تحلیل بنیادی حتاید | تایدواتر خاورمیانه

361
telegram nokhbegan-start

تحلیل بنیادی حتاید

تاریخچه شرکت 

شرکت تایدواتر خاورمیانه در سال 1347 با مشارکت شرکت تایدواتر آمریکا و با نام شرکت داریوش تاسیس شد. پس از انقلاب، این شرکت تحت پوشش و نظارت دادستانی انقلاب قرار گرفت و بارها سهامدار شرکت تغییر کرد اما در نهایت مالکیت آن به سازمان بنادر و دریانوردی واگذار شد که به دلیل پاره ای از مشکلات مدیریتی 45 % از سهام تایدواتر به صندوق پس انداز کارکنان سازمانبنادر و دریانوردی انتقال یافت.

ترکیب سهام داران 

تحلیل بنیادی حتاید | تایدواتر خاورمیانه تصویر تحلیل بنیادی حتاید

فعالیت های شرکت


خبر مهم : نخبگان 6 پرشد و پذیرش دوره 7 نخبگان بورس شروع شد

پذیرش دوره نخبگان بورس 6  مجموعه خانه سرمایه تمام شد و ظرفیت این دوره پرشد . اما پذیرش دوره هفتم و آخرین دوره نخبگان بورس  سال 95 (دوره هفتم ) با رویکردی جدید در زمان برگزاری آغاز شد . برای اطلاعات بیشتر آشنایی بیشتر با این دوره می توانید عبارت " نخبگان" را به 5000100090 ارسال نمایید و یا اینجا کلیک کنید و در صفحه دوره فرم پذیرش را پر نمایید.
 

موضوع فعالیت شرکت تاید واتر انجام هرگونه خدمات بندری از جمله تخلیه و بارگیری، عملیات کانتینری، بارشماری، باربندی و ترخیص کالا در کلیه بنادر و مبادی و مرزهای گمرکی و ارائه خدمات مربوط در رابطه با مکانیزه کردن سیستم های تخلیه و حمل و نقل کالا است. شرکت با گردآوری متخصصین مجرب کشور در کنار امکانات و تجهیزات لایروبی به بزرگترین مجموعه خدمات لایروبی در منطقه تبدیل شده است. و در این راه به فراسوی مرزها قدم گذاشته و با پیروزی در مناقصات بین المللی اجرای موفقیت آمیز پروژه لایروبی کراچی و بن قاسم پاکستان را نیز در کارنامه خود جای داده است. تایدواتر در سال 2003 میلادی شرکت لایروبی”نگین سبز” را به عنوان شرکتی اقماری برای ارائه خدمات لایروبی و مهندسی دریایی تأسیس کرد. این مجموعه در حال حاضر بزرگترین ناوگان مجهز به لایروب های Hopper و Cutter در ایران است. شرکت از سال 91 تحت تحریم خزانه داری آمریکا قرار گرفت و اواخر سال 92 از ترمینال شماره 2 کانتینری بندر شهید رجایی کنار گذاشته شد. این شرکت در تاریخ 23 تیرماه 1394 از لیست تحریم های دولت آمریکا و اتحادیه اروپا خارج شد و می تواند در مزایده ترمینال های کانتینری بندر شهید رجایی برای سال 95 شرکت داشته باشد.

عوامل اثرگذار بر شرکت

ازجمله عوامل مهم اثرگذار بر روی شرکت و در نتیجه قیمت سهام شرکت، قیمت سوختهای مورد استفاده شرکت و شاخص بالتیک می باشد. البته عوامل دیگری مانند امکان تحریم فعالیت های حمل ونقل از سوی کشورهای اروپایی و آمریکا ،خطر دزدان دریایی سومالی ، تغییر نرخ عوارض بندری و … می تواند برروی شرکت اثرگذار باشد . سوخت مصرفی در کشتیها دو دسته می باشند. سوخت سنگین )مازوت یا همان نفت کوره( و دیگری سوخت سبک )نفت وگاز (که مصرف کمی دارد. اما به هر حال با تغییر قیمت نفت ، هزینه های حمل و نقل تغییر می کند. یعنی افزایش قیمت نفت باعث افزایش هزینه های شرکت می گردد. اما از آن طرف، افزایش قیمت نفت منجر به رونق اقتصادی و در نتیجه افزایش شاخص بالتیک می گردد و سودآوری شرکت را افزایش می دهد.

