تحلیل بنیادی حفاری | حفاری شمال

239
telegram nokhbegan-start
تحلیل بنیادی حفاری | حفاری شمالReviewed by سایت تحلیلها on Feb 19Rating: 4.0تحلیل بنیادی حفاری | حفاری شمالتحلیل بنیادی حفاری | حفاری شمال

تحلیل بنیادی حفاری

شرکت در یک نگاه

تحلیل بنیادی حفاری | حفاری شمال

پیش بینی تقسیم سود نقدی سال 94 معادل 75 درصد سود هر سهم می باشد.

نمودار قیمت 6 ماهه سهم حفاری


خبر مهم : نخبگان 7 پرشد و پذیرش دوره 8 نخبگان بورس شروع شد

پذیرش دوره نخبگان بورس 7  مجموعه خانه سرمایه تمام شد و ظرفیت این دوره پرشد . اما پذیرش دوره هشتم و اولین دوره نخبگان بورس  سال 96 (دوره هفتم ) با رویکردی جدید در زمان برگزاری آغاز شد . برای اطلاعات بیشتر آشنایی بیشتر با این دوره می توانید عبارت " نخبگان" را به 5000100090 ارسال نمایید و یا اینجا کلیک کنید و در صفحه دوره فرم پذیرش را پر نمایید.
 

تحلیل بنیادی حفاری | حفاری شمال

معرفی شرکت حفاری شمال

شرکت حفاری شمال در سال 1377 به موجب مصوبه هیأت مدیره شرکت ملی نفت ایران به عنوان یکی از شرکت های بالادستی صنعت نفت به ثبت رسید و فعالیت خود را از ابتدای دهه 80 شمسی بر پایه فن آوری های نوین و مدیریت دانش محور آغاز کرد .
این شرکت در سال 1387 و براساس سیاست های اصل 44 قانون اساسی به شرکت سهامی عام تغییر ماهیت داد و در سال 1388 پذیره نویسی سهام آن در بورس اوراق بهادار تهران آغاز شد. در ادامه به تحلیل بنیادی حفاری می پردازیم:

موضوع فعالیت شرکت

این شرکت در حال حاضر خدمات فنی و حفاری گسترده ای را در زمینه حفاری، خدمات دریایی، سیمانکاری و اسیدکاری، حفاری انحرافی، نمودارگیری از چاه ها، راندن لوله های جداری، ابزار و لوازم در گردش، مهندسی گل و سیمان ، پسماند حفاری، چاه پیمایی ، کنترل عملیات حفاری ( Mud Logging ) و … را به شرکت های بزرگ و معتبر ایرانی و بین المللی ارائه می کند . از این رو فعالیت اصلی شرکت، انجام انواع عملیات حفاری شامل عملیات اکتشافی، توسعه ای، تزریقی، ترمیم و تعمیر چاه ها در مخازن نفت و گاز و آب در خشکی، رودخانه و دریا و خدمات فنی و جنبی حفاری و هرگونه عملیات دریایی اعم از حمل بار، جابجائی سکوهای حفاری و مدیریت سکوهای دریائی و خشکی، شناورهای دریائی و خدمات مشاوره ای، پژوهشی و تحقیقاتی و انجام خدمات مطالعات مهندسی مخازن، زمین شناسی می باشد.

سرمایه و ترکیب سهامداران

سرمایه شرکت در بدو تاسیس مبلغ یک میلیون ریال (شامل تعداد 1،000 سهم به ارزش اسمی 1،000 ریال) بوده که طی دو مرحله به شرح زیر به مبلغ 2،605،405 میلیون ریال ( شامل 2،605،405،000 سهم به ارزش اسمی هر سهم 1،000 ریال)افزایش یافته است:

تحلیل بنیادی حفاری | حفاری شمال

تحلیل بنیادی حفاری | حفاری شمال

بهای تمام شده

تحلیل بنیادی حفاری | حفاری شمال

همانطور که از نمودار فوق بر می آید درصد قابل توجهی از بهای تمام شده مربوط به استهلاک و خدمات پیمانکاری است. شرکت در حال حاضر قصد خرید تجهیزات جدیدی ندارد و از آنجا که روش محاسبه استهلاک برای برخی از وسایل به صورت نزولی می باشد سال آینده استهلاک کمتری را (البته نه به مقدار قابل توجهی) شاهد خواهیم بود.

