تحلیل بنیادی حکشتی | کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران

320
telegram nokhbegan-start
تحلیل بنیادی حکشتی | كشتيراني جمهوري اسلامي ايرانReviewed by سایت تحلیلها on Jan 26Rating: 4.0تحلیل بنیادی حکشتی | كشتيراني جمهوري اسلامي ايرانتحلیل بنیادی حکشتی | كشتيراني جمهوري اسلامي ايران

تحلیل بنیادی حکشتی

تاریخچه شرکت کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران

کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران در سال 46 ثبت و در اداره ثبت شرکتهای تهران به ثبت رسید. طبق مصوبه سال 78 هیات مدیره وزیران، مالکیت 51 درصدی سهام شرکت در ازای تادیه بخشی از بدهی های قبلی دولت به سازمان تامین اجتماعی و صندوق بازنشستگی کشوری، به طور مساوی به این دو نهاد واگذار شد. نهایتا در اردیبهشت ماه 87 شرکت در بورس اوراق بهادار تهران پذیرفته شد. در ادامه به تحلیل بنیادی حکشتی می پردازیم:

موضوع فعالیت

موضوع فعالیت اصلی شرکت خرید، راه بری و اداره، استیجاره و فروش هر نوع کشتی و شناور برای حمل و نقل بار ومسافر، سوخت رسانی و … است . شرکت اصلی به دلیل انتقال کشتی ها به شرکتهای زیر مجموعه عملا فعالیت نداشته و به صورت هلدینگ اداره می شود . ظرفیت اسمی کشتی های شرکت شامل 81 هزار تن محمولات کانتینری ( 2 فروند کشتی)517 هزار تن محمولات عمومی ( 25 فروند کشتی) و 13،351 هزار تن محمولات فله ( 40 فروند کشتی) است . این ظرفیتها متاثر از تعداد سفرها و مدت زمان سفرها می باشد. که بنابر اظهار مسئولین شرکت تغییر حمل بار با توجه به نوع محمولات متاثر ار عواملی مثل اطلاعات کرایه حمل مورد نظر مشتری وضعیت بازار و موارد دیگری باشد که در نهایت منجر به بستن قرارداد حمل شرکت می شود


خبر مهم : نخبگان 7 پرشد و پذیرش دوره 8 نخبگان بورس شروع شد

پذیرش دوره نخبگان بورس 7  مجموعه خانه سرمایه تمام شد و ظرفیت این دوره پرشد . اما پذیرش دوره هشتم و اولین دوره نخبگان بورس  سال 96 (دوره هفتم ) با رویکردی جدید در زمان برگزاری آغاز شد . برای اطلاعات بیشتر آشنایی بیشتر با این دوره می توانید عبارت " نخبگان" را به 5000100090 ارسال نمایید و یا اینجا کلیک کنید و در صفحه دوره فرم پذیرش را پر نمایید.
 

تحلیل بنیادی حکشتی | کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران

ترکیب سهام داران

تحلیل بنیادی حکشتی | کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران

سرمایه شرکت اصلی

سرمایه شرکت اصلی در سال 1379 به مبلغ 400،000 میلیون ریال رسید و متعاقبا طی چندین مرحله افزایش سرمایه، سرمایه شرکت در سال 1394 به 16،393،000 میلیون ریال رسید.

تحلیل بنیادی حکشتی | کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران

وضعیت سهام در بورس

بیش از 90 درصد از وزن صنعت حمل و نقل متعلق به شرکت کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران می باشد. همبستگی شاخص صنعت حمل و نقل و سهم کشتیرانی با شاخص کل بورس حدود 40 درصد می باشد و بتای سهم نیز 7 / 0 می باشد و در زمان رونق عملکرد بدتر از شاخص و در زمان های رکود بهتر از شاخص کل بورس عمل می نماید. شناوری سهم به شدت پایین و حدود 5 درصد می باشد و همین امر باعث می شود در دوره های خوشبینی و یا بدبینی بازار نسبت به این سهم در دوره های طولانی مدت در صف خرید یا فروش باشد.

تحلیل بنیادی حکشتی | کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران تحلیل بنیادی حکشتی | کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران

شرکت های مجموعه و سودآوری آنها

تحلیل بنیادی حکشتی | کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران

شرکت کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران دارای 220 شرکت زیرمجموعه می باشد و بسیاری از شرکتهای زیر مجموعه خود نیز دارای شرکت های زیر مجموعه می باشند که در جدول بالا برخی از شرکت های مهم و تقریباً سودآور نشان داده شده است.

نسبتهای مالی

تحلیل بنیادی حکشتی | کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران

تحلیل این شرکت به دلایلی چون تعداد شرکتهای زیر مجموعه زیاد و همچنین درآمد حاصل از خدمات کمی پیچیده به نظر می رسد. تنها شرکت گروه که در فرابورس کشف قیمت شده شرکت کشتیرانی دریای خزر می باشد. تعداد زیادی از شرکتهای این گروه نیز خود دارای صورت های مالی تلفیقی می باشند و لذا تحلیلگر بایستی شرکت های گروه را نیز ارزش
گذاری نماید .
شرکت در بودجه 94 – 95 خود پیش بینی نموده از محل فروش 10 درصد از شرکت کشتیرانی جنوب سودی معادل 400 میلیارد ریال بدست آورد. که برآورد می شود قیمت هر سهم جهت عرضه در فرابورس 2400 ریال ارزش گذاری شده که با توجه به تعدیل منفی و کاهش سود این سهم بعید به نظر می رسد بالاتر از 1400 ریال قیمت گذاری شود.
شرکت کشتیرانی تقریباً به اندازه بهای تمام شده خوددرآمد حاصل از خدمات اجاره کانتینر دارد و سود ناخالص آن صفر بوده و سود عملیاتی آن از محل سودهای تقسیمی شرکتهای زیر مجموعه می باشد. لذا طبق روش های ارزش گذاری مرسوم بهترین روش استفاده از روش برآورد ارزش خالص دارایی های شرکت می باشد.

تحلیل بنیادی حکشتی | کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران

پورتفوی شرکت کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران

تحلیل بنیادی حکشتی | کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران تحلیل بنیادی حکشتی | کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران

نتیجه گیری تحلیل بنیادی حکشتی

همان طور که از پورتفوی شرکت مشخص می باشد NAV شرکت کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران با در نظر گرفتن P/E=10 جهت قیمت گذاری پرتفوی غیر بورسی در حدود 4641 ریال محاسبه گردیده است که با توجه به قیمت تابلوی هر سهم شرکت به نظر می رسد سهام شرکت بالاتر از ارزش ذاتی در حال معامله می باشد، اما با توجه به برنامه های ذکر شده در بالا ، تصمیم شرکت مبنی بر پذیرش شرکتهای زیرمجموعه در فرابورس و رفع تحریم ها به نظر چشم انداز روشنی پیش روی شرکت باشد.

منبع : شرکت کارگزاری بهمن
منتشر شده در بخش تحلیل کارگزارن و مشاوران سرمایه گذاری برتر بازار بورس سایت تحلیلها

bashgah-banner

مطلب هنوز نظری ندارد

نطر گذاشتن