تحلیل بنیادی اپرداز | آتیه داده پرداز

334
telegram nokhbegan-start
تحلیل بنیادی اپرداز | آتیه داده پردازReviewed by سایت تحلیلها on Aug 2Rating: 5.0تحلیل بنیادی اپرداز | آتیه داده پردازتحلیل بنیادی اپرداز | آتیه داده پرداز

تحلیل بنیادی اپرداز

تاریخچه شرکت

شرکت دانش بنیان آتیه داده پرداز به عنوان اولین و پرترافیک ترین ارائه دهنده بستر ارسال و دریافت پیام کوتاه در سطح کشور از سال ١٣٨١ فعالیت خود را در حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات با رویکرد ارائه خدمات ارزش افزوده مبتنی بر تلفن همراه آغاز کرد. ارائه راه حل های موثر و کارا از جمله راهکارهای مبتنی بر ارسال پیام و نرم افزارهای کاربردی تلفن همراه در زمینه ارتباطات و خدمات بانکداری الکترونیکی سبب شده است که بیش از ٢١ بانک و موسسه مالی کشور که ارائه خدمات پایدار و قابل اطمینان از شاخصه های اصلی آنها بشمار می رود، در زمره مشتریان این شرکت قرار گیرند.در ادامه به تحلیل بنیادی اپرداز می پردازیم.

فعالیت های اصلی شرکت

طراحی و تولید انواع نرم افزارهای کاربردی، تجاری، مهندسی و صنعتی. انجام خدمات کامپیوتری به شرکتهای مختلف در زمینه تولید نرم افزار، انجام کلیه خدمات نرم افزاری در زمینه فن آوری و ارتباطات ، مشاوره در زمینه چگونگی ایجاد سیستم های اطلاعاتی و ارتباطی- کامپیوتری به کلیه شرکتهای متقاضی همچنین انجام کلیه فعالیتهای نرم افزاری مرتبط به امور ارتباطات سیار ، اینترنتی و رایانه ای

 • رتبه یک از شورای عالی انفورماتیک
 • بیش از ٨ سال تجربه موفق در زمینه ارائه خدمات ارزش افزوده تلفن همراه
 • ارایه بستر اختصاصی ارسال و دریافت پیام کوتاه به بیش از ٢١ بانک و موسسه اعتباری
 • طراحی و پیاده سازی نرم افزار موبایل بانک برای بانکهای تجارت، اقتصاد نوین و سامان و …
 • ارائه Bueooh Server و نرم افزار مدیریت مرکزی آن به همراه اول، بانک تجارت، اقتصاد نوین، برگزار کننده نظرسنجی و مسابقه برنامه تلویزیونی نود و سایر برنامه ها
 • ارسال بیش از ١١ میلیارد پیام کوتاه در سال
 • پیمانکار ارائه خدمات پیام کوتاه کلیه اپراتورهای همراه اول ، ایرانسل ، تالیا ، کیش و اسپادان

سرمایه


خبر مهم : نخبگان 7 پرشد و پذیرش دوره 8 نخبگان بورس شروع شد

پذیرش دوره نخبگان بورس 7  مجموعه خانه سرمایه تمام شد و ظرفیت این دوره پرشد . اما پذیرش دوره هشتم و اولین دوره نخبگان بورس  سال 96 (دوره هفتم ) با رویکردی جدید در زمان برگزاری آغاز شد . برای اطلاعات بیشتر آشنایی بیشتر با این دوره می توانید عبارت " نخبگان" را به 5000100090 ارسال نمایید و یا اینجا کلیک کنید و در صفحه دوره فرم پذیرش را پر نمایید.
 

شرکت در بدو تاسیس با مسئولیت محدود بوده و در سال ١٣٨٣ به شرکت سهامی خاص تبدیل گردید و سرمایه شرکت در آن تاریخ بالغ بر ٣١١ میلیون ریال بوده که طی چند مرحله) شامل ٣١١.١١١ سهم به ارزش اسمی هر سهم ١.١١١ ریال) افزایش یافته است لازم به ذکر است شرکت در سال ١٣٩۵ از سهامی خاص به سهامی عام تبدیل گردیده است.

