تحلیل بنیادی حسینا | توسعه خدمات دریایی و بندری سینا

170
telegram nokhbegan-start
تحلیل بنیادی حسینا | توسعه خدمات دریایی و بندری سیناReviewed by فاطمه میرآب on Oct 3Rating:

معرفی شرکت توسعه خدمات دریایی و بندری سینا

شرکت بنیاد بارانداز ) سهامی خاص ( در سال 1366 تاسیس و فعالیت عملیاتی خود را از ابتدای سال 1376 آغاز نمود. با تشکیل سازمان حمل و نقل در سال 1370 در بنیاد مستضعفان انقلاب اسلامی، این شرکت به سازمان مذکور انتقال یافت اما عدم رضایت مشتریان و طرفهای تجاری از ارائه خدمات و متعاقب آن از دست دادن سهم بازار و عدم تناسب بین درآمد و قیمت تمام شده خدمات ارائه شده با زیان سنواتی ، عملا عملیات شرکت در بنادر جنوبی کشور از سالهای 1372 لغایت 1374 متوقف و نهایتا فعالیتهای شرکت راکد گردید و مجددا از سال 1375 آغاز شد، سازمان حمل و نقل ضمن انتقال شرکت از گروه جاده ای به گروه دریایی و با تغییر مدیریت و مشارکت با بخش خصوصی تصمیم به احیا شرکت و فعال نمودن مجدد آن گرفت.

در طی سالهای 1375 تا 1378 توانست علیرغم فراز و نشیبهای بسیار در سالهای مذکور با افزایش سهم بازار خود و کسب سود بیشتر و پوشش زیان سنواتی، جایگاه خود را در بین رقبا به عنوان یک شرکت مقتدر تثبیت و سهم خود از بازار تخلیه و بارگیری را به میزان قابل توجهی افزایش دهد.


خبر مهم : نخبگان 7 پرشد و پذیرش دوره 8 نخبگان بورس شروع شد

پذیرش دوره نخبگان بورس 7  مجموعه خانه سرمایه تمام شد و ظرفیت این دوره پرشد . اما پذیرش دوره هشتم و اولین دوره نخبگان بورس  سال 96 (دوره هفتم ) با رویکردی جدید در زمان برگزاری آغاز شد . برای اطلاعات بیشتر آشنایی بیشتر با این دوره می توانید عبارت " نخبگان" را به 5000100090 ارسال نمایید و یا اینجا کلیک کنید و در صفحه دوره فرم پذیرش را پر نمایید.
 

بطوریکه از نیمه دوم سال1382موفق به عقد چهار فقره قرارداد با ادارات کل بنادر و کشتیرانی استانهای مازندران، خوزستان و بوشهر، هر یک به مدت 10 سال در خصوص ارائه خدمات در ترمینال بنادر بوشهر و نوشهر و ترمینال شماره 3 و ترمینال صادرات در بندر امام خمینی (ره) گردید. در حال حاضر این شرکت اپراتور تخلیه و بارگیری کانتینر و کالا در بنادر بوشهر و نوشهر بوده و قسمتی از عملیات بندر امام خمینی در بخش جنرال کارگو و محمولات فله مایع نفتی را بر عهده دارد. همچنین قرارداد 25 ساله پایانه کانتینری بندر بوشهر، قرارداد 25ساله پایانه نفتی بندر امام خمینی)ره( شامل دو پست اسکله با ظرفیت 45 هزار تن، 60 هزار تن مخازن نگهداری مواد نفتی و خطوط انتقال مواد و قرارداد یکساله در خصوص ارائه خدمات کانتینری در ترمینال شماره 2 پایانه کانتینری بندر شهید رجائی که از بنادر مهم کشور می باشند را بر عهده دارد. این شرکت یکی از بزرگترین و کارآمدترین شرکتهای ارائه دهنده خدمات تخلیه و بارگیری کالا و سایر خدمات بندری در کشور میباشد.

فعالیت های اصلی شرکت

عملیات تخلیه و بارگیری محصولات کشتی های تجاری اعم از کالاهای عمومی و کانتینر

فعالیت شرکت در بخش تخلیه و بارگیری به دو بخش تقسیم می شود:  تخلیه کالا از کشتی بر روی کفی کامیون و تخلیه از کفی بر روی زمین در انبار کالا، همچنین فعالیت بارگیری نیز شامل بارگیری کالای صادراتی از کامیون به کشتی و بارگیری به کامیون در زمان خروج کالا از بندر.

