تحلیل بنیادی حپارسا | توسعه حمل و نقل ریلی پارسیان

126
telegram nokhbegan-start
تحلیل بنیادی حپارسا | توسعه حمل و نقل ريلی پارسيانReviewed by سایت تحلیلها on Sep 12Rating: 4.5تحلیل بنیادی حپارسا | توسعه حمل و نقل ريلی پارسيانتحلیل بنیادی حپارسا | توسعه حمل و نقل ريلی پارسيان

تحلیل بنیادی حپارسا

معرفی شرکت

شرکت حمل و نقل ریلی پارسیان (سهامی عام) در راستای توسعه صنعت حمل و نقل کشور در حوزه فرآوردههای نفتی و پتروشیمی در سال ۱۳۸۴ تأسیس شد. تأمین سوخت نیروگاههای کشور از طریق خطوط ریلی، کاهش قیمت تمام شده محصولات نفتی و پتروشیمی و بکارگیری ظرفیتهای خالی صنعت حمل و نقل ریلی در حوزه نفت، گاز و ئپتروشیمی، مهمترین ضرورت تشکیل این شرکت بوده است. امکان تکمیل زنجیره توزیع و انتقال محصولات پتروشیمی در داخل کشور و اتصال شبکه حمل و نقل این محصولات به سواحل دریا از جمله مزیتها و قابلیتهای ممتاز این شرکت است. در ادامه به تحلیل بنیادی حپارسا می پردازیم:

موضوع فعالیت شرکت

  • حمل و نقل ریلی فرآوردههای نفتی، محصولات پتروشیمی و روغنهای صنعتی و خوراکی.
  • حمل و نقل بین المللی ریلی، جادهای و دریایی فرآوردههای نفت، گاز و پتروشیمی.
  •  حمل و نقل چند وجهی سوخت در حوزه کشورهای خاورمیانه و اکو.
  •  ترانزیت انواع کالا در حوزه کشورهای CIS و ترکیه.
  •  تعمیرات ناوگان ریلی و بومی سازی ساخت قطعات.

گفتنی است، عمده فعالیت شرکت طی سالهای اخیر حمل فرآورده های نفتی و سوخت رسانی به نیروگاه های کشور و انبارهای شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی بوده است؛ طی این مدت علاوه بر حمل مازوت و گازوئیل برای شرکت ملی پخش فراورده های نفتی ایران، فعالیتهایی از جمله حمل روغن پایه برای شرکت نفت بهران، حمل روغن خوراکی برای شرکت کشت و صنعت شمال و صدور بارنامه برای شرکت پرسی ایران گاز نیز انجام شده است.
قرارداد با شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی ایران از سال ۱۳۸۴ (زمان تاسیس شرکت) منعقد و هر ساله به مدت یکسال تمدید می گردد. با توجه به اینکه شرکت مذکور دولتی بوده، تمدید قرارداد هر ساله در تیر ماه انجام می گیرد.


خبر مهم : نخبگان 7 پرشد و پذیرش دوره 8 نخبگان بورس شروع شد

پذیرش دوره نخبگان بورس 7  مجموعه خانه سرمایه تمام شد و ظرفیت این دوره پرشد . اما پذیرش دوره هشتم و اولین دوره نخبگان بورس  سال 96 (دوره هفتم ) با رویکردی جدید در زمان برگزاری آغاز شد . برای اطلاعات بیشتر آشنایی بیشتر با این دوره می توانید عبارت " نخبگان" را به 5000100090 ارسال نمایید و یا اینجا کلیک کنید و در صفحه دوره فرم پذیرش را پر نمایید.
 

قراردادهای خدماتی شرکت در بودجه 96 به شرح ذیل است:

تحلیل بنیادی حپارسا | توسعه حمل و نقل ریلی پارسیان*با توجه به عدم ابلاغ افزایش نرخ حمل محمولات نفتی که عمده بار شرکت را شامل می شود اثرات ناشی از اعلام نرخ جدید بر درآمد عملیاتی اعمال خواهد گردید و در صورت اهمیت افشا خواهد شد.

