بر بام بازار 27 بهمن ماه…

271
telegram nokhbegan-start
بر بام بازار 27 بهمن ماه...Reviewed by فرزاد عباس زاده on Feb 16Rating:

 

 


خبر مهم : نخبگان 7 پرشد و پذیرش دوره 8 نخبگان بورس شروع شد

پذیرش دوره نخبگان بورس 7  مجموعه خانه سرمایه تمام شد و ظرفیت این دوره پرشد . اما پذیرش دوره هشتم و اولین دوره نخبگان بورس  سال 96 (دوره هفتم ) با رویکردی جدید در زمان برگزاری آغاز شد . برای اطلاعات بیشتر آشنایی بیشتر با این دوره می توانید عبارت " نخبگان" را به 5000100090 ارسال نمایید و یا اینجا کلیک کنید و در صفحه دوره فرم پذیرش را پر نمایید.
 

احوال شاخص…

سلام خدمت دوستان بازاری؛

بازار سبزینگی به خود می بیند و ما هنوز نمی دانیم آیا اتفاق خاصی افتاده یا خیر.از یک طرف خودمان را ّبه آن راه می زنیم که حمایت های این چنان و آن چنان داریم و از یک طرف از ریسمان سیاه و سفید(سبز و قرمز) می ترسیم.در هر حال ما هم استقبال خواهیم کرد.نمی دانیم این در اثر ریزش های مناسب و اصلاح های آنچنانی بود یا بابت نامه نگاری و گریه و زاری سهامداران یه درب وزارت یا بیت رهبری…

بگذریم

لازم می بینیم با توجه به ابهام پیش آمده در خصوص دستورالعمل ساعت 12 به بعد بازار مطالبی را ذکر کنم:

1-     شما برای سفارش فروش تا ساعت دوازده فقط و فقط باید 2% حجم مبنا یا 50 هزار سهم-هر کدام که بیشتر است- را وارد سیستم کنید.ولا غیر

2-     این قانون برای هر کد و هر سهم پابرجاست.

3-     آیتمی به صفحه ی هر نماد اضافه گشته که مبنای خرید و فروش در ساعت 12 به بعد است.این را می تواند کنار نمودار هر سهم در صفحه ی مربوطه با نام “قیمت پایانی تا 12” ملاحظه کنید.

4-     از 12 به بعد تنها از همین قیمت استفاده می شود لذا رقابت نداریم.(کشش یا حساسیت یا نوسان قیمتی تقاضا برابر صفر)

5-     محدودیت حجمی هم نیم ساعت آخر برداشته می شود.

6-     همه چیز آن طور که در صفحه ی پیش رویتان می بینید،نیست.

7-     گاها می بینید که قیمت معامله چیزی به غیر از پایانی تا ساعت 12 هست،دلیل این امر این بوده که عده ای قبل از 12 قیمت هایی بالاتر قرار داده اند.لذا اولویت با کسانی است که قیمت بالاتر از پایانی را قبل از 12 قرار داده باشند.

8-     در حالت قبل عرضه کننده نمی تواند خارج از پایانی تا 12 سفارش بگذارد.اما پس چگونه قیمت های بالاتر معامله می شود؟

9-     پاسخ سوال این است که در این سیستم چاره ای به جز تطابق قیمتی غیر همگن نیست.لذا عرضه کننده پایانی را ارسال کرده اما تقاضا کننده قبلا ماکزیمم (مثال) را قرار داده و این دو هنگام ارسال مچینگ می شود.(معامله انجام می شود)

10- نکته ی آخر این که مچینگ با قیمت خریدار ثبت می گردد.

مزیت این طرح:

محدودیت حجمی در3 ساعت اول بازار در خصوص فروش.

در این بازار مثبت در نیم ساعت آخر کف قیمتی دیگر چهار درصد پایین تر پایانی روز قبل نیست.بلکه پایانی همان روز است.

