تحلیل بنیادی حسینا | توسعه خدمات دریایی و بندری سینا

472
telegram nokhbegan-start

تحلیل بنیادی حسینا

معرفی شرکت

شرکت توسعه خدمات دریایی و بندری سینا که پیش از این تحت عنوان نام آشنای بنیاد بارانداز (تاسیس 1366)  پا به عرصه خدمات تخلیه و بارگیری محمولات بندری نهاده، هم اکنون نیز در بندر امام خمینی(ره)، بوشهر، نوشهر و منطقه ویژه اقتصادی بندر شهید رجایی(بندرعباس) فعالیت های بندری خود را مبتنی بر تجربیات موفق و متناسب با نیازهای متغیر و روزافزون این صنعت در راستای توسعه پایدار، عینیت و استمرار بخشیده است. این شرکت هم اکنون با دارا بودن ربع قرن سابقه در خدمات بندری و داشتن ناوگان عظیمی از انواع ماشین آلات و تجهیزات بندری ، توان ارائه خدمات برای میلیونها تن کالا در سال را دارد. شرکت توسعه خدمات دریایی و بندری سینا اولین شرکت در ارائه خدمات بندری در کشور می باشد که تجربه اداره تمامی عملیات خشکی یک بندر را دارد و هم اکنون نیز تمامی عملیات بنادر نوشهر و بوشهر شامل تخلیه و بارگیری کالا از اسکله به کشتی و بالعکس ، حمل و تخلیه کالا به محوطه ها و انبارها ، بارگیری کالاها از محوطه ها و انبارها ضمن حفظ و حراست محمولات در انبارها ( ترمینال داری ) را در اختیار دارد.

شرکت در یک نگاه

تحلیل بنیادی حسینا | توسعه خدمات دریایی و بندری سینا

معرفی صنعت


خبر مهم : نخبگان 7 پرشد و پذیرش دوره 8 نخبگان بورس شروع شد

پذیرش دوره نخبگان بورس 7  مجموعه خانه سرمایه تمام شد و ظرفیت این دوره پرشد . اما پذیرش دوره هشتم و اولین دوره نخبگان بورس  سال 96 (دوره هفتم ) با رویکردی جدید در زمان برگزاری آغاز شد . برای اطلاعات بیشتر آشنایی بیشتر با این دوره می توانید عبارت " نخبگان" را به 5000100090 ارسال نمایید و یا اینجا کلیک کنید و در صفحه دوره فرم پذیرش را پر نمایید.
 

صنعت حمل و نقل دریایی، بزرگترین صنعت بین المللی در جهان است و میلیون ها نفر در سراسر جهان در این صنعت مشغول به کارند. مزیت های جغرافیایی کشورمان در حوزه دریایی بسیار زیاد می باشد. دارا بودن حدود 3هزار کیلومتر خطوط ساحلی، دسترسی به دریا در شمال و جنوب کشور، دسترسی به آب های آزاد(اقیانوس هند)، قرارگیری کشور بر سر مسیر کریدورهای ترانزیتی شمالی- جنوبی و عملکرد ارتباط دهنده کشورهای آسیای میانه با آب های جنوب کشور از جمله مزیت های مهم جغرافیایی کشور در حوزه دریایی بشمار می رود. از نظر اقتصادی، صنایع دریایی جایگاه ویژه ای را در اقتصاد کشور دارا می باشد. یکی از مهمترین نقش های اقتصادی که توسط بنادر و صنایع دریایی ارائه می گردد، خدمات لجستیکی دریایی (حمل و نقل دریایی، خدمات بندری و لجستیک مسافر دریایی) می باشد. به وضوح، حمل و نقل دریایی یکی از پر اهمیت ترین روش های حمل مورد استفاده در سطح جهان بوده و نقش عمده ای در گسترش و تسهیل تجارت جهانی داشته است؛ بطوریکه حدود 95 % کل کالاهای دنیا در تجارت بین الملل توسط حمل و نقل دریایی حمل می شود. در ایران نیز هم اکنون در حدود 93 درصد تجارت خارجی کشور به صنعت حمل و نقل دریایی وابسته است.

معرفی بنادر مهم کشور

تحلیل بنیادی حسینا | توسعه خدمات دریایی و بندری سینا

مقایسه عملکرد بنادر کشور در شش ماهه اول 93 و 94

تحلیل بنیادی حسینا | توسعه خدمات دریایی و بندری سینا

جایگاه شرکت حسینا در صنعت

درحال حاضر مجموع کل تخلیه و بارگیری کانتینر (TEU) در سال 1393 در کلیه بنادر کشور 2،449،252 TEU می باشد که نسبت به سال گذشته 10 درصد رشد داشته است که سهم شرکت توسعه خدمات دریایی و بندری سینا 1،298،324 TEU می باشد که در مجموع 53 درصد از کل خدمت ارائه شده و رتبه اول کشور را شامل می گردد. جدول زیر کل تخلیه و بارگیری کانتینر کشور و سهم شرکت حسینا از این فعالیت را طی سال های اخیر نمایش می دهد.

