بر بام بازار 27 خرداد ماه…

342
گزارش بازار
telegram nokhbegan-start
بر بام بازار 27 خرداد ماه...Reviewed by فرزاد عباس زاده on Jun 17Rating:

 

 


خبر مهم : نخبگان 7 پرشد و پذیرش دوره 8 نخبگان بورس شروع شد

پذیرش دوره نخبگان بورس 7  مجموعه خانه سرمایه تمام شد و ظرفیت این دوره پرشد . اما پذیرش دوره هشتم و اولین دوره نخبگان بورس  سال 96 (دوره هفتم ) با رویکردی جدید در زمان برگزاری آغاز شد . برای اطلاعات بیشتر آشنایی بیشتر با این دوره می توانید عبارت " نخبگان" را به 5000100090 ارسال نمایید و یا اینجا کلیک کنید و در صفحه دوره فرم پذیرش را پر نمایید.
 

احوال شـاخص

سلام و عرض ادب به تمامی دوستان عزیز؛

خب امروز هم شاهد افزایش 515 واحدی شاخص بودیم که البته نسبت به روز قبل معاملات و افزایش قیمت ها متعادل تر پیش رفتند. هرچند که اول ساعت افزایش شاخص و بعد از آن کاهش شاخص تا حدی را داشتیم اما دیدیم که در ساعات پایانی شاخص باز هم رشد کرد.

جمله ی عمیقی به چشمم خورد: …شرایط فعلی بازار و عرضه ها به خصوص در گروه پتروشیمی و فلزی و ومعدنی ،تجهیزاتی اصلاح موقت و فرصت ورود برای میان مدت ارزیابی میشود…

اما برویم به سراغ اخبار مهم:

خبر اول اعلام لیست نهایی منتخبین شورای شهر تهران بود که این بار اصول گرایان با 18 کرسی اکثریت شورا را تشکیل دادند.

خبر دوم حضور نماینده ی اقتصادی جناب آقای روحانی در برنامه ی دیشب پایش بود که ایشون از برنامه های اقتصادی دولت آقای روحانی گفتند که مهم ترین نکته های برنامه ی ایشون اول حذف 2 دهک بالایی جامعه از لیست یارانه بگیران و ایجاد عدالت اقتصادی و در نتیجه کم کردن فاصله ی دهک های جامعه و دوم کمک به اقتصاد جامعه با کاهش تحریم ها علیه ایران بود. اما در همین زمینه آقای روحانی امروز ساعت 4 نشست خبری خواهند داشت تا از برنامه های خود صحبت کنند و به پرسش های خبرنگاران پاسخ بدهند.

خبر سوم در بازار ارز بود که شنیده شد چند تن از عوامل فتنه گر مخل بازار ارز دستگیر شدند. جرم این افراد قاچاق ارز و پولشویی عنوان شده است.

خبر آخر هم در مورد گروه لبنیات است که دبیر انجمن صنایع لبنی در مورد از دست دادن بازار عراق گفت که با وضع عوارض 7 درصدی در صادرات لبنیات به صرفه نخواهد بود.

ارزش معاملات    2,276,667  میلیارد ریال

حجم معاملات      616,363    میلیونعدد

 

 $$$                 3430

برویم به سراغ صنایع امروز:

  *خودرویی ها،

به نظر میرسه همراه با بقیه بازار و در واکنش به اخبار سیاسی و صحبت های آقای روحانی مثبت هستند. صف خرید میلیونی در اعضا دیده شد.این گمانه زنی ها سبب گشته تا تامین نقدی جدیدی وارد صنعت شود.ولی از حرف تا عمل فاصله زیاد است.امروز بازگشایی خاذین را داشتیم.لیزینگ ایرانیان  و سرمایه گذاری بهمن و گسترش سرمایه گذاری از برترین های نموداری اند.

*گروه سیمان ،آهک و گچ

عجب بی اعتبار شدند.خبر بدهی ارزی شان از یک طرف و بازگشت نقدینگی از طرف دیگر سبب ساز این حرکات شده.

*گروه قند و نبات

با همان آش و کاسه روبروییم.تا زمانی که خبری مانند افزایش نرخ قند و شکر به گوش نرسد همین است.قند لرستان برای صعود مناسبتر است.

*گروه بانکـی ،

این گروه هم که در پی اخبار مثبتی که دیروز اعلام شد و خبر احتمال افزایش نرخ سود بانکی ها در قیمت ای مناسبی معامله شدند. ضمن اینکه سهم های با بنیاد قوی امروز هم صف خرید خود را حفظ کردند.از طرفی خبر تسعیر ارزی شان می تواند مثمر ثمر باشد.

*در گروه موادغذایی

در این گروه امروز غشصفا با حراج مجدد روبرو شد و البته با 31 درصد مثبت بازگشایی و معامله شد.غمهرا هم با وجود صف خرید در پایان 1.68 درصد مثبت شد. بقیه ی اعضا در درصد های منفی معامله شدند.دلیلش هم واضح است چرا که نقدینگی پس از رشد زیاد در این گروه پراکنده شده است.

