تحلیل بنیادی ثالوند | سرمایه گذاری مسکن الوند

259
telegram nokhbegan-start
تحلیل بنیادی ثالوند | سرمايه گذاري مسكن الوندReviewed by سایت تحلیلها on May 24Rating: 5.0تحلیل بنیادی ثالوند | سرمايه گذاري مسكن الوندتحلیل بنیادی ثالوند | سرمايه گذاري مسكن الوند

تحلیل بنیادی ثالوند

معرفی شرکت

شرکت سرمایه گذاری مسکن در راستای سیاست های کلی دولت جمهوری اسلامی ایران و با هدف احداث واحدهای مسکونی به صورت انبوه، در سال ١٣۶٩ اقدام به تاسیس شعبه به مرکزیت اراک نمود .پس از تهیه زمین در سال ١٣٧٠ عملیات اجرایی آماده سازی در اراضی ١٠٢ هکتاری اراک برای احداث واحدهای مسکونی در قالب انبوه سازی آغاز و پس از اجراء معابر اصلی و شبکه های آب و فاضلاب و برق، عملیات اجرایی واحدهای مسکونی از سال ١٣٧١ شروع گردید. در سال ١٣٨٧ پس از تبدیل شدن شرکت سرمایه گذاری مسکن به شرکت هلدینگ، شعبه اراک به  نام شرکت پارس مسکن الوند در تیر ماه ١٣٨۶  تحت شماره   ٨٠۵٧ به مرکزیت اراک تاسیس و به ثبت رسید و استان های مرکزی و قم را تحت پوشش خود دارد. شرکت سرمایه گذاری مسکن الوند در این سالیان احداث حدود ۴ هزار واحد مسکونی با زیربنای نزدیک به ۵٠ هزار مترمربع در قالب ٣٠ پروژه در کارنامه خود دارد . همچنین پروژه سرپرستی بانک مسکن در شهر اراک و پروژه١۴۴٠ واحدی مسکن مهر امام صادق و احداث اسکلت ١۵۴٨ واحد مسکونی در پردیس تهران به روش قالب تونلی و نیز پروژه تجاری – اداری کوثر و پروژه پارکینگ- طبقاتی خاتم از دیگر سوابق شرکت به شمار می روند. در ادامه به تحلیل بنیادی ثالوند می پردازیم:

سرمایه شرکت و سهامداران عمده

طی مجمع عمومی فوق العاده شرکت در تاریخ ٢۴/٠٣/٩۴ با افزایش سرمایه شرکت از مبلغ ۵٠ میلیارد ریال به مبلغ ٣٠٠ میلیارد ریال از محل مطالبات حال شده یا آورده نقدی سهامداران موافقت گردید. جدول زیر ترکیب سهامداران عمده را نمایش می دهد:


خبر مهم : نخبگان 6 پرشد و پذیرش دوره 7 نخبگان بورس شروع شد

پذیرش دوره نخبگان بورس 6  مجموعه خانه سرمایه تمام شد و ظرفیت این دوره پرشد . اما پذیرش دوره هفتم و آخرین دوره نخبگان بورس  سال 95 (دوره هفتم ) با رویکردی جدید در زمان برگزاری آغاز شد . برای اطلاعات بیشتر آشنایی بیشتر با این دوره می توانید عبارت " نخبگان" را به 5000100090 ارسال نمایید و یا اینجا کلیک کنید و در صفحه دوره فرم پذیرش را پر نمایید.
 

تحلیل بنیادی ثالوند | سرمایه گذاری مسکن الوند تصویر تحلیل بنیادی ثالوند

گزارش شش ماهه

شرکت در گزارش شش ماهه ی خود موفق به پوشش ١٧ درصدی فروش شده بود و با تحقق حاشیه سود خالص ١۴% برای این مبلغ فروش به ازای هر سهم ٢٧ ریال محقق نموده است که حاکی از پوشش ۵% سود خالص دوره می باشد. البته لازم به ذکر است که در شرکت های ساختمانی پوشش سود میان دوره ای از چندان اهمیت بالایی مانند شرکت های تولیدی برخوردار نیست و شرکت در شفاف سازی که مدتی قبل در کدال منتشر کرده در خصوص پوشش سود سال ٩۵ با توجه به در پیش بودن تابستان و افزایش معاملات ملک اظهار امیدواری نموده بوده است.

روند سودآوری ثالوند

روند سودآوری شرکت به شرح زیر می باشد:

تحلیل بنیادی ثالوند | سرمایه گذاری مسکن الوند تصویر تحلیل بنیادی ثالوند

همانطور که در نمودار بالا قابل مشاهده می باشد همگام با ورود اقتصاد مسکن به فضای رکودی،‌ فروش شرکت نیز افت داشته است و با تکمیل پروژه های شرکت فروش شرکت افزایش یافته است.

