تحلیل بنیادی تأمین ماسه ریخته گری (کماسه)

661
telegram nokhbegan-start
تحلیل بنیادی تأمین ماسه ریخته گری (کماسه)Reviewed by فاطمه میرآب on Sep 15Rating:

معرفی شرکت تأمین ماسه ریخته گری

شرکت تامین ماسه ریخته گری در سال 1351 به عنوان اولین تولید کننده ماسه های سیلیسی آرایش شده مهندسی با هدف تامین نیاز صنعت ریخته گری کشور تاسیس گردید. این شرکت به واسطه قرارگرفتن در شهرستان فیروزکوه واقع در 130 کیلومتری شمال شرق تهران امکان بهره برداری از بهترین و غنی ترین معادن سیلیس کروی طبیعی با وسعت 40 کیلومتر مربع را دارا می باشد. تولیدات این شرکت بیش از 41 سال علاوه برصنعت ریخته گری پاسخگوی نیاز بسیاری از صنایع از جمله نفت ، گاز ، پتروشیمی ، آب و فاضالب شهری و صنعتی و همچنین کارخانجات سیمان ، بتن و فرآورده های جانبی آن بوده است. صادرات محصولات مختلف به کشور های آسیای میانه وحوزه خلیج فارس و همچنین افزایش بازار هدف از برنامه های توسعه صادرات این شرکت می باشد، هر چند به دلیل هزینه بالای حمل و نقل در حال حاضر صادرات محصولات غیر عملی است. مواد اولیه شرکت رزین، کلسیم، هگزامین و سیلیس می باشد که به تولید ماسه های ریخته گری و ماسه های صنعتی می انجامد.

اطلاعات سهام


خبر مهم : نخبگان 6 پرشد و پذیرش دوره 7 نخبگان بورس شروع شد

پذیرش دوره نخبگان بورس 6  مجموعه خانه سرمایه تمام شد و ظرفیت این دوره پرشد . اما پذیرش دوره هفتم و آخرین دوره نخبگان بورس  سال 95 (دوره هفتم ) با رویکردی جدید در زمان برگزاری آغاز شد . برای اطلاعات بیشتر آشنایی بیشتر با این دوره می توانید عبارت " نخبگان" را به 5000100090 ارسال نمایید و یا اینجا کلیک کنید و در صفحه دوره فرم پذیرش را پر نمایید.
 

تأمین ماسه ریخته گری (کماسه) تصویر تحلیل بنیادی تأمین ماسه ریخته گری (کماسه)

نسبت مالی

تأمین ماسه ریخته گری (کماسه) تصویر تحلیل بنیادی تأمین ماسه ریخته گری (کماسه)

چشم انداز وضعیت شرکت

با توجه به اینکه واردات ماسه ریخته گری بدلیل هزینه حمل بالا صرفه اقتصادی ندارد و همچنین با عنایت به توسعه صنایع ریخته گری و نیاز کشور به صنایع فوق مصرف ماسه های ریخته گری در کشور روز به روز بیشتر می شود و از طرفی با توجه به اینکه معادن این شرکت از نظر کیفیت مناسب می باشند و همچنین به دلیل عدم وابستگی از نظر مواد اولیه و قطعات و لوازم یدکی به خارج از کشور وضعیت آینده شرکت مطلوب پیش بینی می گردد ولی باید سعی در بالا بردن کیفیت محصولات به صورت مستمر انجام شود تا در بازار رقابتی بتوان کلیه مشتریان را حفظ کرد. شرکت مذکور اولین تولید کننده ماسه ریخته گری در کشور هم از نظر قدمت و هم از نظر مقدار تولید و فروش ماسه ریخته گری می باشد و هم از نظر دارا بودن معادن از نظر کیفیت، بهترین معادن تولید ماسه ریخته گری را بدلیل گرد گوشه بودن ماسه در اختیار دارد و در حدود 30 درصد بازار مصرف را در اختیار دارد.

نبود رقیب جدی در این صنعت را می توان یکی از بزرگترین مزایای شرکت دانست. عدم وابستگی به نوسانات دلار (کلیه خرید مواد اولیه و فروش محصوالت داخلی است) و تقاضای مناسب برای محصولات، از مزایای دیگر شرکت است. حاشیه سود عملیاتی شرکت درصد نسبتا مناسبی (تقریبا 20 درصد) را نشان می دهد و شاید دلیل مهم ان تهیه مواد اولیه از دل خاک است. مشکل اصلی این صنعت، تحمل هزینه زیاد سربار است که منجر به بالا رفتن اهرم عملیاتی(به دلیل هزینه ثابت بالا) شرکت می شود. این موضوع به خودی خود وقتی مناسب است که شرکت با افزایش تولید و فروش میتواند سود به مراتب بیشتری کسب کند. دوره وصول مطالبات عدد بسیار بالایی را نشان می دهد که به این دلیل ریسک مالی شرکت زیاد برآورد می شود. شرکت مذکور عدد بالای وصول مطالبات را یکی از مشکلات اساسی اش می داند و تلاش کرده است که این نسبت را کاهش دهد چرا که دوره وصول مطالبات بالا پیامدهای بسیار مخربی مانند مشکلات نقدینگی و اعتباری را پدید می آورد. تحریم ها به صورت مستقیم بر صنعت مذکور تاثیری نداشته است ولی صنایعی که هدف محصولی کماسه هستند مطمئنا تحت تاثیر شرایط نامساعد اقتصادی قرار گرفته اند و بدین ترتیب شرکت مذکور به طور غیر مستقیم از تحریم ها تاثیر پذیرفته است. به هر جهت آینده این صنعت را همانند دیگر صنایع رو به بهبود ارزیابی می کنیم هر چند ممکن است رشد آن مستلزم حرکت دیگر صنایع باشد.

