تحلیل بنیادی حخزر | کشتیرانی دریای خزر

171
telegram nokhbegan-start
تحلیل بنیادی حخزر | كشتيرانی دريای خزرReviewed by سایت تحلیلها on Feb 18Rating: 4.5تحلیل بنیادی حخزر | كشتيرانی دريای خزرتحلیل بنیادی حخزر | كشتيرانی دريای خزر

تحلیل بنیادی حخزر | کشتیرانی دریای خزر

کشتیرانی دریای خزر

شرکت در اولین پیش بینی که برای سال مالی منتهی به ٢٩/١٢/ ٩۵ منتشر کرده است؛ سود هر سهم خود را با سرمایه ای معادل ۵۴٠ میلیارد ریال به مبلغ ۴۴۶ ریال پیش بینی نموده است که نسبت به آخرین پیش بینی  سال ٩۴ افزایش ٩٧ درصدی داشته است همچنین طی دوره ٩ ماهه منتهی به ٣٠/٠٩/٩۴ ؛ مبلغ ١۵١ ریال سود به ازای هر سهم محقق شده است که ۶٧ درصد بودجه خود در سال ٩۴ را پوشش داده است.

از مهمترین دلایل این افزایش برآورد سود در پیش بینی سال  ٩۵ را میتوان به موارد زیر اشاره کرد :


خبر مهم : نخبگان 7 پرشد و پذیرش دوره 8 نخبگان بورس شروع شد

پذیرش دوره نخبگان بورس 7  مجموعه خانه سرمایه تمام شد و ظرفیت این دوره پرشد . اما پذیرش دوره هشتم و اولین دوره نخبگان بورس  سال 96 (دوره هفتم ) با رویکردی جدید در زمان برگزاری آغاز شد . برای اطلاعات بیشتر آشنایی بیشتر با این دوره می توانید عبارت " نخبگان" را به 5000100090 ارسال نمایید و یا اینجا کلیک کنید و در صفحه دوره فرم پذیرش را پر نمایید.
 

_ افزایش ٢۵ درصدی فروش و ارائه خدمات و رسیدن به مبلغ ١,١٢١ میلیارد ریال در حالی که مبلغ بهای تمام شده کالای فروش رفته١٢ درصد افزایش یافته،این امر باعث شده حاشیه سود ناخالص شرکت برای سال ٩۵ با ٩ درصد افزایش نسبت به سال ٩۴ حدودا ٢٩ درصد برآورد شود.

سایر نکات با اهمیت

درآمد

شرکت در اولین پیش بینی خود برای سال مالی منتهی به ٢٩/١٢/٩۵ مبلغ فروش و ارائه خدمات خود را ١,١٢١ میلیارد ریال برآورد کرده که نسبت به آخرین پیش بینی سال ٩۴ حدود ٢۵ درصد افزایش را نشان میدهد . همچنین طی نه ماهه سال جاری ٧٢ درصد کل مبلغ فروش و ارائه خدمات بودجه شده شرکت در  سال ٩۴ پوشش داده شده است .

فعالیت اصلی شرکت حمل و نقل و جابه جایی بار و انواع کالا با استفاده از امکانات حمل و نقل دریایی در منطقه دریای خزر است در راستای همین امر شرکت ناوگان حملی متشکل از ١۶ فروند کشتی به ظرفیت حمل ٧۵.٠٣٩ تن و ٧ فروند کشتی استیجاری (بربوت) به ظرفیت حمل ١٨.٢٣۵ تن دارا می باشد. همچنین ٩۶ درصد از درآمد های شرکت مربوط به شناورهای ملکی و ۴ درصد مربوط به شناورهای استیجاری است.قابل ذکر است این شرکت ٣١ درصد سهم کل حمل و نقل دریای خزر را  دراختیار دارد و تقریبا با تمام کشور های این حوزه به خصوص روسیه در تعامل است.

افزایش برآورد درآمد ارائه خدمات برای سال ٩۵ بواسطه ، افزایش تناژ حمل و تعداد سفرها می باشد.حمل کالایی شرکت به دو دسته صادراتی و وارداتی تقسیم میشود که ٧٣مربوط به کالای صادراتی و ٢٧ درصد مربوط به کالای وارداتی برای سال ٩۵ برآورد شده است.همچنین کرایه واردات به صورت دلاری(١۶ دلاربه ازای هر تن) و صادرات به دلیل سیاست های داخلی و در حوزه دریای خزر ریالی می باشد.همچنین نرخ دلار درسال ٩۵ حدود ٣١,٠٠٠ ریال برآورد شده است این در حالی است که برای سال ٩۴ حدود ٢٨,۵٠٠ ریال برآورد شده است.

