تحلیل بنیادی اتکام | شرکت بیمه اتکایی امین

342
telegram nokhbegan-start
تحلیل بنیادی اتکام | شرکت بیمه اتکایی امینReviewed by سایت تحلیلها on Jan 13Rating: 4.5تحلیل بنیادی اتکام | شرکت بیمه اتکایی امینتحلیل بنیادی اتکام | شرکت بیمه اتکایی امین

تحلیل بنیادی اتکام

تاریخچه و فعالیت شرکت بیمه اتکایی امین

شرکت بیمۀ اتکایی امین به عنوان اولین شرکت بیمۀ تکایی خصوصی کشور اجازۀ تاسیس خود را در تاریخ 10/01/1382  از مرکزی ایران اخذ کرد و بر اساس قانون تاسیس موسسات بیمۀ غیر دولتی در تاریخ 11/04/1382 تحت شماره 1672 در واحد ثبت  شرکتهای کیش به ثبت رسید . این شرکت به مجرد تاسیس با استقبال شرکتهای بیمۀ ایرانی شامل شرکتهای با سابقۀ دولتی و شرکتهای تازه تاسیس خصوصی مواجه شد و به ویژه مورد حمایت بیمۀ مرکزی ایران قرار گرفت. شرکت بیمۀ اتکایی امین در همۀ رشته های بیمه اعم از اموال، اشخاص و مسولیت فعالیت دارد و در قراردادهای اتکایی که با بیمه گران بین المللی منعقد شده است و در طرحهای بزرگ نفتی و صنعتی به تناسب توان مالی خود مشارکت و تعهد دارد. در ادامه به تحلیل بنیادی اتکام می پردازیم:

فعالیت اصلی شرکت

  •  انجام عملیات بیمه ای اتکایی در انواع رشته های بیمه براساس پروانه فعالیت صادره از سوی بیمه مرکزی جمهوری اسلامی ایران .
  •  تحصیل پوشش بیمه های اتکایی از داخل یا خارج از کشور در رابطه با بیمه نامه های صادره در چارچوب ضوابط بیمه مرکزی جمهوری اسلامی
  • قبول بیمه های اتکایی از موسسات بیمه داخلی یا خارجی در حدود مقررات مربوط، مشروط به رعایت ظرفیت نگهداری شرکت و ضوابطی که بیمه مرکزی جمهوری اسلامی ایران اعلام می کند .
  •  سرمایه گذاری از محل سرمایه، ذخایر و اندوخته های فنی و قانونی در جارچوب ضوابط مصوب شورای عالی بیمه.

سهامداران شرکت

تحلیل بنیادی اتکام | شرکت بیمه اتکایی امین تصویر تحلیل بنیادی اتکام تحلیل بنیادی اتکام | شرکت بیمه اتکایی امین تصویر تحلیل بنیادی اتکام

روند تغییرات سرمایه


خبر مهم : نخبگان 6 پرشد و پذیرش دوره 7 نخبگان بورس شروع شد

پذیرش دوره نخبگان بورس 6  مجموعه خانه سرمایه تمام شد و ظرفیت این دوره پرشد . اما پذیرش دوره هفتم و آخرین دوره نخبگان بورس  سال 95 (دوره هفتم ) با رویکردی جدید در زمان برگزاری آغاز شد . برای اطلاعات بیشتر آشنایی بیشتر با این دوره می توانید عبارت " نخبگان" را به 5000100090 ارسال نمایید و یا اینجا کلیک کنید و در صفحه دوره فرم پذیرش را پر نمایید.
 

سرمایه شرکت 1550 میلیارد ریال می باشد که کلا پرداخت گردیده است. شایان ذکر است که با توجه به گزارش توجیهی افزایش سرمایه شرکت باید سرمایه خود را به 3000 میلیارد ریال افزایش دهد.

تحلیل بنیادی اتکام | شرکت بیمه اتکایی امین تصویر تحلیل بنیادی اتکام

بررسی صورت سود و زیان شرکت بیمه اتکایی امین

تحلیل بنیادی اتکام | شرکت بیمه اتکایی امین تصویر تحلیل بنیادی اتکامتحلیل بنیادی اتکام | شرکت بیمه اتکایی امین تصویر تحلیل بنیادی اتکام

