دیدگاه های کارشناسی به درک بهتر طرفین از مواضع یکدیگر کمک کرد.

حمید بعیدی نژاد روز شنبه پس از پایان بیش از ۱۵ ساعت مذاکرات تخصصی و فنی میان هیات های کارشناسی جمهوری اسلامی ایران و ۱+۵ در وین اتریش، در گفت و گو با ایرنا افزود: گزارش نتایج جلسه به دکتر ظریف و خانم اشتون و نیز معاونان و مدیران ارشد سیاسی دوشنبه شب (۱۸ فروردین ماه) ارائه می شود.

مدیر کل سیاسی و بین المللی وزارت امور خارجه تصریح کرد: همه هیات ها با آمادگی فنی و کارشناسی در جلسات حضور یافته بودند و دیدگاه های کارشناسی به درک بهتر طرفین از مواضع یکدیگر کمک کرد. عضو تیم مذاکره کننده هسته ای جمهوری اسلامی ایران اظهارداشت: راه حل های فنی و بحث های دقیق کارشناسی می تواند به تصمیمات مهم سیاسی کمک کند.

این مذاکرات کارشناسی در چارچوب گام نهایی توافق ژنو برای رسیدن به راه حل جامع صورت گرفت. به گفته سیدعباس عراقچی معاون امور حقوقی و بین الملل وزیر امور خارجه و عضو ارشد تیم مذاکره کننده هسته ای، همه موضوعات فنی که به بررسی های کارشناسی بیشتری نیاز داشته، از سوی مدیران سیاسی به کارشناسان ارجاع شده است، در این دور از مذاکرات کارشناسی بررسی شد.

وی در گفت و گویی تصریح کرد: موضوع راکتور آب سنگین اراک و ابعاد فنی آن، و چگونگی از بین بردن نگرانی ها با حفظ ماهیت آب سنگین، یکی از موضوعات فنی است که جزئیات آن توسط کارشناسان بحث خواهد شد. به گفته عراقچی، بحث درباره غنی سازی و سایر موضوعات همچنان ادامه خواهد داشت تا طرفین به تفاهم نهایی دست یابند.

اما در بازار سهام ، گروه پالایشی همچنان حال و روز خوبی ندارند. شایعات منفی پیرامون این گروه همچنان دهان به دهان می چرخد. شبندر که تا چند هفته پیش حوالی 1350 حمایت می شد اکنون این سد را به عنوان مقاومت مستحکمی روبروی خود می بیند. تکنیکالیست ها معتقدند این سهم تا حوالی 1150 تومان افت خواهد کرد.

از دیگر نمادهایی که بازار به لیدری آن اعتقاد دارد می توان به مپنا اشاره کرد. اکنون قیمت سهم به مرز 800 تومان رسیده است و به نظر با نزدیک شدن به قیمت های 740 تومان از فشار فروش کاسته خواهد شد.

در گروه فولادی، مبارکه یک بار دیگر سودای رسیدن به 385 تومان را در سر دارد. علیرغم احتمال تعدیل منفی 10 – 12 درصدی با افزایش نرخ حامل های انرژی ، باز هم خرید سهم در قیمت های ذکر شده خالی از ریسک خواهد بود.

در همین گروه ارفع همچنان با صف خرید سنگین نگاه ها را به سمت خود معطوف کرده است. بازدهی سهم از روز عرضه به 30 درصد رسیده است و به نظر حوالی 450 تومان احتمال افزایش عرضه ها کم نخواهد بود.

در گروه روی فسرب با صف خرید همراه است. تکنیکالیست ها اعتقاد دارند سهم در موج b از e بزرگ در حال صعود است و احتمال رشد قیمت تا 300 تومان دور از ذهن نخواهد بود.

در همین گروه در مورد کروی شنیده می شود خاک پرعیار از طرف تهیه تولید به توسعه معادن واگذار شده است. قیمت های زیر 220 تومان برای میان مدتی ها کزینه کم ریسکی می باشد. مهمترین مقاومت پیش روی سهم نیز 265 تومان می باشد.

در گروه خودرویی سایپا امروز با ترند نزولی خود برخورد می کند. خرید در این قیمت ها را پیشنهاد نمی کنیم. زامیاد هم امروز و فردا روی سطوح مقاومتی خود قرار دارد. سهم رشد خوبی را یک تنه از 115 تومان تجربه کرده است. به نظر به صورت موقت هر دو سهم نیاز به نفس گیری دارند.

در این گروه خکاوه که در روزهای قبل به آن اشاره داشتیم با قدرت به کار خود ادامه می دهد. به لحاظ تکنیکی همه چیز برای رشد 15 درصدی سهم مهیا است. در همین گروه خاذین هم می تواند تا 450 تومان پیشروی نماید.

در گروه بانکی بار دیگر تب و تاب خرید فروکش کرده است. وبصادر یکبار دیگر در حال اصلاح قیمتی است. سهمی که با فروش نیروگاه قائم تعدیل مثبت آن قطعی است اما فشار فروش سهامداران بالای 1 درصد سهم را زمین گیر کرده است. ایده آل ترین قیمت برای شکار وبصادر 96 تومان می باشد که باید دید آیا بازار اجازه رسیدن به این قیمت را می دهد یا خیر؟!

در همین گروه بانک پارسیان در مسیر 380 الی 440 در نوسان است. هر چند حرکت این سهم اغلب کندتر از سایر نمادهای بانکی است، اما نوسان گیران می توانند این سهم را نیز در محدوده ذکر شده زیر نظر داشته باشند.

در گروه ساختمانی آ س پ به واسطه نزدیک شدن به مجمع افزایش سرمایه خود با افزایش تقاضا روبرو شده است. به نظر می رسد محدوده 580 تومان اولین مقاومت پیش روی سهم باشد. در همین گروه ثاخت نیز به قیمت های نازلی رسیده است. محدوده 180 تومان برای خرید ریسک چندانی نخواهد داشت.

کاربران عزیز برای دیدن  گزارش روزانه نماد های تحت نظر و جدول  سبد حرفه ای اینجا را کلیک کنید. 

موفق باشید …

bashgah-banner nokhbegan-start

2 نظرها

  1. سلام آقا سال گذشته با این حرفتون که هر کس تا این تاریخ خرید عضویت یکساله کنه و عضو حرفه ای سایت بشه 3 ماه هم بهش عیدی تعلق میگیره و 12 ماهش میشه 15 ماه !!! پس چرا اکانتم رو 12 ماهه قطعش کردین؟ خالی بندی بود؟ !!!!!!!

نطر گذاشتن