تحلیل بنیادی بفجر | پتروشیمی فجر

58
telegram nokhbegan-start
تحلیل بنیادی بفجر | پتروشیمی فجرReviewed by سایت تحلیلها on Feb 19Rating: 5.0تحلیل بنیادی بفجر | پتروشیمی فجرتحلیل بنیادی بفجر | پتروشیمی فجر

تحلیل بنیادی بفجر | پتروشیمی فجر

تحلیل شرکت پتروشیمی فجر

معرفی شرکت

شرکت پتروشیمی فجر به منظور تولید و توزیع سرویس‌های جانبی شامل برق ،بخار، اکسیژن، نیتروژن، آرگون، هوای فشرده، آب‌های صنعتی و تصفیه پسابهای صنعتی در سایت‌های ۲ و ۴ منطقه ویژه اقتصادی پتروشیمی واقع در شمال غربی خلیج فارس قرار گرفته است. این شرکت دارای نقش مهمی در تولید و توزیع سرویس‌های جانبی برای شرکت‌های فرایندی منطقه است.

این شرکت در سال ۱۳۷۷ طبق مصوبه هیئت دولت در شورای عالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی و تأیید شرکت ملی صنایع پتروشیمی تأسیس و عملیات شمع کوبی آن از اسفند ماه ۱۳۷۸ آغاز شد. همچنین اولین راه‌اندازی سرویس‌های جانبی در پاییز ۱۳۸۱ شروع و تا زمستان سال ۱۳۸۲ تمام واحدها یوتیلیتی در سرویس قرار گرفت. مجتمع پتروشیمی فجر و واحد پساب شماره یک در سایت ۴ و طرح توسعه فاز ۲ و واحد پساب شماره ۲ در سایت ۲ منطقه ویژه اقتصادی پتروشیمی احداث شده‌اند. مساحت کلی فجر ٧٠ هکتار است که  در ناحیه یک ،٣٠ هکتار در  ناحیه دو ، ۴٠  هکتار مجموعا” فضا صرف احداث واحدهای تولیدی شده است.


خبر مهم : نخبگان 7 پرشد و پذیرش دوره 8 نخبگان بورس شروع شد

پذیرش دوره نخبگان بورس 7  مجموعه خانه سرمایه تمام شد و ظرفیت این دوره پرشد . اما پذیرش دوره هشتم و اولین دوره نخبگان بورس  سال 96 (دوره هفتم ) با رویکردی جدید در زمان برگزاری آغاز شد . برای اطلاعات بیشتر آشنایی بیشتر با این دوره می توانید عبارت " نخبگان" را به 5000100090 ارسال نمایید و یا اینجا کلیک کنید و در صفحه دوره فرم پذیرش را پر نمایید.
 

این شرکت با هزینه ی در ناحیه یک ۵۶۱ میلیون میلیون دلارسرمایه گذاری ارزی و ۲۲۷ میلیار تومان هزینه ریالی و در ناحیه دو نیز حجم سرمایه گذاری ارزی این شرکت معادل ۳۳۴ میلیون یورو و هزینه ۴۰۵ میلیاردتومان ریالی بوده است.

سهامداران شرکت

ترکیب سهامداران شرکت در سال ١٣٩۴ به شرح زیر است:

سهامداران تحلیل بنیادی بفجر | پتروشیمی فجر

سهام شرکت های زیرمجموعه خلیج فارس به عنوان سهام وثیقه مدیران نزد شرکت می باشد. همچنین ١٠% از سهام شرکت توسط پتروشیمی خلیج فارس عرضه خواهد شد و به این ترتیب پس از عرضه، درصد سهام این شرکت به حدود ۶٠% خواهد رسید و  شرکت پتروشیمی خلیج فارس همچنان با حفظ کنترل مدیریتی قادر به عرضه ٩% از شرکت خواهد بود. (در این صورت همچنان ۵١% از سهام شرکت را مالک خواهد بود). از طرفی به علت سهامدار بودن سهام عدالت به میزان ٣٠ درصد، شناوری سهم همواره بیشتر از ٢٠% بوده و امکان استفاده از معافیت مالیاتی این قانون نیز فراهم خواهد بود. از طرف دیگر وجود سهام عدالت در ترکیب سهامداری شرکت، امکان افزایش سرمایه از محل آورده نقدی را برای شرکت از بین خواهد برد.

سرمایه شرکت

سرمایه شرکت در حال حاضر مبلغ ٢,۵٠٠ میلیارد ریال (٢,۵٠٠ میلیون سهم هزار ریالی) است. جدول زیر تغییرات افزایش سرمایه شرکت را نمایش می دهد:

سرمایه تحلیل بنیادی بفجر | پتروشیمی فجر

واحدهای شرکت

شرکت از واحدهای نیروگاه برق، بخار، هوا، آب،‌پساب و آفسایت تشکیل شده است. در ادامه توضیحاتی در خصوص این واحدها ارائه می گردد:

نیروگاه برق: نیروگاه ناحیه یک مجتمع پتروشیمی فجر دارای 7 واحد توربین گازی به ظرفیت مجموع 835 مگاوات برساعت می‌باشد که از این ظرفیت به جهت تامین برق منطقه استفاده می گردد و امکان دریافت و مصرف 220،000 نرمال متر مکعب گاز طبیعی در ساعت فراهم شده است. نیروگاه ناحیه دو ظرفیت تولید 648 مگاوات ساعت برق در مدار تولید دارد.

