تحلیل بنیادی آکنتور | کنتور سازی ایران

349
telegram nokhbegan-start

تحلیل بنیادی آکنتور

معرفی شرکت

شرکت کنتور سازی ایران در سال 1347 میلادی به صورت سهامی خاص در اداره ثبت شرکتها به ثبت رسیده و  طبق تصمیم مجمع عمومی فوق العاده در سال 1354 به سهامی عام تبدیل گردیده است. شرکت کنتور سازی ایران با نماد “آکنتور” در بهمن ماه سال 1381 به عنوان یکی از شرکتهای پذیرفته شوه در بورس او راق بهادار تهران پذیرفته شده و معاملات ثانویه آن آغاز گردید همچنین در سال1390 پرونده شرکت از حوزه ثبتی شهر قزوین به حوزه ثبتی شهر صنعتی البرز انتقال یافته و به ثبت رسیده است.

فعالیت شرکت

موضوع فعالیت شرکت طبق ماده 3 اساسنامه به شرح زیر است:

  • تأسیس کارخانه تولید و ساخت انواع کنتورهای برق لوازم اندازه گیری دیگر مانند کنتورهای آب،گاز غیره و منضمات آنها در صورت لزوم خرید و واردات مواد اولیه و قطعات مورد نیاز آنها .
  • طراحی، ساخت و امین سیستم های اندازه گیری متغیرهای قابل تبدیل به علائم الکتریکی و مکانیکی و لوازم انتقال و پردازش آنها و اجزا و لوازم و تجهیزات مربوطه با استفاده از فن آوری های نوین .
  • انجام کلیه عملیات مالی و بازرگانی و صنعتی و انجام آنچه که به طور مستقیم یا غیرمستقیم به فعالیت های فوق مرتبط باشد.
  • سرمایه گذاری و مشارکت در شرکتها و خرید و فروش سهام و اوراق مشارکت.

وضعیت سهام داران و هیئت مدیره شرکت کنتور سازی ایران


خبر مهم : نخبگان 7 پرشد و پذیرش دوره 8 نخبگان بورس شروع شد

پذیرش دوره نخبگان بورس 7  مجموعه خانه سرمایه تمام شد و ظرفیت این دوره پرشد . اما پذیرش دوره هشتم و اولین دوره نخبگان بورس  سال 96 (دوره هفتم ) با رویکردی جدید در زمان برگزاری آغاز شد . برای اطلاعات بیشتر آشنایی بیشتر با این دوره می توانید عبارت " نخبگان" را به 5000100090 ارسال نمایید و یا اینجا کلیک کنید و در صفحه دوره فرم پذیرش را پر نمایید.
 

آخرین وضعیت سهام داران عمده شرکت کنتور سازی ایران به شرح ذیل می باشد:

تحلیل بنیادی آکنتور | کنتور سازی ایران

طبق آخرین تصمیمات مجمع، اعضای هیئت مدیره جدید شرکت، به شرح ذیل به مدت 2 سال انتخاب گردیده اند:

تحلیل بنیادی آکنتور | کنتور سازی ایران

روند تغییرات سرمایه

سرمایه شرکت در بدو ورود به بورس اوراق بهادار مبلغ 10،35 میلیون ریال (شامل تعداد 1،035،000 سهم، به ارزش اسمی هر سهم 1،000 ریال) بوده که طی چند مرحله به شرح ذیل به مبلغ 200،000 میلیون ریال (شامل تعداد 200 میلیون سهم، به ارزش اسمی هر سهم 1،000 ریال) افزایش یافته است:

تحلیل بنیادی آکنتور | کنتور سازی ایران

بنا به مصوبه مجمع عمومی فوق العاده صاحبان سهام مورخ خردادماه1392 سرمایه شرکت از مبلغ 105 میلیارد ریال به مبلغ 200 میلیارد ریال افزایش داده است و مرحله دوم افزایش سرمایه از مبلغ 200 میلیارد ریال به 350  میلیارد ریال از محل سود انباشته مطالبات را تا پایان شهریورماه سال جاری مرحله سوم افزایش سرمایه از 350 میلیارد ریال به 500 میلیارد ریال از محل سود انباشته مطالبات را تا پایان سال جاری در برنامه دارد.