تولید و فروش

تأمین ماسه ریخته گری (کماسه) تصویر تحلیل بنیادی تأمین ماسه ریخته گری (کماسه)

بهای تمام شده

بهای تمام شده متشکل از سه قلم مواد مصرفی، دستمزد مستقیم تولید و هزینه سربار است که به صورت نموداری مشخص است.

تأمین ماسه ریخته گری تصویر تحلیل بنیادی تأمین ماسه ریخته گری (کماسه)

صورت سود و زیان تأمین ماسه ریخته گری (کماسه)

با توجه به محاسبه اقلام تاثیرگذار یعنی فروش و بهای تمام شده صورت سود و زیان را به شرح زیر برآورد می کنیم. لازم به ذکر است شرکت در پیش بینی خود هزینه مالی را تقریبا دو برابر کرده است که دلیل آن نیاز به نقدینگی برای انتقال کارخانه است. در تحلیل حاضر سایر اقلام را برابر با پیش بینی شرکت در نظر گرفته ایم.تأمین ماسه ریخته گری تصویر تحلیل بنیادی تأمین ماسه ریخته گری (کماسه)

نتیجه گیری

با توجه به صورت سود و زیان به نظر می رسد امسال شرکت با تعدیل منفی زیادی رو برو شود. از طرف دیگر انتقال شرکت که هزینه های زیادی را به همراه دارد نیز به مشکلات آتی شرکت افزوده است. نکته جالب توجه این که با این انتقال، ظرفیت تولید بالا نمی رود و همان ظرفیت اسمی 250000 تن تولید باقی خواهد ماند. این موضوع نشان می دهد که خود شرکت هم انتظار افزایش فروش در سالهای اتی را ندارد. در این شرایط حتی با در نظر گرفتن 8 P/E ، قیمت سهم برابر با 3944 ریال می گردد. نکته نا امید کننده دیگر (برای سرمایه گذاری کوتاه مدت) این است که نسبت تقسیم سود شرکت تنها 11 درصد است که اگر از روش گوردون برای ارزشیابی شرکت استفاده شود قیمت سهم کمتر می شود. البته این انتظار می رود که با بهبود شرایط اقتصادی شرایط این سهم هم بهتر شود اما برای سرمایه گذاری کوتاه مدت و حتی میان مدت این سهم پیشنهاد نمی شود. ارزش دفتری سهم با استفاده از صورت های مالی سه ماهه سال 94 برابر با 2094 ریال است. نکته بسیار حائز اهمیت افزایش سرمایه شرکت از محل تجدید ارزیابی دارایی و اندوخته می باشد. به این صورت که طبق گفته شرکت، افزایش سرمایه ای به میزان 128500 میلیون ریال در پیش است که 7204 میلیون ریال آن از محل سود انباشته و 121296 میلیون ریال ان از محل تجدید ارزش دارایی (دارایی مذکور زمین است که مستهلک نمی شود) است. بدین ترتیب با اقدام به تجدید ارزیابی، مبلغ مذکور به حقوق صاحبان سهام اضافه می شود که در این صورت ارزش دفتری هر سهم (قبل از افزایش سرمایه) به 5945 ریال می رسد. تجربه نشان داده است که بازار صرفا به افزایش سرمایه یک واکنش احساسی دارد. بدین ترتیب که اگر مثال سهمی 600 تومان می ارزد و قرار است 400 درصد افزایش سرمایه بدهد قاعدتا باید قیمت به 125 تومان برسد اما بازار معمولا ارزش سهم را بیشتر از 125 تومان برآورد می کند. بنابراین به عنوان نتیجه گیری کلی می توان گفت سهم در قیمت نزدیک به ارزش دفتری معامله می شود و سهامداران درصدد هستند که در زمان افزایش سرمایه و با توجه کاهش شدید قیمت (قیمت سهم حدودا به یک پنجم قیمت قبل از افزایش سرمایه می رسد) به بازده کوتاه مدت دست پیدا کنند. به طور کلی سهم از نظر بنیادی – حداقل برای کوتاه مدت و میان مدت – ارزنده نیست اما این افزایش سرمایه و تاثیر روانی ان ممکن است در کوتاه مدت بازده ای هر چند نامطمئن بدهد.

منبع : کارگزاری دنیای خبره
منتشر شده در بخش تحلیل کارگزارن و مشاوران سرمایه گذاری برتر بازار بورس سایت تحلیلها

bashgah-banner

مطلب هنوز نظری ندارد

نطر گذاشتن