تحلیل بنیادی تلیسه | دامداری تلیسه نمونه

267
telegram nokhbegan-start
تحلیل بنیادی تلیسه | دامداری تليسه نمونهReviewed by سایت تحلیلها on Aug 15Rating: 4.5تحلیل بنیادی تلیسه | دامداری تليسه نمونهتحلیل بنیادی تلیسه | دامداری تليسه نمونه

تحلیل بنیادی تلیسه

تاریخچه شرکت

شرکت دامداری تلیسه نمونه (سهامی عام ) در تداوم فعالیت دامداری توحید که یکی از واحدهای خود گردان امور دامپروری معاونت کشاورزی بنیاد مستضعفان بوده در تاریخ ١٧ مرداد ماه ۶۴ با سرمایه یک میلیون ریال تشکیل و در اداره کل ثبت شرکت ها به ثبت رسیده است. . در حال حاضر شرکت دامداری تلیسه نمونه جزء واحدهای تجاری فرعی شرکت کشاورزی و دامپروری فردوس پارس است . واحد تجاری نهایی گروه، بنیاد مستضعفان انقلاب اسلامی می باشد.در ادامه به تحلیل بنیادی تلیسه می پردازیم:

فعالیت اصلی

موضوع فعالیت اصلی طبق ماده ۶ اساسنامه عبارتست از : انجام کلیه امور مربوط به کشاورزی ، زراعت ، دامداری ، باغداری ، پرورش طیور ، زنبور عسل ، ماهی و هرگونه حیوان دیگر بمنظور استفاده از پشم ، کرک ، گوشت ، پوست ، شیر و…. می باشد . موضوع اصلی فعالیت شرکت طی سال مورد گزارش تولید شیر ، گوساله رشد دام و تولیدات زراعی بوده است ٠

 سرمایه و سهامداران شرکت


خبر مهم : نخبگان 6 پرشد و پذیرش دوره 7 نخبگان بورس شروع شد

پذیرش دوره نخبگان بورس 6  مجموعه خانه سرمایه تمام شد و ظرفیت این دوره پرشد . اما پذیرش دوره هفتم و آخرین دوره نخبگان بورس  سال 95 (دوره هفتم ) با رویکردی جدید در زمان برگزاری آغاز شد . برای اطلاعات بیشتر آشنایی بیشتر با این دوره می توانید عبارت " نخبگان" را به 5000100090 ارسال نمایید و یا اینجا کلیک کنید و در صفحه دوره فرم پذیرش را پر نمایید.
 

سرمایه شرکت در بدو تاسیس مبلغ ١ میلیون ریال بوده که طی چند مرحله به شکل زیر به مبلغ ٧٠،٠٠٠ میلیون ریال در پایان سال مالی منتهی به اسفند ٩۴ افزایش یافته است (ارقام به میلیون ریال).

تحلیل بنیادی تلیسه | دامداری تلیسه نمونه تصویر تحلیل بنیادی تلیسه

همچنین سهامداران شرکت در پایان سال مالی ٩۴ به شرح جدول زیر می باشد:

تحلیل بنیادی تلیسه | دامداری تلیسه نمونه تصویر تحلیل بنیادی تلیسه

جایگاه شرکت در صنعت

شرکت دامداری تلیسه نمونه در صنعت دامپروری فعالیت می کند. رشد فروش صنعت مذکور در سال جاری نسبت به سال قبل ٣٠ درصد میباشد که اهم دلائل آن عبارت از افزایش مقدار تولید و فروش شیر به عنوان محصول اصلی به میزان ٣٠ درصد و کاهش نرخ فروش شیر به میزان ٠.٢ درصد می باشد. شرکت دامداری تلیسه نمونه دومین شرکت بورسی در صنعت دامپروری می باشد.

تولید و فروش

عمده محصول تولیدی شرکت شیر می باشد که در بودجه ٩۵ بالغ بر ١٠ تن برآورد شده است که نسبت به سال قبل با ١۴ درصد رشد اعلام شده است و در سه ماهه نیز ٢۴ درصد آن محقق شده است. گوساله نر و دام ماده، ماهی، محصولات زراعی و کود حیوانی نیز از دیگر محصولات تولیدی شرکت می باشد.
فروش شرکتt در سه ماهه هم تراز تولید حدود ٢۴ درصد بودجه بوده است. اما فروش مقداری مابقی محصولات شرکت در سطح نامطلوبی بوده است به طوری که محصولات زراعی فقط ١٧ درصد بودجه و دام هم ١۴ درصد بودجه را در سه ماهه پوشش داده است.
نمودار زیر در تحلیل بنیادی تلیسه ، میزان تولید و فروش شرکت در سه ماهه سال جاری و بودجه و مدت مشابه سال قبل آمده است:

تحلیل بنیادی تلیسه | دامداری تلیسه نمونه تصویر تحلیل بنیادی تلیسه

مبلغ فروش

کل مبلغ فروش شرکت در بودجه ٩۵ حدود ۶٠٩ میلیارد ریال می باشد که نسبت به سال قبل با ١۴ درصد افزایش برآورد شده است بخش زیادی از مبلغ فروش شرکت به فروش شیر اختصاص دارد که حدود ٨۶ درصد از کل مبلغ فروش شرکت را در بودجه ٩۵ شامل می شود. نمودار زیر ترکیب فروش شرکت را در بودجه ٩۵ نشان می دهد:

تحلیل بنیادی تلیسه | دامداری تلیسه نمونه تصویر تحلیل بنیادی تلیسه

همانطور که ملاحظه می شود مبلغ فروش شرکت ارتباط مستقیمی با میزان فروش شیر دارد و به تغییرات قیمت شیر بسیار حساس می باشد. در جدول زیر نرخ فروش هر واحد محصول در سه ماهه ٩۵ ، بودجه ٩۵ و مدت مشابه سال قبل آمده است:

تحلیل بنیادی تلیسه | دامداری تلیسه نمونه تصویر تحلیل بنیادی تلیسه

همانطور که ملاحظه می شود نرخ فروش شیر در سه ماهه حدود ٣ درصد بالاتر از بودجه بوده است. شرکت اگر بتواند مقدار فروش شیر در بودجه را با نرخ های سه ماهه محقق کند سود خالص حدود ٢٠ درصد بیشتر از بودجه محقق خواهد شد.