واحد بخار:این واحد شامل 4 دستگاه بویلر بازیافت حرارتی هر کدام به ظرفیت 182 تن بر ساعت، 2 دستگاه بویلر بازیافت حرارتی هر کدام به ظرفیت 340 تن بر ساعت، 2 دستگاه بویلر کمکی به ظرفیت 120 تن بر ساعت و  1 دستگاه بویلر کمکی به ظرفیت 120 تن بر ساعت و 1 دستگاه بویلر کمکی به ظرفیت 160 تن بر ساعت. (با ظرفیت کل تولید بخار 1788 تن بر ساعت و تولید آب بخار بویلر 2939 متر مکعب بر ساعت) می باشد.

واحد هوا: این واحد شامل دو بخش فشرده سازی و جداسازی هوا می باشد. ظرفیت بخش فشرده سازی هوا شامل 16،500 نرمال مترمکعب در ساعت هوای فشرده و 15،500 نرمال متر مکعب در ساعت هوای فشرده خشک مورد نیاز تجهیزات ابزار دقیق می باشد.

در ناحیه یک ظرفیت تولید ٩٣۵ تن بخار بر ساعت دارد و در ناحیه دو نیز ٧۴٠ تن بر ساعت بخار طراحی شده است و در ناحیه دو نیز ١۵،٠٠٠ نرمال متر مکعب در ساعت هوای فشرده، ٢٧،٠٠٠ نرمال متر مکعب در ساعت هوای ابراز دقیق، ١٢،٠٠٠ نرمال متر مکعب در ساعت اکسیژن گازی و ٢۴،٠٠٠ متر مکعب در ساعت نیتروژن گازی و ٢۴٠٠٠ متر مکعب در ساعت نیتروژن گازی تولید می شود. محصولات گازی این واحدها از طریق خطوط انتقال جهت مصرف کنندگان منطقه و محصولات مایع از طریق حمل تانکری برای سراسر کشور ارسال می شود.

واحد آب: ظرفیت این واحد در ناحیه یک برابر با 7،000 مترمکعب بر ساعت و ناحیه دو برابر با 9800 مترمکعب بر ساعت پیش بینی شده است.

واحد تصفیه پساب: ظرفیت این واحد در ناحیه 1 برای پساب با املاح بالا بهداشتی 460 مترمکعب بر ساعت می باشد، ظرفیت واحد پساب ناحیه 2 برابر با 520 مترمکعب بر ساعت برای پساب املاح پایین و پساب بهداشتی 25 مترمکعب تصفیه پساب های با املاح بالا می باشد. در واحد تصفیه ناحیه 2 به دلیل زیاد بودن با آلودگی پسابهای ورودی، تصفیه پساب در دو مرحله انجام می گیرد.

واحد آفسایت : خطوط ارتباطی از زیرمجموعه های واحد آفسایت می باشد و از این خطوط برای انتقال حدود 82 نوع ماده در 199 رشته خط استفاده می گردد. مسئولیت تعمیر و نگهداری کلیه خطوط خوراک و محصول کلیه شرکت های منطقه ویژه به عهده پتروشیمی فجر و مسئولیت حراست ازین تاسیسات بعهده سازمان منطقه ویژه اقتصادی پتروشیمی می باشد.

محصولات و ظرفیت تولید شرکت

محصولات شرکت و ظرفیت عملی تولید آن ها به شرح جدول زیر است:

محصولات تحلیل بنیادی بفجر | پتروشیمی فجر

قابل توجه است که اکسیژن مایع در فرآیند تولید محصول اکسیژن گازی مورد استفاده قرار می گیرد. همچنین از آب زلال نیز به منظور تولید محصولات نهایی (انواع آب) مورد استفاده قرار می گیرد.

همانطور که در جدول بالا آورده شده است به علت وجود تحریم ها و عدم راه اندازی طرح های پتروشیمی منطقه، شرکت با ظرفیت خالی بیش از ۵٠% رو به رو است و با توجه به ظرفیت خالی۵٧% در بخش برق و همچنین سهم بزرگ بخش برق در پورتفوی درآمد خدماتی شرکت پیش بینی می شود با راه اندازی طرح های پتروشیمی، عقد قرارداد با شرکت های منطقه و یا صادرات برق، شرکت قادر به افزایش سطح درآمد خود خواهد بود. علاوه بر این با تکمیل ظرفیت واحدهای شرکت، هزینه ی جذب نشده ی تولید شرکت نیز افت خواهد داشت.

نرخ فروش محصولات

نرخ های فروش شرکت بر اساس طرح هدفمندسازی انرژی، تغییرات نرخ آب و گاز و تورم در قیمت محصولات فروش اعمال و بروز می گردد. همچنین صدور صورت حساب های فروش سرویس های جانبی، خدمات پساب، تعمیر و نگهداری خطوط خوراک و محصول،‌ فروش برق به مدیریت شبکه و سایر مشتریان مشابه، به صورت ماهانه انجام و گزارشات به مشتریان ارسال می گردد. در صورتی که مشتری در پایان هر دوره سه ماهه در دریافت مقدار عادی سه ماه سرویس های جانبی قصور نماید، مشتری باید ٨٠% قیمت مقدار سرویس های جانبی تحویل نگرفته را پرداخت نماید که صورت حساب دیماند بر همین اساس هر سه ماهه صادر می گردد.