مهم ترین نکات پیش بینی 95

  • شرکت سال مالی منتهی به 31 شهریور دارد . به همین دلیل اولین بودجه سال 95 خود را ارایه داده است. شرکت در سال 94 ، به ازای هر سهم مبلغ 255 ریال سود به ازای هر سهم محقق کرده است، این در حالی است که در اولین بودجه سال 95 سود هر سهم تغییر چندانی نداشته است و 249 ریال برای هر سهم پیش بینی شده است .
  •  برآورد حق بیمه سال 95 به میزان 27 درصد رشد نسبت به درآمد سال 94 با توجه به افزایش حجم فعالیت ، شرایط بازار صنعت بیمه و ساختار رقابتی صورت پذیرفته است.
  • در مورد بیمه های اتکایی اختیاری ، تمام درآمد حق بیمه برای مدت پوشش در تاریخ شروع پوشش بیمه ای (پذیرش غرامت) به حساب حق بیمه های قبولی منظور شده است.
  • حق بیمه اتکایی واگذاری شامل حق بیمه اتکایی واگذاری اختیاری و قرار دادی می باشد . با توجه به اینکه فعالیت بیمه ای شرکت منحصرا عملیات بیمه ای اتکایی است شرکت مشمول مقررات مربوط به واگذاری اتکایی اجباری و مصوبات مربوط نمی باشد. حق بیمه اتکایی واگذاری شرکت برای سال 95 معادل 15 درصد حق بیمه قبولی بوده است که بر این اساس رشدی برابر 6 درصد نسبت به سال 94 داشته است . در ادامه گزارش نمودار مقایسه ای برای سال های گذشته نیز رسم شده است.
  • درآمد حاصل از کارمزد و کارمزد منافع اتکایی براساس اعمال ضرایب مصوب شورای عالی بیمه در حق بیمه اتکایی واگذاری جاری و با توجه به روند نسبت های این درآمد به حق بیمه اتکایی واگذاری در سال های قبل برآورد شده است. درآمد کارمزد و کارمزد منافع برای سال 94 معادل 7 درصد حق بیمه اتکایی واگذاری بوده است که در دوره مالی سال 95 اندکی بیش از 4 درصد برآورده شده است .
  • هیت مدیره اعلام کرده است در نظر دارد 40 درصد سود خالص را جهت تقسیم بین سهامداران به مجمع عمومی پیشنهاد دهد .

روند حق بیمه تولیدی بیمه اتکایی امین طی سال های مختلف

تحلیل بنیادی اتکام | شرکت بیمه اتکایی امین تصویر تحلیل بنیادی اتکام

همانطور که  در تحلیل بنیادی اتکام مشاهده می کنید روند حق بیمه تولیدی سالانه رو به افزایش است و سالانه به طور میانگین 26 درصد افزایش یافته است .

روند سود آوری شرکت

تحلیل بنیادی اتکام | شرکت بیمه اتکایی امین تصویر تحلیل بنیادی اتکام

روند نسبت حق بیمه اتکایی واگذاری به حق بیمه صادره

تحلیل بنیادی اتکام | شرکت بیمه اتکایی امین تصویر تحلیل بنیادی اتکام

همانطور که قبلا ذکر شد این نسبت در سال 95 در حدود 15 درصد پیش بینی شده است که نسبت به سال 31 با رشد 6 درصدی همراه بوده است .

وضعیت بیمه اتکایی کشور

در حال حاضر 29شرکت در صنعت بیمه کشورمان فعالیت می کنند که از این میان شرکت بیمه اتکایی امین بعنوان تنها شرکت بیمه اتکایی ثبت شده در مناطق آزاد تجاری در حوزه سرزمین اصلی و مناطق آزاد و ویژه در زمینه اتکایی فعالیت می کنند و تعداد 7 شرکت بیمه مستقیم نیز، از بیمه مرکزی مجوز قبولی بیمه اتکایی را اخذ کرده اند.

نقدینگی مورد نیاز کاربران انلاین جهت خرید سهم در عرضه اولیه

در پایان تحلیل بنیادی اتکام خاطر نشان می شود قرار است روز چهار شنبه مورخ 23 دی ماه 94 ، تعداد 155 میلیون سهم معادل 10 درصد از سهام شرکت بیمه اتکایی امین با نماد اتکام برای اولین بار در بازار فرابورس عرضه شود طوری که تعداد 62 میلیون سهم معادل 40 درصد از این سهام جهت کاربران انلاین در نظر گرفته شده است . با توجه به موارد بررسی شده و پیش بینی صورت گرفته، در صورتی که P/E سهم را برابر 6.5 در نظر بگیریم ، عرضه سهم در محدوده قیمتی 1600 ریال تا 1900 ریال دور از انتظار نیست، همچنین در صورتی که تعداد کاربران آنلاین برابر با عرضه ای گذشته در نظر گرفته شود ، در حدود 5 میلیون ریال برای هر کد انلاین نیاز به نقدینگی می باشد. شایان ذکر است این پیش بینی تنها بر اساس مفروضات گذشته می باشد و در صورت تغییر تعداد کاربران آنلاین نقدینگی مورد نیاز نیز تغییر خواهد کرد و تا زمان عرضه اولیه نمی توان پیش بینی دقیقی در مورد نقدینگی مورد نیاز ارائه داد.

در ادامه توجه شما را به مطالعه تحلیل دیگری از گروه بیمه جلب می نمایم:

تحلیل بنیادی اتکای | شرکت بیمه اتکایی ایرانیان

منبع : شرکت کارگزاری آراد ایرانیان
منتشر شده در بخش تحلیل کارگزارن و مشاوران سرمایه گذاری برتر بازار بورس سایت تحلیلها

bashgah-banner

مطلب هنوز نظری ندارد

نطر گذاشتن