تحلیل بنیادی حتاید | تایدواتر خاورمیانه

99
telegram nokhbegan-start
تحلیل بنیادی حتاید | تایدواتر خاورمیانهReviewed by سایت تحلیلها on Jan 10Rating: 5.0تحلیل بنیادی حتاید | تایدواتر خاورمیانهتحلیل بنیادی حتاید | تایدواتر خاورمیانه

تحلیل بنیادی حتاید | تایدواتر خاورمیانه

تایدواتر خاورمیانه

شرکت در آخرین پیش بینی که برای سال مالی منتهی به ٢٩/١٢/٩۴ منتشر کرده ؛ سود هر سهم خود را با سرمایه ای معادل ۶٢٨.۵۶ میلیارد ریال به مبلغ ٨٧۶ ریال اعلام نموده است.این رقم نسبت به پیش بینی قبل با ١۴ درصد تعدیل مثبت همراه شده است.هم چنین طی دوره نه ماهه منتهی به ٣٠/٩/٩۴ ؛ حدود ۶۵ درصد این مبلغ(۵٧١ ریال) را محقق ساخته است.پیش بینی تقسیم سود برای سال مالی ٩۴ به میزان ١٠ درصد سود خالص می باشد.

از دلایل تعدیل مثبت شرکت می توان به موارد زیر اشاره کرد :


خبر مهم : نخبگان 6 پرشد و پذیرش دوره 7 نخبگان بورس شروع شد

پذیرش دوره نخبگان بورس 6  مجموعه خانه سرمایه تمام شد و ظرفیت این دوره پرشد . اما پذیرش دوره هفتم و آخرین دوره نخبگان بورس  سال 95 (دوره هفتم ) با رویکردی جدید در زمان برگزاری آغاز شد . برای اطلاعات بیشتر آشنایی بیشتر با این دوره می توانید عبارت " نخبگان" را به 5000100090 ارسال نمایید و یا اینجا کلیک کنید و در صفحه دوره فرم پذیرش را پر نمایید.
 

١)افزایش ٧ درصدی فروش و درآمد ارائه خدمات و رسیدن آن به مبلغ ١،۴٨٣ میلیارد ریال که بابت درآمد ناشی از اجاره واگذاری اموال و تجهیزات، ماشین آلات، محوطه ها و انبارهای پشتیبانی پایانه کانتینری شماره یک منطقه ویژه اقتصادی بندر شهید رجایی بر اساس آخرین قرارداد منعقده برای سال ٩۴ مبلغ ٩٢ میلیارد ریال افزایش یافته است.

٢)کاهش ١٨ درصدی هزینه های عمومی، اداری و تشکیلاتی و رسیدن آن به ٧٨ میلیارد ریال

٣)کاهش ۶۵ درصدی هزینه های مالی و رسیدن آن به ۵٠٠ میلیون ریال

۴)افزایش ٢٧ درصدی درآمد حاصل از سرمایه گذاری ها و رسیدن آن به ١٢٠ میلیارد ریال که مربوط به فروش بخشی از پرتفوی سرمایه گذاری بوده است

۵)افزایش 460 درصدی درآمدهای متفرقه و رسیدن آن به مبلغ 75 میلیارد ریال که مربوط به فروش دارایی ها می باشد.

نکات با اهمیت

فروش و درآمد ارائه خدمات شرکت در شش ماهه ٩۴ به صورت نمودار زیر می باشد که اکثرا مربوط به امور بندری می باشد.

فروش تحلیل بنیادی حتاید | تایدواتر خاورمیانه تصویر تحلیل بنیادی حتاید

امور بندری در شش ماهه ٩۴ نسبت به دوره مشابه سال قبل ٣٣ درصد کاهش یافته است که این کاهش ناشی از کاهش حجم عملیات کانتینری در بندر شهید رجایی می باشد.

قراردادها

خدمات تحلیل بنیادی حتاید | تایدواتر خاورمیانه تصویر تحلیل بنیادی حتاید

_ حاشیه سود ناخالص در نه ماهه ٣۵ درصد بوده است و در بودجه هم ٣٨ درصد لحاظ شده است. حاشیه سود ناخالص در سال مالی قبل ٨ درصد بوده است. بهبود حاشیه سود شرکت به دلیل کاهش قابل توجه هزینه های پرسنلی شرکت در بخش پیمانکاری می باشد.

_ بهای تمام شده با افزایش 10 درصدی نسبت به پیش بینی به قبل به 923 میلیارد ریال رسیده است که ناشی از افزایش حقوق و دستمزد و حقوق پرسنل ناحیه هرمزگان و اجاره زمین نواحی خوزستان و هرمزگان می باشد.

نتیجه گیری

از دلایل مهم تعدیل سود هر سهم تایدواتر می توان به فروش دارایی های ثابت این شرکت اشاره کرد. قابل ذکر است که حاشیه سود این شرکت نسبت به سال قبل افزایش داشته است اما بنا به ماهیت عملیات در دوره های مختلف، شرکت حاشیه سودهای متفاوتی را تجربه می کند. با رفع تحریم ها و افزایش مراودات ایران با کشورهای دیگر قطعا صنعت حمل و نقلی کشور دچار تحول خواهد شد و افزایش سودآوری چشمگیری را تجربه خواهد کرد. به طوری که همزمان با اعمال تحریم ها و در طی سالیان اخیر حجم عملیات شرکت های این صنعت رو به کاهش گذاشته است و در کسب سود با مشکلاتی مواجه می باشند. به نظر شرکت هایی همچون تایدواتر با رفع تحریم ها چشم انداز مطلوبی خواهند داشت که از آن به عنوان پتانسیل های شرکت می توان نام برد.

منبع: کارگزاری آبان

منتشر شده در بخش تحلیل کارگزاران و مشاوران سرمایه گذاری برتر بازار بورس سایت تحلیلها

bashgah-banner

مطلب هنوز نظری ندارد

نطر گذاشتن