تحلیل بنیادی خاذین | سایپا آذین

451
telegram nokhbegan-start

تحلیل بنیادی خاذین | سایپا آذین

مقدمه

صنعت خودرو کشور طی چند سال گذشته سخت ترین دوران خود را سپری نموده و بالطبع ویژگیهای صنایع پایین دستی خود منجمله قطعات تزئینی و بالاخص صندلیسازی را با توجه به تعداد قطعات منفصله آن تحت الشعاع قرار داده است. وجود عواملی چون تحریمهای خارجی، افزایش نرخ ارز و عدم امکان واردات مواد و قطعات خارجی مواردی هستند که شرایط امروز این صنعت را رقم زده اند.

تاریخچه

شرکت در تاریخ 28 / 12 / 1370 با سرمایهای به مبلغ یک میلیون ریال تماما متعلق به شرکت سایپا به صورت سهامی خاص تاسیس شد و به منظور تولید قوای محرکه پراید و با نام شرکت سایپا موتور به ثبت رسید.


خبر مهم : نخبگان 6 پرشد و پذیرش دوره 7 نخبگان بورس شروع شد

پذیرش دوره نخبگان بورس 6  مجموعه خانه سرمایه تمام شد و ظرفیت این دوره پرشد . اما پذیرش دوره هفتم و آخرین دوره نخبگان بورس  سال 95 (دوره هفتم ) با رویکردی جدید در زمان برگزاری آغاز شد . برای اطلاعات بیشتر آشنایی بیشتر با این دوره می توانید عبارت " نخبگان" را به 5000100090 ارسال نمایید و یا اینجا کلیک کنید و در صفحه دوره فرم پذیرش را پر نمایید.
 

اما همزمان با شروع عملیات احداث ساختمان کارخانه، بر اساس تصمیمات متخذه از سوی شرکت مذبور فعالیت شرکت به مونتاژ خودرو “رنو پنج” تغییر یافت و پروانه فعالیت برای مونتاژ سالانه ده هزار دستگاه خودرو اخذ شد و بموجب مصوبه مجمع عمومی فوقالعاده سال 74 نام شرکت به شرکت تولیدی اتومبیل شتاب خودرو و سرمایه آن به مبلغ یک میلیارد ریال تغییر یافت.

همزمان به منظور استفاده از سرمایه گذاری انجام شده، تولید صندلی و رودری خودرو بعنوان فعالیت جدید به این شرکت ابلاغ و از آبان ماه سال 1375 محصولات تولیدی به شرکت سایپا تحویل گردید. در این راستا بر اساس صورتجلسه مجمع عمومی فوقالعاده مورخ 30 / 3 / 1379 موضوع فعالیت شرکت اصلاح و سرمایه آن به مبلغ سی میلیارد ریال افزایش یافته و نام آن به شرکت طراحی و ساخت قطعات داخلی خودرو سایپا آذین تغییر یافت.

ترکیب سهامداران

سهامداران تحلیل بنیادی خاذین | سایپا آذین تصویر تحلیل بنیادی خاذین

مقایسه روند قیمت و حجم معاملات سهم طی یک سال گذشته

قیمت و حجم تحلیل بنیادی خاذین | سایپا آذین تصویر تحلیل بنیادی خاذین

مقایسه عملکرد شرکت

عملکرد تحلیل بنیادی خاذین | سایپا آذین تصویر تحلیل بنیادی خاذین

صورت سود و زیان

صورت تحلیل بنیادی خاذین | سایپا آذین تصویر تحلیل بنیادی خاذین

روند تولید و فروش

جدول مقدار تولید شرکت در چند سال اخیر به شرح جدول زیر می باشد:

روند تولید تحلیل بنیادی خاذین | سایپا آذین تصویر تحلیل بنیادی خاذین

ترکیب فروش تحلیل بنیادی خاذین | سایپا آذین تصویر تحلیل بنیادی خاذین

بهای تمام شده

یکی از اقلام مهم در صورت سود و زیان شرکت بهای تمام شده آن است که 78 درصد از آن را مواد مستقیم مصرفی تشکیل می دهد. همانطور که در جدول ذیل مشاهده می شود هزینه مربوط به مواد اولیه شرکت افزایش زیادی داشته است که طبق گزارشات منتشره و همچنین اطلاعات کسب شده از شرکت، این افزایش به دلیل عدم توانایی شرکت برای تامین مواد اولیه خود به طور مستقیم از منابع خارجی به دلیل وجود تحریم است. البته هنوز هم مواد اولیه از منابع خارجی تامین می شود با این تفاوت که به دلیل وجود نقش واسطه ها این مواد با نرخهای بیشتری به شرکت تحمیل می شود.

