تحلیل بنیادی ارفع | شرکت آهن و فولاد ارفع

407
telegram nokhbegan-start
تحلیل بنیادی ارفع | شرکت آهن و فولاد ارفعReviewed by سایت تحلیلها on Jan 5Rating: 5.0تحلیل بنیادی ارفع | شرکت آهن و فولاد ارفعتحلیل بنیادی ارفع | شرکت آهن و فولاد ارفع

تحلیل بنیادی ارفع

معرفی شرکت آهن و فولاد ارفع

با توجه به سیاستهای صنعتی کشور، مبنی بر اجرای طرحهای فولادی و توسعه ظرفیتهای تولید فولاد که همواره در برنامه های توسعه صنعتی،اقتصادی و اجتماعی توجه ویژه ای بدان شده است، شرکت آهن و فولاد ارفع در تاریخ ۱۳۸۳/۱۲/۰۶ بصورت شرکت سهامی خاص با هدف ایجاد کارخانجات آهن و فولادسازی با روش احیا مستقیم، انجام عملیات فولادسازی با روشهای مختلف ذوب و ریخته گری و نورد فلزات آهنی، تولید انواع مقاطع هندسی و احداث واحدها و صنایع وابسته جنبی و پاین دستی در راستای توسعه صنایع فولاد، تاسیس و طی شماره ۲۴۲۲۹۵ مورخ ۱۳۸۳/۱۲/۱۶ در اداره ثبت شرکتها و مالکیت صنعتی تهران به ثبت رسیده است .
براساس تصمیمات مجمع عمومی فوق العاده دی ماه ۱۳۹۲ نوع حقوقی شرکت از سهامی خاص به سهامی عام تغییر و در اسفند ماه همان سال در فهرست شرکتهای ثبت شده در آن سازمان درج گردید. همچنین شرکت در تاریخ ۱۳۹۲/۱۲/۲۱ با نماد معاملاتی “ارفع” در فهرست شرکت های بازار دوم فرابورس به ثبت رسیده و عرضه اولیه آن در تاریخ ۱۳۹۲/۱۲/۲۸ انجام گردیده است. درادامه به تحلیل بنیادی ارفع می پردازیم:

ترکیب سرمایه و سهامداران

تحلیل بنیادی ارفع | شرکت آهن و فولاد ارفع تحلیل بنیادی ارفع | شرکت آهن و فولاد ارفع

روند سودآوری شرکت


خبر مهم : نخبگان 7 پرشد و پذیرش دوره 8 نخبگان بورس شروع شد

پذیرش دوره نخبگان بورس 7  مجموعه خانه سرمایه تمام شد و ظرفیت این دوره پرشد . اما پذیرش دوره هشتم و اولین دوره نخبگان بورس  سال 96 (دوره هفتم ) با رویکردی جدید در زمان برگزاری آغاز شد . برای اطلاعات بیشتر آشنایی بیشتر با این دوره می توانید عبارت " نخبگان" را به 5000100090 ارسال نمایید و یا اینجا کلیک کنید و در صفحه دوره فرم پذیرش را پر نمایید.
 

تحلیل بنیادی ارفع | شرکت آهن و فولاد ارفع

سود خالص ۹۴ مربوط به آخرین پیش بینی شرکت می باشد. همچنین، طبق پیش بینی مذکور شرکت ۳۰ درصد از سود خالص را بعنوان سود تقسیمی سال جاری در نظر گرفته است.

بررسی وضعیت تولید

آهن اسفنجی و شمش فولادی دو محصول عمده شرکت آهن و فولاد ارفع می باشند. همچنین بریکت آهن اسفنجی نیز بعنوان محصول میانی محسوب می شود که در واحد فولادسازی شرکت به مصرف می رسد. شرکت در آخرین گزارش سال مالی جاری حجم تولیدات خود را به میزان 1.391 هزار تن پیش بینی کرده و طی ۶ ماهه ابتدای سال نیز توانسته ۴۶ درصد از این حجم را پوشش دهد.

