تحلیل بنیادی تولید برق عسلویه مپنا ( بمپنا )

414
telegram nokhbegan-start
تحلیل بنیادی توليد برق عسلويه مپنا ( بمپنا )Reviewed by احمد لحیم گرزاده on Sep 24Rating:

تحلیل بنیادی تولید برق عسلویه مپنا ( بمپنا )

برق مپنا تحت تاثیر کاهش نرخ تورم، افزایش بهای یورو مرکز مبادلات و کاهش ظرفیت با چالش هایی در تحقق سود بودجه شده مواجه است اما رشد سودآوری از محل تبدیل شدن به یک نیروگاه سیکل ترکیبی، جذابیت های بلند مدتی برای این سهم ایجاد می کند.

تاریخچه

شرکت برق عسلویه مپنا در زمینی به مساحت 128 هکتار ساخته شده و اقدامات اولیه جهت ایجاد و احداث شرکت مزبور بر اساس اهداف برنامه سوم توسعه کشور و در سال 1382 با نظر مساعد وزیر نیرو صورت گرفته که سنگ بنای آن بر اساس 6 واحد مستقل گازسوز 159 مگاواتی ایجاد شده که در مجموع قادر به تولید 954 مگاوات برق به منظور فروش و انتقال به شبکه سراسری است که البته با توجه به اختلاف سطح از آب های آزاد و دمای هوا منطقه ، مقدار واقعی تولید حدود 90 % این مقدار می تواند باشد .

ترکیب سهامداران


خبر مهم : نخبگان 7 پرشد و پذیرش دوره 8 نخبگان بورس شروع شد

پذیرش دوره نخبگان بورس 7  مجموعه خانه سرمایه تمام شد و ظرفیت این دوره پرشد . اما پذیرش دوره هشتم و اولین دوره نخبگان بورس  سال 96 (دوره هفتم ) با رویکردی جدید در زمان برگزاری آغاز شد . برای اطلاعات بیشتر آشنایی بیشتر با این دوره می توانید عبارت " نخبگان" را به 5000100090 ارسال نمایید و یا اینجا کلیک کنید و در صفحه دوره فرم پذیرش را پر نمایید.
 

برق عسلویه مپنا یک واحد فرعی از گروه مپنا محسوب می شود که اسفند ماه سال 1392 به قیمت هر برگ 11.100 ریال عرضه شد و تاکنون افزایش سرمایه ای نداشته است. 90 درصد از سهام این شرکت نیروگاهی در مالکیت سهامدار عمده و باقی آن در مالکیت سهامداران کمتر از یک درصد است.

ترازنامه

سال مالی این شرکت منتهی به اسفند ماه است. برق مپنا با سرمایه اسمی 728 میلیارد ریالی، 14.827 میلیارد ریال دارایی دارد که 66 درصد از آن جاری است در حالی که 14.331 میلیارد ریال بدهی دارد و کل آن در بخش جاری طبقه بندی شده است. با توجه به اینکه 90 درصد از هزینه طرح نیروگاه برق عسلویه مپنا توسط بانک تامین مالی شده، در واقع میزان حقوق صاحبان سهام در مقایسه با دارایی ها ناچیز است.

Taraznameh

64 درصد از دارایی های جاری، حساب های دریافتنی است. شرکت توانیر تنها خریدار محصول شرکت( خرید تضمینی) وجوه ناشی از معاملات برق را به شرکت در سال های گذشته پرداخت ننموده و بابت خریدهای سال 93 و 94 نیز، تسویه حساب کامل انجام نمی دهد بنابراین روند مانده مطالبات شرکت صعودی است. در این ارتباط دولت قصد دارد با انتشار اوراق بدهی به میزان 20 هزار میلیارد تومان در سال 1394 و 1395 بخشی از ( و نه کل بدهی) پیمانکاران از جمله برق مپنا را پرداخت کند. بر طبق بررسی ها شرکت در سال 92 تنها 5.7 درصد از درآمد فروش خود را وصول نموده در حالی

که طی سال 1393 شرکت توانیر 41.8 درصد از مبلغ حاصل از فروش برق را به شرکت پرداخت نموده و برنامه دولت این است که در دوره های بعدی، مبلغ خرید برق در هر سال را کامل تسویه کند.

شرکت در سال 1393 به دلیل عدم دریافت مبلغ حاصل از فروش، امکان پرداخت 2 قسط اول صندوق ذخیره ارزی را نداشته و بر این اساس از سوی بانک ملت 137 میلیارد ریال 188( ریال به ازای هر سهم) جریمه شده که در حساب های شرکت منظور نشده است.