سرمایه و ترکیب سهامداران

سرمایه شرکت مبلغ 100 میلیارد ریال (منقسم به 100 میلیون سهم 1.000 ریالی) می باشد. ساختار سهامداری شرکت نیز در تاریخ 21 / 06 / 1395 به شرح زیر می باشد:تحلیل بنیادی حپارسا | توسعه حمل و نقل ریلی پارسیانپیش از این، شرکت گروه گسترش نفت و گاز پارسیان سهامدار عمده حپارسا بود که در تاریخ 27 / 05 / ۱۳95 با واگذاری کل سهام خود از لیست سهامداران این شرکت خارج شد؛ و از تاریخ مذکور شرکت بین المللی توسعه ساحل و فراساحل نگین کیش (کل سهام این شرکت تحت مالکیت شرکت سرمایه گذاری غدیر می باشد) بعنوان سهامدار عمده شرکت محسوب میگردد.

بررسی ظرفیت و عملکرد شرکت

شرکت توسعه حمل و نقل ریلی پارسیان جمعا دارای 1.098 واگن ریلی (ظرفیت متوسط هر واگن 55.5 تن) به ظرفیت کلی 1.200 میلیون تن کیلومتر می باشد. طبق جدول زیر ظرفیت پیش بینی شده برای سال مالی منتهی به 31 / 6 / 95 معادل 90 درصد ظرفیت عملی شرکت میباشد.

تحلیل بنیادی حپارسا | توسعه حمل و نقل ریلی پارسیان

عملکرد واقعی 6 ماهه منتهی به 29/12/94 در مقایسه با برآورد 6 ماهه شرکت بدین شرح است:

تحلیل بنیادی حپارسا | توسعه حمل و نقل ریلی پارسیان

میزان سیر واگن ها در شش ماهه اول سال مالی 95 ، معادل 55۸ میلیون تن کیلومتر بوده است که نسبت به اولین پیش بینی انجام شده حدود ۴ درصد افزایش داشته است.

بررسی وضعیت سود و زیان

تحلیل بنیادی حپارسا | توسعه حمل و نقل ریلی پارسیان

سود هر سهم: همانطورکه مشاهده می کنید، حپارسا در آخرین بودجه 95 مبلغ 2.445 ریال سود به ازای هر سهم پیش بینی کرده که نسبت به عملکرد واقعی 12 ماهه 94 با رشد 50 درصدی همراه است. بر اساس صورت سود و زیان 9 ماهه منتهی به 31 / 3 / 95 ، شرکت توانسته به ازای هر سهم مبلغ 1.889 ریال سود محقق سازد که این مبلغ معادل 80 درصد آخرین پیش بینی شرکت است.

تحلیل بنیادی حپارسا | توسعه حمل و نقل ریلی پارسیان

همچنین، سود هر سهم برای سال مالی منتهی به 31 / 6 / 96 نیز با افزایش 10 درصدی نسبت به آخرین بودجه 95 مبلغ 2.688 ریال پیش بینی شده که عمده این افزایش از محل رشد ۱۱ درصدی درآمد ارائه خدمات شرکت می باشد.
درآمد ارائه خدمات: شرکت در آخرین بودجه 95 خود مبلغ 1.133.000 میلیون ریال درآمد پیش بینی کرده که نسبت به درآمد محقق شده سال گذشته با افزایش 40 درصدی همراه است. از جمله دلایل این رشد درآمد افزایش نرخ کرایه حمل به ازاء هر تن کیلومتر است. همچنین شرکت در 9 ماهه نخست سال مالی 95 موفق به پوشش 80 درصدی درآمد پیش بینی شده در بودجه خود گردیده است.

تحلیل بنیادی حپارسا | توسعه حمل و نقل ریلی پارسیان

لازم به ذکر است، شرکت برای سال 95 مبلغ 1.030 ریال بابت نرخ کرایه حمل به ازاء هر تن کیلومتر در نظر گرفته که نسبت به سال گذشته 37 درصد افزایش دارد. (در پیش بینی اولیه 95 شرکت، این نرخ معادل 772 ریال پیش بینی شده بود)

بهای تمام شده ارائه خدمات: بهای تمام شده شرکت عمدتا شامل هزینه های عملیاتی و حقوق و دستمزد مستقیم است که هزینه عملیاتی حدود 98 درصد از این بخش را در برمیگیرد. بخش عمده هزینه عملیاتی نیز با بیش از 80 درصد به حق دسترسی به شبکه ریلی اختصاص دارد.