نمودار زیر ترکیب کالاهای وارداتی شرکت را نشان میدهد :

ترکیب تحلیل بنیادی حخزر | کشتیرانی دریای خزر

همانطور که مشاهده میشود ۴٣ درصد از کالای وارداتی حمل شده بوسیله شرکت غلات است که تقاضا برای این نوع کالا عموما ثابت میباشد.

نمودار زیر ترکیب کالاهای صادراتی شرکت را نشان میدهد :

صادراتی تحلیل بنیادی حخزر | کشتیرانی دریای خزر

خدمات حمل و نقلی شرکت برای کالاهای صادراتی عمدتا به کلینگر و سیمان اختصاص دارد که این کالاها بیشتر صرف طرح های عمرانی میشود با توجه به اینکه ٧٣ درصد درآمد شرکت مربوط به درآمد حاصل از حمل کالاهای صادراتی است در نتیجه اگر صادرات محصولات صادراتی با خللی مواجه شود درآمد شرکت به شدت تحت تاثیر قرار میگیرد.

بهای تمام شده

علی رغم افزایش 25 درصدی در برآورد فروش و ارائه خدمات شرکت در پیش بینی سال 95، بهای تمام شده شرکت نیز با افزایش 12 درصدی همراه بوده است که نهایتا منجر به افزایش 9 درصدی حاشیه سود ناخالص شده است که این امر ناشی از کاهش در هزینه های بندری شناورها و هزینه اجاره سفری و زمانی کشتیها و تعمیرات معمولی و لوازم یدکی و روغن مصرفی میباشد . همچنین قابل ذکر است که بهای تمام شده عملیات شرکت به واسطه افزایش حقوق و عوارض بندری ناشی از تخلیه و بارگیری و همچنین براساس افزایش تعداد سفرها و به تبع آن افزایش در سوخت نیز افزایش میابد

بهای تمام شده شرکت به تفکیک در نمودار زیر آمده است :

بهای تمام شده تحلیل بنیادی حخزر | کشتیرانی دریای خزر

همانطور که مشاهده میشود ٣٧ درصد از بهای تمام شده شرکت به هزینه سوخت و قطعات مصرفی اختصاص دارد که ٣۴ درصد این هزینه ها را هزینه سوخت شناور ها شامل میشود که برآورد سال ٩۵ حاکی از مصرف ٩,٧٠٢ تن سوخت به نرخ  هر لیتر ٩,٢٠٠ ریال است.

هزینه های عملیاتی هم که ٣٢ درصد بهای تمام شده شرکت را تشکیل میدهند عمدتا ناشی از هزینه مربوط به عوارض بندری هستند که برای سال ٩۵ نسبت به نه ماهه سال ٩۴ با ١۵ درصد افزایش برآورد شده است.

هزینه های مالی

شرکت در اولین پیش بینی که برای سال مالی ٩۵ ارائه داده هزینه های مالی خود را نسبت به آخرین پیش بینی سال ٩۴ حدود ١٨ درصد کاهش داده که بابت کارمزد نرخ سود دوره ساخت بازپرداخت تسهیلات می باشد. همچنین این هزینه های مالی از محل اعتبارات صندوق ذخیره ارزی) و  به نرخ مبادله ای تسعیر و بازپرداخت می شوند.

نتیجه گیری

همانطور که ذکر شد عمده درآمد عملیاتی شرکت کشتیرانی دریایی خزر مربوط به حمل کالای صادراتی است .در نتیجه مولفه هایی که موجب تقویت صادرات تولیدات کشور (به خصوص به کشور های حوزه دریای خزر) می گردد، موجب رشد و بهبود درآمد عملیاتی شرکت میشود. از میان این مولفه ها میتوان به کاهش تعرفه های صادراتی و همچنین رونق در کشورهای هدف اشاره کرد که اخیرا گسترش روابط تجاری با کشور روسیه هم صورت گرفته است. اما از جمله ریسک هایی که شرکت با آن مواجه است میتوان به افت درآمد های نفتی کشور قزاقستان و ترکمنستان و اذربایجان اشاره کرد که باعث کاهش واردات این کشور ها شده است همچنین افت شدید برابری روبل با دلار میتواند صادرات به روسیه را تهدید کند.

منبع: کارگزاری آبان

منتشر شده در بخش تحلیل کارگزاران و مشاوران سرمایه گذاری برتر بازار بورس سایت تحلیلها

bashgah-banner nokhbegan-start

مطلب هنوز نظری ندارد

نطر گذاشتن