بیمه ملتی ها بخوانند

454
telegram nokhbegan-start
بیمه ملتی ها بخوانندReviewed by مدیریت وبسایت on Apr 18Rating:

بیمه ملتی ها بخوانند

با سلام خدمت کاربران گرامی تحلیلها

در این مطلب تصمیم داریم در خصوص بیمه ملت و صحبتهایی که در مجمع فوق العاده صورت گرفت صحبت کنیم:


خبر مهم : نخبگان 7 پرشد و پذیرش دوره 8 نخبگان بورس شروع شد

پذیرش دوره نخبگان بورس 7  مجموعه خانه سرمایه تمام شد و ظرفیت این دوره پرشد . اما پذیرش دوره هشتم و اولین دوره نخبگان بورس  سال 96 (دوره هفتم ) با رویکردی جدید در زمان برگزاری آغاز شد . برای اطلاعات بیشتر آشنایی بیشتر با این دوره می توانید عبارت " نخبگان" را به 5000100090 ارسال نمایید و یا اینجا کلیک کنید و در صفحه دوره فرم پذیرش را پر نمایید.
 

مجمع عمومی فوق العاده بیمه ملت پس از یک هفته تنفس ،  چهارشنبه مورخ 26 فروردین سال جاری به منظور تصمیم گیری در خصوص افزایش سرمایه 100٪ از 2000 میلیارد ریال به 4000 میلیارد ریال با حضور 84% سهامداران این شرکت تشکیل گردید.

رئیس مجمع ، مهندس موحدی (نماینده ی گروه بهمن) در ابتدای جلسه اعلام کرد، با توجه به توافق شفاهی بین سهامداران عمده ، افزایش سرمایه از 2000 میلیارد ریال به 3000 میلیارد مورد تایید دو سوم حاضرین در جلسه است و از آنجایی که سود تقسیمی سال های 92 و 93 برای این میزان افزایش سرمایه کفایت میکند ، تصمیم بر این است تا این افزایش سرمایه ی 50٪ از محل مطالبات حال شده ی سهامداران باشد و تا نیازی به آورده نقدی نیست.

وی همچنین عنوان کرد: با توجه به خواست سهامداران به خصوص سهامداران عمده افزایش سرمایه ی بعدی شرکت باید از محل تجدید ارزیابی دارایی ها باشد.

نماینده ی سازمان متذکر شد که با توجه به مجوزی سازمان بورس در این مجمع امکان تصویب افزایش سرمایه از 2000 میلیارد ریال به 2600 میلیارد ریال وجود دارد و نه بیشتر.

صبایی نماینده صبا تامین و ناظر مجمع از نماینده سازمان در خصوص افزایش سرمایه به 3000 میلیارد ریال سوال کرد که آیا این امکان وجود داد برای 400 میلیارد ریال مازاد بر مجوز بعد از تشکیل مجمع عمومی عادی سالیانه و تعیین سود نقدی سال 93 تصمیم گیری انجام شود؟

نماینده ی سازمان : برای افزایش سرمایه تا 3000 میلیارد ریال باید دوباره درخواست مجوز داده شود و البته باید به این موضوع دقت داشته باشید که مهلت این مجوز 60 روز است.

همچنین پس از آن که نماینده سازمان از مخالفت آن سازمان با افزایش سرمایه از محل تجدید ارزیابی سخن گفت ، رئیس مجمع با بیان اینکه افزایش سرمایه از محل تجدید ارزیابی مر صریح قانون است و سازمان بورس نیز باید به قانون تن دهد . در این خصوص تمایل سازمان بورس موضوعیت ندارد.

همچنین چند سهامدار در خصوص افزایش سرمایه سوال کردند :

سوال:با توجه به این که اگر افزایش سرمایه 100٪ انجام نشود مجوز های بیمه اتکایی به تعلیق در می آید. برنامه شما چیست؟

حجاریان: مجوز بیمه اتکایی ما که سود اصلی شرکت از این محل است به افزایش سرمایه 100٪ بستگی دارد و سهامدار عمده هم به این موضوع آگاهی دارد ولی با این وجود تا این لحظه توافق سهامداران به افزایش سرمایه ی 1000 میلیارد ریالی است.