34 درصد از دارایی های جاری و 27 درصد از بدهی های جاری، مربوط به مراودات مالی درون گروهی است. بخش اعظم این مطالبات و بدهی ها از شرکت مپنا و بخش کمی از آن مربوط به دیگر زیر مجموعه های گروه مپنا است.

در بخش سرمایه گذاری های بلند مدت، شرکت مالکیت 11.54 درصد از برق گناوه، یک درصد از تولید برق پره سر و 5.2 درصد از سرمایه گذاری کارکنان مپنا را در اختیار دارد.

69 درصد از مجموع بدهی های شرکت، تسهیلات بانکی ارزی بابت ساخت نیروگاه است که مبنای آن ارز مرکز مبادلات است. با توجه به افزایش بهای یورو در سه ماهه نخست از مبلغ 30.156 ریال به 33.117 ریال، صورت های مالی با نرخ جدید تسعیر گردیده و نتیجه آن افزایش میزان بدهی بانکی است. اقساط این بدهی بانکی تا سال 1400 به صورت 13 قسط هر 6 ماه یکبار پرداخت و تسویه خواهد شد.

این میزان افزایش نرخ ارز به علت مانده بدهی ارزی 297.7 میلیون یورویی، 666.8 میلیارد ریال زیان تسعیر ارز ایجاد کرده، به بیان دیگر افزاش 2961 ریالی یورو مرکز مبادلاتی 666.8 میلیارد ریال زیان برای شرکت ایجاد کرده، بنابراین با توجه به اینکه در تاریخ این گزارش، یورو مرکز مبادلاتی 33481 ریال است، تسعیر بدهی در مقطع کنونی 82 میلیارد ریال (112 ریال به ازای هر سهم ) زیان تسعیر ارز به زیان قبلی خواهد افزود.

بر اساس آئین نامه اجرایی قانون رفع موانع تولید رقابت پذیر ، بدهی ارزی واحدهای تولیدی براساس دلار 1226 تومان بازپرداخت خواهد شد. تسهیلات گیرندگانی که طرح تسهیلاتی آنها در دوره تنفس و یا بازپرداخت اقساط تسهیلات قرار داشته و همچنان بدهکار می باشند با پرداخت حداقل بیست و پنج درصد اقساط سررسید شده به مأخذ نرخ روز گشایش به صورت علی الحساب و در رابطه با آن دسته از بدهکارانی که دارای اقساط سررسید شده نمی باشند، صرفاً ارائه درخواست کتبی به بانک عامل می توانند ازین قانون استفاده کنند. ارزش حال مبلغ ریالی کل بدهی شامل اصل و سود برحسب نرخ سود مندرج در قرارداد به صورت ارزی محاسبه می شود و برحسب سود تسهیلات عقود مشارکتی به مأخذ بیست درصد از تاریخ 1391/07/04 تا زمان تسویه بدهی به روز رسانی می گردد و مبلغ حاصله به عنوان اصل و فرع ریالی محاسبات در نظر گرفته می شود.

گیرندگان تسهیلات موضوع این ماده از تاریخ ابلاغ این قانون تا سه ماه فرصت دارند تا بدهی خود به قیمت روز گشایش را با بانک عامل تأدیه و یا تعیین تکلیف کنند. بدهکارانی که مطابق این تبصره اقدام به تعیین تکلیف بدهی خود نموده باشند، مشمول تسهیلات این ماده هستند. این قانون اول اردیبهشت 1394 مورد تایید و 21 اردیبهشت ماه ابلاغ شده است.

شرکت برق مپنا تا کنون اطلاعی در مورد درخواست خود مبنی از استفاده از این قانون به بازار سرمایه ارائه ننموده، ضمن اینکه بمپنا سالانه 5.7 میلیون دلار ( با نرخ 2درصد) تسهیلات پرداخت می کند و در صورت تمایل به استفاده از این قانون می بایستی با نرخ 20 درصد نسبت به بازپرداخت تسهیلات اقدام کند که هرچند منجر به کاهش اصل وام می گردد اما فرع وام را به شدت افزایش داده و اثر آنرا نه تنها خنثی می کند بلکه به لحاظ حسابداری سود را کاهش می دهد.