تحلیل بنیادی حسینا | توسعه خدمات دریایی و بندری سینا

ظرفیت اسمی فعالیت های شرکت

تحلیل بنیادی حسینا | توسعه خدمات دریایی و بندری سینا

در جدول فوق اطلاعات مربوط به ظرفیت اسمی شرکت مشاهده می گردد. همان طور که مشخص می باشد، تمامی فعالیت های شرکت به غیر از بارگیری مواد نفتی در دو سال 93 و 94 دارای ظرفیت یکسانی می باشند. ظرفیت بارگیری مواد نفتی که در بندر امام خمینی انجام می پذیرد از 1 میلیون و 300 هزار متریک تن در سال 93 به 10 میلیون و 520 هزار متریک تن در سال 94 افزایش یافته است. این افزایش ظرفیت مربوط به طرح توسعه شرکت در بندر امام خمینی می باشد.

درآمد شرکت

تحلیل بنیادی حسینا | توسعه خدمات دریایی و بندری سینا

در جدول فوق اطلاعات مربوط به اقلام درآمدی شرکت مشاهده می گردد. در سال 93 در حدود 59 درصد درآمد شرکت مربوط به عملیات تخلیه و بارگیری کانتینر، 15 درصد انبارداری کانتینر و 8 درصد انبارداری کالا بوده است. همان طور که مشخص می باشد، شرکت در سال 92 درآمدی از محل اجاره مخازن نفتی کسب نکرده است اما در سال 93 و با بهره برداری از پروژه پایانه نفتی بندر امام، درآمدی بالغ بر 59 میلیارد ریال از این محل کسب کرده است. در اولین پیش بینی سال مالی 94 ، شرکت پیش بینی کسب درآمد 3 هزار و 500 میلیارد ریالی از محل ارائه خدمات کرده است اما در گزارش سه ماهه این پیش بینی را به 3 هزار و 700 میلیارد ریال افزایش داده است. شرکت دلیل این افزایش را افزایش حجم عملیات در بنادر ذکر نموده است. همچنین شرکت در شش ماهه اول سال 94 در حدود 46 درصد از بودجه خود را پوشش داده است.

شرکت در اولین پیش بینی 94 خود، نرخ خدمات کانتینر، انبارداری کالا و بارگیری مواد نفتی را نسبت به واقعی سال 93 افزایش و نرخ خدمات انبارداری کانتینر و اجاره مخازن نفتی را کاهش داده است. در جدول زیر نرخ های شش ماهه اول سال  93و شش ماهه دوم این سال با یکدیگر مقایسه شده اند.

تحلیل بنیادی حسینا | توسعه خدمات دریایی و بندری سینا

درآمد کارشناسی

تحلیل بنیادی حسینا | توسعه خدمات دریایی و بندری سینا

مفروضات درآمد کارشناسی به شرح زیر می باشد:

  • در تمامی سناریوها فرض شده است که شرکت تا انتهای سال جاری، اپراتور ترمینال 2 شهید رجایی با سهمیه 40 درصدی از درآمد این بندر می باشد.
  • در تمامی سه سناریو فرض شده است که سهمیه درآمدی شرکت از درآمد بندر بوشهر همان 90 درصد پیش بینی شرکت باشد.
  • در سناریوهای فوق فرض شده است که سهمیه درآمدی شرکت از درآمد بندر نوشهر همان 90 درصد پیش بینی شرکت باشد.
  • در تمامی سناریو های فوق سهم حسینا از تخلیه و بارگیری کالا در بندر امام 50 درصد فرض شده است.
  • در سناریو بدبینانه فرض شده است که شرکت همانند شش ماهه دوم سال گذشته به فعالیت بپردازد.
  • در سناریو محتمل فرض بر آن است که فعالیت های شرکت از لحاظ نرخ و مقدار با رشد 20 درصدی مواجه شود.
  • در سناریو خوش بینانه مقادیر و نرخ فعالیت های شرکت با رشد 25 درصدی مواجه شده است.

