تحلیل بنیادی حسینا | توسعه خدمات دریایی وبندری سینا

342
telegram nokhbegan-start
تحلیل بنیادی حسینا | توسعه خدمات دريايي وبندري سيناReviewed by سایت تحلیها on Jun 22Rating: 4.5تحلیل بنیادی حسینا | توسعه خدمات دريايي وبندري سيناتحلیل بنیادی حسینا | توسعه خدمات دريايي وبندري سينا

تحلیل بنیادی حسینا

شرکت در یک نگاه

تحلیل بنیادی حسینا | توسعه خدمات دریایی وبندری سینا

تحلیل بنیادی حسینا | توسعه خدمات دریایی وبندری سینا

وضعیت سهم در بازار


خبر مهم : نخبگان 7 پرشد و پذیرش دوره 8 نخبگان بورس شروع شد

پذیرش دوره نخبگان بورس 7  مجموعه خانه سرمایه تمام شد و ظرفیت این دوره پرشد . اما پذیرش دوره هشتم و اولین دوره نخبگان بورس  سال 96 (دوره هفتم ) با رویکردی جدید در زمان برگزاری آغاز شد . برای اطلاعات بیشتر آشنایی بیشتر با این دوره می توانید عبارت " نخبگان" را به 5000100090 ارسال نمایید و یا اینجا کلیک کنید و در صفحه دوره فرم پذیرش را پر نمایید.
 

نقد شوندگی سهام : سهم حسینا در یک سال گذشته ( 30 خرداد 94 تا 30 خرداد 95 ) در بازار 218 روز مورد معامله قرار گرفته است که به طور متوسط حجم معاملات روزانه در حدود 250.103 بوده است . تعداد دفعات معامله به طور متوسط در یکسال گذشته برابر با 388 می باشد. لذا نقدشوندگی سهام در سطح متوسط به نظر می رسد که با در نظر گرفتن افزایش سرمایه پیش رو ، نقدشوندگی سهم در بازار نسبت به گذشته بهتر می گردد.
نوسان قیمتی سهم : کمترین قیمت سهم در بازار در یکسال گذشته مربوط به معاملات هفته منتهی به 30 خرداد ماه سال95 بوده است که برابر با 30،103 ریال بوده است. بالاترین قیمت سهم در یک سال گذشته برابر با 51400 ریال بوده است. به طور
متوسط قیمت سهم در یک سال گذشته برابر با 39،239 ریال بوده است. با توجه به موارد نوسان قیمتی سهم در حدود 25 تا 30 درصد نسبت به متوسط قیمت سهم در یکسال می باشد. لازم به ذکر است که تغییر قیمت سهم با توجه به بالاترین قیمت وکمترین قیمت بیش از 60 درصد بوده است.در نتیجه نوسان پذیری قیمت سهام بالاست.
 نسبت p/e : نسبت p/e شرکت در یک سال گذشته تقریبا برابر 8 بوده است که در مقایسه با سایر شرکت های گروه کمتر می باشد .
بازده دوره نگهداری : بازده کل شرکت که شامل سود سهام دریافتی و تغییرات قیمت سهم است در طی یک سال گذشته در حدود منفی بیست درصد بوده است.لازمبه ذکر است که بازده کل سهام در مقاطع 3،6 و 9 ماهه نیز منفی بوده است.

معرفی شرکت توسعه خدمات دریایی وبندری سینا

شرکت بنیاد بارانداز(سهامی خاص) در سال 1366 تاسیس و فعالیت عملیاتی خود را از ابتدای سال 1367 آغاز نمود. با تشکیل سازمان حمل و نقل در سال 1370 در بنیاد مستضعفان انقلاب اسلامی، این شرکت به سازمان مذکور انتقال یافت اما عدم رضایت مشتریان و طرفهای تجاری از ارائه خدمات و متعاقب آن از دست دادن سهم بازار و عدم تناسب بین درآمد و قیمت تمام شده خدمات ارائه شده با زیان سنواتی ، عملا عملیات شرکت در بنادر جنوبی کشور از سالهای 1372 لغایت 1374 متوقف و نهایتا فعالیتهای شرکت راکد گردیدو مجدداَ از سال 1375 آغاز شد سازمان حمل و نقل ضمن انتقال شرکت از گروه جاده ای به گروه دریایی و با تغییر مدیریت و مشارکت با بخش خصوصی تصمیم به احیا شرکت و فعال نمودن مجدد آن گرفت. این شرکت در سال 1391 به نام شرکت توسعه خدمات دریایی و بندری سینا شناخته شد و نوع آن به سهامی عام تغییر یافت و در آذرماه سال 1392 وارد فرابورس گردید. فعالیت اصلی شرکت مطابق با اساسنامه انجام کلیه عملیات تخلیه ، بارگیری ، بارشماری و بار نویسی ،نمایندگی خطوط کشتی رانی ،دوبه کاری ، انبار داری و حفاظت کالای وارداتی و صادراتی ، خدمات گمرکی و ترخیص کالا و ارائه کلیه خدمات بندری ، اداره ترمینال های کانتینری ، احداث پایانه های بندری اختصاصی و عمومی ، مدیریت بنادر و ساخت و ساز اسکله های اختصاصی و عمومی و صادرات و واردات کالاهای مجاز مرتبط ، براساس مقررات جاری کشور است . مرکز اصلی شرکت در تهران است و در حال حاضر دارای چهار شعبه در بنادر نوشهر ، امام خمینی (ره ) ،بندر عباس و بوشهرمی باشد .در حال حاضر شرکت توسعه خدمات دریایی و بندری سینا ( سهامی عام ) جزء واحد های فرعی شرکت ره نگار پارس (هلدینگ حمل و نقل ) است و واحد تجاری نهایی گروه بنیاد مستعضعفان می باشد.در ادامه به تحلیل بنیادی حسینا می پردازیم:

 ترکیب سهامداران

تحلیل بنیادی حسینا | توسعه خدمات دریایی وبندری سینا

وضعیت سرمایه

تحلیل بنیادی حسینا | توسعه خدمات دریایی وبندری سینا

شرکت قصد دارد سرمایه خود را از مبلغ 167000 میلیون ریال به 817294 میلیون ریال از محل مطالبات حال شده و آورده نقدی برساند. افزایش سرمایه به منظور تامین مالی مورد نیاز جهت طرحهای خرید 8 دستگاه جرثقیل RTG و 26 دستگاه کشنده در بندر بوشهر،احداث سوله و سیلو در بندر نوشهر،احداث محوطه کانتینری در بندر شهید رجایی و تکمیل پایانه نفتی در بند امام خمینی صورت می پذیرد.

ظرفیت شرکت

تحلیل بنیادی حسینا | توسعه خدمات دریایی وبندری سینا

ظرفیت عملی بر مبنای اطلاعات 4 سال گذشته تعیین شده است . همچنین ظرفیت اسمی براساس مساحت زمین،تجهیزات و دوره ورود و خروج کالا توسط شرکت در تحلیل بنیادی حسینا برآورد شده است .

پیش بینی مقدار و نرخ فروش شرکت

تحلیل بنیادی حسینا | توسعه خدمات دریایی وبندری سینا

مرجع قیمت گذاری سازمان بنادر و دریانوردی می باشد.

پیش بینی افزایش 10 درصدی مقدار درآمد ها ( به جزخدمات کانتینر THC ) و افزایش 16 درصدی مقدار خدمات THC بر مبنای حجم واردات وصادرات ( با توجه به بر داشتن تحریمها ) می باشد . همچنین پیش بینی افزایش 4،5 درصدی نرخ خدمات بر مبنای نرخ خدمات THC بر مبنای رویه افزایش تعرفه سازمان بنادر و دریا نوردی صورت گرفته است .لازم به توضیح است که کاهش نرخ خدمات THC مربوط به قرار داد بلند مدت بندر بوشهر است که براساس مفاد قرار داد در 5 ساله دوم بهره برداری سهم سازمان بنادر از 10 درصد به 25 درصد افزایش می یابد.

تحلیل بنیادی حسینا | توسعه خدمات دریایی وبندری سینا

وضعیت و ساختار مالی شرکت

مهمترین نسبتهای مالی شرکت به شرح جدول زیر می باشد :

تحلیل بنیادی حسینا | توسعه خدمات دریایی وبندری سینا

درجدول زیر طبقه بندی اقلام ترازنامه به طور خلاصه بیان شده است :

تحلیل بنیادی حسینا | توسعه خدمات دریایی وبندری سینا

همانطور که در جدول بالا نشان داده شده است بخش قابل توجهی از دارایی ها در بخش غیر جاری به خصوص دارایی های ثابت قرار دارد اما در سمت مقابل بدهی های جاری سهم بیشتر یاز دارایی ها را به خود اختصاص دادند.
اهرم عملیاتی ومالی شرکت به طور متوسط در طی چند سال اخیر به ترتیب برابر با 1.1 و 1.04 بوده است. اهرم عملیاتی بیان می کند که به ازای یک درصد تغییر در فروش سود عملیاتی چقدر تغییر می یابد واهرم مالی نیز بیان می کند که به ازای یک درصد تغییر در سود عملیاتی سود خالص چقدر تغییر می یابد.