مدیریت بنادر

یکی از فعالیت های شرکت مدیریت بنادر می باشد که کلیه عملیات را در بندر مدیریت کرده و به عنوان Port Operator جانشین سازمان بنادر در ارائه خدمات بندری است.

احداث و اداره ترمینال های کانتینری

احداث و اداره ترمینال اعم از جنرال کارگو – کانتینر و سایر انواع پایانه جزو وظایف شرکت تعریف شده که در حال حاضر ساخت ترمینال نفتی در بندر امام خمینی و تجهیز زیرساخت های ترمینال کانتینر در بندر بوشهر در دست اجراست.

انبارداری

پس از تخلیه کشتی، حمل کالا تا انبار و تخلیه کالا از کامیون به انبار، تا زمان مراجعه صاحبان کالا یا نمایندگان آنها به شرکت جهت

دریافت و ترخیص، بر اساس روزشمار و تعرفه مربوط به نگهداری آن در انبارهای شرکت صورتحساب انبارداری صادر و پس از پرداخت وجه آن اجازه خروج از انبار و اعزام به گمرک داده می شود.

بارشماری و بارنویسی

بارشماری و بارنویسی عبارت از ثبت تفکیکی هر کالا در هر پارتی ورودی می باشد تا در زمان خروج کالا از بندر امکان تشخیص کالا و تمیز دادن آن از کالاهای مشابه سایر مشتریان وجود داشته باشد.

ترکیب سهام داران

تحلیل بنیادی حسینا | توسعه خدمات دریایی و بندری سینا

رقبا و سهم بازار

تحلیل بنیادی حسینا | توسعه خدمات دریایی و بندری سینا

درآمد شرکت

درآمد شرکت از اقلام مختلفی تشکیل شده است که طبق بررسی های انجام شده آنها را در شش بخش تقسیم نموده و اقلام درآمدی کارشناسی سال 94 در نمودارزیر با میزان درصد آن نشان داده شده است.

اقلام درآمدی کارشناسی 94 شرکت خدمات بندری سینا

تحلیل بنیادی حسینا | توسعه خدمات دریایی و بندری سینا

نکته ای که در پیش بینی صورت سود و زیان شرکت در سال 1394 برجسته می باشد این است که اگر همان مقدار اقلام سال 93 را برای سال 94 نیز در نظر بگیرید و نرخ تمام اقلام را 20 درصد افزایش دهید با یک مقدار کمی تفاوت مبلغ سال 93 بدست می آید. بنابراین متوجه می شویم صورت مالی پیش بینی نیاز به اظهار نظر کارشناسی بیشتری دارد.

بهای تمام شده خدمات شرکت

تحلیل بنیادی حسینا | توسعه خدمات دریایی و بندری سینا

نسبت بهای تمام شده به درآمد

تحلیل بنیادی حسینا | توسعه خدمات دریایی و بندری سینا

مالیات بر اساس 5/22درصد سود عملیاتی در نظر گرفته شده است و بقیه اقلام صورت سود و زیان بر اساس بودجه 94 شرکت در نظر گرفته شده است.

گزارش سود و زیان

تحلیل بنیادی حسینا | توسعه خدمات دریایی و بندری سینا

نتیجه گیری

با توجه به تحلیل کارشناسی بالا به نظر نمی رسد شرکت برای سال مالی 1394 تعدیل مثبت قابل ای داشته باشد اما با توجه به ضعیف شدن توان رقابتی شرکت تایدواترخاورمیانه به علت بدهی سنگین این شرکت به سازمان بنادر و در مقابل افزایش توان رقابتی سهامدار عمده شرکت خدمات بندری سینا همچنین استراتژی سازمان بنادر جهت چند اپراتوره کردن ترمینال های شهید رجایی بعید به نظر می رسد که شرکت تایدواتر بتواند ترمینال 2 شهید رجایی را از این شرکت پس بگیرد. از طرفی به دلیل رفع تحریم ها و به تبع آن افزایش مراودات تجاری بین کشور و کشورهای دیگر به نظر می رسد شاید این اتفاقات تاثیری در سود سال 1394 شرکت نداشته باشد اما همان طور که در قسمت تحلیل صنعت گفته شد با توجه به تاثیرات رفع تحریم ها از پایان سال 1395 به نظر می رسد شرکت توسعه خدمات دریایی و بندری سینا در سال 1396 تعدیل خوبی در پیش داشته باشد.

منبع : شرکت کارگزاری بهمن

منتشر شده در بخش تحلیل کارگزارن و مشاوران سرمایه گذاری برتر بازار بورس سایت تحلیلها

bashgah-banner nokhbegan-start

مطلب هنوز نظری ندارد

نطر گذاشتن