نتیجه بخش ترازنامه: تضعیف ریال در مقابل یورو به میزان 10 درصد باعث شناسایی 900 ریال زیان به ازای هر سهم می شود و این موضوع یک ریسک دائمی در حساب های شرکت است و تا سال 1400 تداوم دارد. میزان مطالبات شرکت از توانیر برابر با 63 درصد مجموع بدهی های بانکی است، دریافت نقدی مطالبات و یا شناسایی سود به روش کسر ارزش اسمی اوراق بدهی می تواند منجر به بهود وضعیت شرکت گردد. با توجه به قانون رفع موانع تولید، شرکت از مفاد این قانون قاعدتا استفاده نمی کند.

صورت جریان وجوه نقد

در کل سال 1393 میزان ورودی نقدینگی حاصل از فعالیت 92 میلیارد ریال بوده همچنین طی سه ماه نخست سال جاری این رقم به 17 میلیارد ریال رسیده در حالی که درآمد 884 میلیارد ریالی و سود خالص 147 میلیارد ریالی در فصل بهار ثبت شده است. شرکت به دلیل عدم دریافت مطالبات و وجوه حاصل از فعالیت، امکان پرداخت بدهی بانکی خود را ندارد، بنابراین در صورت جریان وجوه نقد سال 1393 و سه ماهه سال جاری، شاهد پرداخت اقساط وام و بهره آن نیستیم. تداوم این روند منجر به شناسایی زیان تاخیر در تسویه خواهد شد.

صورت سود و زیان

برق عسلویه مپنا در سال 1393 موفق به کسب 1965 ریال سود برای هر سهم شده است همچنین برای سال جاری سود هر سهم 2145 ریال پیش بینی شده است.

میزان درآمد شرکت با توجه به فروش تضمینی برق و ظرفیت 954 مگاوات در ساعت با 6 واحد گازی محاسبه می گردد.بر اساس قرارداد موجود نرخ فروش شرکت تابع فرمول زیر است :

Formul Avval

در واقع تورم سال 1394 نسبت به تورم سال قرارداد ( 1385 ) سنجیده می شود، متوسط نرخ یورو مرکز مبادلات سال 1394 نیز با سال 1385 نسبت داده می شود. نرخ برق در سال پایه نیز بر اساس الحاقیه 154 ریال است که با توجه به افزایش نرخ تورم و یورو تعدیل می شود. شرکت در بودجه خود نرخ برق سال جاری را 523 ریال دیده است اما بر اساس محاسبات نرخ برق 520 ریال است.

این اختلاف به این دلیل است که بودجه شرکت بر اساس تورم 17 درصدی بسته شده در حالی که میزان تورم سال جاری بر اساس آمار بانک مرکزی این میزان نبوده بنابراین نرخ برق 520 ریالی به شکل زیر محاسبه شده است:

Formul Dovvom

میزان ظرفیت تولید انرژی برای سال 1394 در بودجه برق مپنا، 835 مگاوات در ساعت در نظر گرفته شده است که بر اساس آخرین اطلاعات، 806 مگاوات تایید برای ظرفیت ایجادی در نظر گرفته شده است همچنین میزان انرژی تحویلی بر اساس واقعی 4 ماه نخست سال جاری و انتظار 8 ماه باقی مانده 4.798.195 مگاوات لحاظ می گردد که در بودجه شرکت 4.226.000 مگاوات است.

میزان درآمد شرکت بر اساس مفروضات فوق محاسبه خواهد شد، میزان بهای تمام شده نیز تابع قرارداد با تامین کنندگان قطعات است.

در بخش هزینه مالی، فرع تسهیلات ارزی شناسایی می گردد که برای سال 1394 شرکت ملزم به شناسایی 5.702.608 یورو با نرخ مرکز مبادلات است. این مبلغ در سناریو تحلیلی با یورو 33.954 ریالی تسعیر می شود.

با توجه به بیانیه سازمان حسابرسی جهت مصون سازی اثرات تغییر نرخ ارز، بخش محقق نشده سود یا زیان تسعیر ارز در سود و زیان جامع گزارش می گردد و سالانه مستهلک خواهد شد که در بخش سایر هزینه ها طبقه بندی می شود و در گزارش تحلیلی بر اساس یورو مورد نظر تعدیل شده و بر این اساس سود و زیان به شرح جدول زیر تغییر خواهد کرد:

EPS

سه فاکتور با اهمیت باعث شده تا سود خالص شرکت برای سال جاری از 2145 ریال به 1675 ریال کاهش یابد:

_ درآمد ظرفیت بر اساس 835 مگاوات در ساعت بودجه شده در حالی که رقم مورد تایید 806 مگاوات است و واقعی سال 1393 رقمی معادل 801 مگاوات در ساعت بوده است.