تحلیل بنیادی ارفع | شرکت آهن و فولاد ارفع

همانطور که در نمودار قابل مشاهده است، تولید شمش فولادی در اولین بودجه شرکت نسبت به عملکرد واقعی ۹۳ با ۲۴ درصد افزایش به میزان 700 هزار پیش بینی شده بود. با توجه به راه اندازی واحد فولادسازی در مرداد ماه ۹۲ و تلاش به منظور رسیدن به تولید بهینه درسال ۹۴ شرکت پیش تن بینی کرده بود که ظرفیت عملی واحد فولادسازی در سال جاری با افزایش مواجه گردد. ظرفیت عملی تولید شمش فولادی در سال ۹۳ برابر575.00 تن در نظر گرفته شده بود.

تحلیل بنیادی ارفع | شرکت آهن و فولاد ارفع

در برآورد کارشناسی سود هر سهم 94 ، مقدار تولید مطابق با مقدار پیش بینی شده در بودجه بر اساس عملکرد 6 ماهه فرض شده است.

بررسی وضعیت فروش

شرکت در گزارش جدید خود بر اساس عملکرد ۶ ماهه در تحلیل بنیادی ارفع، مقدار فروش سال مالی ۹۴ را 643.321 تن در نظر گرفته که در ۶ ماهه ابتدایی سال توانسته حدود 50 درصد از این حجم را پوشش دهد. همانطورکه در جدول مشاهده می کنید مقدار فروش پیش بینی شده نسبت به اولین بودجه حدود ۳۰ درصد کاهش را نشان می دهد که افت ۸۴ درصدی مقدار فروش آهن اسفنجی بیشترین سهم را در این کاهش دارد؛ گفتنی است با توجه به تلاش شرکت در رابطه با جایگزینی آهن اسفنجی به جای قراضه در تولید شمش فولادی، پیش بینی مقدار فروش این محصول نسبت به اولین بودجه با کاهش همراه است. متعاقبا، این مطلب کاهش ۸۰ درصدی مبلغ فروش این محصول را نیز در پی داشته است.
کاهش مقدار و نرخ فروش شمش فولادی نیز با توجه به رکود جهانی و رکود حاکم بر بازار داخلی افت 37 درصدی در مبلغ فروش این محصول را به همراه داشت. قابل ذکر است، نرخ فروش محصولات پس از بررسی شرایط بازار توسط واحد بازرگانی شرکت و با توجه به دستورالعملهای هیات مدیره و تایید کمیسیون معاملات بصورت توافقی تعیین می گردد.

تحلیل بنیادی ارفع | شرکت آهن و فولاد ارفع

با توجه به آمار تولید و فرروش منتشر شده مهر و آبان شرکت و پوشش 70 درصدی فروش محصولات در 8 ماهره ابتدایی سال، انتظار می رود که شرکت بتواند فروش پیش بینی شده در بودجه خود را محقق سازد.

مفروضات در نظر گرفته شده در بخش فروش:

  • مقدار فروش محصولات مطابق با مقدار پیش بینی شده در بودجه بر اساس عملکرد ۶ ماهه؛
  • نرخ فروش شمش فولادی برای ۴ ماه باقیمانده سال معادل میانگین نرخ فروش این محصول در ماههای مهر و آبان؛
  • نرخ فروش آهن اسفنجی معادل نرخ پیش بینی شده در بودجه ۶ ماهه.

تحلیل بنیادی ارفع | شرکت آهن و فولاد ارفع

بررسی بهای تمام شده شرکت آهن و فولاد ارفع

بهای تمام شده در گزارش جدید شرکت مبلغ 7.194 میلیارد ریال پیش بینی شده که تقریبا رقمی معادل فروش شرکت می باشد. مواد مستقیم و سربار به ترتیب بیشترین سهم را در ترکیب بهای تمام شده شرکت دارند. طبق جدول ، مواد مصرفی شرکت در بودجه 6 ماهه نسبت به اولین بودجه با بیش از ۳۰ درصد کاهش همراه است که دلیل عمده آن تلاش واحدهای تولیدی این شرکت برای کاهش مصرف آهن قراضه و جایگزینی آن با آهن اسفنجی است.

