تحلیل بنیادی بکهنوج | تولید برق ماهتاب کهنوج

302
telegram nokhbegan-start
تحلیل بنیادی بکهنوج | توليد برق ماهتاب كهنوجReviewed by سایت تحلیلها on Oct 3Rating: 4.0تحلیل بنیادی بکهنوج | توليد برق ماهتاب كهنوجتحلیل بنیادی بکهنوج | توليد برق ماهتاب كهنوج

تحلیل بنیادی بکهنوج

معرفی شرکت

شرکت تولید برق ماه تاب کهنوج در سال 86 به صورت شرکت سهامی خاص تاسیس و در اداره ثبت شرکت ها و مالکیت صنعتی شهر تهران به ثبت رسیده است . نوع شرکت در در سال 94 به سهامی عام تغییر یافته است . این شرکت هم اکنون مالک نیروگاه 75مگاواتی گازی (نیروگاه کهنوج) و نیروگاه سیکل ترکیبی (شوباد) می باشد. عملیات اجرایی فاز اول نیروگاه شوباد شامل یک بلوک سیکل ترکیبی (دو واحد گازی و یک واحد بخار) به ظرفیت اسمی 484 مگاوات در مراحل پایانی می باشد.
واحد اول گازی فاز اول در اسفند ماه سال 93 و واحد دوم گازی در خرداد ماه 94 به بهره برداری تجاری رسیده اند و براساس برنامه واحد بخار نیروگاه در آذر ماه سال 95 به بهره برداری خواهد رسید .

فعالیت اصلی شرکت

 •  مشارکت در طرح های در جریان ساخت نیروگاهی و تولید و فروش انرژی برق با خرید ، ایجاد و احداث نیروگاه اعم از آبی ، بخاری، گازی، سیکل ترکیبی و انرژی های نو با رعایت قوانین و مقررات مربوطه .
 •  اجرای کلیه سازه ها و ساختمان ها و ابنیه فنی و مهتدسی در کلیه رسته های مهندسی برق شامل نیروگاه ها، خطوط و تاسیسات شبکه های انتقال فوق توزیع و توزیع برق
 •  تامین ماشین آلات و تجهیزات سخت افزاری و نرم افزاری مورد نیاز این گونه صنایع از داخل و یا خارج از کشور
 •  انجام کلیه فعالیت های تجاری و بازرگانی، واردات و صادرات، خرید و فروش در رابطه با برق، انواع کالای منقول و مجاز، خدمات فنی و مهندسی و سایر خدمات .

ترکیب سهامداران

تحلیل بنیادی بکهنوج | تولید برق ماهتاب کهنوج


خبر مهم : نخبگان 7 پرشد و پذیرش دوره 8 نخبگان بورس شروع شد

پذیرش دوره نخبگان بورس 7  مجموعه خانه سرمایه تمام شد و ظرفیت این دوره پرشد . اما پذیرش دوره هشتم و اولین دوره نخبگان بورس  سال 96 (دوره هفتم ) با رویکردی جدید در زمان برگزاری آغاز شد . برای اطلاعات بیشتر آشنایی بیشتر با این دوره می توانید عبارت " نخبگان" را به 5000100090 ارسال نمایید و یا اینجا کلیک کنید و در صفحه دوره فرم پذیرش را پر نمایید.
 

سهامدار عمده بکهنوج شرکت تولیدی آرین ماه تاب گستر است که 90 درصد از سهام شرکت را در اختیار دارد. شایان ذکر است شرکت آرین ماهتاب گستر نیز زیر مجموعه سرمایه گذاری توسعه و عمران استان کرمان (کرمان) می باشد.
بنابراین شرکت ماهتاب گستر کهنوج به طور غیر مستقیم زیر مجموعه شرکت توسعه و عمران کرمان می باشد.

روند تغییرات سرمایه

تحلیل بنیادی بکهنوج | تولید برق ماهتاب کهنوج

سرمایه شرکت در سال 95 به میزان 66،5 درصد و از محل مطالبات حال شده افزایش یافته است و به رقم 633 میلیارد ریال رسیده است .

روند سود آوری

تحلیل بنیادی بکهنوج | تولید برق ماهتاب کهنوج

براساس نمودار فوق، روند سود اوری شرکت با رشد قابل ملاحضه ای در حال افزایش است . از مهم ترین دلایل این رشد می تواند به افتتاح طرح های جدید شرکت و روی اوردن به نیروگاه های سیکل ترکیبی اشاره کرد .

