تحلیل بنیادی تاپیکو | سرمایه گذاری نفت و گاز و پتروشیمی تأمین

209
telegram nokhbegan-start
تحلیل بنیادی تاپیکو | سرمایه گذاری نفت و گاز و پتروشیمی تأمینReviewed by سایت تحلیلها on Nov 2Rating: 5.0تحلیل بنیادی تاپیکو | سرمایه گذاری نفت و گاز و پتروشیمی تأمینتحلیل بنیادی تاپیکو | سرمایه گذاری نفت و گاز و پتروشیمی تأمین

تحلیل بنیادی تاپیکو

تاریخچه شرکت سرمایه گذاری نفت و گاز و پتروشیمی تأمین

گروه شامل شرکت سرمایه گذاری نفت و گاز و پتروشیمی تامین و شرکتهای فرعی آن است. شرکت سرمایه گذاری نفت و گاز و پتروشیمی تامین(سهامی عام)در سال 1383 به ثبت رسیده است. شرکت در سال 1392 در بورس اوراق بهادار تهران در گروه(شیمیایی)با نماد تاپیکو درج شده و سهام آن برای اولین بار در سال 1393 مورد معامله قرار گرفته است. ارزش بازار شرکت در حال حاضر 94612 میلیارد ریال است و درصد سهام شناور آزاد آن، 6% میباشد. در ادامه به تحلیل بنیادی تاپیکو می پردازیم.

موضوع فعالیت اصلی شرکت

تهیه و تولید انواع مواد و محصولات پتروشیمی و شیمیای و فرآورده های فرعی آنها که از فرآوری نفت، مشتقات نفتی، گازهای طبیعی، هیدورکربن ها و سایر مواد خام اعم از آلی و معدنی بدست میآید. سرمایه گذاری در پروژههای نفتی به منظور تهیه، تولید و پالایش نفت خام و فرآوردههای آن و تامین تجهیزات مورد نیاز در صنایع نفت، گاز و انرژی.

سرمایه شرکت


خبر مهم : نخبگان 6 پرشد و پذیرش دوره 7 نخبگان بورس شروع شد

پذیرش دوره نخبگان بورس 6  مجموعه خانه سرمایه تمام شد و ظرفیت این دوره پرشد . اما پذیرش دوره هفتم و آخرین دوره نخبگان بورس  سال 95 (دوره هفتم ) با رویکردی جدید در زمان برگزاری آغاز شد . برای اطلاعات بیشتر آشنایی بیشتر با این دوره می توانید عبارت " نخبگان" را به 5000100090 ارسال نمایید و یا اینجا کلیک کنید و در صفحه دوره فرم پذیرش را پر نمایید.
 

شرکت آخرین بار در 29/06/1393 مبلغ 14500000 میلیون ریال از محل سود انباشته افزایش سرمایه داده است و سرمایه شرکت از 29000000 میلیون ریال به 43500000 میلیون ریال (شامل تعداد چهل و سه میلیارد و پانصد میلیون سهم به ارزش اسمی هر سهم 1000 ریال) افزایش یافته است.

سهامداران

تحلیل بنیادی تاپیکو | سرمایه گذاری نفت و گاز و پتروشیمی تأمین تصویر تحلیل بنیادی تاپیکو

در تحلیل بنیادی تاپیکو،همانطور که ملاحظه میشود، شرکت سرمایهگذاری تامین اجتماعی(شستا)سهامدار عمده تاپیکو میباشد و مالکیت 85 درصدی آن را به عهده دارد.

ترکیب داراییهای پرتفوی

عمده داراییهای شرکت با توجه به ماهیت شرکت به سرمایهگذاری در شرکتهای بورسی و غیر بورسی مربوط میشود.

تحلیل بنیادی تاپیکو | سرمایه گذاری نفت و گاز و پتروشیمی تأمین تصویر تحلیل بنیادی تاپیکو

81 درصد از پرتفوی بورسی شرکت به به گروه مواد و محصولات شیمیایی اختصاص یافته است و در این گروه سرمایهگذاری شده است و 15 درصد از کل سرمایه گذاری نیز به استخراج و فعالیت خدماتی جانبی نفت و گاز مربوط است.
سرمایه گذاری تاپیکو در 16 شرکت بورسی و 16 شرکت غیر بورسی بوده است که در کل 20 شرکت به گروه مواد و محصولات شیمیایی تعلق دارد.
نکته : سهم پرتفوی بورسی از کل سرمایه گذاریهای شرکت 76% و سهم پرتفوی غیر بورسی 26% می باشد.