_ نرخ برق با فرض تورم 17 درصدی پیش بینی شده در حالی که شاخص تورم از 203 واحد به 224.4 واحد در تیر و مرداد سال جاری رسیده، افزایش تورم تاثیر مثبت بر بودجه دارد بنابراین شاخص تورم در بودجه 237 و در سناریو تحلیلی 224 واحد است.

_ نرخ یورو در تعیین نرخ برق، استهلاک تسعیر ارز مانده بدهی و شناسایی هزینه مالی تاثیر دارد، افزایش در نرخ ارز به دلیل وجود بدهی بانکی سنگین ( 296 میلیون یورو ) منجر به افزایش هزینه ها می شود.

با توجه به تغییرات نرخ یورو و شاخص تورم، تحلیل حساسیت بر اساس این دو شاخص صورت گرفته و ارقام EPS را بر اساس تغییرات شاخص های مورد اشاره نشان می دهند :

Shakhes Tavarrom

طرح توسعه

این شرکت طرحی جهت ساخت یک نیروگاه سیکل ترکیبی در دستور کار دارد، نیروگاه چرخه ترکیبی نیروگاهی است که شامل تعدادی توربین گاز و توربین بخار می شود. بازده الکتریکی از یک چرخه ساده کارخانه نیروگاه برق بدون استفاده از اتلاف گرما به طور معمول راندمانی بین 25 تا 40 درصد دارد، در حالی که همان نیروگاه با سیکل ترکیبی راندمان الکتریکی حدود 60 درصد را دارد. این بدان معنا است که با افزوده شدن 3 واحد بخار به 6 واحد گازی، راندمان می تواند تا بیش از 50 درصد افزایش یابد.

به صورت تئوریک، انرژی قابل بازیابی از اگزوز توربینهای گازی حدود نصف انرژی تولید شده توسط خود توربین گاز است. بنابراین، توان توربین بخار حدود نصف توربین گاز خواهد بود. در برخی از طراحی ها، دو توربین گاز، انرژی مورد نیاز برای یک توربین بخار را ایجاد می کنند و در نتیجه، توان تولیدی توربین های بخار در حدود توربین های گاز می شود. این موضوع به لحاظ تئوری بدان معنا است که علی رغم ثبات بهای تمام شده، درآمد قابلیت رشد 50 درصد خواهد داشت.

بر اساس اطلاعات موجود، شرکت برق مپنا با اجرای این طرح توسعه ، 3 واحد بخاری( سیکل ترکیبی) هر یک به ظرفیت 160 مگا وات ( جمعا 480 مگا وات) به ظرفیت تولید اضافه خواهد کرد. با توجه به افزایش راندمان 50 درصدی پس از اجرای طرح ، میزان در مدار بودن و تولید برق نیروگاه به درخواست مدیریت شبکه برق کشور( دیسپاچینگ) بیشتر و در نتیجه آن، درآمد شرکت افزایش خواهد یافت. و بهای تمام شده به علت کاهش مصرف سوخت کاهش قابل توجهی خواهد داشت.

شرکت برای اجرای طرح به 400 میلیون یورو ( 13.853 میلیارد ریال) سرمایه گذاری نیاز دارد و در مقابل از زمان بهره برداری مبلغی معادل 617 میلیون لیتر نفت گاز ( هر لیتر 12300 ریال به صورت تقریبی ) از وزارت نفت دریافت خواهد نمود. بنابراین برگشت سرمایه با نرخ روز 21 ماهه صورت خواهد پذیرفت( با توجه به کاهش بهای نفت و عقد قرارداد در سال 92 ، نرخ نفت گاز سال 92 لحاظ می شود و برگشت سرمایه کمتر از یک سال خواهد بود ).

اجرای طرح سیکل ترکیبی می تواند راندمان نیروگاه را از 32 درصد به 49 درصد افزایش دهد که این باعث افزایش تولید 2 کیلووات برق به ازای مصرف هر مترمکعب گاز خواهد شد. با احتساب استهلاک، سود خالص می تواند به 2613 ریال از سال 1397 به بعد افزایش یابد.

در این صورت ارزش گذاری هر سهم به روش گوردون به شرح جدول زیر خواهد بود:

Arzesh Gozari

منبع: کارگزاری بانک پاسارگاد

منتشر شده در بخش تحلیل کارگزاران و مشاوران سرمایه گذاری برتر بازار بورس سایت تحلیلها

bashgah-banner nokhbegan-start

مطلب هنوز نظری ندارد

نطر گذاشتن