نسبت های مالی

تحلیل بنیادی حفاری | حفاری شمال

شرکت از نظر شاخص های سودآوری وضعیت خوبی دارد ولی وضعیت نقدینگی شرکت به نسبت نگران کننده است. دلیل اصلی این وضعیت، دوره وصول مطالبات است. البته تحت شرایط اقتصادی حاضر و کمبود نقدینگی در همه صنایع، این شرایط نقدینگی تقریبا طبیعی است. همانطور که از نسبت های مالی مشخص است علی رغم بازده بالای سهامدارن، بازده دارایی به نسبت پایین است. این موضوع نشان دهنده نسبت بدهی بالا شرکت است اما یا نرخ تامین مالی کم بوده است و یا سودآوری شرکت بالا بوده است. این موضوع را نسبت بدهی نیز تایید می کند.

روند سود هر سهم حفاری در سال های گذشته

تحلیل بنیادی حفاری | حفاری شمال

صورت سود و زیان شرکت حفاری شمال

تحلیل بنیادی حفاری | حفاری شمال

برآورد سود کارشناسی سال 9 برای شرکت حفاری طی سه سناریو بحث شده، به شرح زیراست.

تحلیل بنیادی حفاری | حفاری شمال

همان طور که از صورت سود و زیان فوق مشخص است شرکت بسیار خوبی دارد. حتی در سناریو بدبینانه تعدیل مثبت دارد.

برآورد ارزش شرکت

روش P/E :
با توجه به شرایط بازار و افزایش P/E آن (با توجه به کاهش انتظاری نرخ بهره) ارزش سهم با پی به ای 6، حداقل برابر با 4962 ریال می باشد.

روش گوردن:
از آنجایی که انتظار افزایش رشد اقتصادی کشور را داریم و شرایط مطلوب شرکت حفاری و بازار انحصاری این صنعت مهم و پر سود، نرخ رشد آن را برابر با g=8% در نظر می گیریم. همانطور که گفته شد، ریسک نرخ ارز و ریسک قیمت بازاری نفت دو عامل بسیار مهم در ریسک شرکت حفاری هستند اما قیمت بسیار پایین نفت در حال حاضر این نوید را می دهد که احتمال کاهش آن بسیار کم است. از طرفی با تثبیت نرخ ارز و تک نرخی شدن آن ریسک نوسان نرخ ارز نیز مقدار بسیار کمی خواهد بود. از جهت دیگر با به ثمر رسیدن مذاکرات ریسک سیستماتیک بازار سرمایه کاهش یافته است. بنابراین با توجه به عوامل فوق نرخ تنزیل را برابر با 25 درصد در نظر گرفته ایم.(انتظار کاهش نرخ بهره نیز در نحوه محاسبه نرخ تنزیل در نظر گرفته شده است)

طبق روش گوردن و تخمین پارامترها ارزش سهم 5253 ریال برآورد می گردد.

خلاصه و نتیجه گیری تحلیل بنیادی حفاری

شرکت حفاری در زمینه استخراج نفت فعالیت می کند. درآمد آن از محل اجاره تجهیزاتش طبق قراردادهای منعقده با کارفرما حاصل می شود. اکثر درآمدهای شرکت از محل دلار و یورو است که همین عامل باعث می شود شرکت به نوسانات نرخ ارز واکنش نشان دهد. همین عامل درآمدیا هزینه ناشی از تسعیر نرخ ارز را به وضوح نشان می دهد. اما خوشبختانه با تک نرخی شدن نرخ ارز و راه اندازی بازار آتی نرخ، این ریسک تا حدود زیادی مرتفع می گردد. از طرفی با کاهش قیمت نفت، درآمد شرکت حفاری به شدت کاهش می یابد (کاهش فعالیت استخراج به دلیل سودآوری پایین و کاهش نرخ های اجاره تجهیزات). این معضل هم با توجه به کاهش عجیب و غریب قیمت نفت تا حدود زیادی نگران کننده نیست چرا که احتمال کاهش قیمت نفت به زیر 20 دلار بسیار کم است و این کاهش قبلا در قیمت سهم منعکس شده است اما این امکان وجود دارد که از محل افزایش قیمت به شرایط مطلوبی برسد. طبق محاسبات انجام شده و تخمین پارامترها قیمت سهم حدودا 510 تومان برآورد می گردد. بنابراین خرید و نگهداری این سهم با دید میان مدت و بلند مدت جذاب به نظر می رسد.

منبع: شرکت کارگزاری دنیای خبره
منتشر شده در بخش تحلیل کارگزارن و مشاوران سرمایه گذاری برتر بازار بورس سایت تحلیلها

bashgah-banner nokhbegan-start

مطلب هنوز نظری ندارد

نطر گذاشتن