جایگاه شرکت در صنعت

شرکت کنتور سازی ایران در صنعت برق فعالیت میکند و افزایش فروش محصولات شرکت در سال 1393 ناشی از افزایش شدید تقاضای بازار به جهت بهره برداری از طرح مسکن مهر می باشد. سهم شرکت از بازار داخلی در جدول ذیل خلاصه شده است لیکن لازم به ذکر است شرکت در طی سالهای 1392 و 1393 هیچ گونه صادراتی نداشته است.

تحلیل بنیادی آکنتور | کنتور سازی ایران

تحلیل بنیادی آکنتور | کنتور سازی ایران

ظرفیت تولید شرکت

تحلیل بنیادی آکنتور | کنتور سازی ایران

پروانه بهره برداری برای خط تولید انواع کنتورهای آب با ظرفیت بالغ بر 2،000،000 کنتور در حال اخذ از سازمان مربوطه می باشد که در پیش بینی سال جاری فقط تعداد10،000 کنتور تولید آزمایشی در محاسبات اعمال گردیده است که با عنایت به بهره برداری خط تولید مزبور در سال جاری تقاضای بازار داخل این میزان تا سقف حداقل 300،000دستگاه قابل افزایش خواهد بود.

جدول خلاصه اطلاعات نماد

تحلیل بنیادی آکنتور | کنتور سازی ایران

روند قیمت سهم

تحلیل بنیادی آکنتور | کنتور سازی ایران

تجزیه تحلیل ریسک شرکت

شرکت کنتور سازی ایران با توجه به ماهیت اقتصادی کشور زمینه فعالیت با ریسکهای زیر مواجه است:

ریسک نوسانات نرخ بهره؛ با توجه به احتمال تغییرات نرخ بهره در سال جاری، بنا بر بررسی های انجام شدهنظر هیئت مدیره ریسک مذکور ارتباط مستقیم با سودآوری دارد.

ریسک نوسانات نرخ ارز؛ با توجه به اینکه حدود 75درصد قیمت تمام شده تولید شرکت از محل مواد او لیه بوده که اقلام خارجی آن بالغ بر173% میباشد که این رقم از دو جزء 20% هزینه های ریالی گمرکی 80% مبلغ خرید خارجی میباشد؛ لذا با جمع بندی مشخص میگردد 50% از بهای تمام شده تولید تحت تأثیر نرخ ارز میباشد؛ بنابراین این شرکت در قبال افزایش یا کاهش نرخ ارز ریسک پذیر بوده است.

ریسک نهاده های تولید؛ با توجه به اینکه75% قیمت تمام شده تولید شرکت از محل مواد اولیه، 5% دستمزد مستقیم 20%  سربار تولید میباشد لذا بزرگترین ریسک درگیر با تولید مواد او لیه بوده که تابع ریسک نرخ ارز میباشد.

ریسک نقدینگی؛ با عنایت به خرید خارجی و پرداخت حقوق دستمزد کارکنان و عدم بازپرداخت مطالبات از سوی شرکتهای توزیع برق لذا این ریسک نیز میتوان کلیه فعالیتهای اقتصادی شرکت را تحت تأثیر قرار دهد.

صورت سود و زیان شرکت کنتور سازی ایران

تحلیل بنیادی آکنتور | کنتور سازی ایران

مطابق جدول فوق روند فروش شرکت در سنوات اخیر به طور میانگین دارای رشدی مستمر بوده است که در نمودار ذیل مشخص گردیده است:

تحلیل بنیادی آکنتور | کنتور سازی ایران

مشاهده میگردد که در طی سالهای گذشته نرخ رشد حدودا ثابتی در فرو ش های در شرکت وجود داشته است به طوری که در سال 92 نسبت به سال91 در حدود 14 درصد رشد داشته است و نیز در سال 93 نسبت به سال92 در حدود 11 درصد افزایش داشته است. در مورد سایر اقلام سودآو ری شرکت نیز این امر صادق است.
همچنین یکی دیگر از نکات قابل توجه هزینه مالی بسیار بالای شرکت میباشد به طوری که در سال93 نسبت پوشش هزینه مالی در حدود1.8 بوده است که البته در بودجه94 کمی متعادل تر در نظر گرفته شده است.
از سوی دیگر حاشیه سود خالص نیو در طی سنوات مورد بررسی با شیب ملایمی در حال رشد بوده است که در بودجه 94 با شیبی غیرعادی افزایش یافته است که در ادامه به بررسی بیشتر اقلام مالی شرکت پرداخته میشود.