تحلیل بنیادی تاپیکو | سرمایه گذاری نفت و گاز و پتروشیمی تأمین تصویر تحلیل بنیادی تاپیکو

در ادامه سهم شرکتها در پرتفوی بورسی و غیر بورسی به تفکیک آورده شده است.
تحلیل بنیادی تاپیکو | سرمایه گذاری نفت و گاز و پتروشیمی تأمین تصویر تحلیل بنیادی تاپیکو

تحلیل بنیادی تاپیکو | سرمایه گذاری نفت و گاز و پتروشیمی تأمین تصویر تحلیل بنیادی تاپیکو

نفت ستاره خلیج فارس، 62 درصد از پرتفوی غیر بورسی را تشکیل می دهد و بخش عمده آن را شامل میشود. تاپیکو مالکیت 49 درصدی آن را در اختیار دارد.

ریسکهای تاثیرگذار بر فعالیت شرکت

ریسک نوسانات نرخ بهره

تغییرات آن مستقیماً باعث تغییرات در هزینههای مالی و نهایتاً سودآوری شرکت میگردد.

ریسک نوسانات نرخ ارز

با توجه به بدهیهای ارزی برخی واحدهای پتروشیمی که ناشی از روشهای مختلف تامین مالی در دوره ساخت این واحدها بوده و مصارف ارزی این واحدها از زمان بهرهبرداری جهت خرید قطعات یدکی، کاتالیستها و برخی تجهیزات مورد نیاز از یک طرف و تغییرات ناگهانی و غیر قابل پیشبینی نرخ ارز در کشور در ماههای اخیر و هم چنین نا مشخص بودن روند آن در آینده از طرف دیگر، عملاً امکان برنامهریزی صحیح را جهت واریز اقساط بدهیهای شرکتهای سرمایهپذیر مختل کرده است. هر چند ماهیت صادراتی محصولات شرکتهای زیرمجموعه تا حدی نوسانات تعهدات ارزی را پوشش میدهد، اما وجود سیستم چند نرخی از جمله تفاوت قابل ملاحظه نرخ ارز با سایر نرخها یک نوع سردرگمی ناخواسته را به وجود آورده که خود نوعی ریسک تلقی میشود.

ریسک قیمت نهاده های تولیدی و کاهش قیمت محصولات

از آنجاییکه خوراک اصلی اکثر مجمتعهای پتروشیمی، گاز و خوراک پالایشگاه ها، نفت خام میباشد و عرضه این مواد در انحصار دولت است، لذا چشم انداز مبهم قیمت خوراک واحدهای مذکور در یک افق حتی میان مدت )بین 5 تا 8 سال( به لحاظ ابهام در قانون هدفمندی و سایر مقررات حاکم بر تعیین قیمتها، سرمایهگذاران این صنعت را با مشکل مواجه کرده و امکان برنامه ریزی را از آنان سلب کرده است. از طرفی مکانیسم قیمتگذاری تاکنون بر مبنای صحیح پارامترهای اقتصادی نبوده به طوری حتی از نرخهای رایج منطقه خاورمیانه نیز پیروی نمی نماید.

برآورد NAV  هر سهم تاپیکو

تحلیل بنیادی تاپیکو | سرمایه گذاری نفت و گاز و پتروشیمی تأمین تصویر تحلیل بنیادی تاپیکو

قیمت سهم در حال حاضر 217 تومان میباشد و NAV برآوردی هر سهم 208 تومان میباشد. در حال حاضر این سهم در محدوده 105 درصدی از NAV معامله میشود.

روند قیمتی سهم و پیش بینی سود هر سهم شرکت

تحلیل بنیادی تاپیکو | سرمایه گذاری نفت و گاز و پتروشیمی تأمین تصویر تحلیل بنیادی تاپیکو

قیمت تاپیکو در بیشتر مواقع با نوسانات زیادی روبرو نبوده است. شرکت برای سال مالی 31/02/1395 بر اساس عملکرد واقعی سه ماهه، 550 ریال درآمد هر سهم پیش بینی کرده است. سود محقق شده سه ماهه -21 ریال است، سود سه ماهه سال قبل تاپیکو -18 ریال است که نشان از تغییر 17 درصدی امسال نسبت  به مدت مشابه سال قبل دارد.
تاپیکو در سال گذشته نسبت به آخرین پیش بینی سود هر سهم (585 ریال) پوشش 100 درصدی داشته است و 587 ریال سود هر سهم سال گذشته (31/02/1394) بوده است. شرکت در سالهای گذشته نیز عموماً نسبت به آخرین پیشبینی، سود محقق شده مناسبی داشته است و درصد تقسیم سود آن نیز به طور متوسط در سه سال گذشته 70 درصد بوده است.

 

منبع : شرکت کارگزاری پارس گستر خبره
منتشر شده در بخش تحلیل کارگزارن و مشاوران سرمایه گذاری برتر بازار بورس سایت تحلیلها

bashgah-banner

مطلب هنوز نظری ندارد

نطر گذاشتن