بر بام بازار 25 دی ماه …

342
telegram nokhbegan-start
بر بام بازار 25 دی ماه ...Reviewed by فرزاد عباس زاده on Jan 15Rating:

 

 


خبر مهم : نخبگان 7 پرشد و پذیرش دوره 8 نخبگان بورس شروع شد

پذیرش دوره نخبگان بورس 7  مجموعه خانه سرمایه تمام شد و ظرفیت این دوره پرشد . اما پذیرش دوره هشتم و اولین دوره نخبگان بورس  سال 96 (دوره هفتم ) با رویکردی جدید در زمان برگزاری آغاز شد . برای اطلاعات بیشتر آشنایی بیشتر با این دوره می توانید عبارت " نخبگان" را به 5000100090 ارسال نمایید و یا اینجا کلیک کنید و در صفحه دوره فرم پذیرش را پر نمایید.
 

احوال شاخص…

سلام خدمت دوستان بازاری؛

همچنان نظاره گر بازاریم.عملا در آخر وقت شاهد جمع آوری صفوف فروش هم بودیم کهخیلی هم دردی دوا نکرد.این قطعا به این علت بود که شاید شنبه ای خاص در انتظار باشد….

خلاصه اینکه به نظر می رسد این بازار تمام اخبار خوب را پیش خور کرده و جانی در بدن ندارد.در مجموع می توانیم این را بگوییم که تا وقتی 90 هزار لمس نشود از آن روزهای خوب خبری نیست.متاسفانه یا خوشبختانه بازار دیگری را هم برای سرمایه گذاری سراغ نداریم.اما این سناریو را در نظر داشته باشید که اونس اگر به حوالی 1080 برسد فشار تقاضا به آن حمله ور شده و می تواند قدرت عرضه ها را در ایران (طلا و سکه) کم کرده و بخشی از پول را به آن طرف بکشاند.

پیشنهاد دارم همچنان در بازار بمانید با این تفاوت که نگاه تان را عمیق تر کنید.دوستان بدانید این بازار به این دلیل بوجود آمد که عده ای آماتور صف خرید و فروش را ملاک تصمیم قرار دادند نه تحلیل را.در آخر می توان گفت شاخص هنوز نشانه ی قوی ندارد.

**شنیده ها**

گفته شده بزودی قرارداد خکاوه با شرکت ولوو سوئد نهایی میشود و بر این اساس بسیاری از فعالان در کف قیمتی امروز اقدام بهحمع آوری سهم از کف بازار کرده اند .

کمنگنز “باز هم به سطح کم ریسک برای خرید در حدود 780 تومان رسیده است حد ضرر تثبیت کمتر از 770 تومان است و مقاومتها 845 ، 870 و 920 تومان هستند.

شنیده ها حکایت از افزایش قیمت سهام زیر مجموعه های وپخش و قابلیت تعدیل مثبت 20 درصدی سود هر سهم طی گزارشات 9 و 12 ماهه سالجاری دارد.

شنیده ها حکایت از توافق ایران و ترکیه برای خرید بیش از 3000 تن کاتد مس فملی و امکان تسعیر ارزهای حاصله به نرخ صرافی و تعدیل مثبت 10 تا 15 درصدی سود هر سهم در گزارش 9 یا 12 ماهه دارند.

شنیده ها حکایت از فروش موجودی انبار ذوب آهن و افزایش صادرات محصولات شرکت به نرخ ارز صرافی و امکان تحقق سود 600 ریالی هر سهم درسالجاری و 900 ریالی در سال 93 دارند.

** گفته شده

بر اساس توافق بین شرکت چادر ملو و شرکتهای تولید کننده فولاد نرخ فروش هر تن کنسانتره به شرکت فولاد مبارکه 10 درصد و به شرکت فولاد خوزستان 12 درصد نرخ فروش محصولات فولاد خوزستان می باشد. بر اساس لایحه بودجه سال 93 شرکتهای تولید کننده کنسانتره سنگ آهن موظف به پرداخت حق مالکانه معادل 5 درصد نرخ شمش فولاد خوزستان به ازای هر تن فروش محصول می باشند. بنابراین مطابق لایحه بودجه سال 93 شرکتهای سنگ آهنی باید حدود 45% از فروش خود را بابت حق مالکانه پرداخت می کردند، اما مطابق با مصوبه کمیسیون تلفیق شرکتهای سنگ آهنی موظف به پرداخت 30% از مبلغ فروش کنسانتره تولیدی بابت عوارض دولتی شده اند. بنابراین در کمیسیون تلفیق به نوعی پرداخت حق مالکانه از 45% مبلغ فروش به 30% کاهش یافته است.

فعالان صنعت سنگ‌آهن در حالی طی چند هفته اخیر در جلسات خود با مسئولان مختلف، صنعت فولاد کشور را صنعتی مرده و آلاینده توصیف کرده‌اند که خود این صنعت نیز چندان از اتهام لطمه به محیط زیست مبرا نبوده و نمونه بارز این لطمه نیز در منطقه سنگان خواف قابل مشاهده است.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، بعد از آنکه چند ماه پیش بحث اخذ دریافت عوارض از صادرات سنگ‌آهن مطرح و سپس با برگزاری جلساتی اخذ عوارض 10 درصدی از صادرات سنگ‌آهن از ابتدای سال 1393 قطعی شد، فعالان صنعت سنگ‌آهن تلاش کردند با برگزاری جلسات مختلف هر طور شده جلوی اجرایی شدن تصمیم دولت را بگیرند.

