تحلیل بنیادی بفجر | پتروشیمی فجر

243
telegram nokhbegan-start
تحلیل بنیادی بفجر | پتروشیمی فجرReviewed by سایت تحلیلها on Feb 16Rating: 4.0تحلیل بنیادی بفجر | پتروشیمی فجرتحلیل بنیادی بفجر | پتروشیمی فجر

تحلیل بنیادی بفجر

معرفی شرکت و جایگاه شرکت در صنعت

شرکت پتروشیمی فجر در سال 77 به صورت سهامی خاصتاسیس شد و از سال 78 فعالیت خود رو شروع کرد. شرکت در سال 94 به شرکت سهامی عام تبدیل و در بورس اوراق بهادار پذیرفته شد. در حال حاضر شرکت پتروشیمی فجر جز واحدهای تجاری فرعی شرکت صنایع پتروشیمی خلیج فارس می باشد. در ادامه به تحلیل بنیادی بفجر می پردازیم:

موضوع فعالیت شرکت

موضوع فعالیت شرکت ، سرمایه گذاری در احداث ، راه اندازی ، بهره برداری کارخانجات صنعتی ، توسعه ، نوسازی، تعمیرات و نگه داشت ، تحقیقات ، آزمایشات ، پژوهش ، بسته بندی وغیره به منظور تولید ، بازاریابی ، فروش ، صدور محصولات پتروشیمی ، ذخیره ، واردات و صادرات و تبدیل کلیه مواد پتروشیمی و پتروشیمیایی ، فرآورده های فرعی ، مشتقات نفتی به مواد اولیه صنایع پایین دستی و غیره و انجام کلیه فعالیت های تولیدی ، صنعتی ، فنی و مهندسی و بازرگانی که بطور مستقیم و یا غیرمستقیم مربوط به عملیات مذکور می باشد. با رعایت قوانین و مقررات مربوطه می باشد. فعالیت اصلی شرکت طی دوره مالی مورد گزارش تولید و توزیع یوتیلیتی ( برق ، بخار، انواع آبهای صنعتی ، آشامیدنی و … ) در منطقه ویژه اقتصادی پتروشیمی بندر امام خمینی می باشد.

تغییرات اقلام سود و زیان در بودجه 94

  • در پیش بینی ، برتسهیلات ارزی دریافتی، بالغ بر 1306 میلیارد ریال وجه التزام براورد شده است ( هزینه مزبور ، سالانه توسط شرکت ملی صنایع پتروشیمی محاسبه و طی اعلامیه ارسالی آن شرکت و از طریق هلدینگ خلیج فارس، به شرکت مورد رسیدگی ابلاغ می شود.) هر گونه تغییر در فرض یاد شده ، سود پیشبینی شده ی مورد گزارش را متاثر خواهد کرد.
  •  در پیش بینی ، نرخ های فروش ( عمدتا انواع آب فرآوری شده ، بخار ، انواع گاز و برق )، برابر با نرخ های مصوب آذر ماه 93 فرض گردیده ، هرچند مبلغ 2010 میلیارد ریال از فروش برآوردی ، با خصوصیت مازاد خرید محصولات توسط مشتریان و به اتکای قراردادهای منعقده فی مابین با نرخ بالاتر از نرخ مصوب محاسبه گردیده است. هر گونه تغییر در نرخ های مورد بحث ، در نیمه دوم سال جاری ، سود پیش بینی شده مورد گزارش را متاثر خواهد نمود.
  •  مالیات عملکرد سال مالی جاری شرکت، با فرض شمول معافیت مواد 143 و 132 قاون مالیت های مستقیم ، به ترتیب معافیت 10 درصدی مالیات شرکت های پذیرفته شده در بورس و معافیت مالیاتی 80 درصدی مترتب بر 40 درصد کل سود ابرازی شرکت ، حاصل از فروش محصولات مجتمع فجر 2 که اخیرا به بهره برداری رسیده محاسبه گردیده است و هر گونه محدودیت در استفاده از مفروضات یاد شده ، سود پیش بینی شده مورد گزارش را متاثر می نماید.

ترکیب سهامداران و روند تغییرات سرمایه


خبر مهم : نخبگان 7 پرشد و پذیرش دوره 8 نخبگان بورس شروع شد

پذیرش دوره نخبگان بورس 7  مجموعه خانه سرمایه تمام شد و ظرفیت این دوره پرشد . اما پذیرش دوره هشتم و اولین دوره نخبگان بورس  سال 96 (دوره هفتم ) با رویکردی جدید در زمان برگزاری آغاز شد . برای اطلاعات بیشتر آشنایی بیشتر با این دوره می توانید عبارت " نخبگان" را به 5000100090 ارسال نمایید و یا اینجا کلیک کنید و در صفحه دوره فرم پذیرش را پر نمایید.
 