فروش شرکت در ناحیه ١ مستقر در سایت ۴ منطقه ویژه اقتصادی عمدتا به شرکت های بوعلی سینا، خوزستان، تندگویان و امیرکبیر و در ناحیه ٢ نیز مستقر در سایت ٢ عمده ی فروش به شرکت های پتروشیمی مارون،‌ اروند، رجال، غدیر، پژوهش و فناوری و . . . می باشد.

قرارداهای شرکت به صورت بلندمدت (٢۵ ساله) بر مبنای فرمول تعیین قیمت فروش می باشد و در صورت تغییر نرخ های حامل انرژی (آب،‌ برق، گاز) قیمت فروش این محصولات تغییر خواهد کرد.

مهمترین قراردادهای شرکت با مشتریان عمده در سال های قبل از ١٣٩٠ بسته شده است و برای نمونه قرارداد سرویس های جانبی با پتروشیمی مارون در سال ٨۵،‌ پتروشیمی اروند در سال ٨٩ و پتروشیمی امیرکبیر در سال ٨٣ بسته شده است.

فرمول قیمت گذاری محصولات به شرح زیر است:

فرمول تحلیل بنیادی بفجر | پتروشیمی فجر

ترکیب مشتریان

برخی از مشتریان شرکت به شرح زیر می باشد:

مشتریان تحلیل بنیادی بفجر | پتروشیمی فجر

براساس اطلاعات ٩ ماهه سال ٩۴ به صورت کلی ٣٨% از درآمد فروش شرکت به شرکت های زیرمجموعه هلدینگ خلیج فارس بوده است، در حالی که این نسبت در سال ٩٣ به میزان ۴٠% از فروش شرکت بوده است.

نمودار زیر عمده ترین مشتریان شرکت را براساس مبلغ فروش ٩ ماهه نمایش می دهد.

عمده تحلیل بنیادی بفجر | پتروشیمی فجر

همانطور که در نمودار دیده می شود به میزان ۴۶% از فروش شرکت به پتروشیمی مارون، اروند و امیرکبیر می باشد و همچنین بخش سایر مشتری ها ٣۶% از فروش را شامل می شود که حاکی از تعدد مشتریان شرکت می باشد.

مقایسه نرخ های خرید مواد اولیه و فروش محصولات شرکت فجر و شرکت مبین به عنوان د و شرکت همگروه

با توجه به حضور پتروشیمی مبین در بورس و تاثیرگذاری این دو بر هم در جدول زیر به نرخ های فروش پرداخته شده است. (ارقام ریال به ازای هر واحد)

قابل ذکر است که با توجه به ماهیت کاملا متفاوت درآمدی این دو شرکت، در بخش های مختلف با یکدیگر تفاوت دارند و در اینجا صرفا خلاصه ای از نرخ ها آورده شده است

با توجه به حضور پتروشیمی مبین در بورس و تاثیرگذاری این دو بر هم در جدول زیر به نرخ های فروش پرداخته شده است. (ارقام ریال به ازای هر واحد)

قابل ذکر است که با توجه به ماهیت کاملا متفاوت درآمدی این دو شرکت، در بخش های مختلف با یکدیگر تفاوت دارند و در اینجا صرفا خلاصه ای از نرخ ها آورده شده است

نرخ تحلیل بنیادی بفجر | پتروشیمی فجر

نرخ فروش تحلیل بنیادی بفجر | پتروشیمی فجر

وضعیت فعلی شرکت

براساس صورت های مالی ٩ ماهه منتهی به ٣٠/٠٩/٩۴ کل دارایی های شرکت با افزایش ١۵ درصدی نسبت به سال گذشته مبلغ ٢۶,٩٧٣ میلیارد ریال گزارش شده است که ۵٣ درصد از آن به صورت دارایی جاری می باشد. مهترین اقلام در دارایی جاری نیز شامل ٢۵درصد کل دارایی مربوط به طلب از شرکت های گروه و شرکت های وابسته و ١۶ درصد آن نیز حساب ها و اسناد دریافتی تجاری می باشد. قابل ذکر است که طلب از شرکت های گروه و شرکت های وابسته با افزایش ١٣٣ درصدی نسبت به سال ٩٣ گزارش شده است.

نسبت بدهی به دارایی شرکت نیز ٧۴ درصد می باشد. کل بدهی شرکت مبلغ ٢٣,٠٠٩ میلیارد ریال که ۵۴ درصد آن را بدهی های جاری تشکیل داده است. تسهیلات مالی دریافتی کوتاه مدت به مبلغ ١,٩٧۵ میلیارد ریال و تسهیلات بلند مدت به مبلغ ۴,۴٩٩میلیارد ریال که جمعا ٣۴ درصد بدهی های شرکت را شامل می شود. مابقی اقلام بدهی عمدتا مربوط به حساب ها و اسنا د پرداختنی کوتاه مدت  و بلندت می باشد.

در بخش حقوق صاحبان سهام شرکت نیز ٩ ماهه مبلغ ۵,٢٧۵ میلیارد ریال (٢,١١٠ ریال به ازای هر سهم ) سود انباشته گزارش شده است.  قابل ذکر است که حسابرس در خصوص گزارش ۶ ماهه شرکت اظهار نظر مشروط داشته است. این اظهار نظر به علت وضعیت اسناد دریافتنی و پرداختنی شرکت می باشد.