یکی از نکات جالب در این تلاشها انتقادات و اتهاماتی بوده که فعالان صنعت سنگ‌آهن به صنعت فولاد کشور وارد کرده‌اند. از جمله مواردی که سنگ‌آهنی‌ها به آن اشاره می‌کنند اعطای وام‌های ارزان‌قیمت و کلان به صنعت فولاد طی دهه‌های اخیر بوده که به ادعای آنها باعث پیشرفت این صنعت نیز نشده است. از دیگر اتهامات وارده نیز می‌توان به نبود مزیت برای ساخت کارخانه فولادسازی در ایران به دلیل کمبود آب اشاره کرد که البته تمامی این انتقادات و اتهامات نیز محل بحث و تشکیک دارد.

اما فعالان صنعت سنگ‌آهن در حالی یکی از موارد انتقادی خود را علیه صنعت فولاد کشور آلاینده بودن این صنعت عنوان کرده‌اند که اظهارات مطرح شده درباره وضعیت برداشت سنگ‌آهن از منطقه سنگان خواف نشان می‌دهد که فعالان صنعت سنگ‌آهن هم خودشان چندان از این انتقاد مبرا نیستند.

نماینده مردم خواف و رشتخوار در مجلس شورای اسلامی با هشدار نسبت به وقوع فاجعه زیست محیطی در این منطقه به دلیل برداشت از معادن پلاسری سنگ‌آهن گفته است: یک سری از شرکت‌ها از سوی وزارت صنعت، معدن و تجارت مجوز فعالیت را در معادن پلاسری منطقه اخذ کرده‌اند. این شرکت‌ها سطح زمین را صاف کرده و اقدام به جمع‌آوری سنگ‌آهن می‌کنند. این در حالی است که گودبرداری در منطقه باعث افزایش بروز آلودگی ، تخریب محیط زیست منطقه و از بین رفتن مراتع شده است.

محمود نگهبان سلامی حتی این‌را هم گفته که “شرکت‌هایی که اقدام به جمع‌آوری سنگ‌های آهن و فروش آن می‌کنند، درآمد میلیاردی کسب می‌کنند اما خاک آن به چشم مردم منطقه می‌رود.”

نماینده مردم خواف و رشتخوار در مجلس شورای اسلامی اخیرا نیز با اشاره به اینکه معاون امور معادن و صنایع معدنی وزیر صنعت، معدن و تجارت از معادن پلاسری سنگ‌آهن سنگان خواف بازدید و از نزدیک تخلفات صورت گرفته را مشاهده کرد، افزود: تاکنون ۱۰ مورد تخلف توسط کارشناسان فرمانداری و اداره صنعت و معدن به ثبت رسیده است. ضمن اینکه قرار است طرح جامع ساماندهی پلاسری‌های سنگ‌آهن سنگان تهیه و تدوین شود.

در همین حال در بازدید اخیر معاون معدنی وزارت صنعت، معدن و تجارت و رئیس ایمیدرو از منطقه سنگان خواف نیز بحثهایی درباره لغو پروانه بهره‌برداری برداشت‌کنندگان از معادن پلاسری منطقه مطرح شد.

جعفر سرقینی هم در حاشیه بازدیدی که اخیرا از منطقه سنگان خواف داشت اذعان کرد که باید در روش استخراج معادن پلاسری اصلاحاتی انجام شود که ظرف سه تا چهار ماه آتی به معدنکاران اعلام می‌شود.

خسارت وارده به محیط زیست منطقه سنگان خواف و سودهای میلیاردی سنگ‌آهنی‌ها در حالی به وقوع پیوسته که اخیرا دولت عوارض 10 درصدی را روی صادرات سنگ‌آهن با هدف ایجاد ارزش افزوده بیشتر در کشور با تمرکز روی تولید کنسانتره و گندله وضع کرد. اقدامی که با انتقاد فعالان صنعت سنگ‌آهن مواجه شده و آنها با برگزاری جلسات مختلف با نمایندگان مجلس و دیگر مسئولان تلاش می‌کنند این تصمیم را منتفی کنند. تصمیمی که به گفته مسئولان وزارت صنعت، معدن و تجارت بعید به نظر می‌رسد تغییر کند.

پیشنهاد بررسی:

اخابر

توریل

آکنتور

بترانس

بررسی نماد خزامیا را در اینجا ببینید..

پر امید باشید :…

bashgah-banner nokhbegan-start
نوشته قبلیگزارش کدال به زبان تحلیلها
نوشته بعدیبررسی نماد خزامیا
فارغ التحصیل دانشگاه تخصصی علوم اقتصادی,کارشناس مدیریت مالی،تحلیلگر تکنیکی بازار سرمایه ،کارگزار بورس اوراق بهادار و پرتفوی گردان حقوقی و حقیقی. % امید است بتوانم با همیاری و همفکری فعال و شناخت رفتار بازار،گامی موثر در ارتقائ شخصیت معاملاتی و رشد سرمایه ی افراد بردارم %

11 نظرها

  1. با سلام
    می خواستم نظرتونو در مورد عرضه اولیه تیپکو بدونم و اینکه در چه قیمتی ارزنده هست و با وجود این روزهای پر عرضه و گروه دارویی که تقریبا در حال کاهش قیمتن آیا مناسب میدونین خرید و نگهداریه این سهمو چون از سهم های تامین اجتماعی تا حالا رشد خوبیو شاهد نبودیم در حد نام و شایعات پشت سرشون ؟

نطر گذاشتن