تحلیل بنیادی آکنتور | کنتورسازی ایران

72
telegram nokhbegan-start
تحلیل بنیادی آکنتور | کنتورسازی ایرانReviewed by سایت تحلیلها on Jan 24Rating: 5.0تحلیل بنیادی آکنتور | کنتورسازی ایرانتحلیل بنیادی آکنتور | کنتورسازی ایران

تحلیل بنیادی آکنتور | کنتورسازی ایران

کنتورسازی ایران

شرکت در آخرین پیش بینی که برای سال مالی منتهی به ٢٩/١٢/٩۴ منتشر کرده ؛ سود هر سهم خود را با سرمایه ای معادل ١٧،١٠٠ میلیارد ریال به مبلغ ١۵٠٨٠ ریال اعلام نموده است. این رقم نسبت به پیش بینی قبل با ۴٣٣ درصد تعدیل مثبت همراه شده است. هم چنین طی دوره نه ماهه منتهی به ٣٠/٠٩/٩۴ ؛ مبلغ ١۵٩۵ ریال حدود ١١ درصد پیش بینی را محقق ساخته است.

از مهمترین دلایل تعدیل مثبت شرکت می توان به موارد زیر اشاره کرد :


خبر مهم : نخبگان 7 پرشد و پذیرش دوره 8 نخبگان بورس شروع شد

پذیرش دوره نخبگان بورس 7  مجموعه خانه سرمایه تمام شد و ظرفیت این دوره پرشد . اما پذیرش دوره هشتم و اولین دوره نخبگان بورس  سال 96 (دوره هفتم ) با رویکردی جدید در زمان برگزاری آغاز شد . برای اطلاعات بیشتر آشنایی بیشتر با این دوره می توانید عبارت " نخبگان" را به 5000100090 ارسال نمایید و یا اینجا کلیک کنید و در صفحه دوره فرم پذیرش را پر نمایید.
 

_ افزایش ٣۶٩ درصدی مبلغ فروش ناشی از انعقاد قرار داد فروش ٢٠١ هزار صندوق فروشگاهی با نام تجاری “باران” به اصناف کشور برای سال مالی منتهی به ٢٩/١٢/٩۴

توضیحات پیرامون قرارداد

١)در این قرارداد ۵ ساله که در تاریخ ١٠/١٠/ ٩۴ بین شرکت و اتاق اصناف کشور منعقد گشته شرکت متعهد است مطابق قرارداد تولید و تامین محصول و لوازم یدکی و اجرای گارانتی یکساله بر عهده شرکت کنتورسازی ایران و مشاوره و معرفی منابع خرید و مشاوره و مساعدت در فروش و یا اجاره و بازاریابی حداقل ٢٠١ هزار دستگاه صندوق فروشگاهی در طی سال بر عهده طرف مقابل (اتاق اصناف کشور) بوده و نرخ فروش بر اساس توافق طرفین تعیین می شود. همچنین مطابق قرارداد فوق ، ١٠ درصد از نرخ فروش هر دستگاه سهم طرف مقابل (اتاق اصناف کشور) می باشد .

٢)شرکت در تکمیل گام نخست قرار داد برای سال ٩۵ متعهد به تحویل ۵٠٠ هزار عدد از این صندوقها به اتاق اصناف کشور میباشد .

٣)بر طبق آگهی مناقصه وجه پرداختی بابت خرید صندوقها از طرف مشتری طی ٢۴ ماه بدون پیش پرداخت و بهره در دوران پرداخت اقساط میباشد

نکات مهم

با توجه به زمان بر بودن (طی ٢۴ ماه) تسویه اتاق اصناف با شرکت ،شرکت برای تامین نقدینگی اجرای پروژه یا باید به توان نقدینگی داخلی خود اتکا کند یا باید به تامین مالی روی بیاورد.

_ وضعیت نقدینگی شرکت با توجه به صوت های های مالی میاندوره ای منتهی به ٣٠/٩/٩۴ مطلوب به نظر نمیرسد به طوری که نسبت آنی شرکت ٠.۵ و مانده سود سهام پرداختنی شرکت تا این تاریخ مبلغ ٢٠۶ میلیارد ریال بوده است که نشان دهنده عدم توانایی شرکت در پرداخت به موقع سود سهام سنوات ٩٢ و ٩٣  میباشد.