تسهیلات ارزی شرکت

بر اساس اطلاعات نه ماهه منتهی ٣٠/٩/٩۴ از تسهیلات مالی شرکت، مبلغ ۵,٩٨٨ میلیارد ریال به صورت ارزی دریافت گردیده است که جزئیات آن به شرح زیر می باشد:

تسهیلات از بانک تجارت به مبلغ ۶٩ میلیون فرانک و ٣٧ میلیون یورو می باشد که این قرارداد مربوط به فاینانس نیروگاه ناحیه ١ می باشد. مقرر شده است این اقساط طی ۶٠ قسط پرداخت گردد و همچنین بابت سود و خسارت ریالی تسهیلات معوق ماهیانه مبلغ ٧،١١٠ میلیون ریال طی ۶٠ قسط مساوی پرداخت گردد که تا پایان آذر ماه ٩۴ کلیه اقساط ریالی پرداخت گردیده است.

تسهلات بانک سوسیته جنرال به مبلغ ٨٣ میلیون یورو می باشد که ماننده آن تا پایان آذرماه مبلغ ١٨ میلیون یورو می باشد.

تسهیلات از بانک ملت مجموعا به مبلغ ٢۴٨ میلیون یورو می باشد. مانده ی این مبلغ تا پایان آذرماه ١٢٩ میلیون یورومی باشد.

با توجه به تسهیلات ارزی شرکت هرگونه تغییر در نرخ ارز بر سود شرکت اثرات قابل توجهی خواهد داشت. باقی تسهیلات شرکت به صورت ریالی می باشد.

سرمایه گذاری

شرکت تعداد ١۴،١٠٠،٠٠٠ سهم، معادل ٠.٠۵۶% سهام شرکت هلدینگ خلیج فارس را سرمایه گذاری های خود گزارش داده است. قیمت خرید هر سهم ١٠،۴۴۵ ریال می باشد. شرکت برای سال ٩۴، رقم ٧٠٠ میلیون تومان درآمد حاصل از سرمایه گذاری در شرکت هلدینگ خلیج فارس پیش بینی نموده که ٩ ماهه کل این مبلغ را محقق نموده است.

براساس صورت سود و زیان شرکت، سود هر سهم ٩ ماهه مبلغ ١,٨٣٢ ریال که نسبت به دوره مشابه سال گذشته ٢ درصد افزایش داشته و همچنین ٧٠ درصد پیش بینی سال ٩۴ را پوشش داده است.

 فروش شرکت نیز ٩ ماهه سال ٩۴ با ١٣درصد افزایش نسبت به مشابه سال گذشته مبلغ ١١,۶٨٠ میلیارد ریال گزارش شده است. حاشیه سود ناخالص شرکت نیز از ۶٠ درصد در ٩ ماهه سال گذشته به ۵٧ درصد در ٩ ماهه سال ٩۴ رسیده است. نمودار زیر روند فروش، و روند سود آوری  شرکت را در پنج سال اخیر به شرح زیر می باشد:

روند تحلیل بنیادی بفجر | پتروشیمی فجر

مطابق نمودار مشاهده می شود فروش شرکت در طی این سال ها صعودی بوده است که این مسئله با عنایت به ظرفیت خالی شرکت از پتانسیل مناسب این مجموعه حکایت دارد.

جدول زیر مهمترین اطلاعات دوره های مالی شرکت را نمایش می دهد: (رارقام میلیون ریال)

مهم ترین تحلیل بنیادی بفجر | پتروشیمی فجر

میانگین نرخ رشد فروش شرکت در طی پنج سال اخیر ٣٩.٧% می باشد، با توجه به تاثیرگذاری قیمت ارز بر روی نرخ فروش محصولات، فروش شرکت در دوره های مختلف با تغییرات زیادی رو به رو بوده است. همچنین میانگین نرخ رشد سود ناخالص شرکت در طی پنج سال اخیر ۵٨.٣% بوده است.

نسبت جاری شرکت در طول این سال ها از روند با ثباتی برخوردار نبوده است و در کنار آن دوره ی وصول مطالبات شرکت نزدیک به یک سال می باشد. با توجه به نسبت پوشش بهره ی بالا، شرکت می تواند از اعتبارات بانکی به راحتی برخوردار شود.

دوره ی وصول مطالبات شرکت در سال جاری افزایش یافته است ولی شرکت اعلام نموده است که خریدار باید وجوه صورت حساب های صادرشده توسط فروشنده را ظرف حداکثر ١۵ روز از تاریخ دریافت آن به حساب شرکت پتروشیمی فجر واریز کند. مدیر عامل شرکت پتروشیمی فجر در جلسه ی معارفه، شرایط اقتصادی فعلی را دلیل افزایش دوره ی وصول و همراهی با مشتریان دانست.

طرح های توسعه ای شرکت

طرح توسعه تحلیل بنیادی بفجر | پتروشیمی فجر

تحلیل SWOT

نقاط قوت

_ ارائه یوتیلیی پایدار بصورت متنوع و متمرکز

_ تولید انحصاری در منطقه ویژه اقتصادی پتروشیمی

_ وابستگی مشتریان به محصولات تولیدی شرکت

_ امکان تعدیل قیمت فروش با شرایط جدید

_ نزدیکی بازار مصرف و مشتریان در دسترس

_ دسترسی آسان به خوراک و مواد اولیه و موقعیت جغرافیایی منحصر به فرد از لحاظ دسترسی به منایع و بازار مصرف

_ بهره برداری از تسهیلات اقتصادی منطقه ویژه اقتصادی، اعم از معافیت مالیاتی، نرخ مواد اولیه پایین، هزینه های زیرساخت پایین، تسهیلات گمرکی و . . .