تحلیل بنیادی بفجر | پتروشیمی فجر تحلیل بنیادی بفجر | پتروشیمی فجر

روند سود آوری شرکت پتروشیمی فجر

تحلیل بنیادی بفجر | پتروشیمی فجر

بررسی مواد اولیه

تحلیل بنیادی بفجر | پتروشیمی فجر

تحلیل بنیادی بفجر | پتروشیمی فجر

همانطور که مشاهد می کنید، بیش از 90 درصد بهای تمام شده شرکت را سربار تولید تشکیل می دهد . در ادامه تحلیل بنیادی بفجر به بررسی جزییات هزینه های سربار می پردازیم:

بررسی جزییات هزینه های سربار

تحلیل بنیادی بفجر | پتروشیمی فجر

با توجه به جدول فوق، گاز سوخت مصرفی و استهلاک هر کدام به ترتیب با 37 درصد و 27 درصد بیشترین سهم از هزینه های سربار را شامل می شود . بهای گاز، برق و گازوییل براساس آخرین نرخ های مصوب و مندرج در صورت حسابهای مصرفی ماهیانه صادره از سازمان منطقه ویژه اقتصادی پتروشیمی و همچنین شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده های نفتی جهت سال 94 پیش بینی گردیده است که بابت هر متر مکعب گاز مصرفی مبلغ 1465 ریال و مبلغ هر لیتر گازوییل 3000 ریال و نرخ میعانات برگشتی معادل 80 درصد نرخ مصوب سال 93 جهت فروش آب معادل هر تن 90740 ریال منظور و پیش بینی شده است.

بررسی مواد مستقیم مصرفی

تحلیل بنیادی بفجر | پتروشیمی فجر

همانطور که مشاهده می کنید، آب خام تنها قلمی است که در قسمت مواد مستقیم مورد محاسبه قرار می گیرد و شرکت در 9 ماهه نخست 69 درصد آب خام مصرفی خود را مصرف کرده است.

هزینه مواد اولیه کارشناسی

تحلیل بنیادی بفجر | پتروشیمی فجرتحلیل بنیادی بفجر | پتروشیمی فجر

جهت پیش بینی کارشناسی نرخ آب مصرفی ، از نرخ های محقق شده 3 ماهه سوم سال 94 استفاده شده است. مقدار آب خام مصرفی نیز همانند بودجه شرکت مورد محاسبه قرار گرفته است.که در نتیجه با ازاری هر سهم 6 ریال زیان شناسایی شد.

ترکیب مبلغ فروش شرکت

محصول اصلی شرکت برق و بخار می باشد، که به ترتیب 49 درصد و 20 درصد مبلغ فروش را شامل می شود. مهم ترین مشتریان شرکت های پتروشیمی مارون ، اروند، امیرکبیر، شهید تندگویان و فن آوران می باشند.

تحلیل بنیادی بفجر | پتروشیمی فجر

درصد پوشش مبلغی و مقدار فروش

تحلیل بنیادی بفجر | پتروشیمی فجر

مقایسه نرخ فروش واقعی 3 ماهه سوم با نرخ فروش بوجه 94

تحلیل بنیادی بفجر | پتروشیمی فجر

بر اساس نمودرا فوق نرخ فروش برق که جز مهم ترین محصولات شرکت می باشد در 3 ماهه سوم سال در حدود 3 درصد نسبت به بودجه شرکت افزایش یافته است .

بررسی فروش شرکت پتروشیمی فجر

تحلیل بنیادی بفجر | پتروشیمی فجر

بررسی صورت سود و زیان

تحلیل بنیادی بفجر | پتروشیمی فجر

  •  با تغییر نرخ فروش محصولات و نرخ مواد اولیه مصرفی، و با این فرض که شرکت تا پایان سال مالی 94 می تواند مقدار فروش پیش بینی شده خود را کاملا پوشش دهد، انتظار می رود، سود شرکت به میزان 7 درصد افزایش یابد و از مبلغ 2601 ریال پیش بینی شده در بودجه، به مبلغ 2777 ریال افزایش یابد.
  • همچنین براساس برآورد کارشناسی، سود عملیاتی به میزان 6 درصد افزایش می باشد.

نقدینگی مورد نیاز کاربران انلاین جهت خرید سهم در عرضه اولیه

قرار است روز چهارشنبه مورخ 28 بهمن 94 ، تعداد 200 میلیون سهم معادل 8 درصد از سهام شرکت پتروشیمی فجر با نماد بفجر برای اولین بار در بازار بورس عرضه شود طوری که تعداد 30 میلیون سهم معادل 15 درصد از این سهام جهت کاربران انلاین در نظر گرفته شده است . با توجه به موارد بررسی شده و پیش بینی کارشناسی صورت گرفته، در صورتی که P/E سهم را برابر 5 در نظر بگیریم ، عرضه سهم در محدوده قیمتی 12000 تا 13000 ریال دور از انتظار نیست، همچنین در صورتی که تعداد کاربران آنلاین برابربا عرضه های گذشته در نظر گرفته شود ، در حدود 25 تا 30 میلیون ریال برای هر کد انلاین نیاز به نقدینگی می باشد. شایان ذکر است این پیش بینی تنها بر اساس مفروضات گذشته می باشد و در صورت تغییر تعداد کاربران آنلاین نقدینگی مورد نیاز نیز تغییر خواهد کرد و تا زمان عرضه اولیه نمی توان پیش بینی دقیقی در مورد نقدینگی مورد نیاز ارائه داد.

منبع: شرکت کارگزاری آراد ایرانیان
منتشر شده در بخش تحلیل کارگزارن و مشاوران سرمایه گذاری برتر بازار بورس سایت تحلیلها

bashgah-banner nokhbegan-start

مطلب هنوز نظری ندارد

نطر گذاشتن