بررسی فروش

 • بررسی ترکیب فروش

تحلیل بنیادی بکهنوج | تولید برق ماهتاب کهنوج

همانطور که مشاهده می کنید، کل مبلغ فروش نیروگاه شامل ، انرژی نیروگاه شوباد ، آمادگی نیروگاه شوباد ، آمادگی نیروگاه کهنوج و انرژی نیروگاه کهنوج می باشد . انرژی نیروگاه شوباد بتنهایی نزدیک به 90 درصد مبلغ فروش را تشکیل می دهد و از این جهت تغییرات نرخ در این نیروگاه می تواند تاثیرات بسزایی در سود آوری این شرکت داشته باشد .

 • درصد پوشش مبلغ فروش

تحلیل بنیادی بکهنوج | تولید برق ماهتاب کهنوج

با توجه به آنکه سال مالی شرکت منتهی به پایان دی ماه می باشد ، شرکت در 6 ماهه نخست سال مالی (منتهی به 31/4/95) موفق شده است در حدود 45 درصد از پیش بینی خود را محقق نماید . انرژی نیروگاه شوباد که مهم ترین محصول شرکت می باشد در 6 ماهه نخست سال مالی 40 درصد مبلغ پیش بینی را پوشش داده است . با توجه به پوشش مناسب شرکت در 6 ماهه نخست سال مالی انتظار داریم شرکت بتواند سود پیش بینی شده سال 95 را محقق نماید .

 • درصد پوشش مقدار فروش

تحلیل بنیادی بکهنوج | تولید برق ماهتاب کهنوج

شرکت در 6 ماهه نخست سالی موفق شده است، در حدود 50 درصد از مقدار پیش بینی شده را محقق نماید .انرژی نیروگاه شوباد که مهم ترین محصول شرکت می باشد در 6 ماه نخست 45 درصد بودجه را پوشش داده است .

 • بررسی نرخ های فروش

تحلیل بنیادی بکهنوج | تولید برق ماهتاب کهنوج

همانطور که مشاهده می کنید، نرخ فروش تمام محصولات در بودجه 96 با رشد قابل ملاحظه ای همراه بوده است . نرخ فروش انرژی نیروگاه شوباد که 90 درصد مبلغ فروش را تشکیل می دهد در بودجه 96 نسبت به بودجه 95 ، به میزان 25 درصد افزایش یافته است .

تحلیل بنیادی بکهنوج | تولید برق ماهتاب کهنوج

براساس جدول فوق، نرخ فروش محقق شده در 6 ماهه نخست سال مالی برای هر مگاوات ساعت 436،251 ریال می باشد، این در حالی است که شرکت در پیش بینی 95 خود اعلام کرده است می تواند برق خود را به طور میانگین با نرخ 483،525 ریال برا هر مگاوات بفروش برساند .در نتیجه شرکت باید در 6 ماه دوم سالی بتواند انرژی نیروگاه شوباد را به نرخ 521،631 ریال بفروش برساند. از مهم ترین دلایل این تغییر نرخ فروش و افزایش مبلغ فروش بکهنوج می توان به موارد زیر اشاره کرد :

 در سال مالی 96 ، واحد 160 مگاواتی بخار نیروگاه شوباد که در تاریخ اول آذر 95 به بهره برداری تجاری می رسد بطور کامل در سال مالی 96 که از بهمن ماه آغاز می شود مورد بهره برداری قرار می گیرد و منجر به تولید 3،504،992 مگاوات ساعت ( مجموع آمادگی و تولید انرژی ً) می گردد. که باعث افزایش مقدار تولید و انرژی به مقدار 92،536 مگاوات ساعت نسبت به سال مالی 95 می گردد.
در سال مالی 95 ، که واحد بخار فقط 2 ماه (بعد از بهره برداری در آذر 95 ) مورد بهره برداری قرار گرفته است و مقدار تولید بالغ بر 2،412،456 مگاوات ساعت گردیده است.
با بهره ورداری از واحد بخار در نیروگاه شوباد بهای کل تولیدات نیروگاه سیکل ترکیبی شوباد (مجموع 2 واحد گازی و بخار) به بهای سیکل ترکیبی برای هر مگاوات ساعت 605،514 ریال پیش بینی شده است که در مقایسه با سال مالی 95 به مقدار 25 درصد افزایش می یابد.
در سال مالی 96 ، نیروگاه 75 مگاواتی کهنوج نیز 410،562 مگاوات آمادگی خواهد داشت که نسبت به سال مالی قبل مقدار 5،595 مگاوات کاهش آمادگی و همچنین 8343 مگاوات ساعت کاهش فروش انرژی پیش بینی می شود و همچنین افزایش قیمت 5 درصدی برای آمادگی پیش بینی شده است .