_ عرضه تمامی محصولات بیش از تعهدات به مشتریان

_ داشتن تکنولوژی معتبر در سیستم های بهره برداری (تکنولوژی اروپایی)

_ تقسیم سود مناسب شرکت که با توجه به روند گذشته بالای ٨٠% خواهد بود و برای سال ١٣٩۴ نیز به ازای هر سهم ٢،۴٧۶ ریال پیش بینی برای تقسیم سود در نظر گرفته شده است.

نقاط ضعف

_ عدم ثبات در تامین خوراک سوخت

_ محدودیت تامین مواد و قطعات یدکی از تامین کنندگان خارجی در اثر تحریم های اقتصادی و وابستگی ارزی

_ تک منبع بودن در تامین آب و گاز و مسیر انتقال آن ها

_ ضعف در تصفیه پساب های با نمک بالا

_ شرایط اقلیمی نامساعد منطقه و کاهش عمر تجهیزات و راندمان تولید

_ بخشی از تسهیلات مالی شرکت به صورت ارزی است که افزایش نرخ ارز بر هزینه مالی شرکت تأثیر منفی خواهد داشت.. اما باید در نظر داشت با توجه به لحاظ نمودن نرخ ارز در فرمول فروش محصولات شرکت، اثرات منفی افزایش نرخ ارز تا حدی تعدیل می گردد.

فرصت ها

_ امکان فروش برخی از محصولات به مشتریان خارج از منطقه ویژه اقتصادی پتروشیمی و بازارهای خارج کشور

_ امکان فروش برق به بازار خارج از منطقه ویژه اقتصادی پتروشیمی

_ توسعه ی میدان های گازی و افزایش شرکت های پتروشیمی

_ افزایش ظرفیت تولید اتیلن

_ برداشته شدن تحریم ها و تسهیل در تأمین مواد و قطعات

تهدیدها

_ کاهش منابع آبی در اثر بروز خشکسالی در منطقه

_ پتانسیل خطر بالا در اثر تراکم مراکز شیمیایی در منطقه

_ سیاست های توسعه ای و حمایتی دولت در صنایع تولید انرژی

_ تحریم های بین المللی می تواند بر پروژه های پتروشیمی اثر منفی داشته باشد و موجب تاخیر در راه اندازی آن ها شود.

_ لغو قراردادهای موجود با شرکت های خارجی توسط دولت ایران به دلیل بازگشت تحریم ها

پیش بینی سود سال ٩۴ شرکت

شرکت سود هر سهم سال مالی منتهی به ٢٩/١٢/٩۴ را با حدود ٣ درصد کاهش نسبت به سال ٩٣ به مبلغ ٢,۶٠١ ریال اعلام نموده است. در پیش بینی جدید، فروش با ٢.٢ درصد افزایش نسبت به سال ٩٣ پیش بینی شده است این در حالی است که بهای تمام شده رشد ١۶ درصدی را تجربه نموده است. این موضوع سبب کاهش نسبت حاشیه سود ناخالص از ۶٠ درصد در سال ٩٣ به ۵۵ درصد در پیش بینی سال ٩۴ شده است.  جدول زیر پیش بینی صورت سود و زیان سال ٩۴ را نمایش می دهد.

ترکیب فروش محصولات شرکت در ٩ ماهه سال ٩۴ به شرح زیر می باشد:

ترکیب تحلیل بنیادی بفجر | پتروشیمی فجر

همچنین فروش محصولات شرکت در پیش بینی سال ١٣٩۴ و ٩ ماهه منتهی به ١٣٩۴ و ۶ ماهه منتهی به ١٣٩۴ به همراه حاشیه سود خالص به شرح زیر است:

پیش تحلیل بنیادی بفجر | پتروشیمی فجر

لازم به ذکر است که نرخ فروش محصولات در سال ١٣٩۴ بر اساس نرخ مصوب سال ١٣٩٣ می باشد. همچنین فروش مقدار مازاد بر دیماند قرارداد به شرکت های خریدار منجر به افزایش نرخ به ماخذ دو برابر نرخ مصوب برای مقدار مازاد می باشد.

نرخ های فروش بر اساس قرارداد فیمابین مشتریان بر اساس توافق طرفین و مطابق افزایش هزینه های تولید یوتیلیتی با فرمولی متشکل از هزینه های تولیدی شامل گازسوخت، آب خام و تغییرات نرخ ارز و تورم، بازنگری مصوب و اجرایی می شود. به همین ترتیب از طریق کارگروهی شامل نمایندگان انجمن صنفی کارفرمایی پتروشیمی، نمایندگان شرکت پتروشیمی فجر، شرکت ملی صنایع پتروشیمی و شرکت هلدینگ خلیج فارس نرخ های فروش تهیه می شود. تعیین نرخ ها در طی شش ماهه ابتدایی سال ٩٣ انجام شده است و برای سال ٩۴ نیز همین نرخ ها در نظر گرفته شده است.

با توجه به فرمول نرخ محصولات شرکت و با در نظر گرفتن پیش بینی نرخ تورم ١٠% در سال آتی و تک نرخی شدن نرخ ارز در قیمت ٣١٠٠ تومان و با در نظر گرفتن عدم تغییر قیمت گاز تغییر نرخ قابل توجهی برای سال ٩۵ نمی توان پیش بینی کرد.

