تاپیکو را چه شد؟؟!!

279
telegram nokhbegan-start
تاپیکو را چه شد؟؟!!Reviewed by Khalili on Jul 14Rating:

امروز شاهد بودیم که به محض آغاز معاملات صف خرید تاپیکو که بسیار زیاد هم بوده به یکباره فرو ریخت و شاهد عرضه های زیادی در این سهم بودیم. در این مورد افراد سهامدار و کارشناسان بازار نظرات مختلفی را ارائه کردند که در زیر به برخی از آنها می پردازیم:


خبر مهم : نخبگان 6 پرشد و پذیرش دوره 7 نخبگان بورس شروع شد

پذیرش دوره نخبگان بورس 6  مجموعه خانه سرمایه تمام شد و ظرفیت این دوره پرشد . اما پذیرش دوره هفتم و آخرین دوره نخبگان بورس  سال 95 (دوره هفتم ) با رویکردی جدید در زمان برگزاری آغاز شد . برای اطلاعات بیشتر آشنایی بیشتر با این دوره می توانید عبارت " نخبگان" را به 5000100090 ارسال نمایید و یا اینجا کلیک کنید و در صفحه دوره فرم پذیرش را پر نمایید.
 

برخی ها بر این  باورند که شرکت های حقوقی برای تصاحب این سهم دست به این کار زدند تا در همین ابتدای کار افراد نوسان گیر و به نوعی ترسو را از سهم خارج کنند و بعد از سوار کردن افرادی که حامی و همراه سهم هستند، بعدها به پرواز بپردازد. برخی دیگر هم تایید این مطلب را با گفتن این موضوع اعلام می کنند که این همه فروشنده را  چه کسی جمع کرده است و این 286 میلیون سهم که معامله شده را چه کسانی کنترل کرده اند. این افراد هم نشانه را به سمت حقوقی ها برده اند که در این مقطع خوب توانسته است این سهم را با قیمتی مناسب برای خود جمع کند.

کارشناسان هم که قیمت های عرضه ی اولیه ی سهم را خوب دانسته بودند، اعلام کردند که این سهم پتانیل های خوبی در آینده دارد و می تواند در کوتاه مدت سود نسبتاً خوبی را به نتیجه برساند. البته برخی کارشناسان به دلیل اینکه تعداد سهام شرکت خیلی زیاد است هشدار داده بودند که این سهم می تواند خیلی زود به تعادل برسد که فعلاً در دومین روز معامله چنین شده است اما برخی ها هم می گفتند که فارس هم تعدا سهام بالایی را داشته اما به این زودی به تعادل نرسیده بود. این موضوع را حتی می توان به زمان عرضه نیز نسبت داد چرا که زمان عرضه ی تاپیکو دقیقاً با رشید بی سابقه ی بازار همراه بوده و نیاز به استراحت هم وجود داشته است.

خیلی از سهامداران هم از عرضه ی زیاد امروز عصبانی شده بودند و نداشتن دید بنیادی به سهم های را به برخی دیگر از سهامداران فروشنده ی امروز نسبت داده اند. اما باید دید که در پست پرده ی این ماجرا چیست ؟؟

از طرف دیگر اخباری در بازار مبنی بر کم شدن سود یکی از زیر مجموعه های تاپیکو هم در بازار پیچیده بود که همه ی این عوامل دست در دست هم دادند تا این سهم هجوم طوفانی فروشنده ها را شاهد باشد. خبرهای منتشره در خصوص کاهش سود تقسیمی در مجمع پتروشیمی برزویه بوده است که این شائبه در بین فعالان مطرح شد ، مبنی براین که احتمالا سود پیش بینی شده تاپیکو نیز تحت تاثیر قرار خواهد گرفت. اما ظاهراً مسئولان تاپیکو اطلاع رسانی کردند که این سود قابل جبران است و جای هیچ نگرانی نیست.

از طرف دیگر می توان قرمز بودن بسیاری از سهم های گروه پتروشیمی را هم مقصر این عرضه دانست. در واقع نه تنها جو پتروشیمی ها بلکه جو کل بازار طوری شده بود که عرضه های را نمیشد کنترل کرد و شاخص به حدی رشد را تجربه کرده بود که دیگر توان بالا رفتن نداشت و حتماً باید نفس گیری خوبی را انجام می داده است.

خیلی ها هم این عرضه ها را به خبرهایی که در مورد عرضه ی اولیه جم منتشر شده بود، نسبت داده اند. اما به نظر نمی رسد که این همه عرضه فقط به خاطر این موضوع بوده باشد. سهامداران ما خوب می دانند که پتروشیمی جم در مجموع 280 میلیون سهم را در عرضه ی اولیه خود فروش خواهد داد و نیاز به این همه نقدینگی ندارد. اما همین امروز خبر مربوط به عرضه اولیه این سهم برای دوشنبه به نوعی منتفی شد.

معاملات فردا خیلی حساس و مهم است و باید دید که چه روندی را دنبال خواهد کرد. به نظر ما تاپیکو در آینده ی نزدیک روند کلی صعودی را پیش خواهد گرفت.

bashgah-banner

11 نظرها

نطر گذاشتن