ترازنامه شرکت

تحلیل بنیادی حتاید | تایدواتر خاورمیانه تصویر تحلیل بنیادی حتایدتحلیل بنیادی حتاید | تایدواتر خاورمیانه تصویر تحلیل بنیادی حتاید

نسبتهای مالی شرکت تایدواتر خاورمیانه و شرکتهای هم گروه

تحلیل بنیادی حتاید | تایدواتر خاورمیانه تصویر تحلیل بنیادی حتاید

تحلیل بنیادی حتاید | تایدواتر خاورمیانه تصویر تحلیل بنیادی حتاید

 نسبت جاری و سرمایه در گردش 

این نسبت نشان می دهد که در مقابل هر یک ریال بدهی جاری چه میزان دارایی جاری وجود دارد، به طور کلی می توان گفت هراندازه نسبت جاری شرکت بزرگتر باشد ، آن شرکت در پرداخت بدهی های جاری با مشکل کمتری مواجه خواهد بود یا به عبارت دیگر بستانکاران تامین بیشتری خواهند داشت . همان طور که در جدول نسبتهای مالی مشخص است نسبت جاری شرکت طی سال های1391 تا 1393 روند کاهشی در پیش داشته، همچنین سرمایه در گردش شرکت طی سال های 1392 و 1393 منفی بوده است که اگر به ترازنامه شرکت نگاهی داشته باشیم متوجه می شویم که دارایی جاری شرکت روند کاهشی و برعکس بدهی جاری شرکت روند افزایشی در پیش گرفته اند که نشان دهنده ضعف شرکت بوده و توجه بیشتر مدیریت شرکت به این موضوع را می طلبد که برای رفع مشکل می تواند در صورت امکان، از طریق افزایش سرمایه از محل آورده نقدی تا حدودی این مشکل را برطرف نماید.

 نسبت بدهی 

این نسبت اطلاعاتی راجع به توانایی واحد تجاری در تحمل کاهش خالص دارایی ها بر اثر زیان های وارده بدون مخاطره افتادن منابع اعتباردهندگان را ارائه می کند، بالا بودن این نسبت بیانگر ریسک بالای اعتبار دهندگان بوده و موجب می گردد تا آن ها نظر مساعدی نسبت به تمدید اعتبار یا اعطای اعتبار جدید نداشته باشند. سطح مطلوب این نسبت بستگی به ثبات سودآوری در طی سالیان متفاوت دارد هرچه ثبات سودآوری تاریخی بیشتر باشد اعتباردهندگان و سرمایه گذاران نسبت های بالاتری را تحمل خواهند کرد. شرکت از نظر این نسبت وضعیت مناسبی ندارد و اکثر بدهی شرکت مربوط به سازمان بنادر می باشد که مقدار این بدهی به اندازه ای بوده است که از سال 92 سازمان بنادر از مشارکت شرکت تاید واتر در مزایده ترمینال 2 بندر شهید رجایی خودداری نموده است ولی طبق گفته مدیران شرکت مقدار قابل توجه ای از بدهی شرکت به سازمان بنادر در سال 93 تسویه شده است تا حدی که به شرکت اجازه مشارکت در مزایده ترمینال 2 شهید رجایی داده شده است. هرچند که بایستی به این نکته توجه نمود که میزان بدهی شرکت از میزان مبلغی که در صورت مالی بیان شده است بیشتر می باشد.

صورت سود وزیان

عمده عملیات شرکت، تا پایان سال 1392 از عملیات کانتینری بوده ولی در حال حاضر از درآمدهای حاصل از اجاره بدست می آید، که عملیات کانتینری ترمینال 2 شهید رجایی از پایان سال 1392 به علت بدهی به سازمان بنادر، به شرکت توسعه خدمات دریایی و بندری سینا واگذار شده و عملیات کانتینری ترمینال یک شهید رجایی نیز به دلیل تحریم شرکت به شرکتهای زیر مجموعه اجاره دادهشده است.

درآمد: با توجه به اینکه شرکت عملیات کانتینری بندر شهید رجایی را واگذار نموده عمده عملیات شرکت از محل عملیات متفرقه و درآمد اجاره می باشد که برای سال مالی 1394 به طور دقیق قابل شناسایی نمی باشد و ما نیز در برآورد کارشناسی به اجبار همان رقم درآمد بودجه شرکت را قرارداده، اما برای سال 1395 دو سناریو به صورت زیر در نظر گرفته ایم.