همچنین لازم به ذکر است که نرخ های فروش سال ٩۴ بر اساس نرخ های سال ٩٣ می باشد، دلیل افزایش متوسط نرخ عملکرد واقعی سال ١٣٩٣ و پیش بینی سال ١٣٩۴ نسبت به نرخ مصوب فروش محصولات، از بابت فروش مقدار مازاد بر دیماند قرارداد به شرکت های خریدار می باشد.

بهای تمام شده کالای فروش رفته ٩ ماهه منتهی به ٣٠/٩٠/٩۴ مبلغ ۵,٠۵٢ میلیارد ریال که ٣٩ درصد افزایش نسبت به دوره مشابه سال گذشته داشته است.  جدول زیر ترکیب بهای تمام شده ی پیش بینی سال ١٣٩۴ و واقعی ٩ ماهه شرکت را نمایش می دهد: (ارقام میلیون ریال)

بهای تولید تحلیل بنیادی بفجر | پتروشیمی فجر

نمودار زیر ترکیب بهای تمام شده در پیش بینی سال ٩۴ را نمایش می دهد.

بهای تمام شده تحلیل بنیادی بفجر | پتروشیمی فجر

همانطور که در نمودار بالا مشخص است، بهای تمام شده ی محصولات شرکت عمدتا متاثر از سربار تولید می باشد و با توجه به مبلغ گاز محاسبه شده به عنوان سوخت و برق مصرفی و غیره این رقم بسیار قابل توجه می باشد. مواد مستقیم ٧درصد از بهای تمام شده ی محصولات شرکت را در برمی گیرد .

مواد اولیه‌ای که در سربار لحاظ شده شامل خوراک مصرفی مجتمع پتروشیمی فجر، ‌گاز طبیعی و گازوئیل و برق می باشد. آب مصرفی نیز به عنوان ماده اولیه لحاظ شده است. جدول زیر مبلغ هر یک از مواد مصرفی را براساس گزارش ٩ ماهه سال ٩۴ و پیش بینی ٩۴ ارائه می‌دهد. (ارقام میلیون ریال)

اولیه تحلیل بنیادی بفجر | پتروشیمی فجر

هزینه ی گاز به تنهایی٣٣% از بهای تمام شده ی شرکت را شکل می دهد و بدیهیست که تغییرات نرخ گاز برای شرکت بسیار حائز اهمیت است. در حال حاضر نرخ گاز در صورت های مالی شرکت ١،۴۶۵ ریال برآورد گردیده است در حالی که گاز سوخت مصرفی در سال جاری ١،٣٢٠ ریال به صنایع ارائه می گردد. با توجه به جدول بالا ۴۶% درصد از بهای تمام شده ی محصولات شرکت را مواد مذکور شکل می دهند.

بهای گاز، برق و گازوئیل بر اساس آخرین نرخ های مصوب و مندرج در صورت حساب های مصرفی ماهیانه صادره از سازمان منطقه ویژه اقتصادی پتروشیمی و همچنین شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده های نفتی جهت سال ١٣٩۴ پیش بینی گردیده است که بابت هر متر مکعب گاز مصرفی مبلغ ١،۴۶۵ ریال و مبلغ هر لیتر گازوئیل مصرفی ٣،٠٠٠ ریال و نرخ میعانات (کندانس) برگشتی معال ٨٠% نرخ مصوب سال ١٣٩٣ جهت فروش آب DM معادل هر تن ٩٠،٧۴٠ ریال منظور و پیش بینی شده است. آب خام با افزایش ١۴% در حجم و ١٩% در نرخ فروش پیش بینی شده است. بهای آب مصرفی در پیش بینی شرکت به ازای هر مترمکعب ٧،١٠٩ ریال در نظر گرفته شده است.

سایر درآمدهای عملیاتی

این بخش در پیش بینی سال ٩۴ به رقم ٨٧٠ میلیارد تومان پیش بینی شده است و در ٩ ماهه سال مالی ٩۴ نیز ٧٧٣ میلیارد ریال محقق نموده است. این مبلغ عمدتا ناشی از دیماند حاصل از فروش محصولات می باشد.

سایر درآمدها (هزینه های) غیرعملیاتی

این بخش عمدتا ناشی از تسعیر بدهی های ارزی شرکت می باشد، در دوره ی منتهی به ٣٠/٩/١٣٩۴ مبلغ ٧۶ میلیارد تومان هزینه ی تسعیر ارز بدهی های ارزی می باشد. این بدهی ناشی از تسعیر بدهی های ارزی به بانک ملت (تسهیلات مالی دریافتی از صندوق ذخیره ارزی) و تسهیلات ارزی احیا شده نزد بانک تجارت شعبه ارزی می باشد که بر اساس نرخ ارز آزاد تسعیر گردیده است. نرخ دلار برای این بدهی ٣۶،۴۵٠ ریال می باشد.

 صورت سود و زیان شرکت به شرح زیر می باشد:

سود و زیان تحلیل بنیادی بفجر | پتروشیمی فجر

تحلیل حساسیت

افزایش ١٠ درصد فروش سود هر سهم را ٣٣٠ ریال افزایش می دهد.

قیمت گذاری سهم

با در نظر گرفتن شرایط فعلی شرکت و سود ٢،۶٠١ ریالی پیش بینی و با در نظر گرفتن نسبت پی بر ای ۵ مرتبه مشابه پتروشیمی مبین قیمت هر سهم پتروشیمی فجر برابر با ١٣٠٠ تومان ارزیابی می گردد.