 • نگاهی کلی به مقدار ، مبلغ و نرخ فروش محصولات

تحلیل بنیادی بکهنوج | تولید برق ماهتاب کهنوج

همانطور که مشاهده می کنید، مقدار فروش از محل انرژی نیروگاه شوباد به میزان 51 درصد در بودجه سال 96 نسبت به بودجه سال 95 افزایش یافته است . و نرخ ان نیز با توجه به آنکه به سیکل ترکیبی تبدیل شده است به میزان 25 درصد افزایش یافته است و از 483525 ریال به 605514 ریال رسیده است .

بررسی بهای تمام شده

 • ترکیب بهای تمام شده

تحلیل بنیادی بکهنوج | تولید برق ماهتاب کهنوج

بیش از 90 درصد ترکیب بهای تمام شده شرکت را سربار تولید تشکیل می دهد . و از میان اقلام سربار ، استهلاک نزدیک به 70 درصد ترکیب سربار را تشکیل می دهد . یعنی استهلاک بیشترین سهم بهای تمام شده را تشکیل می دهد.

 • مواد مستقیم مصرفی

تحلیل بنیادی بکهنوج | تولید برق ماهتاب کهنوج

براساس جدول فوق تنها ماده مصرفی نیروگاه سوخت گاز می باشد که شرکت هم در بودجه 95 و هم در بودجه 96 نرخ آن را برای هر مترمکعب ، 715 ریال در نظر گرفته است . شرکت در 6 ماهه نخست سال مالی 95 موفق شده است 45 درصد مقدار
مصرف سوخت پیش بینی شده را پوشش دهد.

بررسی جدول سود و زیان

تحلیل بنیادی بکهنوج | تولید برق ماهتاب کهنوج

شرکت تولید برق ماه تاب کهنوج با سرمایه 633 میلیارد ریال سود هر سهم سال مالی 96 را مبلغ 1،528 ریال پیش بینی کرده  که نسبت به آخرین پیش بینی سال 95 ( 1،057ریال) شاهد 44،5 درصد تعدیل مثبت می باشیم. شایان ذکر است سال مالی شرکت 30/10/95 می باشد همچنین شرکت موفق شده است در 6 ماه نخست سال مالی 95 ، مبلغ 392 ریال سود پیش بینی شده سال مالی 95 را محقق نماید .

نقدینگی مورد نیاز کاربران انلاین جهت خرید سهم در عرضه اولیه

قرار است روز دوشنبه مورخ 12 مهر ماه 95 ، تعداد 31،650،000 سهم معادل 5 درصد از سهام شرکت تولید برق ماه تاب کهنوج با نماد بکهنوج برای اولین بار در بازار دوم فرابورس عرضه شود طوری که تعداد 15،825،000 سهم معادل 50 درصد از این سهام جهت کاربران انلاین در نظر گرفته شده است . با توجه به موارد بررسی شده ، در صورتی که P/E سهم را در محدوده 6،5 تا 7،5 مرتبه در نظر بگیریم ، عرضه سهم در محدوده قیمتی 9500 ریال تا 11000 ریال دور از انتظار نیست، همچنین در صورتی که تعداد کاربران آنلاین برابر با عرضه های گذشته در نظر گرفته شود ، در حدود 6 میلیون ریال تا 7 میلیون ریال برای هر کد انلاین نیاز به نقدینگی می باشد. شایان ذکر است این پیش بینی تنها بر اساس مفروضات گذشته می باشد و در صورت تغییر تعداد کاربران آنلاین نقدینگی مورد نیاز نیز تغییر خواهد کرد و تا زمان عرضه اولیه نمی توان پیش بینی دقیقی در مورد نقدینگی مورد نیاز ارائه داد.

منبع: شرکت کارگزاری آراد ایرانیان – تهیه کننده: مجتبی ابوالحسنی

منتشر شده در بخش تحلیل کارگزاران و مشاوران سرمایه گذاری برتر بازار بورس سایت تحلیلها

bashgah-banner

مطلب هنوز نظری ندارد

نطر گذاشتن