تحلیل بنیادی تکنو | تکنو کار

59
telegram nokhbegan-start
تحلیل بنیادی تکنو | تکنو کارReviewed by سایت تحلیلها on Oct 18Rating: 4.5تحلیل بنیادی تکنو | تکنو کارتحلیل بنیادی تکنو | تکنو کار

تحلیل بنیادی تکنو

معرفی شرکت

شرکت مهندسی تکنوکار(سهام ی عام) در تاریخ 23/12/1348 در اداره ثبت شرکت ها و مالکیت صنعتی تهران به ثبت رسید همچنین از 28/02/1382 در فهرست شرکت های پذیرفته شده در بورس درج گردیده ا ست. تاریخ اولین عر ضه عمومی شرکت در سازمان بورس اوراق بهادر تهران 27/11/1382 می باشد.

موضوع فعالیت شرکت طبق اساسنامه فعالیت در کلیه زمینه های پمی های توزیع سوخت شامل مونتاژ؛تولید؛عرضه ؛توزیع ؛فروش ؛خدمات پس از فروش و نیز ایجاد کارخانجات و انجام سایر فعالیتها درزمینه طراحی و مهند سی ؛ امور فنی و خدمات ؛ صادرات و واردات و اخذ نمایندگی های داخلی و خارجی می باشد .
با توجه به گسترش روابط ایران با کشورهای اروپایی و آمریکایی که در سالهای اخیر بنا به تحریم های سیاسی محدود گردیده بود ، این شرکت خواستار گسترش روابط همکاری و اخذ نمایندگی انحصاری فروش از آن شرکت میباشد .
در بین محصولات تولیدی مهمترین محصول شرکت تلمبه ها و دی سپن سرها می با شد. یک دی سپن سر دستگاهی ا ست که سوخت مایع یا گازی (مانند بنزین و گاز طبیعی) شکل را توزیع و تحویل می دهد و همزمان با آن حجم و قیمت سوخت تحویلی را نیز اندازه گیری می کند. در ادامه به تحلیل بنیادی تکنو می پردازیم:

شرکت در یک نگاه


خبر مهم : نخبگان 6 پرشد و پذیرش دوره 7 نخبگان بورس شروع شد

پذیرش دوره نخبگان بورس 6  مجموعه خانه سرمایه تمام شد و ظرفیت این دوره پرشد . اما پذیرش دوره هفتم و آخرین دوره نخبگان بورس  سال 95 (دوره هفتم ) با رویکردی جدید در زمان برگزاری آغاز شد . برای اطلاعات بیشتر آشنایی بیشتر با این دوره می توانید عبارت " نخبگان" را به 5000100090 ارسال نمایید و یا اینجا کلیک کنید و در صفحه دوره فرم پذیرش را پر نمایید.
 

تحلیل بنیادی تکنو | تکنو کار تصویر تحلیل بنیادی تکنو

سرمایه شرکت در بدو تا سیس مبلغ 5 میلیون ریال بوده که طی چندین مرحله افزایش سرمایه به مبلغ 160 میلیارد ریال رسیده است.

تحلیل بنیادی تکنو | تکنو کار تصویر تحلیل بنیادی تکنو تحلیل بنیادی تکنو | تکنو کار تصویر تحلیل بنیادی تکنو

روند قیمتی

با توجه به نمودار ذیل بیشترین قیمت تکنو 4443 ریال در اواخر سال 92 می با شد که به دلیل تعدیل مثبت سود هرسهم در این سال، قیمت سهم به بیشترین مقدار خود افزایش یافته است. ولی در سال های بعد به دلیل کاهش سودآوری و وضع نامناسب شرکت قیمت سهم روند نزولی در پیش گرفته و به قیمت 1308 ریال کاهش داشته است. در ماه های اخیر قیمت هر سهم شرکت افزایش داشته و از 1500 به 2564 افزایش یافته است. در حال حاضر قیمت هر سهم شرکت معادل 2311 ریال می باشد.

تحلیل بنیادی تکنو | تکنو کار تصویر تحلیل بنیادی تکنو

بررسی عناصر کلیدی صورت سود و زیان

در نمودار ذیل اقلام کلیدی صورت سود وزیان شرکت مشاهده می گردد. بیشترین مبلغ سود خالص شرکت در سال 92 می باشد که این شرکت 96 میلیارد ریال سود سهام شرکت تابعه پرشین سوخت ایمن را کسب کرده است که این امر منجر به جهش شدید سود هر سهم تکنو گردیده است در سال های بعد و به دلیل عدم تکرار این سود غیرعملیاتی سود هر سهم تکنوتار کاهش متسوسی داشته است. در سال ها اخیر نوسان بالایی در میزان تولیدات و قراردادهای منعقده شرکت وجود داشته است که این امر سود هر سهم شرکت را دستخوش نوسان بالایی قرار داده است.
مهمترین ایتم کلیدی ترازنامه زیان انبا شته با،ی آن در سال های قبل می با شد که با توجه به سود غیر عملیاتی شرکت در سال 92 که معادل 96 میلیارد ریال بود توانست زیان انباشته خود را به مبلغ 20 میلیارد ریال کاهش دهد در حال حاضر مبلغ زیان انباشته معادل 26.926 میلیون ریال می باشد.
از سال 88 تا سال 94 متوسط حاشیه سود عملیاتی شرکت بین 25 تا 30 درصد می باشد ولی حاشیه سود خالص شرکت پایین بوده که در بیشتر سال ها با زیان همراه بوده است.