در پایان به اهم نکات مطرح شده در مراسم معارفه و پاسخ مدیران شرکت پرداخته می شود:

عمده تجهیزات این شرکت با تکنولوژی اروپایی به خصوص از کشور اتریش می باشد و واردکننده ی این تجهیزات نیز شرکت زلال می باشد.

_ شرکت مشمول ماده ١٣٢ قانون مالیات می باشد و تا سال ١٣٩٣ از معافیت مالیاتی ١٠ ساله برخوردار بوده است ولی با عنایت به راه اندازی فاز دوم پیش بینی می شود برای این فاز مجددا معافیت مالیاتی برقرار شود، در صورت اخذ موافقت به مدت ۴ سال برای ناحیه دوم از ٩۴ تا ٩٨ معافیت ٨٠% مالیاتی خواهند داشت. شرکت در بودجه معافیت مالیاتی را پیش بینی نکرده است و احتمال تعدیل مثبت ۵٠ میلیارد تومانی (٢٠ تومان به ازای هر سهم) از این محل می رود. با توجه به شناوری بالای ٣٠% این شرکت ازین محل نیز از معافیت مالیاتی بهره مند خواهد شد.

_ عملیات مربوط به فاز دوم شرکت در سال ٨۶ با توجه به طرح های جدید منطقه آغاز شده است و در سال ٩٠ نیز تکمیل گردیده است و به دلیل مسائل تحریم ها سرمایه گذاری بر روی طرح های جدید انجام نشده است؛ به تازگی عملیات فنس کشی برای احداث شرکت های پتروشیمی در حال صورت گرفتن است و شرکت های مختلف اقدام به دریافت لیست قیمت از شرکت کرده اند.

_ با توجه به اینکه شرکت توانایی ارسال برق به شبکه ی برق کشور را دارد ولی به دلیل عدم پرداخت وجوه تنها در مواقع کمبود برق اقدام به عرضه ی برق می نماید.

_ شرکت در خصوص ظرفیت های خالی خود منابع زیر را پیش بینی کرده است:

_ به دلیل قدیمی بودن تجهیزات یوتیلیتی پتروشیمی رازی خرید این پتروشیمی از فجر افزایش خواهدیافت و با عنایت به طرح توسعه پتروشیمی بندرامام و نیاز بیشتر به یوتیلیتی و عدم تامین نیاز از یوتیلیتی  داخلی خود شرکت، خرید این شرکت نیز افزایش خواهد یافت. با راه اندازی پالایشگاه گاز بید بلند٢ در سال ٩٧ نیز ظرفیت خالی برق شرکت تکمیل خواهد شد. در حال حاضر نیز مذاکرات با یک شرکت فولادی برای فروش برق در حال انجام است و در صورت انعقاد قرارداد نیز ظرفیت خالی برق تکمیل خواهد شد.

_ شرکت های پتروشیمی زیر در صف احداث قرار گرفته اند و در صورت احداث شرکت قادر به تامین یوتیلیتی این واحدها خواهد بود: کیمیا صنعت شرق، ‌فولاد پارس، هگزان رامشیر،‌متانول فناوران، پترو آریا کارون،‌بید بلند 2

_ همچنینن برنامه های زیر برای تکمیل ظرفیت فروش در حال انجام است:

_ قرارداد فروش برق جهت فروش ٣٠٠ مگاوات برق با یکی از شرکت های فولادی، این بخش ظرفیت خالی شرکت را تکمیل می کند.

_ ارسال و فروش برق به عراق

_ تولید آب معدنی مطابق گزارش توجیهی به مقدار ٢٠ متر مکعب در ساعت معادل ١٠% از ظرفیت مازاد که معادل سالیانه ١٢٠ میلیون بطری ١.۵ لیتری آب معدنی می باشد،‌ فروش تخمینی این آب ٧٧ میلیارد تومان در سال می باشد. این پروژه در سال ٩۵ یا ٩۶ راه اندازی خواهد شد.

_ پروژه Ro Reject که در این پروژه آب های دور ریز جمع آوری و ٧۵% از این آب به چرخه تصفیه بر میگردند و ١۵ میلیون مترمکعب معادل ٧.۵ میلیارد تومان صرفه جویی خواهد شد.

_ پروژه پست برق٢ : منوط به راه اندازی طرح های پتروشیمی می باشد.

_ خط انتقال ٢٠٠٠ مترمکعب آب به پتروشیمی بندرامام که تا سال آتی بهره برداری خواهد شد و اثرات سود آوری ۴۴ تومانی به ازای هر سهم خواهد داشت.

_ ٨٠% از مشتری ها ناحیه یک هستند و این ناحیه با ظرفیت ٧۵% فعالیت می کند. در ناحیه دوم نیز ظرفیت شرکت به اندازه ناحیه١ می باشد. ظرفیت خالی برق در این ناحیه ۵٠% و بخار ۶٢% و . . .

در صورت تکمیل ظرفیت شرکت، سودآوری ۴٠% افزایش خواهد یافت و اگر این ظرفیت به طرح های داخلی هلدینگ اختصاص داده شود افزایش سودآوری به ٢٠% محدود خواهد بود.

_ شرکت هیچگونه مسئله قضایی و حقوقی ندارد.

_ این شرکت بالاترین Level ولتاژ برق را در ایران و دومین رتبه را در دنیا دارد (پست ۴٠٠ کیلو ولت) این پست به شبکه برق سراسری متصل است و در سال ٩٣ فروش برق به شبکه سراسری نیز صورت گرفته است. تجهیزات ارسال برق کاملا فراهم است.