بهای تمام شده

تحلیل بنیادی حسینا | توسعه خدمات دریایی و بندری سینا

مقایسه فروش و بهای تمام شده

تحلیل بنیادی حسینا | توسعه خدمات دریایی و بندری سینا

بهای تمام شده کارشناسی

تحلیل بنیادی حسینا | توسعه خدمات دریایی و بندری سینا

با توجه به نبود اطلاعات کافی در مورد نرخ اقلام بهای تمام شده شرکت، در این گزارش به منظور پیش بینی بهای تمام شده، از نسبت 67 ( میانگین بهای تمام شده به فروش سال های اخیر)درصد فروش کارشناسی سه سناریو استفاده شده است.

صورت سود و زیان

تحلیل بنیادی حسینا | توسعه خدمات دریایی و بندری سینا

صورت سود و زیان کارشناسی

تحلیل بنیادی حسینا | توسعه خدمات دریایی و بندری سینا

سخن پایانی

شرکت توسعه خدمات دریایی وبندری سینا در گروه حمل و نقل، انبارداری و ارتباطات در زمینه تخلیه و بارگیری کانتینر (TEU) به فعالیت می پردازد. این شرکت در سال 93 در حدود 53 درصد از خدمات تخلیه و بارگیری کانتینر در کشور را بر عهده داشته است که در این زمینه رده اول شرکت های فعال صنعت را به خود اختصاص داده است، در حالی که سهم شرکت در سال 92 در حدود 14 درصد بوده است. شرکت حسینا تنها اپراتور فعال در دو بندر نوشهر و بوشهر می باشد و 90 درصد درآمد بندر متعلق به این شرکت می باشد. همچنین سهم شرکت از عملیات تخلیه و بارگیری کالا در دو بندر شهید رجایی و امام خمینی به ترتیب 65 و 50 درصد می باشد. سهم درآمدی حسینا از درآمد بندر شهید رجایی نیز 40 درصد می باشد. در سال 93 در حدود 74 درصد عملیات تخلیه و بارگیری کانتینر در کشور در بندر شهید رجایی، 11 درصد آن در بندر بوشهر، 7 درصد آن در بندر امام خمینی و مابقی در بنادر دیگر کشور انجام گرفته است که این حاکی از اهمیت بالای بندر شهید رجایی می باشد. تا سال 93 ترمینال دوم بندر شهید رجایی در اختیار شرکت تایدواتر قرار داشت و این شرکت تنها اپراتور فعال این ترمینال بود اما در سال 93 و به دلیل بدهی سنگین تایدواتر به سازمان بنادر و مسائل تحریم ها، این شرکت از ترمینال دوم شهید رجایی کنار گذاشته شد و شرکت حسینا به عنوان اپراتور عملیاتی این ترمینال انتخاب گردید. اپراتور ترمینال اول این بندر نیز شرکت بتا می باشد. در انتهای سال جاری مزایده ای در مورد ترمینال اول و دوم بندر شهید رجایی به منظور انتخاب اپراتورهای عملیاتی ترمینال یک و دو این بندر برگزار خواهد گردید که با توجه به فعالیت قابل اعتماد حسینا در این بندر، بعید به نظر می رسد که شرکت تایدواتر شانس مجددی برای پس گرفتن ترمینال دو این بندر داشته باشد. نکته مهم دیگر در مورد قراردادهای شرکت، سهم درآمدی حسینا از بندر بوشهر می باشد. در حال حاضر سهم شرکت حسینا از این بندر 90 و سهم سازمان بنادر و دریانوردی بوشهر نیز 10 درصد می باشد اما طبق قرارداد اولیه، سهمیه شرکت در انتهای سال 93 باید مورد بازبینی قرار می گرفت که تاکنون این اتفاق نیافتاده است. در این گزارش پیش بینی کارشناسی محتمل سود سال 94 حسینا مبلغ 5،808 ریال می باشد که نسبت به بودجه 5،420 ریال شرکت دارای 7 درصد تعدیل مثبت می باشد. با توجه به این که فعالیت های بنادر کشور در شش ماهه نخست امسال نسبت به سال گذشته با کاهش روبرو بوده است و همچنین در حال حاضر صنعت حمل و نقل دریایی کشور با رفع تحریم ها مواجه نشده است، به نظر می رسد در سال جاری سود شرکت با تعدیل با اهمیتی مواجه نشود و شرکت قادر به تعدیل سود هر سهمخود تا محدوده 580 تومانی باشد.

 

منبع : کارگزاری بانک اقتصاد نوین
منتشر شده در بخش تحلیل کارگزارن و مشاوران سرمایه گذاری برتر بازار بورس سایت تحلیلها

bashgah-banner nokhbegan-start

مطلب هنوز نظری ندارد

نطر گذاشتن