تحلیل بنیادی آلومینیوم ایران (فایرا)

360
telegram nokhbegan-start
تحلیل بنیادی آلومینیوم ایران (فایرا)Reviewed by شقایق فرهادی پور on Sep 23Rating:

تاریخچه شرکت آلومینیوم ایران (فایرا)

مجتمع آلومینیوم ایران به عنوان اولین تولیدکننده شمش های آلومینیوم در ایران ، در کیلومتر 5 جاده اراک واقع گردیده است . پس از پیروزی انقلاب اسلامی و افزودن سه خط دیگر به پروسه تولید ، ظرفیت تولید آلومینیوم اولیه به 120000 تن در سال رسید که شامل انواع شمش ها به صورت تی بار ، هزار پوندی ، آلیاژهای ریخته گری ، بیلت ، اسلب می باشد .

ترکیب سهامداران

تحلیل بنیادی آلومینیوم ایران (فایرا)


خبر مهم : نخبگان 7 پرشد و پذیرش دوره 8 نخبگان بورس شروع شد

پذیرش دوره نخبگان بورس 7  مجموعه خانه سرمایه تمام شد و ظرفیت این دوره پرشد . اما پذیرش دوره هشتم و اولین دوره نخبگان بورس  سال 96 (دوره هفتم ) با رویکردی جدید در زمان برگزاری آغاز شد . برای اطلاعات بیشتر آشنایی بیشتر با این دوره می توانید عبارت " نخبگان" را به 5000100090 ارسال نمایید و یا اینجا کلیک کنید و در صفحه دوره فرم پذیرش را پر نمایید.
 

جدول تولید و فروش

تحلیل بنیادی آلومینیوم ایران (فایرا)

تحلیل بنیادی آلومینیوم ایران (فایرا)

صورت سود و زیان

تحلیل بنیادی آلومینیوم ایران (فایرا)

تولیدات شرکت

امروزه در جهان تولید فلز آلومینیوم به دو صورت انجام می گیرد : 1- تولید آلومینیوم اولیه با استفاده از اکسید آلومینیوم یا آلومینا AL2O3 و 2- تولید آلومینیوم ثانویه با استفاده از آلومینیوم بازیافتی . فلز آلومینیوم اولیه نیز طی سه مرحله به شرح ذیل تولید می شود :
1) مراحل عملیاتی سنگ معدن بوکسیت
2) مراحل استحصال آلومینا از بوکسیت
3) فرآیند احیاء
سنگ بوکسیت طی فرآیندی با استفاده از روش شیمیایی در کارخانجات تولید آلومینا به اکسید آلومینیوم یا آلومینا تبدیل می گردد. آلومینیوم مذاب در کارگاههای احیاء با استفاده از کوره های احیاء و روش هال- هرولت‌ و وجود قطبهای مثبت و منفی (آند-کاتد) جهت عبور جریان الکتریسیته از محلول آلومینا AL2o3 در کریولیت Na3Alf6 مذاب و ایجاد حرارت 970-950 درجه سانتیگراد تولید شده و به طور کلی ، از فرآیند چهارتن بوکسیت ، دو تن پودر آلومینا بدست آمده و ازاین مقدار یک تن فلز آلومینیوم استحصال میگردد .
از نظر تکنولوژی سیستم موجود در کارگاه احیاء ایرالکو از نوع پیش پخت و نحوه قرار گرفتن دیگها پهلو به پهلو بوده که شامل 5 خط و به استعداد 700 دیگ می باشد.
استاندارد برق مصرفی دراین تکنولوژی به ازای هر کیلوگرم فلز مذاب تولیدی درون دیگ حدود 5/17-17 کیلووات ساعت است. مراحل تولید فلز آلومینیوم به شرح ذیل صورت می پذیرد :
جریان مصرفی توسط دو خط فشار قوی 230kv متناوب وارد رکتیفایر (یکسوکننده) شده و جریان (A.C) به (D.C) تبدیل می گردد. باتوجه به نحوه قرارگرفتن دیگها به صورت سری ، آمپر عبوری در کلیه دیگها ثابت و ولتاژ مصرفی دیگ نیز برحسب مقاومت متفاوت است. الکترولیت در پروسه تولید آلومینیوم عمدتاً کریولیت Na3AlF6 میباشد که علاوه بر نقش کمکی جهت ذوب آلومینا ، دمای ذوب آن را تا 960 درجه سانتیگراد پایین می آورد و به عنوان هادی جریان ، تبادلات الکتریکی و تجزیه آلومینا را به عهده دارد.
میزان ولتاژ هر دیگ بسته به مقاومت آن بین (4/8-5/4) ولت و میزان آمپر مصرفی در هر خط نیز بین  (67-68) کیلوآمپر بوده و تعداد آندهای موجود در هر سلول 28 عدد و تعداد کاتدها 14 عدد می باشد.این کارگاه در زمان بهره برداری (1/10/1351) دارای 2 خط تولیدی بوده که با راه اندازی خط سوم در تاریخ 17/2/1369 و همچنین راه اندازی خطوط 4و5 به ترتیب در آبان و بهمن ماه سال 1371 دارای 5 خط تولید گردید که در سال 1383 و سالهای بعد از آن بخشی از خطوط مذکور بنابر حکم قضایی از مدار تولید خارج شد.

منبع : شرکت کارگزاری بانک خاورمیانه

منتشر شده در بخش تحلیل کارگزاران و مشاوران سرمایه گذاری برتر بازار بورس سایت تحلیلها

bashgah-banner nokhbegan-start

مطلب هنوز نظری ندارد

نطر گذاشتن