صورت سود وزیان حسینا

تحلیل بنیادی حسینا | توسعه خدمات دریایی وبندری سینا

سود شرکت با توجه به عملکرد 12 ماهه در حدود 30 درصد نسبت به پیش بینی شرکت ،کاهش داشته است. مهم ترین دلیل این کاهش افزایش چشمگیر هزینه های عمومی و اداری بوده است. هزینه های عمومی نسبت به آخرین پیش بینی 82 درصد و نسبت به مدت مشابه سال قبل 78 درصد، افزایش داشته است.کاهش فروش و افزایش بهای تمام شده نیز از دیگر دلایل کاهش سود شرکت حسینا می باشند. با توجه به عملکرد 12 ماهه شرکت در سال مالی منتهی به 29 اسفند 94 ، بهای تمام شده در حدود 75 درصد فروش می باشد این در حالی است که این نسبت در مدت مشابه سال قبل در حدود 68 درصد فروش بوده است. سود عملیاتی برابر با 18 درصد فروش بوده است که نسبت به سال گذشته هم از لحاظ ریالی و هم از لحاظ درصد نسبت به فروش کاهش داشته است. افزایش هزینه های اداری و فروش به دلیل افزایش عوارض و ومالیات (ارزش افزوده) بوده است. شرکت در چند سال گذشته درصد تقسیم سود بالایی داشته است.

روند EPS و DPS حسینا

تحلیل بنیادی حسینا | توسعه خدمات دریایی وبندری سینا

روند مهمترین اقلام ترازنامه در 6 سال اخیر

تحلیل بنیادی حسینا | توسعه خدمات دریایی وبندری سینا

به استثنای سال 94 که سود خالص نسبت به سال گذشته کاهش داشته ، سود شرکت در طی سال های اخیر روند روبه رشد داشته است . مهمترین دلیل کاهش سود افزایش هزینه های عمومی وفروش بوده که مربوط به هزینه عوارض ومالیات (ارزش افزوده) می باشد.

تحلیل بنیادی حسینا | توسعه خدمات دریایی وبندری سینا تحلیل بنیادی حسینا | توسعه خدمات دریایی وبندری سینا

با توجه به داده های جداول فوق در تحلیل بنیادی حسینا می توان استدلال نمود که مهمترین عامل کاهش سود آوری شرکت در سال 94 افزایش هزینه ها به خصوص بهای تمام شده و هزینه های اداری و عمومی فروش می باشد که اگرشرکت نتواند این مشکل را برطرف نماید عامل منفی تاثیر گذاری برای سودآوری شرکت در آینده خواهد بود.

ارزش یابی سهام شرکت

برای برآورد ارزش هر سهم شرکت حسینا از روش گردون استفاده شده است که مفروضات آن به شرح زیر است :
درصد تقسیم سود 90 درصد ، نرخ تزیل 20 درصد ( با توجه به کاهش نرخ سود بانکی )، نرخ رشد 5 درصد (با توجه به نرخ پیش بینی رشد برای کل اقتصاد کشور)

تحلیل بنیادی حسینا | توسعه خدمات دریایی وبندری سینا

نتیجه گیری تحلیل بنیادی حسینا

نظر به اینکه بعد از رفع تحریم ها حجم معاملات بین المللی کشور در حال افزایش است وفعالیت بنادر کشور در سال جاری نسبت به سال گذشته رشد داشته است وهمچنین با توجه به اینکه شرکت حسینا رتبه یک کشور را در فعالیت بندری داراست می توان انتظار داشت که عملیات شرکت با توجه به قرارداد های منعقده شرکت با سازمان بنادر، استمرار داشته وسود آوری شرکت از ثبات برخوردار باشد.نکته منفی در مورد عملیات شرکت افزایش بهای تمام شده نسبت به فروش می باشد که تاثیر منفی بر سود شرکت گذاشته است.نکته قابل توجه دیگردر مورد شرکت حسینا نقدشوندگی سهام در بازار بورس است که با افزایش سرمایه شرکت بهبود می یابد.نوسان قیمتی سهم نیز بالا می باشد .با توجه به توضیحات ارائه شده در بالا و با توجه به افت شدید قیمت سهم در بازار، خرید سهم حسینا با حجم کم ، برای سرمایه گذارانی که افق زمانی کوتاه مدت و میان مدت دارند می تواند مناسب باشد.

منبع: شرکت کارگزاری دنیای خبره
منتشر شده در بخش تحلیل کارگزارن و مشاوران سرمایه گذاری برتر بازار بورس سایت تحلیلها

bashgah-banner nokhbegan-start

مطلب هنوز نظری ندارد

نطر گذاشتن