تحلیل بنیادی ارفع | شرکت آهن و فولاد ارفع

58
telegram nokhbegan-start
تحلیل بنیادی ارفع | شرکت آهن و فولاد ارفعReviewed by سایت تحلیلها on Nov 14Rating: 5.0تحلیل بنیادی ارفع | شرکت آهن و فولاد ارفعتحلیل بنیادی ارفع | شرکت آهن و فولاد ارفع

تحلیل بنیادی ارفع

معرفی شرکت

شرکت آهن شرکت آهن و فولاد ارفع در سال 1383 به صورت سهامی خاص تاسیس و در تهران به ثبت رسیده است. در سال 1391 واحد احیاء مستقیم و درسال 1392 واحد فولاد سازی این شرکت به بهره برداری رسید. طبق مصوبه مجمع عمومی فوق العاده در سال 1392 ، این شرکت به سهامی عام تبدیل و در همان سال نیز در بورس اوراق بهادار تهران پذیرفته شد. مرکز اصلی شرکت در تهران و محل فعالیت آن در شهر اردکان،کیلومتر 35 جاده اردکان به نایین واقع است . فعالیت اصلی شرکت در سال های اخیر تولید شمش فولادی و آهن اسفنجی بوده است .
ظرفیت اسمی تولید تولید شمش فولادی 800،000 تن میباشد و باتوجه به اینکه واحد فولاد سازی در سال 1392 به بهره برداری رسیده است بررسی تولید انجام شده از سال 1392 تا کنون حاکی از نزدیک شدن ظرفیت تولیدی به سمت ظرفیت اسمی در سال جاری میباشد .

ترکیب سهامداران

تحلیل بنیادی ارفع | شرکت آهن و فولاد ارفعبرآورد فروش شرکت

در جدول ذیل نرخ جهانی فولاد در کل سال 1395 نسبت به نرخهای واقعی در سال 1394 حدودا 16 درصد افزایشی برآورد شده است . میانگین نرخ جهانی فولاد بطور متوسط معادل 240 دلار فرض شده است درحالیکه قیمت فعلی جهانی فولاد بالغ بر 300 دلار برتن میباشد .

تحلیل بنیادی ارفع | شرکت آهن و فولاد ارفع 3 تحلیل بنیادی ارفع | شرکت آهن و فولاد ارفع تحلیل بنیادی ارفع | شرکت آهن و فولاد ارفعبهای تمام شده کالای فروش رفته


خبر مهم : نخبگان 7 پرشد و پذیرش دوره 8 نخبگان بورس شروع شد

پذیرش دوره نخبگان بورس 7  مجموعه خانه سرمایه تمام شد و ظرفیت این دوره پرشد . اما پذیرش دوره هشتم و اولین دوره نخبگان بورس  سال 96 (دوره هفتم ) با رویکردی جدید در زمان برگزاری آغاز شد . برای اطلاعات بیشتر آشنایی بیشتر با این دوره می توانید عبارت " نخبگان" را به 5000100090 ارسال نمایید و یا اینجا کلیک کنید و در صفحه دوره فرم پذیرش را پر نمایید.
 

باتوجه به همبستگی نرخ مواد اولیه با قیمت فولاد نرخ خرید مواد اولیه مصرفی همگام با افزایش نرخ محصولات رشد داده شده است.

تحلیل بنیادی ارفع | شرکت آهن و فولاد ارفع تحلیل بنیادی ارفع | شرکت آهن و فولاد ارفعنهایتا جدول بهای تمام شده کالای فروش رفته معادل ذیل برآورد شده است :

