تحلیل بنیادی آکنتور | کنتورسازی ایران

258
telegram nokhbegan-start
تحلیل بنیادی آکنتور | کنتورسازی ایرانReviewed by سایت تحلیلها on Jun 27Rating: 5.0تحلیل بنیادی آکنتور | کنتورسازی ایرانتحلیل بنیادی آکنتور | کنتورسازی ایران

تحلیل بنیادی آکنتور

نگاه کلی به شرکت

تحلیل بنیادی آکنتور | کنتورسازی ایران تصویر تحلیل بنیادی آکنتور

معرفی شرکت و عوامل بنیادی موثر بر شرکت

در سال 1347 با مشارکت وزارت نیرو، بانک صنعت ومعدن ، شرکت آاگِ اینترنشنال و سازمان گسترش مالکیت واحدهای تولیدی در شهر صنعتی قزوین تأسیس گردید.
بهره برداری از کارخانه که یکی از اولین واحدهای ایجاد شده در قدیمی ترین شهر صنعتی کشور است در سال 1350 در زمینی به مساحت 40000 مترمربع و با تولید حدود 100000 دستگاه کنتور آغاز و طی توسعه های بعدی تا سال 1357 تولیدات این شرکت در مجموع نزدیک به 500000 دستگاه کنتور از انواع مختلف تکفاز و سه فاز مکانیکی افزایش یافت.


خبر مهم : نخبگان 6 پرشد و پذیرش دوره 7 نخبگان بورس شروع شد

پذیرش دوره نخبگان بورس 6  مجموعه خانه سرمایه تمام شد و ظرفیت این دوره پرشد . اما پذیرش دوره هفتم و آخرین دوره نخبگان بورس  سال 95 (دوره هفتم ) با رویکردی جدید در زمان برگزاری آغاز شد . برای اطلاعات بیشتر آشنایی بیشتر با این دوره می توانید عبارت " نخبگان" را به 5000100090 ارسال نمایید و یا اینجا کلیک کنید و در صفحه دوره فرم پذیرش را پر نمایید.
 

با پدید آمدن فناوری دیجیتال در صنعت کنتور، مدیران و کارشناسان آگاه کنتورسازی ایران، یکی از پیشروترین شرکت های جهان در عرضه تولید انواع کنتور را برای همکاری برگزیدند و پس از بیش از 2 سال مذاکرات مستمر، شرکت کنتورسازی ایران ، در سال 1384 موفق به عقد قرارداد تولید کنتورهای الکترونیک تحت لیسانس شرکت اکتاریس فرانسه گردید.همزمان با پیشرفت تکنولوژی در صنعت برق و اهمیت روزافزون مدیریت مصرف مشترکین، این شرکت از سال 1384 با انعقاد قرارداد با شرکت آکتاریس توانست گام مهمی را بسوی تولید کنتورهای الکترونیکی بردارد.با پدید آمدن فناوری دیجیتال در صنعت کنتور، مدیران و کارشناسان آگاه کنتورسازی ایران، یکی از پیشروترین شرکت های جهان در عرضه تولید انواع کنتور را برای همکاری برگزیدند و پساز بیشاز 2 سال مذاکرات مستمر، شرکت کنتورسازی ایران ، در سال 1384 موفق به عقد قرارداد تولید کنتورهای الکترونیک تحت لیسانس شرکت اکتاریس فرانسه گردید.

ورود به بورس:

  • شرکت کنتورسازی ایران در اردیبهشت ماه سال 1381 اقدام به ثبت امید نامه پذیرش در بورس اوراق بهادار نمود که با توجه به ساز و کارهای اجرائی در بهمن ماه سال 1381 به عنوان چهارصد و چهل وسومین شرکت پذیرفته شده در بورس به عضویت بازار سرمایه درآمد. لازم به ذکر است سرمایه شرکت در ابتدای ورود به بورس به میزان 10350 میلیون ریال منقسم به 1035000 سهم بوده که در طی چندین مرحله افزایش سرمایه هم اکنون دارای سرمایه ای به میزان 200 میلیارد ریال منقسم به 200 میلیون سهم می باشد.
  •  پس از واگذاری سهام شرکت ساتکاب، مدیریت جدید شرکت با هدف ایجاد یگانگی در مدیریت ، اقدام به خریداری سهام شرکت های سرمایه گذاری ملی و سرمایه گذاری صنعت و معدن نمود و بدین ترتیب شرکت کنتورسازی ایران به طور کامل خصوصی شد و در نهایت قریب به 70 درصد سهام در اختیار شرکت سرمایه گذاری و تجارتی معین رنان قرار گرفت. 8 درصد از سهام نیز متعلق به شرکت آیترون بوده و مابقی سهام نیز در بازار بورس به صورت شناور در اختیار دیگر سهام داران است.

