تحلیل بنیادی ثشاهد | سرمایه گذاری شاهد

541
telegram nokhbegan-start
تحلیل بنیادی ثشاهد | سرمایه گذاری شاهدReviewed by سایت تحلیلها on Dec 10Rating: 4.5تحلیل بنیادی ثشاهد | سرمایه گذاری شاهدتحلیل بنیادی ثشاهد | سرمایه گذاری شاهد

تحلیل بنیادی ثشاهد

معرفی شرکت سرمایه گذاری شاهد

شرکت شاهد یکی از شرکتهای موفق و معتبر پذیرفته شده در بورس اوراق بهادار تهران می باشد که در سال 1363بمنظور کمک به تأمین آتیه اقتصادی فرزندان معزز شاهد بصورت سهامی خاص تأسیس گردید و در سال 1384 به سهامی عام تبدیل و در سازمان بورس اوراق بهادار تهران پذیرفته شد. سرمایه شرکت در مقطع مذکور 410.000 میلیون ریال بوده که در حال حاضر به2.706.632 میلیون ریال افزایش یافته است.

سهامداران عمده شرکت

وضعیت سهامداران عمده شرکت در تاریخ 15 / 09 / 1394 به شرح زیر می باشد:


خبر مهم : نخبگان 7 پرشد و پذیرش دوره 8 نخبگان بورس شروع شد

پذیرش دوره نخبگان بورس 7  مجموعه خانه سرمایه تمام شد و ظرفیت این دوره پرشد . اما پذیرش دوره هشتم و اولین دوره نخبگان بورس  سال 96 (دوره هفتم ) با رویکردی جدید در زمان برگزاری آغاز شد . برای اطلاعات بیشتر آشنایی بیشتر با این دوره می توانید عبارت " نخبگان" را به 5000100090 ارسال نمایید و یا اینجا کلیک کنید و در صفحه دوره فرم پذیرش را پر نمایید.
 

تحلیل بنیادی ثشاهد | سرمایه گذاری شاهد

تحلیل بنیادی ثشاهد | سرمایه گذاری شاهد

روند سودآوری ثشاهد

سرمایه گذاری شاهد در سال های اخیر روند با ثباتی در افزایش سودآوری داشته است. مجمع عمومی عادی شرکت برای سال مالی منتهی به 31 / 03 / 94 در مهرماه برگزار شد و هیئت مدیره 120 ریال سود نقدی بین سهامداران تقسیم کرد. این در حالی است که شرکت در سال های 92 و 93 ، تقسیم سود 260 و 280 ریالی داشته است.

تحلیل بنیادی ثشاهد | سرمایه گذاری شاهد

بودجه و پیش بینی درآمد سال 95 شرکت سرمایه گذاری شاهد

تحلیل بنیادی ثشاهد | سرمایه گذاری شاهد

پیش بینی تحقق سود هر سهم در سال شرکت سرمایه گذاری شاهد

سود شرکت از سه محل تامین می شود :

1.فروش املاک و مستغلات( ساختمانهای مسکونی ، اداری و اداری تجاری ، زمین صنعتی و غیر صنعتی و باغ )

تحلیل بنیادی ثشاهد | سرمایه گذاری شاهد

2. درآمد حاصل از سرمایه گذاری ها ( بورسی و غیر بورسی) و فروش آنها

تحلیل بنیادی ثشاهد | سرمایه گذاری شاهد

3.درآمد حاصل از سپرده بانکی

تحلیل بنیادی ثشاهد | سرمایه گذاری شاهد

فروش املاک و مستغلات

تمامی پروژهای شرکت تکمیل شده و آماده به فروش می باشند بجز واحدهای تجاری اتوبان امام علی و آپارتمانهای نوبنیاد که مطابق اعلام شرکت درصد پیشرفت 50 درصدی دارند. این شرکت در دوران رکود بخش ساختمان در دو سال گذشته بطور متوسط 14 میلیارد تومان فروش دارایی داشته است ولی در خلال سالهای 89 تا 92 این شرکت 46 میلیارد تومان دارایی به فروش رسانده است. با توجه به رکود عمیق بخش ساختمان، فروش 5 / 36 میلیارد تومانی تا خرداد سال آینده خوشبینانه می باشد، بخصوص آنکه در دوسال گذشته رقم فروش از 16 میلیارد تومان فراتر نرفته است. درصورت بروز رونق بخش مسکن، این شرکت در سال مالی آینده از این رونق بهره مند خواهد شد. لذا فروش سال آینده با فرض شروع رونق از بهار سال 95 ، حدود 20 میلیارد تومان و درآمد ناشی از آن 12 میلیارد تومان خواهد بود.