فروش

شرکت در پیش بینی درآمد سال مالی منتهی به ٣١/٠۶/١٣٩۵ مبلغ فروش را ٣٣۵ میلیارد ریال در نظر گرفته است که با رشدی ١ درصدی نسبت به سال گذشته همراه می باشد. عمده ی فروش شرکت در سال ٩۵ از محل پروژه ی سپیده به مبلغ ٢٠١ میلیارد ریال می باشد. نمودار زیر سهم هریک از پروژه ها را در برآورد سال ٩۵ نمایش می دهد:

تحلیل بنیادی ثالوند | سرمایه گذاری مسکن الوند تصویر تحلیل بنیادی ثالوند

جدول زیر وضعیت پروژه های شرکت را نمایش می دهد: (ارقام میلیون ریال*

تحلیل بنیادی ثالوند | سرمایه گذاری مسکن الوند تصویر تحلیل بنیادی ثالوند

همچنین نمودار زیر وضعیت درآمدی کل پروژه های شرکت ورا نمایش می دهد. این شرکت حجم فروش برآوردی کل پروژه های خود را  ١,٨٧۴ میلیارد ریا اعلام نموده است. قابل ذکر است همچنین بهای تمام شده کل پروژه های خود را ٨٨۴ میلیارد ریال اعلام نموده که ٣۶ درصد آن مربوط به پروژه سپیده و ١٨ درصد آن مربوط به پروژه پارکینگ خاتم می باشد..پروژه مسکن مهر در برآورد بهای تمام شده و مبلغ فروش لحاظ نشده است. همچنین حجم فروش کل پروژه سپیده با ۴٨٠ واحد مسکونی  مبلغ ٧٠٧ میلیارد ریال و پروژه پارکینگ خاتم با ٧۵ واحد تجاری ١۶۵ میلیارد ریال برآورد شده است.

تحلیل بنیادی ثالوند | سرمایه گذاری مسکن الوند تصویر تحلیل بنیادی ثالوند

لازم به ذکر است که واحدهایی که فروش آن ها با انجام اقداماتی از قبیل امضا قرارداد محرز شده و حداقل ٢٠ درصد بهای فروش آن ها دریافت شده باشد، بر اساس روش درصد پیشرفت کار شناسایی می شود. درصد پیشرفت کار نیز بر اساس نسبت مخارج تحمیل شده برای کار انجام شده تا تاریخ ترازنامه به کل مخارج برآوردی ساخت تعیین می شود.

جدول زیر مهمترین نسبت های مالی شرکت را نمایش می دهد:

تحلیل بنیادی ثالوند | سرمایه گذاری مسکن الوند تصویر تحلیل بنیادی ثالوند

با توجه به تکمیل پروژه های شرکت در سالهای ٩٢ تا کنون و فروش این پروژه ها حاشیه سود خالص و ناخالص شرکت افزایش قابل توجهی داشته است. نسبت جاری شرکت نیز با افزایش همراه بوده است که اتفاق مناسبی برای شرکت به شمار می آید و از طرفی نسبت آنی نیز رشد قابل توجهی داشته است که قابل تامل می باشد و می تواند از طرفی به دلیل عدم شروع پروژه های جدید از سوی شرکت باشد. هزینه ی مالی شرکت نیز برابر با صفر می باشد و ریسکی از بابت نرخ بهره و تسهیلات متوجه شرکت نمی باشد.

سود خالص

سود خالص شرکت در دوره ی منتهی به سال مالی ٩۵ به ازای هر سهم ۵٣٩ ریال در نظر گرفته شده است که با ٣.۵% کاهش نسبت به سال ٩۴ در نظر گرفته شده است.

جدول زیر صورت سود و زیان شرکت را نمایش می دهد: (ارقام به میلیون ریال)

تحلیل بنیادی ثالوند | سرمایه گذاری مسکن الوند تصویر تحلیل بنیادی ثالوند

قیمت گذاری سهم:

پی بر ای میانگین شرکت های زیرمجموعه گروه مالی مسکن برابر با ۴.٨ می باشد و با در نظر گرفتن پی بر ای ۴ واحدی و پیش بینی سود ۵٣٩ ریالی با توجه به محدودیت پروژه ها به نظر می رسد محدوده ٢٢٠ تومان برای عرضه ی سهام جذاب باشد.

 نتیجه گیری تحلیل بنیادی ثالوند

با توجه به رکود فعلی در بازار معاملات ملک و عدم رونق کامل آن در سال جاری، تحقق سود سال جاری شرکت با تردید مواجه شده است و انتظار می رود ریسک عدم پوشش بودجه در قیمت گذاری سهم رعایت گردد. همچنین شرکت فاقد پروژه های جدید می باشد. و در پروژه های فعلی درصد پیشرفت پروژه  بالای ٩٠ درصد می باشد. لذا تداوم سودآوری شرکت منوط به اخذ پروژه های جدید در سال های آتی است.

منبع: شرکت کارگزاری آبان
منتشر شده در بخش تحلیل کارگزارن و مشاوران سرمایه گذاری برتر بازار بورس سایت تحلیلها

bashgah-banner