بریم سراغ حول و حوش بازار؛

به نظر، بازار بر 2 محور چرخید :

1 – سخنان روز گذشته وزیر اقتصاد در جلسه با مدیران بازار

2 – ایراد شورای نگهبان به نرخ خوراک 15 سنتی

مورد 1) در جلسه روز گذشته وزیر اقتصاد و مدیران و کارشناسان بازار سرمایه شاهد حمایت وزیر از بازار سرمایه بودیم. کاری نداریم خروجی این جلسه چه بود و چه نتیجه ای در بر داشت. صرفا دو جمله از وزیر اقتصاد و دارایی ذهن بسیاری از فعالان بازار سرمایه را به خود درگیر کرده است :

الف) ما به دنبال افزایش قیمت نیستیم، بلکه به دنبال افزایش ارزش بازار و حجم بازار هستیم.

مفهوم این جمله می تواند این باشد که شاید برای مدتی (مثلا 2 تا 3 ماه) همانطور که در مصاحبه محمودرضا خواجه نصیری نیز آمده بود ،‌ بازار بالای آنچنانی نداشته باشد و صرفا شاهد روند نوسانی و رنج بازار سرمایه باشیم.

به هر حال طبیعی است که یک سیکل صعودی 18 هفته ای با 5 کندل ریزشی اصلاحی نمی شود. بسیاری از تحلیل گران معتقدند این اصلاح حداقل باید 7 هفته به طول بینجامد تا بازار پتانسیل های لازم را برای رشد کسب کند. در حالت ایده آل این اصلاح باید 11 تا 12 هفته کاری به طول بینجامد.

متاسفانه بازار سطوح حمایتی معتبری را شکست. همین حمایت ها اکنون تبدیل به مقاومت شده اند. بسیاری از نمادهای بازار 20 تا 25 درصد بالاتر از محدوده کنونی با فشار فروش سنگینی مواجه خواهند شد. برخی از سهامداران با کم شدن ضرر ترجیح می دهند از معامله خارج شوند. دسته دیگر نیز که در قیمت های پایین تر خریده اند با افزایش عرضه ها شناسایی سود می کنند.

ب) افزایش قیمت ها بی رویه بود و به همین دلیل دولت تصمیم گرفت، در جهت پیشگیری از تبعات احتمالی آن ورود پیدا کند.

در جمله بالا نیز عملا جناب وزیر اذعان کرده که دولت با عرضه های افسار گسیخته ترمز بازار را کشیده و باعث ریزش شاخص کل شده است. تا اینجای کار هیچ ایرادی ندارد. به هر حال کسی که وارد بازار سرمایه شده باید ریسک پذیر باشد و بداند که هر رشدی افتی دارد و اگر هم دولت دخالت نکند ، قیمت ها بالاخره در یک نقطه جذابیت لازم را از دست می دهند. اما سوال اصلی این است که اگر واقعا بازار حباب بود ، چرا تا همین چند وقت پیش مردم را به سرمایه گذاری در بورس دعوت می کردید و باعث متضرر شدن عده ای تازه وارد شدید؟

حدودا 6 ماه از عمر دولت جدید می گذرد و به گفته جناب طیب نیا ، یکی از موفقیت های مهم بازار سرمایه در دولت تدبیر و امید ورود 500 هزار نفر سهامدار جدید به بازار بورس است. یعنی به طور متوسط ماهانه بالای 83 هزار نفر ورودی جدید در بازار داشتیم.

حال این شائبه در میان فعالان بازار ایجاد شده که دولت برای تامین کمبود نقدینگی خود (خصوصا در بخش پرداخت یارانه) متوسل به عرضه سهام در بازار سرمایه شده است، کاری که در دولت قبلی در بازار دلار انجام می شد.

مورد2) شورای نگهبان در نامه ای به رئیس مجلس شورای اسلامی، بخش دیگری از ایرادات این شورا به لایحه بودجه سال 1393 کل کشور را اعلام کرد. به گزارش روابط عمومی شورای نگهبان، لایحه بودجه سال 1393 کل کشور مصوب جلسه مورخ بیستم بهمن‌ماه یکهزار و سیصد و نود و دو مجلس شورای اسلامی در جلسات متعدد شورای نگهبان مورد بحث و بررسی قرار گرفت و پیرو نامه‌ قبلی، ادامه نظر این شورا به‌شرح زیر اعلام می‌گردد:

نظربه این که بند (ج) تبصره 21 الحاقی، از یک طرف بیان داشته که قیمت پایه خوراک واحدهای مذکور باید تا (25%) درصد تعیین گردد و از طرف دیگر مشروط به این نموده که از 15 سنت در هر متر مکعب کمتر نشود که از این حیث بند مذکور دارای ابهام است و باید روشن شود.