تحلیل بنیادی ارفع | شرکت آهن و فولاد ارفعصورت سود و زیان

تحلیل بنیادی ارفع | شرکت آهن و فولاد ارفعمعافیت مالیاتی

طبق ماده 132 قانون مالیاتهای مستقیم و بند ب ماده 159 قانون برنامه پنجم توسعه شرکت مشمول معافیت 20 ساله از سال 1391  لغایت 1411 میباشد .
شرکت آهن و فولاد ارفع در صورت مالی سال 94 خود 190 میلیون یورو بدهی به بانک صنعت معدن تجارت دارد که باید تا پایان سال 95 معادل 35 میلیون یورو آن را تسویه کند .
73 درصد از بدهی های جاری ارفع را تسهیلات دریافتی تشکیل می دهد .که علت آن دریافت وام یورویی آن می باشد . مهمترین ریسک شرکت افزایش نرخ یورو مبادلاتی میباشد که در صورت تک نرخی شدن نرخ ارز و یا افزایش نرخ ارز میتواند زیان بالایی را به شرکت تحمیل کند.
در سال 1394 بدهیهای ارزی شرکت با نرخ 33،935 یورو تسعیر شده است که نرخ فعلی یورو مبادلاتی کمتر از 35000 یورو میباشد و از طرفی شرکت میباید 35 میلیون یورو از تسهیلات خود را در سال 1395 تسویه نماید .
از جمله نکات قابل توجه در خصوص تسویه بدهی ارزی شرکت میتوان به آن توجه کرد تسعیر بدهیهای ارزی در سال 1394 حدودا 38 تومان به ازای هر سهم زیان به شرکت تحمیل نموده است و در سال جاری نیز با فرض نرخ یورو 38000 ریال میتواند 25 الی 30 تومان زیان به ازای هر سهم زیان به شرکت تحمیل نماید . ولی باید همواره به این نکته توجه داشت که این زیان در سرفصل هزینه های غیر عملیاتی بوده و عدم افزایش نرخ ارز در سال مالی بعد و یا تسویه بدهیهای شرکت در سنوات آتی باعث حذف آن خواهد شد .
از جمله نکات مثبت این شرکت میتوان به روند افزایشی قیمت جهانی فلزات و همچنین توانایی افزایش ظرفیت این شرکت میتوان نام برد باتوجه به اینکه تغییرات اندک در نرخ فروش محصولات باعث تغییر قابل توجه در سود آوری شرکت میشود جدول ذیل بیانگر این تغییرات میباشد :

تحلیل بنیادی ارفع | شرکت آهن و فولاد ارفعجمع بندی و نتیجه گیری تحلیل بنیادی ارفع

بصورت کلی از جمله نکات مثبت شرکت آهن و فولاد ارفع میتوان به روند افزایشی قیمت جهانی فلزات اشاره کرد همچنین توانایی افزایش ظرفیت تولیدی در سالهای آینده میتواند این شرکت را با رشدی مضاعف مواجهه سازد .
از جمله نکات منفی میتوان به بدهی ارزی شرکت بالغ بر 190 میلیون یورو اشاره کرد که افزایش نرخ ارز میتواند باعث تحمیل زیان غیر عملیاتی سنگین به این شرکت شود ولیکن توجه سرمایه گذاران محترم را به غیر عملیاتی بودن این بخش جلب نموده و با تسویه بدهی ارزی و یا ثبات نرخ ارز شاهد این بخش از زیان در صورتهای مالی شرکت درآینده نخواهیم بود .
باتوجه به برآورد کارشناسی انجام شده نسبت به سود آوری شرکت در سال 1395 و همچنین کیفیت سود هر سهم ( 443 ریال سود عملیاتی و 259 ریال زیان غیر عملیاتی ) مجموعا 184 ریال سود خالص به ازای هر سهم خرید سهام مذکور در قیمتهای فعلی یعنی کمتر از 3200 ریال به سرمایه گذاران محترم توصیه میشود .

منبع: شرکت کارگزاری تامین سرمایه نوین
منتشر شده در بخش تحلیل کارگزاران و مشاوران سرمایه گذاری برتر بازار بورس سایت تحلیلها

bashgah-banner nokhbegan-start

مطلب هنوز نظری ندارد

نطر گذاشتن