تحلیل بنیادی حتاید | تایدواتر خاورمیانه

71
telegram nokhbegan-start

تحلیل بنیادی حتاید | تایدواتر خاورمیانه

تاید واتر خاورمیانه

شرکت در پیش بینی سال ٩۵ با سرمایه هزار میلیارد ریال برآورد مبلغ ۴٨۵ ریال سود هرسهم کرده است که نسبت به سال گذشته با کاهش ١٢ درصدی همراه شده است. همچنین در طی نه ماهه سال ٩۴ حدود ۶۵ درصد سود خالص بودجه شده خود را برای سال ٩۴ پوشش داده است.

از مهمترین دلایل این کاهش برآورد برای سال ٩۵ میتوان به موارد زیر اشاره کرد :


خبر مهم : نخبگان 7 پرشد و پذیرش دوره 8 نخبگان بورس شروع شد

پذیرش دوره نخبگان بورس 7  مجموعه خانه سرمایه تمام شد و ظرفیت این دوره پرشد . اما پذیرش دوره هشتم و اولین دوره نخبگان بورس  سال 96 (دوره هفتم ) با رویکردی جدید در زمان برگزاری آغاز شد . برای اطلاعات بیشتر آشنایی بیشتر با این دوره می توانید عبارت " نخبگان" را به 5000100090 ارسال نمایید و یا اینجا کلیک کنید و در صفحه دوره فرم پذیرش را پر نمایید.
 

_ کاهش برآورد ٨ درصدی درآمد ارائه خدمات شرکت در سال جاری نسبت به سال گذشته

_ کاهش برآورد ١۵ درصدی درامد حاصل از سرمایه گذاریها

_ کاهش برآورد ٨١ درصدی خالص درآمد های متفرقه

نکات مهم

درآمد ارائه خدمات

درآمد شرکت تاید واتر را می توان به ۶ فعالیت عمده تقسیم کرد که در نمودار زیر سهم هر کدام در درآمد شرکت نشان داده شده است :

درآمد تحلیل بنیادی حتاید | تایدواتر خاورمیانهشرکت تاید واتر یکی از بزرگترین پیمانکاران بندری در کشور که در سالهای اخیر روزهای پر فراز و نشیبی را گذرانده است و پس از تحریم این شرکت در سال ١٣٩٠ (این شرکت از زیرمجموعه های بانک مهر اقتصاد می باشد و به دلیل وابستگی این بانک به بنیاد تعاون سازمان بسیج مستضعفان مورد تحریم دولت آمریکا قرار گرفته است) از پایانه شهید رجایی مهمترین منبع درآمدی شرکت کنار گذاشته شد که موجب شروع نزولی شدن روند درآمدی این شرکت شده است. نمودار زیر روند فروش، بهای تمام شده و سود خالص را نمایش می دهد: (ارقام میلیارد ریال)

حاشیه سود تحلیل بنیادی حتاید | تایدواتر خاورمیانههمانطور که مشاهده میشود این تحریم ها به تدریج موجب کاهش شدید درآمد شرکت در چند سال اخیر شده به طوریکه در سال ٩٢ فاز یک و در سال ٩٣ فاز دو بندر شهید رجایی به دلیل این اتفاق موجب کاهش ۶۵ درصدی مجموع درآمد های شرکت شده است.

درآمدهای عملیاتی شرکت در پیش بینی سال ٩۵ نسبت به سال قبل ٨ درصد کاهش یافته است، عمده درآمدهای کاهش یافته مرتبط با ناحیه هرمزگان به علت خاتمه برخی از قراردادهای متفرقه از قبیل پروژه آلومینیوم و کاهش حجم عملیات می باشد. درآمد اجاره واگذاری تجهیزات و ماشین آلات ترمینال شماره یک بندر شهید رجائی در سال ١٣٩۵ نسبت به سال قبل به علت کاهش حجم عملیات مبلغ ٣٢.٠٠٠ میلیون ریال کاهش یافته است.

بهای تمام شده

ترکیب بهای تمام شده ی شرکت در پیش بینی سال ٩۵ به شرح زیر می باشد:

بهای تولید تحلیل بنیادی حتاید | تایدواتر خاورمیانههزینه حقوق و دستمزد که ۴١ درصد از بهای تمام شده شرکت را برای سال ٩۵ تشکیل میده نسبت به سال گذشته با افزایش ۶٨ درصدی همراه بوده است

خالص سایر درآمدها (هزینه های) عملیاتی

در پیش بینی اولیه سال ١٣٩۴ مبلغ (٣۶) میلیارد ریال زیان محاسبه گردید که با توجه به عدم تحقق درآمدهای شناورها ( نگین تایدها ، اروند تاید ١٠٠٠.پروژه سالویج و بارج ١۵٠٠٠ تنی و…) مبلغ ١٢٠ میلیارد ریال درآمدها از این محل حذف گردید و هزینه های غیر قابل اجتناب شناسائی گردید.