تحلیل بنیادی حپارسا | توسعه حمل و نقل ریلی پارسیان تحلیل بنیادی حپارسا | توسعه حمل و نقل ریلی پارسیان

گفتنی است، نرخ حق دسترسی طبق پیش بینی اولیه 95 شرکت مبلغ 470 ریال به ازاء هر تن کیلومتر در نظر گرفته شده بود که در آخرین بودجه به مبلغ 630 ریال تغییر داده شد؛ این مبلغ نسبت به سال مالی قبل با افزایش 47 درصد همراه است.

خالص سایر درآمدهای غیرعملیاتی: شرکت در بودجه 95 خود مبلغ 14.680 میلیون ریال بابت درآمد غیرعملیاتی پیش بینی کرده که از این مقدار، مبلغ ۱2.000 میلیون ریال مربوط به فروش 6 دستگاه آپارتمان اداری به متراژ 420 متر مربع در خیابان سهروردی جنوبی می باشد که اقدامات لازم در خصوص فروش واحدهای مذکور صورت گرفته ولی به علت رکود حاکم بر بازار مسکن تاکنون به نتیجه قطعی نرسیده است. لذا، عدم فروش واحدهای مذکور، می تواند موجب کاهش سودآوری شرکت شود.

کارشناسی سود هر سهم 96

همانطور که پیش از این ذکر شد، نرخ کرایه حمل در بودجه 95 با افزایش 37 درصدی نسبت به سال گذشته پیش بینی شده، این در حالی است که شرکت این نرخ را برای سال 96 تنها با 10 درصد افزایش در نظر گرفته است با اینحال به گفته شرکت فعلا برنامه ای برای افزایش این نرخ وجود ندارد. از سویی، با توجه به اینکه شرکت با ظرفیتی معادل 90 درصد ظرفیت عملی خود در حال فعالیت است، در صورت فعالیت شرکت با ظرفیت کامل می تواند اثر ناچیزی بر افزایش درآمد شرکت داشته باشد. نرخ حق دسترسی پیش بینی شده در بودجه 95 شرکت نیز با افزایش 47 درصدی نسبت به سال 94 همراه است و همانند نرخ کرایه حمل در بودجه 96 با افزایش 10 درصدی در نظر گرفته شده و افزایش بیشتر این نرخ نیز بعید به نظر میرسد.
لذا، جهت برآورد سود هر سهم 96 شرکت تنها ظرفیت فعالیت شرکت را معادل ظرفیت عملی آن در نظر گرفته ایم و سایر موارد تاثیر گذار را معادل بودجه ارائه شده شرکت لحاظ کردیم:

تحلیل بنیادی حپارسا | توسعه حمل و نقل ریلی پارسیان

همانطور که مشاهده می کنید، سود هر سهم شرکت با توجه به فرض فوق می تواند حدود 20 درصد افزایش یابد.

گفتنی است، طبق اطلاعات مندرج در گزارشات مالی شرکت، با توجه به اعطا تخفیف توسط شرکت راه آهن ج.ا.ا در هزینه حق دسترسی به شبکه ریلی در صورت خرید واگن جدید، شرکت در نظر دارد از محل منابع نقدی خود و یا وجوه ناشی از افزایش سرمایه، اقدام به افزایش ظرفیت ناوگان ریلی خود نماید که این مهم کماکان در مرحله مذاکره (با فروشندگان واگن و سهامداران محترم) می باشد. در همین راستا، به گفته یکی از مسئولین شرکت مذاکرات برای خرید ۱00 واگن به احتمال زیاد تا پایان امسال به نتیجه میرسد اما با توجه به مدت زمان لازم برای ساخت آنها این امر نمیتواند بر سودآوری 96 شرکت تاثیرگذار باشد.

منبع: شرکت کارگزاری آراد ایرانیان – تهیه و تأیید کنندگان : مریم تاج الدین ، مسعود زمانی
منتشر شده در بخش تحلیل کارگزاران و مشاوران سرمایه گذاری برتر بازار بورس سایت تحلیلها

bashgah-banner nokhbegan-start

مطلب هنوز نظری ندارد

نطر گذاشتن