ارقام به میلیون ریال می باشد

تحلیل بنیادی اپرداز | آتیه داده پرداز

ترکیب سهامداران شرکت به شکل جدول زیر می باشد:

تحلیل بنیادی اپرداز | آتیه داده پرداز

جایگاه شرکت در صنعت

شرکت آتیه داده پرداز در محدوده فصل مشترک صنایع مخابرات و نرم افزار قرار دارد که هر دو از منابعی هستند که از پویایی بالایی برخوردار می باشند، هم بازار و هم نیازهای مشتریان به سرعت در حال تحول می باشد. فناوری ها و توانمندی های مورد نیاز برای پاسخگویی به این نیازها به سرعت دستخوش تکامل و یا تحول است. از میان شرکتهای فعال در این صنعت، شرکت آتیه داده پرداز وارد حوزه ارائه خدمات بانکی نیز شده است. سابقه و اعتبار شرکت به خودی خود شرایطی را فراهم می سازد تا شرکت بتواند علاوه بر مشتریان موجود اعم از بانکها و غیره بازارهای جدیدی را برای خود بیابد. شرکت آتیه داده پرداز پر ترافیک ترین شرکت ارائه دهنده خدمات پیام کوتاه است و در حال حاضر بیش از نیمی از  سهم بازار را به خود اختصاص داده است .

فروش شرکت

شرکت آتیه داده پرداز در زمینه ارسال sms و فروش نرم افزار و سخت افزار فعالیت می کند که روند فروش شرکت را طی سالهای اخیر به شکل جدول زیر می باشد(ارقام به میلیون ریال):

تحلیل بنیادی اپرداز | آتیه داده پرداز

بخش زیادی از فروش شرکت به ارسال پیامک اختصاص دارد. ترکیب فروش شرکت در سال ٩۴ به شکل نمودار زیر می باشد:

تحلیل بنیادی اپرداز | آتیه داده پرداز

حدود ٨٩ درصد از حجم فروش sms در سال ٩۴ به ارسال sms توسط proxy اختصاص دارد.

جدول زیر برخی از مشتریان اصلی این شرکت به همراه حق الزحمه پشتیبانی ماهانه و نرخ فروش هر پیامک فارسی و لاتین را نشان می دهد. شایان ذکر اینکه بانک ها از مشتریان ثابت این شرکت بوده و بخش زیادی از درآمد فروش از بابت فروش sms به بانک ها حاصل می گردد.  جدول زیر نرخ فروش پیامک به مشتریان را نشان می دهد:

تحلیل بنیادی اپرداز | آتیه داده پرداز

نرخ فروش پیامک به مشتریان بر اساس نرخ رقابتی بازار و با در نظر گرفتن نرخ های رقبا و حفظ مشتریان تعیین می شود. قرارداد شرکت با شرکت خدمات انفورماتیک به منظور ارائه خدمات پیام کوتاه به بانک های ملی، صادرات و توسعه صادرات، صنعت و معدن و دی می باشد.

بهای تمام شده

بهای تمام شده شرکت در سال ٩۴ بالغ بر ١،١۶٣ میلیارد ریال بوده است که نسبت به سال قبل ١٩ درصد رشد داشته است. حدود ٩٨ درصد از بهای تمام شده شرکت به هزینه خرید sms ارسالی برای مشتریان اختصاص دارد و حدود ٢ درصد هم به هزینه دستمزد اختصاص دارد.

تحلیل بنیادی اپرداز | آتیه داده پرداز

هزینه sms  ارسالی به تفکیک اپراتور در نمودار زیر آمده است:

تحلیل بنیادی اپرداز | آتیه داده پرداز

قسمت عمده هزینه ارسال پیامک به شرکت ارتباطات سیار اختصاص دارد و ایرانسل هم حدود ٢١ درصد از این هزینه ها را شامل می شود.