تحلیل بنیادی ارفع | شرکت آهن و فولاد ارفع

گندله مهمترین ماده اولیه شرکت محسوب می شود که بیش از 70 درصد از مواد مصرفی شرکت را دربر می گیرد. شرکت صنعتی و معدنی چادرملو تامین کننده اصلی این ماده اولیه برای واحد احیاء مستقیم شرکت می باشد. تامین کننده آهن اسفنجی جهت تولید شمش فولادی نیز آهن اسفنجی واحد احیاء مستقیم شرکت می باشد.

قابل ذکر است در بودجه شرکت نرخ خرید گندله با توجه به نحوه قیمت گذاری در سنوات قبل بر اساس 23 درصد میانگین نرخ فروش شمش فولاد خوزستان بعلاوه 170 ریال هزینه حمل در طی سال در نظر گرفته شده است.

مفروضات در نظر گرفته شده در بخش بهای تمام شده:

مقدار مواد اولیه مصرفی معادل مقدار پیش بینی شده در بودجه بر اساس عملکرد ۶ ماهه

در خصوص نرخ خرید ماده اولیه گندله دو سناریو در تحلیل بنیادی ارفع در نظر گرفته شده است:

سناریو (1) :

  • نرخ خرید گندله مطابق بخشنامه وزیر صنعت، معدن و تجارت معادل ۲۰ % میانگین نرخ فروش شمش فولاد خوزستان
  • نرخ فروش شمش فخوز برای ۶ ماهه دوم معادل نرخ میانگین فروش مهر و آبان این محصول در بورس کالا

سناریو (2) :

  • نرخ خرید گندله مطابق پیش بینی شرکت معادل ۲۳ % میانگین نرخ فروش شمش فولاد خوزستان
  • نرخ فروش شمش فخوز برای ۶ ماهه دوم معادل نرخ میانگین فروش مهر و آبان این محصول در بورس کالا

گفتنی است مفروضات سناریوی دوم تنها در 6 ماهه دوم سال اعمال شده است. همچنین، هزینه حمل براساس پیش بینی شرکت در هر دو سناریو معادل 170 ریال در نظر گرفته شده است.

  • نرخ مصرف سایر مواد اولیه نیز معادل آخرین بودجه شرکت می باشد.
  • در بخش دستمزد مستقیم و سربار تغییری اعمال نشد.

تحلیل بنیادی ارفع | شرکت آهن و فولاد ارفع

برآورد کارشناسی سود هر سهم ارفع

با در نظر گرفتن مفروضات فوق و با این فرض که شرکت بتواند تا پایان سال مالی جاری مقدار فروش پیش بینی شده را کاملا پوشش دهد، انتظار می رود:

کارشناسی (1) :

زیان هر سهم به میزان 258 ریال کاهش یافته و به 299 ریال برسد.

کارشناسی (2) :

زیان هر سهم با کاهش 44 ریالی به مبلغ 513 ریال برسد.

تحلیل بنیادی ارفع | شرکت آهن و فولاد ارفع

در پایان تحلیل بنیادی ارفع، توجه شما را به تحلیل سهم دیگری از گروه فلزات اساسی جلب می نماید:

تحلیل بنیادی کیمیا | معدنی کیمیای زنجان گستران

منبع : شرکت کارگزاری آراد ایرانیان
منتشر شده در بخش تحلیل کارگزارن و مشاوران سرمایه گذاری برتر بازار بورس سایت تحلیلها

bashgah-banner nokhbegan-start

2 نظرها

نطر گذاشتن