_ 18 شرکت جدید در منطقه تاسیس خواهند شد و فعلا فنس کشی شده اند.

_ 58% از درآمد شرکت از فروش برق است و در این بخش ۵۵% ظرفیت خالی ناحیه دوم وجود دارد.

_ وجه التزام شرکت با نرخ ٢%+١٠ می باشد و این مسئله در حال پیگیری است و به زودی حل خواهد شد و هلدینگ خلیج فارس بخش عمده ای از آن را پرداخت کرده است.

_ در خصوص تفاوت این شرکت با مبین : شرکت مبین از آب دریا تغذیه می شود و شرکت فجر نیز از آب رودخانه تامین می شود و ظرفیت خالی فجر بیشتر است.

_علت افت سود در سال ٩١ تعسیر ارز می باشد، این شرکت ۶٠٠ میلیون دلار به ملی پتروشیمی بدهکار بوده است و از تاریخ ١/٧/٩١ نرخ دلار از ١٢٠٠ به ٢۴۵٠ افزایش پیدا کرده است. بدهی ارزی ٢٨۵ میلیون دلار به خلیج فارس است.

_ مدیرعامل اعلام کرد به علت حفظ مشتری در سال ٩۴ افزایش نرخی لحاظ نشده است و فرمول نیز توسط دولت (شرکت ملی پتروشیمی) اعلام می شود.

_ در مورد قیمت گذاری اعلام شد که رویه ی قیمت گذاری این شرکت به این ترتیب است که اگر در پایان سال تغییر نرخ بالای ١٠% در قیمت ارز داشته باشیم از شرکت ملی پتروشیمی قیمت جدید دریافت می شود و این موضوع در پتروشیمی مبین به صورت ماهانه صورت می گیرد.

_ عمده ی ظرفیت خالی منطقه به علت کاهش تولید نفت و به تبع آن افت تولید میعانات همراه و مشتقات می باشد و با افزایش تولید نفت خوراک مجتمع های پتروشیمی تامین خواهد شد و افزایش ظرفیت در این شرکت ها قابل پیش بینی خواهد بود.

_ علت عدم رغبت پتروشیمی ها به تاسیس یوتیلیتی تعداد بالای محصولات و مکمل بودن زنجیره ی تولید این واحدهاست برای مثال برای واحد بخار نیاز به آب و تصفیه و . . . است. همچنین احداث این بخش هزینه ی سنگینی دارند. قابل توجه هست که پتروشیمی دماوند (یوتیلیتی) با توجه به اینکه دولت شرایط جذابی گذاشته است به فروش نرفته است.

_ مطابق قانون، سهام عدالت از ابتدای سال ٨۵ مهلتی ١٠ ساله داشته است که پایان سال ٩۴ این مهلت تمام خواهد شد و در پایان سال ٩۵ در خصوص این نوع از سهام تصمیم گیری خواهد شد و طبق گفته نماینده سهام عدالت این سهام در آن زمان قابلیت آزادسازی خواهد داشت و احتمالا در غالب ETF خواهد بود.

_ پالایشگاه گازی بیدبلند در صورتی که در سال ٩٧ راه اندازی شود با خرید برق از پتروشیمی فجر سالیانه ١٠٠ میلیون دلار صرفه جویی ارزی خواهد داشت.

_ تقسیم سود احتمالی بالای ٨٠% خواهد بود.

_ پست ١٣٢ کیلو وات شرکت در مراحل انتهایی انجام کار است و این پست برای شرکت های جدید پیش بینی گردیده است. امسال تابستان برقی از سمت فجر به علت مطالبات قبلی از وزارت نیرو به شبکه تزریق نشد.

نتیجه گیری

اگر بخواهیم در هر جای دنیا از صنعتی کم ریسک با درصد پرداخت سود بالا نام ببریم مطمئنا یکی از اولین گزینه ها شرکت های حاضر در صنعت یوتیلیتی خواهد بود. تولیدات این شرکت ها کاملا مطابق با نیاز مشتری ها می باشد و از حاشیه سود مناسبی نیز برخوردار می باشد. با توجه به رفع تحریم ها و افزایش سرعت توسعه ی صنعت پتروشیمی همگام با صنعت نفت یکی از پتانسیل های شرکت های یوتیلیتی تامین نیاز واحدهای جدید می باشد. با توجه به وجود طرح های توسعه ی فراوان در منطقه ی بندر امام خمینی و بندر ماهشهر در آینده ای نه چندان دور، می توان تولید و فروش با حداکثر ظرفیت را برای شرکت تصور نمود. لازم به ذکر است در حال حاضر ۵۵% از ظرفیت برق این واحد خالی می باشد و با راه اندازی طرح های منطقه این مقدار ظرفیت خالی می تواند به راحتی تکمیل شود و حتی راه برای افزایش ظرفیت و طرح توسعه باز خواهد شد. همچنین با توجه به تخفیفات مالیاتی در نظر گرفته شده و وجود نیروی کار فراوان و ارزان و دسترسی مناسب به منابع سوخت و خوراک می توان تسریع ساخت واحدهای جدید در منطقه را پیش بینی نمود.

منبع: کارگزاری آبان

منتشر شده در بخش تحلیل کارگزاران و مشاوران سرمایه گذاری برتر بازار بورس سایت تحلیلها

bashgah-banner nokhbegan-start

مطلب هنوز نظری ندارد

نطر گذاشتن