امروز قرار است کمیسیون تلفیق مجلس این موضوع را بررسی کند. دو راه وجود دارد. یا باید به لایحه دولت برگردد و یا این که تداوم شرایط سال 92 را برای بودجه 93 نیز تکلیف کند.

خوشحالیم که نرخ گاز 15 سنتی از فیلتر شورای نگهبان عبور نکرد و ناراحتیم از این که ، بخش عمده ی ریزش بازار را همین مصوبه (که با کج سلیقگی نمایندگان مجلس تصویب شد) رقم زد. این خبر آتش در خرمن همه گروه ها و نمادها انداخت و باعث متضرر شدن کلیه سهامداران در بازار سرمایه شد و تنها صنعتی که از جو سنگین این گروه در امان ماند صنعت پتروشیمی بود!!!

حقوقی خوب و قوی این مزیت ها را هم دارد. از ابتدا مخالفت خود را با نظر نمایندگان اعلام کردند. پیگیر داستان شدند و به نتیجه هم رسیدند. شاید هر گروه دیگری به جز پتروشیمی ها بودند ، به راحتی سرخم می کردند و تابع تصمیمات اتخاذ شده بودند.

خبرهای جسته و گریخته حاکی از آن است که نرخ خوراک حوالی 10 سنت مد نظر دولت و حتی گروهی از مجلسی هاست.در این باب 8 سنت هم خالی از دفاع نبوده…

بازار سهام

هنوز اولین پیش بینی سود سال 93 بسیاری از شرکت ها بر روی کدال ننشسته است. به احتمال زیاد شاهد بودجه های محافظه کارانه خواهیم بود.اکنون تنها بودجه 93 شرکت ها مانده و همچنین نهایی شدن وضعیت نرخ خوراک. آنچه در مورد نرخ خوراک مشخص است ، نرخ آن زیر 15 سنت خواهد بود. در حالت خوشبینانه زیر 10 سنت ، در حالت متوسط 10 سنت و در حالت بدبینانه بین 10 تا 13 سنت که عملا با شرایط به وجود آمده بازار سرمایه آن را هضم کرده است.

امروز دومین روزی است که قوانین جدید معاملاتی در بازار سرمایه اجرا می شود. به هر حال این مقررات نیز همانند سایر مقررات موافقان و مخالفان خاص خود را دارد. اگر منطقی به قضیه نگاه کنیم ، این قانون در کنار مزایای خود معایبی هم دارد. امیدواریم متولیان بازار سرمایه در صدد اصلاح ایرادات این قانون باشند. خصوصا اگر قرار است این مقررات بیش از یک ماه در بازار سرمایه اجرا شود.

مهمترین ایراد این قانون نیز افزایش ریسک نقد شوندگی است. مسلما با شرایط کنونی خرید برای سهامداران قوی ، جذابیت ندارد. فرضا کسی که 1 میلیون برگه سهم از یک شرکت فرابورسی یا حتی نمادهای متوسط بورسی خریداری کند ، اگر سهم صف فروش داشته باشد (معمولا بعد از ساعت 12 نمی توان به فروش خوشبین بود. حداقل دیروز این اتفاق افتاد) حدود 20 روز کاری فروش دارایی اش به طول می انجامد. هر ماه 22 روز کاری است و با احتساب 1 یا 2 روز تعطیلی عملا 1 ماه طول می کشد تا به وجه نقد خود برسد!

در جایگاهی نیستیم که بخواهیم قانون وضع کنیم ، اما قوانینی همچون عدم حذف اردر در صف فروش (در تایم مچینگ) چه در سامانه آنلاین و چه در سیستم معاملات EBS یا وضع قانونی به این صورت که تا زمانی که خریدار نیاید فروشنده مجاز به قرار دادن اردر در سیستم نیست می تواند بهتر باشد. هر چند همه این ها که عنوان شد یک ایده خام است و مسلما نیاز به بررسی بیشتر دارند.