خلاصه نکات کلیدی ترازنامه:

در رابطه با اقلام ترازنامه نکات زیر مورد توجه می باشد:

  •  جمع دارایی ها طی سالهای اخیرافزایشی بوده است و حساب های دریافتنی که مربوط به توزیع برق استان ها می باشد عمده ترین مبلغ دارایی ها را تشکیل می دهد.
  •  جمع بدهی های شرکت طی سال های اخیر افزایشی بوده است و عمده ترین آنها مربوط به تسهیلات کوتاه مدت می باشد.

تحلیل بنیادی آکنتور | کنتورسازی ایران تصویر تحلیل بنیادی آکنتور

ترکیب بهای تمام شده 6 ماهه سال 94

تحلیل بنیادی آکنتور | کنتورسازی ایران تصویر تحلیل بنیادی آکنتور

نگاهی به نسبت های مالی

تحلیل بنیادی آکنتور | کنتورسازی ایران تصویر تحلیل بنیادی آکنتور

پیش بینی سود 95

مفروضات بودجه

تحلیل بنیادی آکنتور | کنتورسازی ایران تصویر تحلیل بنیادی آکنتور

  • با توجه به پوشش کم شرکت در گزارش 6 ماهه ،مقدار فروش معادل 6 ماه اول سال در نظر گرفته شده بود که با توجه به قرار داد جدید این شرکت باموضوع صندوق های فروشگاهی که با توجه به اظهار نظر حسابرس شرکت درباره چک های صادره که از خرداد ماه سال جاری پرداخت خواهد شد.
  •  و با توجه به گزارش حسابرس مستقل شرکت به الزام سازمان بورس و اوراق بهادار و نیز اصلاح ساختار مالی این شرکت درصدد بود تا پایان سال مالی 1394/12/29 نسبت به افزایش سرمایه از محل تجدید ارزیابی بخشی از دارایی ها از مبلغ 200 میلیارد ریال به 450 میلیارد ریال اقدام کند که تا تاریخ تهیه این گزارش این مهم انجام نگرفته و برنامه شرکت برای سال 95 جهت افزایش سرمایه از مبلغ 450 میلیارد ریال به 1.000 میلیارد ریال از محل سود انباشته و مطالبات حال شده است.
  •  نرخ فروش کنتور الکترونیکی مطابق آخرین نرخ فروش شرکت لحاظ گردیده است.
  •  نرخ خرید برد الکترونیکی که حدود % 35 از بهای مواد مصرفی را تشکیل می دهد برابر با آخرین خرید شرکت در نظر گرفته شده است.

ملاحظات در تحلیل بنیادی آکنتور

1) با توجه به ماهیت قراردادی بودن شرکت کنتور سازی ایران ، برآورد مقدار فروش برای 6 ماه باقی مانده سال کمی دشوار به نظرمی رسد . همچنین شرکت توانایی تولید 24 میلیون دستگاه کنتور الکترونیکی را دارا می باشد. بنابراین با توجه به تقاضای بازار برای کنتورهای برق، شرکت مشکلی از بابت تولید وعرضه نخواهد داشت .
2) قابل ذکر است طبق آخرین اطلاعات اعلامی شرکت مبنی بر انعقاد قزرارداد تولید تامین صندوق های فروشگاهی مکانیزه جهت بهره برداری اصناف سراسر کشور با نام تجاری باران ظرف مدت 5 سال از تاریخ 26 شهریور 94 با ظرفیت سالانه یک میلیون و 100 هززار دستگاه ، امکان تغییر سودآوری شرکت و همچنین پوشش سود پیش بینی شده سال 95 وجود دارد.

منبع: شرکت کارگزاری مهرآفرین
منتشر شده در بخش تحلیل کارگزارن و مشاوران سرمایه گذاری برتر بازار بورس سایت تحلیلها

bashgah-banner

مطلب هنوز نظری ندارد

نطر گذاشتن