نرخ خرید پیامک ها از اپراتورها توسط سازمان تنظیم مقررات تعیین می شود.

تحلیل بنیادی اپرداز | آتیه داده پرداز

چنانچه افزایش یا کاهشی در تعرفه های اپراتورهای تلفن همراه در زمینه هزینه پیام ها به وجود آید، هزینه ارسال هر پیام نیز تقریبا به همان نسبت افزایش یا کاهش خواهد یافت.

صورت های مالی

ترازنامه (ارقام به میلیون ریال)

تحلیل بنیادی اپرداز | آتیه داده پرداز

از حدود ٧۵۶ میلیارد ریال دارایی جاری شرکت در سال ٩۴ حدود ۵١۴ میلیارد ریال ان به موجودی نقد اختصاص دارد که به صورت سپرده های کوتاه مدت در بانک های اقتصاد نوین، بانک اینده و بانک پاسارگاد سپرده شده است.

شرکت در سال مالی ٩۴ حدود ١۶٠ میلیارد ریال دریافتنی تجاری دارد که نسبت به سال قبل کاهش ٢٠ درصدی داشته است و قسمت عمده آن به دریافتنی از بانک ملت بر می گردد.

همچنین پرداختنی های تجاری شرکت در سال مالی ٩۴ حدود  ٣۴٢ میلیارد ریال می باشد که بخش زیادی از آن به شرکت ارتباطات سیار بابت قرارداد پیام کوتاه می باشد

سود و زیان

تحلیل بنیادی اپرداز | آتیه داده پرداز

شرکت در بودجه ٩۵ به ازای هر سهم ٧٠٨ ریال سود پیش بینی کرده است که در سه ماهه ٣۵ درصد بودجه را پوشش داده است و نسبت به سال قبل نیز ١٣ درصد کاهش داشته است.

شرکت ٢٢ درصد فروش و بهای تمام شده بودجه را در سه ماهه محقق کرده است. از نکات قابل ذکر تحقق حدود ٢٨ میلیارد ریال درآمدهای متفرقه می باشد که حدود ٩٠ درصد بودجه می باشد و به سود حاصل از سپرده های بانکی اختصاص دارد. حاشیه سود ناخالص شرکت در بودجه و سال قبل ١٨ می باشد اما در سه ماهه حاشیه سود ١٩ درصدی محقق شده است.

نسبت های مالی

تحلیل بنیادی اپرداز | آتیه داده پرداز

نسبت جاری و آنی شرکت طی این سالها همواره روندی رو به رشد داشته است به طوری که از ٠.٩۴ در سال ٩١ به ٩۴ رسیده است که گواه افزایش نقدینگی شرکت در این سال ها می باشد. نسبت بدهی تغییر چندانی نکرده است که نشان از عدم تغییر ساختار سرمایه شرکت می باشد.  بازده دارایی ها و بازده حقوق صاحبان سهام در این سال ها به طور مستمر افزایش داشته است که بابت افزایش سودآوری شرکت طی این سال ها می باشد.

رقبای شرکت 

با توجه به محصولات و سرویس هایی که توسط شرکت آتیه داده پرداز ارائه می شوند، رقبای شرکت را می توان به دو دسته کلی تقسیم کرد:

 1. ارائه کنندگان خدمات ارسال پیام کوتاه

از جمله مهمترین این شرکت ها

 • مگفا
 • رهیاب رایانه گستر
 • رهیاب پیام گستران
 • راهکار سرزمین هوشمند
 • ارمغان راه طلایی

ارائه کنندگان موبایل بانک و دیگر نرم افزارهای خاص

از جمله مهمترین این شرکت ها عبارتند از:

 • خدمات انفورماتیک
 • توسن
 • بهسازان ملت
 • فناپ

 

در میان این شرکت ها، آتیه داده پرداز پرترافیک ترین شرکت ارائه دهنده خدمات پیام کوتاه است و در حال حاضر حدود ۵٠ درصد سهم ارسال و دریافت پیام کوتاه را در اختیار دارد. سهم بازار شرکت های مگفا و رهیاب رایانه گستر به ترتیب حدود ٣٠ و ١۵ درصد می باشد. شرکت های رهیاب پیام گستران، راهکار سرزمین هوشمند و ارمغان راه طلایی نیز مجموعا حدود ۵ درصد سهم بازار را در اختیار دارند.