اخبار سیاسی

درحالی که قرار است مذاکرات بر سر توافق جامع هسته ای بین ایران و 1+5 هفته ی آینده در وین برگزار شود، بیش از 100 نماینده کنگره طی نامه ای به اوباما رئیس جمهور آمریکا از دیپلماسی به عنوان بهترین راه حل در مسئله ایران حمایت کردند و با هرگونه مصوبه کنگره یا لایحه علیه ایران مخالفت کردند. این نامه که توسط 100 عضو دموکرات مجلس نمایندگان آمریکا و 4 جمهوریخواه امضا شده با هرگونه مصوبه یا لایحه ای که در دیپلماسی  تداخل ایجاد می کند، مخالفت می کند.

دیوید پرایس نماینده جمهوریخواه می گوید: ما سخنان زیادی در مورد مصوبه احتمالی که انتظارات خاصی از نتیجه نهایی داشته باشد شنیده ایم که این از نظر ما ایده خوبی نیست. در این نامه آمده است : ما با هرگونه اقدام کنگره که موجب تقویت تندروها در طرف دیگر و تشکیک در مقاصد آمریکا می شود مخالفیم.ما همچنان معتقدیم که بهترین گزینه استراتژیک ممکن دیپلماسی است. پرایس می گوید: معتقدم که تغییراتی در کنگره ایجاد شده که به موجب آن حمایت از تلاش های دیپلماتیک در قبال ایران افزایش یافته است.

نشست سه جانبه نماینده سازمان ملل با نمایندگان روسیه و آمریکا هم تاکنون نتوانسته دور دوم اجلاس ژنو ـ۲ را از بن بست خارج کند. با گذشت چهار روز از آغاز دور دوم اجلاس ژنو2 بین هیئت نمایندگی دولت سوریه و مخالفان امیدها برای دستیابی به نتیجه و هرگونه توافق بین دو طرف به یاس تبدیل شده است. پس از اختلاف های جدی دو طرف درباره دستور کار مذاکرات، گفتگوها دیروز در روز چهارم متوقف شد.

اخضر ابراهیمی میانجی مذاکرات برای ایجاد گشایش در مذاکرات ژنو دیروز نشستی سه جانبه با گنادی گاتیلوف و وندی شرمن معاونان وزیران امور خارجه روسیه و آمریکا برگزار کرد اما این نشست هم نتیجه ای نداشت. اخضر ابراهیمی در پایان این نشست سه جانبه با ابراز ناامیدی از بی نتیجه بودن دور دوم اجلاس ژنو2 تا روز چهارم خبر داد. ابراهمیی گفته حضور نمایندگان آمریکا و روسیه در ژنو ممکن است تغییری در روند گفت و گو ها پدید بیاورد.

براساس آخرین خبرها از ژنو گفته می شود اگر اتفاق خاصی در مذاکرات نمایندگان دولت سوریه و مخالفان روی ندهد، مذاکرات به دور سوم کشیده نخواهد شد. همچنین گفته می شود در صورت ادامه بن بست در مذاکرات ژنو، اخضر ابراهیمی میانجی مذاکرات درباره ادامه دور دوم یا توقف آن تصمیم خواهد گرفت.

اخبار اقتصادی

افراد مطلع از ایراد شورای نگهبان به مسئله تعیین قیمت خوراک پتروشیمی ها خبر داده اند و این که ظاهرا شورای نگهبان چند ایراد به لایحه بودجه گرفته است که بحث خوراک پتروشیمی ها از جمله این ایرادات است.

گزارش برخی رسانه های خبری در جنوب آسیا در روز جمعه حاکیست ایران از هند خواسته که 1.5 میلیارد دلار از بدهی خود را بابت خرید نفت خام و براساس توافقنامه ژنو پرداخت کند. برنامه اقدام مشترک ایران با گروه 1+5 به تهران اجازه می دهد که 4.2 میلیارد دلار از طلب نفتی خود را از کشورهای مختلف دریافت کند.