درآمد حاصل از سرمایه گذاری ها (بورسی و غیر بورسی) و فروش آنها

تقریبا تمامی درآمد سرمایه گذاری بورسی از محل تقسیم سود عمران توسعه شاهد و عمده درآمد سرمایه گذاری غیربورسی ( 72 %)از سه شرکت بازرگانی شاهد، شرکت سرمایه گذاری سعدی و فرآوری و توسعه ابنیه شاهد می باشد.

با توجه به احتمال کاهش سود هر سهم عمران توسعه شاهد، شرکت عمران شاهد ناچار خواهد بود از محل سود انباشته سود نقدی تقسیم کند. که با توجه به انباشته 816 ریالی به ازای هر سهم(با سرمایه 60 میلیارد تومانی آن شرکت) این امر چندان بعید نیست.

پیش بینی این است که شرکت سرمایه گذاری سعدی تعدیل مثبت سود نخواهد داشت و به سود 278 ریالی نخواهد رسید لذا سود آن معادل سود سال قبل در نظر گرفته می شود.

شرکت فرآوری و توسعه ابنیه شاهد در 6 ماه اول سال 94 توانست 1166 ریال سود بسازد لذا رسیدن به سود 1720 برای کل سال چندان بعید نیست.

با توجه به مطالب بالا سود شرکت از این محل 10 میلیارد تومان کاهش می یابد.

بررسی پورتفوی بورسی شرکت سرمایه گذاری شاهد

شرکت سرمایه گذاری شاهد سهام شرکت های عمران و توسعه شاهد و بانک ایران زمین در پرتفوی بورسی خود جای داده است.

تحلیل بنیادی ثشاهد | سرمایه گذاری شاهد

بهای تمام شده کل پورتفوی بورسی شرکت بالغ بر646.206 میلیون ریال و ارزش بازار آن افزون بر  1.205.644 میلیون ریال می باشد. در نتیجه از مازاد ارزش 559.438  میلیون ریال برخوردار است.

بررسی پورتفوی غیر بورسی شرکت سرمایه گذاری شاهد

پرتفوی غیربورسی شرکت سرمایه گذاری شاهد شامل سهام شرکت های بازرگانی شاهد، سرمایه گذاری سعدی و فرآوری و توسعه ابنیه شاهد می باشد.

تحلیل بنیادی ثشاهد | سرمایه گذاری شاهد

بهای تمام شده کل پورتفوی غیر بورسی شرکت بالغ بر 1.704.317 میلیون ریال و ارزش بازار برآوردی آن افزون بر 2.334.619 میلیون ریال می باشد. بنابراین پرتفوی غیربورسی شرکت از مازاد ارزش897.327 ، میلیون ریالی برخوردار می باشد.

محاسبه خالص ارزش دارایی ها (NAV)

تحلیل بنیادی ثشاهد | سرمایه گذاری شاهد

با توجه به مبالغ تفاوت ارزش بازار سرمایه گذاری های بورسی، غیربورسی و پروژه های در دست شرکت و همچنین حقوق صاحبان سهام، خالص ارزش دارایی های شرکت سرمایه گذاری شاهد بالغ بر 772 میلیارد تومان می باشد که با توجه به تعداد سهام شرکت، NAV هر سهم شرکت برابر با 2،853 ریال می باشد. بنابراین قیمت بازاری هر سهم معادل 0.35 NAV آن می باشد.

منبع : کارگزاری مهر اقتصاد ایرانیان
منتشر شده در بخش تحلیل کارگزارن و مشاوران سرمایه گذاری برتر بازار بورس سایت تحلیلها

bashgah-banner nokhbegan-start

مطلب هنوز نظری ندارد

نطر گذاشتن