مقدار تولید

تحلیل بنیادی آکنتور | کنتور سازی ایران

شرکت کنتور سازی ایران در مورد محصول انواع جعبه فیوز در سه ماهه نخست سال1394 هیچ گونه تولیدی نداشته است؛ لیکن در مدت مشابه سال گذشته حدود 13 درصد پوشش در تولید این محصول داشته است. همچنین در مورد محصول انواع کنتور الکترونیکی در حدود 14 درصو از بودجه را تولید نموده است لیکن همچنان نسبت به سال گذشته ضعیف عمل نموده است زیرا در سال مزبور در سه ماهه نخست حدود 23 درصو پوشش داشته است.

مقدار فروش

تحلیل بنیادی آکنتور | کنتور سازی ایران

تحلیل بنیادی آکنتور | کنتور سازی ایران

بررسی روند فروش 

تحلیل بنیادی آکنتور | کنتور سازی ایران

روند فروش محصول انواع کنتور الکترو نیکی که اصلی ترین محصول شرکت است در طی سنوات گذشته رشد ملایمی را داشته است لیکن در بودجه 94 رشدی در حدود 22 درصد برای آن در نظر گرفته شده است در مجموع فروش نیز رشدی با شیب زیاد داشته است.

سرمایه گذاری شرکت

در سال 1389 اقدام به تأسیس شرکت صنایع کم مصرف ایرانیان پویای توان (سهامی خاص) با سرمایه 200میلیون ریال نموده که 78% آن متعلق به شرکت بوده که در سال 1389 در اداره ثبت شرکت های تهران به ثبت رسیده است و در سال 1392 با خرید دخ درصد سهام حقیقی هم اکنون دارای 88% درصد سهام شرکت مزبور می باشد که در آذر ماه سال 1389 باظرفیت تولید 20،130،000 قطعه لامپ راه اندازی گردید. درآمد سرمایه گذاری های شرکت از سال 1391 در جدول ذیل خلاصه شده است:

تحلیل بنیادی آکنتور | کنتور سازی ایران

نتیجه گیری

شرکت کنتور سازی ایران در صنعت برق فعالیت میکند و سهم قابل توجهی از بازار داخلی را به خود اختصاص داده است به طوری که دو سال گذشته در حدود 85% از بازار کشور را در اختیار داشته است؛ که در واقع یکی از اولین نقاط قوت شرکت میباشد.
همچنین بنا به مصوبه مجمع عمومی فوق العاده صاحبان سهام مورخ خردادماه1392 سرمایه شرکت از مبلغ 105 میلیارد ریال به مبلغ 200 میلیارد ریال افزایش داده است مرحله دوم افزایش سرمایه از مبلغ 200 میلیارد ریال به 350 میلیارد ریال از محل سود انباشته و مطالبات را تا پایان شهریورماه سال جاری و مرحله سوم افزایش سرمایه از 350 میلیارد ریال به 500 میلیارد ریال از محل سود انباشته و مطالبات را تا پایان سال جاری در برنامه دارد.
از نقاط ضعف شرکت نیز متکی بودن به مواد اولیه وارداتی و به تبع آن وابستگی شدید به نرخ ارز می باشد به طوری که 50% از بهای تمام شده تولید تحت تأثیر نرخ ارز میباشد. همچنین وجود مطالبات چشم گیرو نیز هزینه مالی قابل توجه نیز از دیگر نکات قابل توجه است.
شرکت آکنتور بخش عمده ای از درآمد خود را از محل فروش انواع کنتور الکترونیکی (حدود 97%) کسب می نماید. لذا در صورتی که شرکت بتواند بودجه این محصول را با موفقیت اجرایی نماید بخش بسیار قابل توجهی از سودآوری شرکت را محقق خواهد نمود.

 

منبع : سایت تدان – شرکت مشاور سرمایه گذاری امین آفاق
منتشر شده در بخش تحلیل کارگزارن و مشاوران سرمایه گذاری برتر بازار بورس سایت تحلیلها

bashgah-banner nokhbegan-start

مطلب هنوز نظری ندارد

نطر گذاشتن