در سال ١٣٩۵ مبلغ ١١٩ میلیارد ریال درآمد (نگین تایدها،اروند تاید ١٠٠٠،نصب سکو و لایروبی ) شناسائی گردید که پس از کسر هزینه های مرتبط مبلغ ٣٨ میلیارد  ریال درآمد در این سرفصل پیش بینی گردیده است.

خالص درآمدهای متفرقه

شرکت  عنوان کرده که در سال ١٣٩۴ اقدام به فروش ساختمان خیابان زاگرس گردید که این امر منجر به کاهش ٨١ درصدی درآمدهای متفرقه سال ١٣٩۵ نسبت به سال ١٣٩۴ شده است .

نتیجه گیری

همانطور که ذکر شد تحریم های آمریکا موجب شد عمده درآمد شرکت که از خدمات ارائه شده به بندر شهید رجایی حاصل می شد از بین برود. در حال حاضر اما با رفع تحریم ها تغییری در شرایط شرکت حاصل نشده زیرا تحریم شرکت هسته ای نبوده است و تا خروج سهامدار عمده این شرکت(به طور غیر مستقیم بنیاد تعاون سازمان بسیج مستضعفان) تحریم خواهد بود. طبق اعلام مدیرعامل مذاکراتی برای فروش سهم با شرایط فروش ٣٠% نقد و مابقی اقساط صورت گرفته است. تا کنون ۵ خریدار تنها مذاکرات ابتدایی را انجام داده اند. به دلیل تحریم بودن شرکت خریدار مناسبی برای سهم وجود ندارد. در صورت حضور خریدار در سه ماهه ابتدایی سال ٩۵ سهامدار عمده سهام خود را خواهد فروخت. قابل ذکر است که سهامدار عمده می تواند حداکثر سهم ٢٠درصدی داشته باشد. همچنین سازمان بنادر مختار است در صورتی که تشخیص دهد شرکت حتاید به دلیل تحریم ها از نظر شرایط بین المللی با مشکل مواجه شود، این شرکت را از انجام فعالیت های مربوطه کنار گذارد.

اما در مورد مناقصه بندر شهید رجایی باید گفت که قرار بود فراخوانی تا پایان اسفند ٩۴ در این خصوص اعلام شود که تاکنون این اتفاق رخ نداده است ازین رو قراردادها سه تا شش ماه تمدید خواهند شد.قابل ذکر است که برای این بندر سه مناقصه ترمینال یک و دو و سه برگزار خواهد شد. ترمینال یک به صورت عادی برگزار خواهد شد. در سه ماهه ابتدایی سال جاری فراخوان ترمینال یک انجام خواهد شد. ترمینال دو به صورت شرکتی-پروژه ای خواهد بود. سازمان بنادر و کشتیرانی در صورت تصویب این مدل قراداد از این ترمینال سهمی ٣٩% تا ۴٩% درصدی خواهد داشت و مقدار باقی مانده نیز باید با حضور ۴٩% شریک خارجی به منظور انتقال تکنولوژی باشد. در این صورت سهم شرکت برنده شده در مناقصه محدود به ٣٠% از مبلغ مناقصه خواهد بود. این خبر نامطلوبی برای حسینا و حتاید خواهد بود اما با توجه به اینکه حتاید در سالهای گذشته از این محل درآمدی نداشته در صورت برنده شدن این شرکت اوضاع برای شرکت بهبود خواهد یافت(البته نه به اندازه ی سالهای قبل تحریم) این در حالی است که در صورت رخ دادن این رویداد اوضاع حسینا به شدت نگران کننده خواهد بود.

قابل ذکر است ترمینال سه به صورت BOT به سرمایه گذار خارجی داده خواهد شد. این فاز در حدود ۶٠٠ میلیون دلار سرمایه گذاری نیاز دارد و ۵٠% از آن باید ترانزیت باشد و سرمایه گذار خارجی مسئول آن خواهد بود.

منبع: کارگزاری آبان

منتشر شده در بخش تحلیل کارگزاران و مشاوران سرمایه گذاری برتر بازار بورس سایت تحلیلها

bashgah-banner nokhbegan-start

مطلب هنوز نظری ندارد

نطر گذاشتن