*در گروه پتروشیمی

خب امروز این گروه عقب نشینی کرد  و بیشتر اعضا در درصد های منفی معامله شدند اگرچه که برخی چون شخارک و مارون در درصد های مثبت تمام معامله شدند و در ساعات پایانی با صف خرید روبرو شدند. در مورد این گروه در ضمیمه بر بام بازار صحبت کردیم. شرکت های اوره ساز با توجه به افت نرخ اوره جهانی در شرایط ریسکی تری قرار دارند و با افزایش عرضه ها در بازار می توانند زودتر با افت قیمت روبرو شوند.شاراک هم مجبور به عقب نشینی شد.

از آن طرف در گروه متانولی شنیده ها از روند بسیار مناسب فروش و صادرات  در 3ماهه خبر میرسد در این بین نمادهایی چون زاگرس خارک و شفن در شرایط بسیار مناسبی از سودآوری قراردارند.
افت اخیر زاگرس را نیز رشد پس از مجمع میباشد.محدوده 1850 تومان زاگرس مجدد با اقبال بازار مواجه خواهد شد.

* فلزات شامل (سنگ آهنی،روی ،کانی های فلزی و فلزات اساسی)،

کچاد امروز با حراج مجدد روبرو شد 16 درصد مثبت شد. کروی، ومعادن و کگل هم مثبت بودند. در مورد ارزشمندی سهم های این گروه شکی نیست. ضمن اینکه خبر حمایت از این گروه در دولت بعدی هم به گوش رسیده است.فولاد انگار خبر هایی است.احتمال ورود چند حقوقی می رود. در بورس کالا بدون تغییر قیمت اما با حجم مناسب ورق فولاد معامله شد این مهم نکته مثبتی میباشد که در چند روز اخیر تکرار شده فولاد امروز روز پرحجمی را سپری نموده و  عرضه و تقاضا بالا میباشد.محدوده 520 تومان به عنوان مقاومت مهم  سهم میتواند سرنوشت گذر از این محدوده را برای بازار مشخص سازد. اما در فخوز اصلاح رخداده در سهم موقتی است و فرصت مناسبی برای ورود مجدد ارزیابی میشود با توجه به مجمع اخیر و فرض تقسیم 70تا80درصد و اخبار پیش روی افزایش سرمایه و براوردی تعدیل بالا در سود 92 و شرایط بسیار مناسبی بنیادی ارزنده ارزیابی میشود

نقل قول:محدوده2900-2950 برای ورود پیشنهاد میشود.
با فرض تقسیم 500-550 تومانی و سود آتی 563تومان پی به ای بعد از مجمع  4.4 ارزیابی میشود
هدف 3500 و مقاومت اولیه 3100-3200

*در خصوص پالایشگاهی ها

در ساعات پایانی شاهد تشکیل صف بر روی شرانل بودیم. این سهم ارزش بنیادی مناسبی دارد و در صورتی که موفق به شکستن مقاومت ها شود و البته توسط حقوقی حمایت شود، می تواند با قیمت های مناسبی روبرو شود. مجمع این سهم 10 تیر ماه برگذار میشود. تقسیم سود 40 درصدی به گوش رسیده ضمن اینکه سود حقیقی ها ظرف 3 ماه بعد از مجمع پرداخت خواهد شد. اما در این گروه دیروز شپنا و شراز شفاف سازی کردند و گفتندمصوبه ی جدید تاثیری بر سود هر سهم نخواهد داشت. شفاف سازی های اخیر از عدم کاهش سود پالایشگاهی ها و برگشت مالیات بر ارزش افزوده آنها حکایت دارد.با این شرایط میتوان به روند آتی گروه امیدداشت.حرکت نماد شپنا با توجه به تعدیل پیش رو ومجمع میتواند مجددا 3200تومان را لمس کند.

انتظار تعدیل از موتوژن به گوش می رسد. برخی شنیده ها از پرداخت مطالبات و بهبود وضعیت مالی بترانس  و توجه دولت جدبد حکایت دارد به نظر میرسد همان شرایطی که در مپنا پیش آمد در نمادی چون بترانس نیز رخ خواهد داد.از نکات مهم بترانس حجم معاملات بالای سهم میباشد این انتظار میرود سهم با گذر پرقدرت از 260تومان به سمت هدف 400 تومان در حرکت باشد.

 توجه به اصلاح فعلی وصندوق نیز در محدوده 440 تومان با مقاومت قیمتی روبرو شده اما برگه برنده صندوق برای رشد بیشتر اخبار عرضه جم خواهد بود.جم در صورت خبر عرضه و ورودش به بازار در قیمت 1500 تومان بیش از 1500میلیارد تومان به ارزش دارایی آن افزوده میشود.گذر از میانه کانال اهداف آتی صندوق را 500 – 540 قرار میدهد.

همواره پر سود باشید…

bashgah-banner nokhbegan-start

5 نظرها

  1. با عرض خسته نباشید خدمت آقای عباس زاده
    میشه در مورد جمله زیر به نقل از خودتون در ابتدای بر بام بازار یکم بیشتر توضیح بدید ممنون
    « جمله ی عمیقی به چشمم خورد: …شرایط فعلی بازار و عرضه ها به خصوص در گروه پتروشیمی و فلزی و ومعدنی ،تجهیزاتی اصلاح موقت و فرصت ورود برای میان مدت ارزیابی میشود…»

نطر گذاشتن