تحلیل افت اونس طلا در آستانه نشست فدرال رزرو

149
telegram nokhbegan-start
تحلیل افت اونس طلا در آستانه نشست فدرال رزروReviewed by احمد لحیم گرزاده on Sep 15Rating:

تحلیل افت اونس طلا در آستانه نشست فدرال رزرو

در روزهای گذشته انتظار برای مشخص شدن نشست ماه سپتامبر کمیته بازار آزاد فدرال رزرو، از شمار معامله ها کاسته است. نشست فدال رزرو روزهای 16 و 17 سپتامبر برگزار میشود که مهمترین مساله مورد بررسی در آن زمان افزایش نرخهای بهره بانک مرکزی آمریکا است. برگزاری این نشست پیشبینی های کوتاه مدت را نیز دچار سردرگمی کرده است.

اونس روز دوشنبه با یک دلار افت به قیمت 1121 دلار رسید. ثبات نسبی نخستین روز کاری هفته موضوع چندان عجیبی نبود؛ چراکه بازارهای آمریکای شمالی در این روز به مناسبت روز کارگر تعطیل بودند.


خبر مهم : نخبگان 7 پرشد و پذیرش دوره 8 نخبگان بورس شروع شد

پذیرش دوره نخبگان بورس 7  مجموعه خانه سرمایه تمام شد و ظرفیت این دوره پرشد . اما پذیرش دوره هشتم و اولین دوره نخبگان بورس  سال 96 (دوره هفتم ) با رویکردی جدید در زمان برگزاری آغاز شد . برای اطلاعات بیشتر آشنایی بیشتر با این دوره می توانید عبارت " نخبگان" را به 5000100090 ارسال نمایید و یا اینجا کلیک کنید و در صفحه دوره فرم پذیرش را پر نمایید.
 

از آنجا که بازار نیویورک مهمترین تعیین کننده قیمت طلا در جهان است، بازارهای فعال در نخستین روز هفته میلادی نتوانستند قیمت طلا را چندان تکان دهند. این روند البته همیشگی نیست و بازارهای جهانی در صورت دریافت داده های مهم، حتی در صورت تعطیلی بازار نیویورک، شاهد نوسانهایی با دامنه زیاد میشوند. اونس در 5 روز کاری پیش از آن دوشنبه، حدود یک درصد افت کرده بود.

اونس روز سه شنبه نیز به رغم افت وخیزهای محدود شاهد ثبات قیمت نهایی بود و روی همان قیمت 1121 دلار ایستاد. ثبات دومین روز کاری همزمان با افزایش ریسک پذیری در بازارهای سهام ثبت شد. عاملی که در این روز از افت بیشتر اونس جلوگیری کرد تحولات بازار کالا بود.

بازار کالا چندی است شاهد رشد قیمت نفت است. بازارهای سهام جهان در اولین روز کاری بازارهای آمریکا در هفته پس از تعطیلی روز کارگر، وضعیت یکپارچه ای نداشت، اما در کل شاهد افزایش مبادلات بود. شاخص سهام شانگهای که دوشنبه 2.5% افت کرده بود، سه شنبه 2.9% رشد کرد.شاخص نیکی ژاپن نیز با 4.2% افت به بدترین سطح در 7 ماه گذشته رسید.

بازارهای سهام آمریکا شاهد رشد قابل توجهی بودند، اما چین که در هفته های گذشته با انتشار داده های بد اقتصادی بازارهای جهان را به هم ریخته بود، سه شنبه هم داده بد دیگری منتشر کرد. سه شنبه اعلام شد که صادرات دومین اقتصاد بزرگ جهان در ماه آگوست نسبت به سال گذشته 5.5% سقوط داشته است. واردات نیز در مدت مشابه 13.8% افت داشته است. رقم واردات تقریبا همسو با انتظارات بود، اما رقم صادرات بسیار ضعیفتر از انتظار بود. از آنسو منطقه یورو در این روز اعلام کرد که بازبینی میزان تولید ناخالص سه ماه دوم سال 2015 رشد 0.4 درصدی را نسبت به سه ماه نخست و رشد 1.5% نسبت به سه ماه دوم سال 2014 نشان می دهد.این ارقام کمی بهتر از انتظارها بودند.

اما چهارشنبه روز سقوط بود. اونس در این روز سقوطی 16 دلاری را تجربه کرد که قیمت را به کمترین سطح در یک ماه گذشته رساند. سقوط چهارشنبه عمدتا ناشی از افزایش ریسک پذیری در بازارهای سهام و همچنین اثرگذاری عوامل خارجی کاهشی بود. در این روز افزایش معاملات در بازارهای جهانی سهام، تقاضای طلا به عنوان سرمایه امن را کاهش داد.