منابع رسمی هند تاکنون در این مورد سخنی نگفته اند، اما در صورت تایید این پرداخت این کشور سومین خریدار عمده نفت ایران بعداز ژاپن و کره جنوبی خواهد شد که طلب نفتی تهران را براساس توافقنامه ژنو می پردازد.

گزارش های رسانه ای حاکی از آن است پالایشگاه های هند حدود سه میلیارد دلار به جمهوری اسلامی ایران بابت خرید نفت خام بدهکار هستند و مابقی طلب ایران در یک حساب روپیه ای در بانک یوکو واریز شده است.

منابع صنعتی هند گفته اند که پالایشگاه های این کشور اقداماتی را در جهت احیای روش قبلی برای پرداخت طلب نفتی ایران از طریق هالک بانک ترکیه انجام داده اند، ولی تهران احتمالا خواستار دریافت طلبش در حساب بانک مرکزی خود در سوئیس یا آلمان خواهد شد.

آژانس بین المللی انرژی در تازه ترین گزارش ماهانه خود که روز پنج شنبه 24 بهمن ماه منتشر کرد، می گوید که صادرات نفت ایران در ماه ژانویه دوباره تا 100 هزار بشکه در روز افزایش یافته است. پایگاه اینترنتی برخی رسانه های غربی اعلام کردند که بر اساس این گزارش، صادرات نفت ایران در ماه گذشته میلادی به کشورهای چین، ژاپن و هند افزایش یافته است که نتیجه کاهش بار تحریم های غرب علیه ایران به خاطر توافق هسته ای ژنو است. این نهاد بین المللی مستقر در پاریس که به 28 کشور صنعتی مصرف کننده انرژی مشاوره می دهد، در ادامه می گوید که صادرات نفت ایران در ماه ژانویه به یک میلیون و 320 هزار بشکه در روز رسیده است. گزارش های سه ماه اخیر این نهاد بین المللی حاکی است که صادرات نفت ایران پس از توافق گروه 1+5 و تهران به صورت متوالی و پلکانی افزایش یافته است.

آژانس در گزارش پنج شنبه خود می گوید که تخمین زده می شود، ایران تا پایان ماه ژانویه حدود 30 میلیون بشکه ذخیره شده در نفتکش ها داشته است که شش میلیون بشکه آن به سمت سواحل چین حرکت کرده اند. بر اساس این گزارش، تولید نفت ایران در ماه گذشته میلادی تا 30 هزار بشکه افزایش یافته و به دو میلیون و 780 هزار بشکه رسیده است که بیشتر به خاطر نیاز داخلی به مصرف بیشتر انرژی به دلیل سرمای زمستان بوده است.

ایران اخیرا اعلام کرده بود که نوع جدیدی از قراردادهای نفتی را که جذابیت بیشتری برای شرکت های بین المللی دارد، تدوین می کند و قرار است در تابستان سال آینده خورشیدی طی کنفرانسی این قرارداد ها را رونمایی کند.

سازمان کشورهای صادرکننده نفت، اوپک، نیز روز چهارشنبه در گزارش ماهانه خود حجم تولید نفت ایران در ماه ژانویه را دو میلیون و 733 هزار بشکه اعلام کرد که نسبت به متوسط تولید نفت ایران در سال 2013 حدود 40 هزار بشکه در روز افزایش نشان می دهد.

* موفق باشید *

bashgah-banner nokhbegan-start

3 نظرها

  1. سلام جناب عباس زاده عزیز. بسیار ممنون از اخبار جامع و تحلیلها و مطالب مفیدتان، که هم هراس آور و هم امیدبخش است. یک سوال: به نظر شما حتی اگر نرخ پتروشیمی ها تا حد زیادی کاهش داده شود، آیا باز هم بازار مثبت این روزها را باید فرصت خروج دانست؟ یک سوال دیگر هم داشتم: نظرتان در مورد ولساپا که مبلغین زیادی دارد چیست و اهداف این سهم را در میان مدت و بلندمدت چقدر برآورد میکنید؟ ممنون از لطف شما که پاسخگو هستید

نطر گذاشتن