به طور خلاصه ریسک های شرکت عبارتند از:

 • ریسک افزایش نرخ تامین کنندگان پیامک
 • ریسک رقابت و کاهش سهم بازار
 • ریسک تغییر تکنولوژی

طرح های توسعه ای شرکت

1. سرویس چابک

محصول جدید شرکت آتیه داده پرداز به عنوان بازوی کمکی و جدید شاهراه براساس فناوری روز پوش نوتیفکشن طراحی و پیاده سازی شده و با استفاده از بستر اینترنت امکان ارسال و دریافت انواع پیام با محتوای مختلف ) متن ، تصویری ( را برای مجموعه های بانک فراهم می آورد طراحی معماری خاص و مطابق با استانداردهای بستر شاهراه آتیه و همچنین قوانین بانکی کشور ، از چابک یک محصول کاملاً منحصر به فرد ساخته است.

2. آتیه پرداخت:

پرداخت از طریق تلفن همراه را مقدور می سازد. هدف از اجرایی این پروژه ایجاد ساختاری جدید برای پرداخت از طریق تلفن همراه بدون حضور کارت و با امنیت بالاست . این روش ضمن کاهش ریسک سوء استفاده از کارت های مغناطیسی ، فرایند خرید را سریعتر ، دقیق تر و کارامدتر خواهد کرد. همچنین مزایایی از جمله کاهش هزینه های خرید و نصب سخت افزار و کاغذ را به همراه خواهد داشت.

عرضه سهم در بازار فرابورس

فردا سه شنبه مورخ ١٢/٠۵/١٣٩۵ تعداد ٢٧,٠٠٠,٠٠٠ سهم از سهام شرکت آتیه داده پرداز (سهامی عام) برای اولین بار پس از پذیرش در بازار دوم فرابورس ایران در نماد اپرداز١ عرضه می گردد.  حدود ١٣ میلیون سهم برای کشف قیمت به کارگزاری ها اختصاص دارد و ١٣ میلیون سهم هم برای کاربران انلاین در نظر گرفته شده است. با توجه به p/e گروه مخابرات و در نظر گرفتن p/eحدود ۵ برای قیمت عرضه و اینکه شرکت به ازای هر سهم ٧٠٨ ریال برای سال ٩۵ سود پیش بینی کرده است قیمت های  حوالی ٣۵٠  تومان قیمتی منطقی برای عرضه می باشد.

نتیجه گیری تحلیل بنیادی اپرداز

حوزه فعالیت شرکت بیشتر در زمینه ارسال پیامک می باشد که اکثر بانک ها مشتری عمده شرکت می باشند. با توسعه فعالیت های بانکی و روی آوردن هر چه بیشتر به بانکداری الکترونیک احتمالا فعالیت های شرکت نیز گسترده تر خواهد شد. شرکت به اپراتورهای مختلف علی الخصوص شرکت ارتباطات سیار نرخ مشخصی به عنوان هزینه خرید پیامک پرداخت می کند و به مشتریان خود نیز به نرخ مشخصی بسته به اپراتورهای مختلف عرضه می کند. روند سوداوری شرکت و همچنین نقدینگی آن طی سال های اخیر روندی رو به رشد و مستمر داشته است که به نظر می رسد شرایط بنیادی شرکت مناسب باشد و توانایی پوشش بودجه را در سال ٩۵ داشته باشد.

منبع: شرکت کارگزاری منبع: آبان

منتشر شده در بخش تحلیل کارگزارن و مشاوران سرمایه گذاری برتر بازار بورس سایت تحلیلها

bashgah-banner nokhbegan-start

مطلب هنوز نظری ندارد

نطر گذاشتن