همزمان افت بهای نفت خام و رشد شاخص دلار فشار روی فلز زرد را تشدید کرد. روز چهارشنبه شاخص سهام 2.3 درصد رشد کرد؛ چراکه خبر ادامه سیاستهای تحریکی دولت چین معامله گران این بازار را امیدوار کرد.شاخص سهام نیکی ژاپن هم چهارشنبه 7.7% رشد کرد که بیشترین جهش روزانه این بازار از سال 2008 بود.رشد شاخص های آسیایی، بازارهای اروپا و آمریکا را نیز تحت تاثیر قرار داد.

پس از آن بازار در روز پنجشنبه شاهد رشد 5 دلاری بهای اونس در پی ( پوشش کوتاه مدت ) و ( شناسایی سود ) معامله گران و همچنین اثرگذاری افزایشی عوامل خارجی بود. در چهارمین روز هفته، پوشش کوتاه مدت در معاملات آتی و شناسایی سود در معاملات آنی قابل مشاهده بود. همزمان افت شاخص دلار و رشد بهای نفت خام به اونس کمک کرد تا از مرز 1100 دلار فاصله بگیرد.

بازارهای سهام جهان روز پنجشنبه عمدتا افت کردند؛ زیرا معامله گران این بازارها با حالتی عصبی در انتظار مشخص شدن نتایج نشست این هفته کمیته بازار آزاد فدرال رزرو بودند. بازار سهام شانگهای روز پنجشنبه 1.4% و نیکی ژاپن هم 2.5% افت کرد. بازارهای آسیایی، بازارهای اروپا و آمریکا را هم تحت تاثیر قرار دادند. پنجشنبه اعلام شد بهای مصرف کننده چین در ماه آگوست نسبت به یک سال پیش از آن 2 درصد رشد کرده است. رشد بهای مصرفکننده 5.9 درصد اعلام شد که کمتر از انتظارها بود. بانک مرکزی انگلستان در این روز نرخ بهره خود را دست نخورده نگه داشت.

اما اونس روز جمعه دوباره گرفتار مرز روانی تابستان 2015 شد، گرچه در نیمه دوم آخرین روز کاری دوباره از این مرز فاصله گرفت. کمترین قیمتی که روز جمعه ثبت شد 1097 دلار بود، ولی اونس در نهایت روی قیمت 1108 دلار ایستاد. روز جمعه در حالی که شاخص دلار افت کرد، بهای نفت خام نیز با افت روبه رو شد تا دو عامل خارجی مهم در بازار طلا اثری معکوس روی فلز زرد داشته باشند.

در این روز وضعیت بازارهای سهام آمریکا بهتر از بازارهای آسیایی و اروپایی بود. به این ترتیب اونس از روز دوشنبه وارد هفته کاری جدیدی می شود که در آن نشست کمیته بازار آزاد فدرال رزرو برگزار خواهد شد. نشست دو روزه فدرال رزرو آمریکا 17 سپتامبر به پایان خواهد رسید و اعلام نتایج این نشست میتواند تاثیر زیادی بر روند نوسانات قیمت طلا داشته باشد.

در حالی که ادامه احیای ضعیف اقتصاد ایالات متحده احتمال افزایش نرخهای بهره در سال جاری میلادی را تشدید کرده، شرایط اقتصاد جهان ممکن است این امر را به تعویق بیندازد. برخی کارشناسان اقتصادی بر این باورند که افزایش احتمالی نرخ بهره فدرال رزرو می تواند در کوتاه مدت موجب تقویت ارزش دلار و کاهش قیمت طلا شود.البته نگرانی ها نسبت به وضعیت اقتصادی چین نیز میتواند عامل منفی دیگری برای قیمت طلا در روزهای آینده باشد. تا پایان هفته جاری آمارهای مهم اقتصادی چین نیز منتشر خواهد شد و این آمارها نیز می تواند تاثیر زیادی بر روند نوسانات قیمت طلا داشته باشد.

روند بهای اونس طلا در هفته گذشته

ravand Gheimati Ons Tala

منبع  : کارگزاری توسعه کشاورزی

منتشر شده در بخش تحلیل کارگزاران و مشاوران سرمایه گذاری برتر بازار بورس سایت تحلیلها

bashgah-banner nokhbegan-start

مطلب هنوز نظری ندارد

نطر گذاشتن