تحلیل بنیادی تایرا | تراکتورسازی ایران

198
telegram nokhbegan-start
تحلیل بنیادی تایرا | تراکتورسازی ایرانReviewed by سایت تحلیلها on Nov 1Rating: 5.0تحلیل بنیادی تایرا | تراکتورسازی ایرانتحلیل بنیادی تایرا | تراکتورسازی ایران

تحلیل بنیادی تایرا | تراکتورسازی ایران

تراکتور سازی ایران

براساس صورتهای مالی شش ماهه منتهی به ٣١ شهریور ١٣٩۴ تراکتورسازی ایران و پیش بینی سود سال مالی ٩۴ شاهد تعدیل مثبت ١۵درصدی سود هر سهم از ٢٨۴ ریال به ٣٢۶ ریال با سرمایه ١,٨٠٠ میلیارد ریال هستیم . این تعدیل مثبت، عمدتاً، ناشی از افزایش چشمگیر سود حاصل از سرمایه گذاری هاست.

نکات با اهمیت

_ مبلغ فروش و بهای تمام شده نسبت به پیش بینی قبلی با حدود ٣۵ درصد افت گزارش شده است که این موضوع علی رغم ثبات در حاشیه سود ناخالص ١١ درصدی موجب افت ٣٢درصدی سود ناخالص  شده است.


خبر مهم : نخبگان 7 پرشد و پذیرش دوره 8 نخبگان بورس شروع شد

پذیرش دوره نخبگان بورس 7  مجموعه خانه سرمایه تمام شد و ظرفیت این دوره پرشد . اما پذیرش دوره هشتم و اولین دوره نخبگان بورس  سال 96 (دوره هفتم ) با رویکردی جدید در زمان برگزاری آغاز شد . برای اطلاعات بیشتر آشنایی بیشتر با این دوره می توانید عبارت " نخبگان" را به 5000100090 ارسال نمایید و یا اینجا کلیک کنید و در صفحه دوره فرم پذیرش را پر نمایید.
 

_ در پی افت سود ناخالص، سود عملیاتی نیز با کاهش ۴۶درصدی به مبلغ ٣٩٢ میلیارد ریال رسیده است اما نهایتا به دلیل افزایش ١١٩ درصدی سود حاصل از سرمایه گذاری و رسیدن آن به مبلغ ۵۴٧ میلیارد ریال، شرکت با تعدیل مثبت همراه شده است.  از این مبلغ حدود ٢٢ میلیارد ریال مربوط به سرمایه گذار در شرکت های بورسی است.

نمودار زیر ترکیب سود حاصل از سرمایه گذاری ها را در پیش بینی ٩۴ نمایش می دهد:

سود سهام تحلیل بنیادی تایرا | تراکتورسازی ایران

در خصوص سود  شرکت های زیر مجموعه پذیرفته شده در بورس:

_ شرکت سود هر سهم شرکت ریخته گری تراکتور سازی ایران را ١٧۵ ریال و سود نقدی سهم را ٧١ ریال به ازای هر سهم در نظر گرفته است این در حالی است که خود شرکت ریخته گری تراکتورسازی ایران در آخرین پیش بینی، سود هر سهم را ٩۶ ریال در نظر گرفته است.

_ شرکت، سود هر سهم شرکت موتورسازان تراکتور سازی ایران را ٢۶٧ ریال و سود نقدی هر سهم را ٩۴ ریال به ازای هر سهم در نظر گرفته است این در حالی است که خود شرکت موتورسازان تراکتورسازی ایران در آخرین پیش بینی سود هر سهم را ١۵٠ ریال در نظر گرفته است.

_ با توجه به سهم اندک این دو شرکت زیر مجوعه در سودآوری شرکت اصلی، در صورتی که پیش بینی جدید شرکت ها را لحاظ کنیم اثر آن بر شرکت اصلی ناچیز و حدود ۵ ریال از سود هر سهم کاسته خواهد شد.

 _ در مقایسه اطلاعات ۶ ماهه سال جاری نسبت به دوره مشابه سال گذشته، کاهش ١٧درصدی درآمد فروش خالص و کاهش ١۶درصدی بهای تمام شده کالای فروش رفته در کنار ثبات نسبی سایر اقلام عملیاتی موجب کاهش ۴٣درصدی سود عملیاتی و در نهایت کاهش ٣۵ درصدی سود خالص شش ماهه اول سالجاری نسبت به دوره مشابه سال قبل گردیده است.

_ علیرغم تعدیل مثبت اعمال شده در سود پیش بینی شده سال مالی جاری، میزان سود پیش بینی شده نسبت به سال مالی ١٣٩٣ کاهشی ۵٠درصدی را نشان میدهد که عمدتاً ناشی از کاهش پیش بینی درآمد فروش می باشد. تراکتورسازی ایران برای سال مالی جاری، کاهش ١٧درصدی در مبلغ فروش را پیش بینی کرده است.

نتیجه گیری

افزایش سرمایه ٩٠٠میلیارد ریالی تایرا که طی سال جاری بعمل آمد و تنها ٣٠٠میلیارد ریال آن از محل آورده نقدی بود، فعلا نتوانسته است تغییر محسوسی در روند تولید و فروش این شرکت بوجود آورد و افزایش بیش از ۵٠٠ میلیارد ریالی موجودی کالای شرکت نسبت  به ابتدای دوره نشان دهنده رکود در بازار محصولات شرکت است که به شرط رفع رکود از اقتصاد و بخش کشاورزی که مصرف کننده اصلی محصولات تراکتورسازی ایران است، و همچنین ثبت افزایش سرمایه که چند روز قبل مهلت آن به اتمام رسیده است، تحقق سود پیش بینی شده محتاطانه سال جاری و حتی تعدیلات مثبت بیشتر دور از انتظار نخواهد بود.

منبع: کارگزاری آبان

منتشر شده در بخش تحلیل کارگزاران و مشاوران سرمایه گذاری برتر بازار بورس سایت تحلیلها

bashgah-banner nokhbegan-start

مطلب هنوز نظری ندارد

نطر گذاشتن