بهای تمام شده

بهای تمام شده شرکت در بودجه ٩۵ حدود ۵٢٠ میلیارد ریال برآورد شده است که نسبت به سال قبل ١٣ درصد افزایش داشته است و در سه ماهه نیز ٢٢درصد بهای تمام شده براوردی بودجه محقق شده است. نمودار زیر ترکیب بهای تمام شده در بودجه ٩۵ را نشان میدهد.

تحلیل بنیادی تلیسه | دامداری تلیسه نمونه تصویر تحلیل بنیادی تلیسه

حدود ٢٠ درصد به سربار تولید و مابقی دستمزد مستقیم تولیدی می باشد.
حدود ٧٢ درصد بهای تمام شده شرکت برای سال ٩۵ را مواد مستقیم تولید تشکیل میدهد که نسبت به سال قبل ١٢ درصد رشد داشته است و در نمودار زیر مهمترین این مواد به تفکیک آمده است:

تحلیل بنیادی تلیسه | دامداری تلیسه نمونه تصویر تحلیل بنیادی تلیسه

جدول زیر تغییرات حجم و نرخ مواد اولیه در سال ٩۵ نسبت به سال گذشته را نشان میدهد: (نرخ هزار ریال)

تحلیل بنیادی تلیسه | دامداری تلیسه نمونه تصویر تحلیل بنیادی تلیسه

حجم مصرفی مواد اولیه نسبت به سال قبل افزایش داشته است. همچنین نرخ خریدمواد اولیه نیز (به جز ذرت علوفه ای و جو) افزایشی بوده است که نهایتا منجر به رشد ١٢ درصدی مواد مستقیم مصرفی در بودجه ٩۵ نسبت به سال قبل شده است.

تحلیل بنیادی تلیسه | دامداری تلیسه نمونه تصویر تحلیل بنیادی تلیسه

کل دارایی های شرکت در پایان دوره سه ماه ٩۵حدود ۵۶٢ میلیارد ریال بوده است که ٣٠ درصد آن مر بوط به دارایی های جاری می باشد. دریافتنی های تجاری با ٨۴ میلیارد ریال و موجودی مواد و کالا با ۶۵ میلیارد ریال از مهمترین بخش های دارایی های جاری بوده اند. موجودی مواد و کالا هم بیشتر به خوراک دام و زراعت اختصاص دارد که به صورت شناور و معادل ارزش موجودی در پایان هر ماه تحت پوشش بیمه ای قرار می گیرد.

جمع بدهی های شرکت به ۴٢٠ میلیارد ریال رسیده است که حدود ۴٠ درصد آن به بدهی جاری اختصاص دارد. پرداختنی های تجاری با ١۵٩ میلیارد ریال بیشترین سهم از بدهی جاری را دارد. شرکت در پایان سال مالی قبل حدود ۴٨ میلیارد ریال نیز سود انباشته داشته است که ۶٩١ ریال به ازای هر سهم می باشد.

تحلیل بنیادی تلیسه | دامداری تلیسه نمونه تصویر تحلیل بنیادی تلیسه

شرکت در بودجه ٩۵ به ازای هر سهم ٨٢٨ ریال سود پیش بینی کرده است که در سه ماهه موفق به پوشش ٢٩ درصدی آن شده است. هزینه های فروش، اداری و عمومی در بودجه ٩۵ حدود ١٧ میلیارد ریال می باشد که در سه ماهه ١٩ درصد آن محقق شده است. هزینه های جذب نشده تولید در بودجه ٩۵ حدود ١۶ میلیارد ریال برآورد شده است که نسبت به سال قبل اندکی بالاتر می باشد که نشان میدهد شرکت اندکی زیر ظرفیت اسمی کار می کند.
ظرفیت تولید شرکت در جدول زیر آمده است:

تحلیل بنیادی تلیسه | دامداری تلیسه نمونه تصویر تحلیل بنیادی تلیسه

نتیجه گیری تحلیل بنیادی تلیسه

محصول عمده شرکت شیر می باشد که تغییرات نرخ آن تاثیر زیادی بر سوداوری شرکت دارد. با توجه به میزان فروش شرکت در سه ماهه که پوشش مناسبی داشته است و همچنین با وجود بالاتر بودن نرخ فروش شیر در سه ماهه نسبت به بودجه، بنابراین انتظار داریم شرکت به راحتی بودجه را پوشش داده و با تعدیل درآمد نیز همراه باشد.

  • با توجه به p/e حدود ٨ شرکت مگسال(شرکت مشابه تلیسه در بازار سرمایه) و با وجود سود برآوردی ٨٢٨ ریالی هر سهم برای سال ٩۵، قیمت هایی حدود ۵٠٠ تومان برای عرضه منطقی به نظر می رسد.

منبع: شرکت کارگزاری آبان
منتشر شده در بخش تحلیل کارگزارن و مشاوران سرمایه گذاری برتر بازار بورس سایت تحلیلها

bashgah-banner

مطلب هنوز نظری ندارد

نطر گذاشتن