تحلیل بنیادی بنیرو | نیروترانس

230
telegram nokhbegan-start
تحلیل بنیادی بنیرو | نیروترانسReviewed by سایت تحلیلها on Nov 3Rating: 5.0تحلیل بنیادی بنیرو | نیروترانستحلیل بنیادی بنیرو | نیروترانس

تحلیل بنیادی بنیرو

نگاهی به شرکت نیروترانس

تحلیل بنیادی بنیرو | نیروترانس

عوامل بنیادی مؤثر بر شرکت

شرکت نیروترانس در سال 69 در اداره کل ثبت شرکتها و مالکیت صنعتی تهران به صورت سهامی خاص به ثبت رسید. این شرکت در سال 82 از سهامی خاص به سهامی عام تبدیل شد و در همان سال در سازمان بورس اوراق بهادار پذیرفته شد. سرمایه شرکت در بدو تاسیس مبلغ 5 میلیون ریال بوده که طی چند مرحله به مبلغ 240.000 میلیون ریال افزایش یافته است.

جایگاه شرکت در صنعت


خبر مهم : نخبگان 7 پرشد و پذیرش دوره 8 نخبگان بورس شروع شد

پذیرش دوره نخبگان بورس 7  مجموعه خانه سرمایه تمام شد و ظرفیت این دوره پرشد . اما پذیرش دوره هشتم و اولین دوره نخبگان بورس  سال 96 (دوره هفتم ) با رویکردی جدید در زمان برگزاری آغاز شد . برای اطلاعات بیشتر آشنایی بیشتر با این دوره می توانید عبارت " نخبگان" را به 5000100090 ارسال نمایید و یا اینجا کلیک کنید و در صفحه دوره فرم پذیرش را پر نمایید.
 

گرچه این شرکت در گروه صنعت ماشین آلات و دستگاههای برقی فعالیت میکند، لیکن بدلیل تفاوت در محصولات تولیدی شرکتهای همگروه قابلیت مقایسه و سنجش وجود ندارد. نوع محصولات تولیدی شرکت عمدتا انحصاری است. بنابر این سنجش سهم فروش این شرکت در مقایسه با سایر شرکتهابیانگر رویداد خاصی نمیباشد.
از لحاظ تکنولوژی تولید، این شرکت مطابق آخرین روشها و دستاوردهای مورد استفاده در شرکتهای معتبر جهانی محصولات خود را تولید و عرضه میدارد. حتی در برخی از خطوط تولیدی مانند کلید قطع و وصل ژنراتور ( GCB) و بوشینگ خازنی تحت لیسانس و برند اروپا محصولات تولید میشوند.
این شرکت % 70 از مواد اولیه خود را از داخل کشور تامین کرده و % 30 از مواد اولیه خود را وارد مینماید. همچنین % 96 از بازار فروش محصولات شرکت بازار داخلی و تنها % 4 آن صادراتی میباشد که این امر باعث ایجاد ریسک نرخ ارز برای شرکت میشود و همچنین ریسک روابط بین المللی نیزبرای شرکت ایجاد مینماید.
مهمترین محصول شرکت انواع ترانسهای اندازه گیری میباشد که در سال 93 ، % 54 از فروش شرکت را تشکیل داده است. یکی از مشتریان عمده شرکت مجموعه های وزارت نیرو می باشد که بدلیل تاخیردر پرداختهای آن وزارتخانه ، شرکت دارای ریسک نقدینگی میباشد. در ادامه به تحلیل بنیادی بنیرو می پردازیم.

خلاصه نکات کلیدی ترازنامه

در رابطه با اقلام ترازنامه ای نکات زیرقابل اهمیت می باشند:

  • داراییهای شرکت تا سال 1392 روندی افزایشی داشته اما در سال 93 نسبت به سال قبل کاهش یافته اند. در سال 93 در طبقه دارایی های جاری، حسابهای دریافتنی شرکت نسبت به سال قبل % 15 رشد داشته و پیش پرداختها در همین بازه زمانی % 70 کاهش داشته است. داراییهای جاری شرکت در سال 93 نسبت به سال 92 ، % 7 کاهش را تجربه کرده است.
  • بدهی های شرکت نیز تا سال 92 روندی صعودی داشته و در سال 93 کاهش یافته است. شرکت تسهیلات دریافتی خود را که در سال 92 به میزان166 میلیون ریال بوده است را در سال 93 تسویه نموده است.
  • حقوق صاحبان سهام شرکت در سالهای اخیر روندی صعودی داشته است.

مقایسه نموداری

1.بررسی سودآوری شرکت

تحلیل بنیادی بنیرو | نیروترانس

2. حاشیه ی سود

تحلیل بنیادی بنیرو | نیروترانس

3. ترکیب بهای تمام شده 3ماهه 94

تحلیل بنیادی بنیرو | نیروترانس

نسبتهای مالی بنیرو

تحلیل بنیادی بنیرو | نیروترانس

دلیل اصلی تفاوت عمده در نسبت جاری و نسبت آنی این است که بخش اعظم دارایی های جاری را موجودی کالا تشکیل میدهد.
موجودی کالا در حدود % 70 از دارایی های جاری شرکت را در سال 1393 تشکیل داده است.
طبقه موجودی مواد و کالای شرکت در سالهای اخیر همیشه در حال صعود بوده و بخش قابل توجهی از دارایی های جاری شرکت را تشکیل داده است. همچنین درسالهای اخیر نسبت موجودی کالا به کل دارایی های جاری نیز روندی صعودی گرفته است، بطوریکه از % 57 در سال 90 به % 70 در سال 93 رسیده است.

پیش بینی سود سال 1394

1.مفروضات بودجه

  • مقدار فروش 9ماهه براساس فروش 3ماهه شرکت و همچنین مقایسه آن با روند مشابه سالهای قبل پیش بینی شده است.
  • نرخهای فروش محصولات و نرخهای مواد اولیه شرکت، معادل نرخهای واقعی 3ماهه شرکت لحاظ گردیده است.
  • سایر هزینه ها با یک رشد منطقی در نظر گرفته شده است .

2. پیش بینی سود 94

تحلیل بنیادی بنیرو | نیروترانس

نتیجه گیری تحلیل بنیادی بنیرو:

بر اساس تحلیل انجام شده ، سود هرسهم شرکت با احتساب گزارش 3 ماهه ارائه شده برای سال 94 معادل 581 ریال میباشد.

 

منبع : سایت تدان – کارگزاری نهایت نگر
منتشر شده در بخش تحلیل کارگزارن و مشاوران سرمایه گذاری برتر بازار بورس سایت تحلیلها

bashgah-banner nokhbegan-start

مطلب هنوز نظری ندارد

نطر گذاشتن