تحلیل بنیادی بفجر | پتروشیمی فجر

194
telegram nokhbegan-start
تحلیل بنیادی بفجر | پتروشیمی فجرReviewed by سایت تحلیلها on Feb 2Rating: 4.5تحلیل بنیادی بفجر | پتروشیمی فجرتحلیل بنیادی بفجر | پتروشیمی فجر

تحلیل بنیادی بفجر | پتروشیمی فجر

پتروشیمی فجر

شرکت در آخرین پیش بینی که برای سال مالی منتهی به ٢٩/١٢/٩۴ منتشر کرده ؛ سود هر سهم خود را با سرمایه ای معادل ٢,۵٠٠ میلیارد ریال به مبلغ ٢,۶٠١ ریال شناسایی نموده است که طی دوره ٩ ماهه سال جاری ٧٠ درصد این مبلغ پوشش داده شده است. همچنین شرکت در سال ٩٣ سود هر سهم خود را مبلغ ٢,۶٧۴ریال اعلام کرده است.

از مهمترین دلایل کاهش سود پیش بینی شده هر سهم برای سال ٩۴ در مقایسه با واقعی سال ٩٣ میتوان به موارد زیر اشاره کرد :


خبر مهم : نخبگان 6 پرشد و پذیرش دوره 7 نخبگان بورس شروع شد

پذیرش دوره نخبگان بورس 6  مجموعه خانه سرمایه تمام شد و ظرفیت این دوره پرشد . اما پذیرش دوره هفتم و آخرین دوره نخبگان بورس  سال 95 (دوره هفتم ) با رویکردی جدید در زمان برگزاری آغاز شد . برای اطلاعات بیشتر آشنایی بیشتر با این دوره می توانید عبارت " نخبگان" را به 5000100090 ارسال نمایید و یا اینجا کلیک کنید و در صفحه دوره فرم پذیرش را پر نمایید.
 

_ کاهش حاشیه سود ناخالص از ۶٠ درصد به ۵۵ درصد علی رغم افزایش ٢ درصدی فروش

_ افزایش ١۴ درصدی هزینه های عمومی و اداری

نکات مهم

شرکت پیش بینی فروش خود را بر اساس  آخرین اطلاعات، مبلغ ١۵,٠٨٧میلیارد ریال برآورد کرده است که نسبت به سال ٩٣ با افزایش ٢ درصدی همراه است. همچنین فروش شرکت در نه ماه نخست سال ٩۴ مبلغ ١١,۶٨٠ میلیارد ریال بوده است که ٧٧ درصد بودجه را پوشش داده است.سهم هر یک از محصولات شرکت در بودجه ٩۴ به تفکیک در نمودار زیر آمده است :

محصولات تحلیل بنیادی بفجر | پتروشیمی فجر تصویر تحلیل بنیادی بفجر

همانطور که از نمودار پیداست ۵٣ درصد مبلغ فروش شرکت به برق و ٢١ درصد به بخار اختصاص دارد که در نه ماهه سال جاری به ترتیب ٧۵ و ٧٩ درصد این مبالغ پوشش داده شده است.همچنین مبلغ فروش این دو محصول در پیش بینی سال جاری نسبت به سال ٩٣ به ترتیب با افزایش ٧ % و کاهش ٣ % همراه بوده است.

مقدار فروش محصول برق و بخار در پیش بینی سال٩۴ نسبت به سال ٩٣ تقریبا بدون تغییر است همچنین طی نه ماهه سال جاری به ترتیب ٧۶ و ٧٧ درصد این مقدار پوشش داده شده است اما مقدار فروش آب  RO و برجهای خنک کننده در پیش بین سال ٩۴ نسبت به واقعی سال ٩٣ به ترتیب با افزایش ۵ و ۴ درصدی همراه بوده است.

لازم به ذکر است که نرخ فروش محصولات در پیش بینی سال ٩۴ نسبت به واقعی سال ٩٣ عمدتا بدون تغییر بوده است

بهای تمام شده شرکت

بهای تمام شده محصولات فروش رفته شرکت به تفکیک در نمودار زیر آمده است :

بهای تولید تحلیل بنیادی بفجر | پتروشیمی فجر تصویر تحلیل بنیادی بفجر

همانطور که از نمودار پیداست ٩٠ درصد از بهای تمام شده شرکت را سربار تولید تشکیل میدهد که عمده آن را هزینه مربوط به گاز مصرفی برای تولید برق و استهلاک تشکیل میدهد.نرخ خرید گاز برای سال ٩۴ برای هر متر مکعب مبلغ ١,۴۶۵ ریال برآورد شده است هزینه مواد مستقیم تولید که تماما شامل هزینه خرید آب خام است که از سازمان منطقه ویژه اقتصادی پتروشیمی بندر امام خریداری میشود و نرخ هر لیتر مصرفی آن در پیش بینی سال٩۴ مبلغ ٧,١٠٩ ریال براورد شده که نسبت به نرخ واقعی سال ٩٣ حدودا ١٩ درصد رشد داشته است.

نتیجه گیری

بازار فروش و تامین مواد اولیه شرکت تماما داخلی است اما نرخ فروش محصولات شرکت براساس توافق شرکت با مشتریان و بر مبنای تغییرات هزینه های تولید یوتیلیتی،سوخت،خوراک،تغییرات نرخ ارز و تورم مورد بازبینی قرار میگیرد.همچنین تامین مالی شرکت عمدتا از منابع ارزی به خصوص یورو تشکیل شده است در نتیجه تغییرات نرخ یورو بر سودآوری شرکت تاثیر خواهد گذاشت

منبع: کارگزاری آبان

منتشر شده در بخش تحلیل کارگزاران و مشاوران سرمایه گذاری برتر بازار بورس سایت تحلیلها

bashgah-banner

مطلب هنوز نظری ندارد

نطر گذاشتن