حجاریان در ادامه جلسه به مصوبه جدید هیات وزیران و بیمه مرکزی اشاره داشت و گفت: با توجه به این که در این مصوبه حق بیمه ثالث افزایش داده نشده و ولی خسارتها 10% افزایش پیدا کرده ، که در نتیجه سود سال 93 شرکت نصف خواهد شد ، چرا که خسارتها در سال های 91، 92 ، 93 اتفاق افتاده و همگی 10٪ افزایش پیدا خواهد کرد و ما باید ذخیره ی بیشتری بگیریم و پیش بینی میکنیم که سود 93 به حدود 300 میلیارد ریال کاهش یابد.

وی همچنین افزود که افزایش سرمایه 4000 میلیارد ریال برای فعالیت اتکایی لازم است و عمده سود شرکت از محل بیمه اتکایی است وگرنه فعالیت بیمه گری سودی ندارد.

وی همچنین گفت : برای تصویب افزایش سرمایه 100 ٪ تنها بیمه  ایران موافق بوده و سایر سهامداران عمده با این میزان افزایش سرمایه مخالف هستند. ایشان از بیمه ایران به دلیل درک شرایط بازار بیمه و وضعیت شرکت بیمه ملت تشکر کرد.

وی همچنین افزود که سود سال 1393 را در افزایش سرمایه لحاظ می کنیم.

دقایقی پس از این ، دکتر حجاریان مجمع را ترک کرد که این خروج در پایان مجمع منجر به کاهش افزایش سرمایه از 50% به 30% شد.

سوال: با توجه به صحبت های شما مطالبات سهامداران تا سال 92 بالغ بر 480 میلیارد ریال است و سود سال 93 نیز 300 میلیارد ریال است. مجموع این ارقام کفاف افزایش سرمایه را نخواهد داد. مضاف بر این برخی سهامداران علاقه مند به شرکت در افزایش سرمایه نیستند.

صلاحی نژاد ( منشی جلسه و مدیر مالی بیمه ملت ) : این موضوع را تایید کرد.

پس از آن ، بار دیگر سهامداران عمده صورتجلسه را تغییر داده و رقم افزایش سرمایه را کاهش دادند تا بدون آورده نقدی در افزایش سرمایه شرکت کنند. بدین ترتیب افزایش سرمایه 2000 میلیارد ریال به 2600 میلیارد ریال تصویب شد.

سهامداران عمده اعلام کردند که 480 میلیارد ریال مطالبات سود نقدی وجود دارد ، در نتیجه با توجه به سود نقدی سال مالی 1393، نقدینگی برای شرکت در افزایش سرمایه لازم نیست.

سوال: با توجه به این که مصوبه اخیر در سال 94 ابلاغ شده از نظر قانونی نباید تغییر در صورتهای سال 93 و ما قبل آن ایجاد کند. علاوه بر این بیمه ملت طبق آمار بیمه مرکزی طی سالیان گذشته همواره کسری ذخیره داشتید ، چه لزومی به افزایش ذخیره در این سال است؟

صلاحی نژاد: رویه ی ما همواره به این شکل بوده که خسارتهای سالهای قبل را با نرخ سال بعد محاسبه کنیم .

موحدی در ادامه جلسه اظهار داشت، با توجه به مسائل مطرح شده سهامداران عمده طرح افزایش سرمایه را عوض کردند و تصمیم بر این شد تا از 2000 به 2600 میلیارد ریال از محل مطالبات حال شده و آورده نقدی تا پایان سال در اختیار هیات مدیره قرار بگیرد.

bashgah-banner

مطلب هنوز نظری ندارد

نطر گذاشتن