_ راه دیگر برای تامین نقدینگی اجرای پروژه استفاده از تامین مالی است قابل ذکر است که با توجه به صوت های های مالی میاندوره ای منتهی به ٣٠/٩/٩۴ مانده تسهیلات مالی دریافتی شرکت در این تاریخ  مبلغ ١,٨٠١ میلیارد ریال (٩ برابر سرمایه ٢٠٠ میلیونی شرکت) بوده است.نمودار زیر میزان حسابهای پرداختنی به تامین کنندگان و دریافتنی شرکت از مشتریان را در دوره های زمانی مختلف نشان می دهد:

وضعیت تحلیل بنیادی آکنتور | کنتورسازی ایران

همانطور که مشاهده میشود حسابهای پرداختنی شرکت در ٩ ماهه سال جاری نسبت به سال گذشته ٢۴ درصد افزایش یافته است که این امر تامین مالی برای شرکت را سخت میکند . همچنین مشاهده روند حسابهای دریافتی نشان میدهد شرکت در وصول مطالبات از مشتری های خود که عمدتا دولتی هستند با مشکل مواجه است .اگر شرکت برای انجام این پروژه روی به تامین مالی بیاورد با توجه به مفاد قرارداد مبنی بر بدون پیش پرداخت و  بدون بهره بودن پرداخت ها در دوران پرداخت اقساط در صورت عدم به موقع ایفای تعهدات توسط اتاق اصناف و مشخص نبودن اینکه جریمه دیرکرد به معوقات تعلق میگیرد یا خیر ، شرکت با مشکل جدی روبرو خواهد شد.

در مورد توانایی شرکت در انجام پروژه باید ذکر کرد شرکت دارای پروانه تولید و بهره برداری صادره از وزارت صنعت،معدن و تجارت در تاریخ٧/٧/ ٩٠ مبنی بر تولید١,١٠٠,٠٠٠ دستگاه صندوق فروشگاهی است .

نمودار زیر حاشیه سود ناخالص هردستگاه صندوق فروشگاهی را با حاشیه سود ناخالص سایر تولیدات شرکت مقایسه میکند:

حاشیه سود تحلیل بنیادی آکنتور | کنتورسازی ایران

همانطور که مشاهده میشود حاشیه سود ناخالص فروش صندوق فروشگاهی نسبت به دیگر محصولات شرکت بیشتر است اما باید توجه داشت که ٩٧ درصد از مواد اولیه شرکت وارداتی و به شدت به تغییرات نرخ ارز وابسته است در حالی که فروش شرکت کاملا داخلی است و عمده مشتریان شرکت از بخش دولتی هستند که با قراردادها و قیمت های مشخص اقدام به خرید از شرکت میکنند .در مورد قرارداد اخیر با اتاق اصناف هم به این موضوع اشاره شده است که قیمت ها در طول قرارداد مشخص است،

موارد مهم دیگر شفاف سازی اخیر شرکت

شرکت برای سال مالی ٩۵ قراردادی صادراتی برای فروش ۴٠٠ هزار دستگاه کنتور تک فاز و ٧۵ هزار دستگاه کنتور سه فاز با وزارت برق کشور سوریه منعقد کرده است. با توجه به نرخ فروش میانگین ٩٩۵ هزار ریال برای هر کنتور برقی پیش بینی میشود فروش شرکت برای سال ٩۵ در حدود۴٧٣ میلیارد ریال افزایش یابد البته اجرای این قرارداد با توجه به وضعیت حاکم بر کشور سوریه و اوضاع مالی این دوات با ابهاماتی روبرو است .

نتیجه گیری

با توجه به توضیحات ارائه شده ، تعدیل مثبت اخیر شرکت برای سال منتهی به ٢٩/١٢/٩۴ تنها به علت نهایی شدن قرارداد شرکت با اتاق اصناف کشور است که خود با ابهاماتی جدی روبروست  از جمله اینکه طبق استانداردهای حسابداری تا زمانی که عنوان قرارداد به طرف مقابل منتقل نشود امکان شناسایی سود عملیاتی وجود ندارد از سویی دیگر هنوز این ابهام برای سهامداران وجود دارد که اتاق اصناف چگونه می‌خواهد با فروشگاه‌های کشور مبنی بر استفاده از صندوق‌های فروشگاهی رفتار کند و اینکه آیا استفاده از این صندوق‌ها اجباری یا اختیاری است. ابهام دیگر این است شرکت کنتورسازی ایران هم اکنون به لحاظ تأمین مالی در تنگنا است و برای اینکه ماشین‌آلات مورد نیاز خود را در زمینه تأمین و تجهیز صندوق‌های فروشگاهی وارد کشور کند با احتساب دوره زمانی ترخیص از گمرک و نیز با توجه به در پیش بودن حدود ٨ هفته تا پایان سال جاری این سوال مطرح میشود که در این مدت آیا شرکت قادر به پوشش فروش خود است یا خیر.

منبع: کارگزاری آبان

منتشر شده در بخش تحلیل کارگزاران و مشاوران سرمایه گذاری برتر بازار بورس سایت تحلیلها

bashgah-banner

مطلب هنوز نظری ندارد

نطر گذاشتن