تحلیل بنیادی تکنو | تکنو کار تصویر تحلیل بنیادی تکنو تحلیل بنیادی تکنو | تکنو کار تصویر تحلیل بنیادی تکنو تحلیل بنیادی تکنو | تکنو کار تصویر تحلیل بنیادی تکنو

مقدار تولید و فروش محصولات

در جدول ذیل میزان تولید شرکت آورده شده که مهترین محصول تولیدی شرکت تلمبه و دیسپنسر میباشد که حدود 65 درصد مبلغ فروش شرکت را شامل می شود. شرکت تکنوتار اولین شرکت تولید کننده در خصوص تجهیزات سوخت می با شد. محصول بشکه 220 لیتری شرکت به مراکز دولتی فروخته میشود که به دلیل عدم وجود تقاضا در سال 94 و 95 مقدار تولید و فروش برابر با صفر در نظر گرفته شده است. شرکت در سال 94 پیش بینی کرده بود که اقدام به ساخت دو جایگاه سوخت نماید ولی در این سال نتوانست این دوپروژه را به بهره برداری بر ساند. به نظر می ر سد که شرکت بتواند در سال جاری اقدام به ساخت دو جایگاه سوخت ثابت نماید. سختیگری شدید شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی ایران و همچنین کمبود فضای کافی و مناسب به منظور تاسیس جایگاه سوخت، مشکلات عدیده ای را برای شرکت های فعال در این بخش به وجود آورده است. به گفته مدیرعامل شرکت، تکنوتار توان تولید سالانه 800 تا 1200 دی سپن سر عر ضه سوخت مایع(بنزین و گازوییل)، 50 تا 70 جایگاه سیار و احداث 10 جایگاه کامل عرضه سوخت را دارا می باشد.

تحلیل بنیادی تکنو | تکنو کار تصویر تحلیل بنیادی تکنو تحلیل بنیادی تکنو | تکنو کار تصویر تحلیل بنیادی تکنو

نرخ فروش محصولات

با توجه به توضیحات مذکور مهمترین محصول تولیدی شرکت تلمبه ها و دیسپنسرها می باشد که روند نرخ فروش شرکت از سال 89 صعودی بوده است. در سال 95 نرخ فروش تلمبه ها و دیسپنسرها نسبت به سال قبل با افزایش 32 درصدی برآورد شده است ولی در سه ماهه نرخ فروش پایین تر بوده است اما با توجه به اینکه فروش شرکت بیشتر به صورت قراردادی می با شد به همین دلیل شرکت می تواند نرخ فروش در نظر گرفته شده در بودجه را محقق نماید.

تحلیل بنیادی تکنو | تکنو کار تصویر تحلیل بنیادی تکنو تحلیل بنیادی تکنو | تکنو کار تصویر تحلیل بنیادی تکنو

مبلغ فروش محصولات

تحلیل بنیادی تکنو | تکنو کار تصویر تحلیل بنیادی تکنو

بهای تمام شده کالای فروش رفته

در جدول ذیل اجزای بهای تمام شده شرکت مشاهده می شود. در بودجه 95 حدود 65 درصد بهای تمام شده را مواد مستقیم، 17 درصد دستمزد مستقیم و 18 درصد آن را سربار تشکیل می دهد.
شرکت عمده مواد مستقیم خود را از گروه مهندسی پروشات، شرکت Aiae چین و نورد لوله و پروفیل تهران شرق تهیه می کند.

تحلیل بنیادی تکنو | تکنو کار تصویر تحلیل بنیادی تکنو

صورت سود وزیان تکنو

شرکت برای سال مالی 95 به ازای هر سهم 8 ریال سود پیش بینی کرده است که نسبت به سال قبل 300 در صد افزایش دا شته ا ست. در سه ماهه نخست سال 1 ریال معادل 13 در صد از بودجه را پوشش داده است.

تحلیل بنیادی تکنو | تکنو کار تصویر تحلیل بنیادی تکنو

برنامه های آتی شرکت و قابلیت رشد سودآوری شرکت

مهمترین پروژه هایی که تکنوتار در سال 95 در زمینه جایگاه ثابت قصدد دارد به بهره برداری برساند، پروژه جایگاه شیراز و جایگاه زعفرانیه سبزوار می باشد که با توجه به حاشیه سود بالایی که دارد، انتظار می رود شاهد تعدیل مثبت درآمد نسبتأ خوبی در گزارشات پایان سال از این شرکت باشیم. لذا در صورتیکه این دو پروژه تا پایان سال مالی جاری به بهره برداری رسد، امکان افزایش سود هر سهم تا مبلغ 70 ریال دور از انتظار نیست.
از دیگر پتانسیل ها و فرصتهای سرمایه گذاری مناسب تکنوتار میتوان به:

  1. توانایی صادرا ت جایگاه پمی بنزین به کشورهای منطقه )شامل : عراق،آفریقای جنوبی، نیجریه و سایر کشورهای منطقه).
  2. افزایش فروش و عملیات شدرکت در سدال 96 و سالهای آتی با توجه به نیاز مبرم کشدور به جایگهای تأمین سوخت و پمی بنزین.
  3. افزایش سهم بازار چه در بازار داخلی و خارجی.
  4. قرارداد جدید این شرکت با کشور آفریقای جنوبی دایر بر نصب و استقرار بیش از 5 جایگاه سوخت.

منبع: شرکت کارگزاری اردیبهشت ایرانیان – محمد اسدنژاد – حافظ عزیزی نقش
منتشر شده در بخش تحلیل کارگزاران و مشاوران سرمایه گذاری برتر بازار بورس سایت تحلیلها

bashgah-banner

مطلب هنوز نظری ندارد

نطر گذاشتن