تحلیل بنیادی توریل | توکاریل

159
telegram nokhbegan-start
تحلیل بنیادی توریل | توکاریلReviewed by سایت تحلیلها on Feb 18Rating: 4.0تحلیل بنیادی توریل | توکاریلتحلیل بنیادی توریل | توکاریل

تحلیل بنیادی توریل | توکاریل

توکاریل

شرکت توکاریل

شرکت سود هر سهم سال مالی منتهی به ٣٠/١٢/٩۵ را با سرمایه ٢,٠٠٠ میلیارد ریال مبلغ ٢٨٨ریال اعلام نموده است که نسبت به پیش بینی سال مالی قبل ١٣ درصد افزایش داشته است.

دلایل افزایش سودآوری به شرح زیر می باشد:


خبر مهم : نخبگان 7 پرشد و پذیرش دوره 8 نخبگان بورس شروع شد

پذیرش دوره نخبگان بورس 7  مجموعه خانه سرمایه تمام شد و ظرفیت این دوره پرشد . اما پذیرش دوره هشتم و اولین دوره نخبگان بورس  سال 96 (دوره هفتم ) با رویکردی جدید در زمان برگزاری آغاز شد . برای اطلاعات بیشتر آشنایی بیشتر با این دوره می توانید عبارت " نخبگان" را به 5000100090 ارسال نمایید و یا اینجا کلیک کنید و در صفحه دوره فرم پذیرش را پر نمایید.
 

_ افزایش ۴٣درصدی مبلغ فروش و رسیدن آن به مبلغ ٣,٣٠٣ میلیارد ریال

_ کاهش ۵٠درصدی هزینه های مالی و رسیدن آن به مبلغ ١٠ میلیارد ریال

سایر نکات با اهمیت

_ افزایش مبلغ فروش شرکت با توجه به قرارداد حمل ریلی مواد اولیه برای شرکت فولاد مبارکه اصفهان صورت گرفته است . شرکت در مفروضات خود اعلام نموده قصد دارد برای سال ٩۵ حمل ریلی مواد اولیه را ١٩درصد افزایش دهد که این تغییر در حجم فروش ناشی از افزایش دربرآورد تناژ و مسافت حمل می باشد. همچنین اعلام نموده که در سال ٩۵ با توجه به خرید ٢٠ دستگاه واگن ۶ محوره ظرفیت عادی ناوگان افزایش خواهد یافت.

_ بهای تمام شده کالای فروش رفته با رشد ۵١ درصدی مبلغ ٢,۶۴۶ میلیارد ریال پیش بینی شده است. این موضوع  یعنی رشد بیشتر بهای تمام شده نسبت به فروش سبب افت حاشیه سود ناخالص از ٢۴ درصد در پیش بینی سال ٩۴ به ٢٠ درصد در پیش بینی ساال ٩۵ می باشد.  مهمترین بخش بهای تمام شده مربوط به حق دسترسی شبکه ریلی راه آهن می باشد به طوری که براساس اطلاعات ۶ ماهه ٩۴ حدود ٨٢ درصد از بهای تمام شده را به خود اختصاص داده است.

_ نمودار زیر روند درآمد، بهای تمام شده و سود خالص شرکت را برای سال های گذشته نمایش می دهد. (ارقام میلیارد ریال)

روند تحلیل بنیادی توریل | توکاریل

_ سود حاصل از سرمایه گذاری ها با افزایش جزئی ۵درصدی به مبلغ ١١٢ میلیارد ریال گزارش شده است. این شرکت مالک ۵ درصد سهام شرکت هلدینگ توکا فولاد است. همچنین عمده سرمایه گذاری در شرکت های خارج از بورس شرکت، مربوط به سرمایه گذاری در ١٠٠% سهام شرکت آسیا سیر ارس می باشد. شرکت انتظار دارد در سال ٩۵ حدود ٣٩ درصد از سود حاصل از سرمایه گذاری ها از محل سرمایه گذاری در این شرکت حاصل شود . همچنین ٢٧ درصد از سود سرمایه گذاری مربوط به سرمایه گذاری در شرکت خدمات توکا کشش و ٢١ درصد از سود سرمایه گذاری نیز مربوط به تجهیزات ناوگان ریلی البرز نیرو می باشد.

_ هزینه مالی شرکت نیز در پیش بینی جدید کاهش داشته است که عمدتا با توجه به تسویه تسهیلات قبلی است. هزینه مالی در سال ٩۵ نیز با توجه به تسهیلات دریافتی از بانک صادرات با نرخ ٢٨درصد در سال ٩۴ و تسهیلات دریافتی از بانک ملت با نرخ ٢۴ درصد در سال ٩۵ می باشد.

نتیجه گیری

همانطور که اشاره شد عمده درآمد شرکت ناشی از قرارداد حمل مواد اولیه با شرکت فولاد مبارکه است بنابراین افزایش حجم فعالیت شرکت بر  درآمد شرکت مؤثر است از طرفی عمده ترین بخش در بهای تمام شده مربوط به حق دسترسی شبکه ریلی راه آهن می باشد، لذا هر گونه تغییر در این قلم هزینه ای می تواند سودآوری  شرکت را تحت تأثیر قرار دهد. معاون وزیر راه و شهرسازی در همایش صنعت فولاداعلام نموده است که  لایحه برنامه ششم پیش‌بینی شده که مالیات بر ارزش افزوده از حمل و نقل کالاها با ریل به صفر برسد و علاوه بر این، کاهش ١٠ درصدی سهم حق دسترسی راه‌آهن نیز از طرف دولت پیشنهاد شده است. براساس اخبار منتشره، تا سال ٩٢ هزینه دریافتی از صاحب بار در حمل و نقل ریلی به عنوان عوارض راه‌آهن ۵٣ درصد بود که در حال حاضر به ٣١ درصد رسیده و طبق برنامه‌ریزی انجام شده در سال آینده به کمتر از ٢٠ درصد خواهد رسید. از طرفی با توجه به  برنامه‌ریزی انجام شده برای تولید ۵١ میلیون تن فولاد خام در کشور این میزان تولید نیازمند ناوگان حمل و نقل ١١۵ میلیون تنی است که این رقم با احتساب محصولات فولادی به ١۶۵ میلیون تن می‌رسد. به این ترتیب نیاز حمل و نقل مواد معدنی از ۴٠ میلیون تن در سال ٩۴ به ١۶۵ میلیون تن در سال ١۴٠٠ خواهد رسید.  و اگر قرر باشد تمام حمل و نقل را از طریق جاده صورت گیرد، ایران از غافله فولاد جهان حذف خواهد شد زیرا هزینه‌های حمل و نقل جاده‌ای در سال‌های آینده افزایش خواهد یافت. بنابراین با توجه به این مطالب چشم انداز مناسبی را می تواند برای این شرکت متصور بود.

منبع: کارگزاری آبان

منتشر شده در بخش تحلیل کارگزاران و مشاوران سرمایه گذاری برتر بازار بورس سایت تحلیلها

bashgah-banner

مطلب هنوز نظری ندارد

نطر گذاشتن