سناریو اول سال 1395 : انجام عملیات کانتینری ترمینال 1 شهید رجایی و برنده شدن مزایده ترمینال 2
در این سناریو آیتم امور بندری بودجه سال 1394 را طبق تعرفه های اعلامی سال های گذشته 10 درصد رشد داده و با در نظر گرفتن این موضوع که شرکت مبلغ قابل توجه ای از بدهی خود به سازمان بنادر را پرداخت نموده و می تواند در مزایده ترمینال دو بندر شهید رجایی شرکت نماید، همچنین با توجه به رفع تحریم ها عملیات کانتینری ترمینال یک توسط شرکت تایدواتر انجام می شود درآمدشرکت را پیش بینی نموده و با درآمد حاصل از طرح جمع نمودیم. شایان ذکر است برای عملیات کانتینری شهید رجایی شرکت از مقدار عملیات کانتینری سال 1394 موجود در سایت سازمان بنادر با 10درصد رشد ،نرخ دلار34،000 ریال و میزان سهم شرکت را طبق سنوات گذشته 40 درصد در نظر گرفته ایم.

عملیات کانتینری شرکت

تحلیل بنیادی حتاید | تایدواتر خاورمیانه تصویر تحلیل بنیادی حتاید

سناریو دوم سال 1395 : اجاره ترمینال 1 شهید رجایی و برنده نشدن در مزایده
آیتم امور بندری بودجه سال 1394 را 10 درصد رشد داده و درآمد حاصل از طرح را نیز با توجه به اینکه طرح از سال 1395 اجراییمی گردد به آن اضافه نمودیم.

درآمد حاصل از ارائه خدمات

تحلیل بنیادی حتاید | تایدواتر خاورمیانه تصویر تحلیل بنیادی حتاید

قراردادهای شرکت تایدواتر خاورمیانه

تحلیل بنیادی حتاید | تایدواتر خاورمیانه تصویر تحلیل بنیادی حتاید

بهای تمام شده خدمات ارائه شده شرکت

با توجه به اینکه بهای تمام شده خدمات به صورت دقیق قابل ردیابی نمی باشد و تقریبا درصدی از درآمد شرکت می باشد ما نیز درسناریو اول برای سال 1395 با توجه به میانگین سنوات گذشته 75 درصد و در سناریو دوم با توجه به اینکه شرکت همانند سال 1394 فعالیت کانتینری ندارد نسبت 65 درصد درآمد در نظر گرفته ایم.

هزینه های عمومی, اداری و فروش: هزینه های عمومی، اداری و فروش طبق سنوات گذشته با 22 درصد رشد نسبت به سال 1394 در نظر گرفته شده است.

درآمد حاصل از سرمایه گذاری ها: با توجه به اینکه اکثر پورتفو این شرکت، صنایع فولادی و سیمانی می باشند و رکود موجود در این صنایع بعید به نظر می رسد تغییر قابل ملاحظه ای در درآمد حاصل از سرمایه گذاری شرکت بوجود آید.

نرخ مالیات: نرخ مالیات طبق سنوات گذشته 15 درصد سود قبل از کسر مالیات در نظر گرفته شده است.

صورت سود و زیان شرکت تاید واتر خاورمیانه

تحلیل بنیادی حتاید | تایدواتر خاورمیانه تصویر تحلیل بنیادی حتاید

نتیجه گیری:

در بررسی طرح توسعه شرکت بایستی به این نکته توجه نمود که درآمد حاصل از عملیات تخلیه، انبارداری و … که موضوع طرح شرکت می باشد چندان قابل ملاحظه نبوده به طور مثال همان طور که از جداول مشخص است برای سال 1395 سود هر سهم حاصل از طرح 67 ریال خواهد بود. مساله مهم دیگری که بایستی مورد بررسی قرار داد درصد موفقیت شرکت در رقابت با شرکت توسعه خدمات دریایی و بندری سینا در برنده شدن مزایده ترمینال 1 و 2 شهید رجایی، و مشارکت در راه اندازی ترمینال 3 بندر شهید رجایی با ظرفیت 2،700،000 تی ای یو می باشد. در کل با توجه به وضعیت موجود شرکت در صورتی که بتواند در ترمینال های شهید رجایی فعالیت نماید چشم انداز خوبی خواهد داشت وگرنه با فعالیت های کنونی نمی توان وضعیت خوبی برای شرکت متصور بود.

 

منبع : شرکت کارگزاری بهمن
منتشر شده در بخش تحلیل کارگزارن و مشاوران سرمایه گذاری برتر بازار بورس سایت تحلیلها

bashgah-banner

مطلب هنوز نظری ندارد

نطر گذاشتن