بهای تمام شده تحلیل بنیادی خاذین | سایپا آذین تصویر تحلیل بنیادی خاذین

بند حسابرس

بند 2 : قرارداد منعقده با شرکت سازه گستر سایپا در خصوص تولید صندلی خودروی سراتو به مبلغ 108 میلیارد ریال به نتیجه قطعی منجر نگردیده و چگونگی دسترسی به تولید تعداد 421090 دست انواع صندلی با توجه به صورتجلسه مورخ 25 / 11 / 1393 منوط به تقاضای شرکت مذکور و تامین مواد اولیه است. مضافا تعدیل اقلام مقایسه ای در خصوص مبلغ فروش مجموع صندلیهای x151 و تیبا جمعا به مبلغ 43.8 میلیارد ریال با توجه به عدم توافق با شرکت سازه گستر سایپا در صورت سود و زیان پیش بینی شده افشاء و گزارش نشده است.

سناریو سازی

صورت سود و زیان شرکت سایپا آذین در چهارسناریو با مفروضات ذیل پیش بینی شده است. از انجا که میزان فروش شرکت کاملا وابسته به میزان تولیدات شرکت سایپاست، میزان فروش آذین باتوجه به شرایط شرکت سایپا طی شش ماهه ابتدایی سال و مقایسه با بودجه اعلامی در نظر گرفته شده است.

سناریو بدبینانه

_ پیش بینی تولید سایپا به تعداد 250000 دستگاه در حالتی که مقدار فروش آذین با توجه به سالهای گذشته 99 درصد از تولید سایپا را تشکیل دهد.

_ حاشیه سود شکل گرفته در شش ماهه ابتدایی سال 94 معادل – 10.65 % برای 6 ماهه باقیمانده سال تکرار شود.

سناریو میانه

_ پیش بینی تولید سایپا به تعداد 300000 دستگاه در حالتی که مقدار فروش آذین با توجه به سالهای گذشته 99 درصد از تولید سایپا را تشکیل دهد.

_ حاشیه سود منظور شده در بودجه سال 94 معادل – 1.87 % برای 6 ماهه باقیمانده سال تکرار شود.

سناریو خوشبینانه

سناریو خوشبینانه در دو حالت با افزایش و بدون افزایش نرخ فروش محصولات در نظر گرفته شده است.

الف: بدون افزایش نرخ فروش محصولات

_ پیش بینی تولید سایپا به تعداد 350000 دستگاه در حالتی که مقدار فروش آذین با توجه به سالهای گذشته 99 درصد از تولید سایپا را تشکیل دهد.

_ حاشیه سود سال اتفاق افتاده در سال 93 معادل 0.86 % برای 6 ماهه باقیمانده سال تکرار شود.

ب: با افزایش 5 درصدی نرخ فروش محصولات نسبت به نرخهای فروش سه ماهه شرکت

_ پیش بینی تولید سایپا به تعداد 350000 دستگاه در حالتی که مقدار فروش آذین با توجه به سالهای گذشته 99 درصد از تولید سایپا را تشکیل دهد.

_ حاشیه سود سال اتفاق افتاده در سال 93 معادل 0.86 % برای 6 ماهه باقیمانده سال تکرار شود.

صورت سود و زیان پیش بینی شده

پیش بینی تحلیل بنیادی خاذین | سایپا آذین تصویر تحلیل بنیادی خاذین

منبع: مشاور سرمایه گذاری آرمان آتی

منتشر شده در بخش تحلیل کارگزاران و مشاوران سرمایه گذاری برتر بازار بورس سایت تحلیلها

bashgah-banner

مطلب هنوز نظری ندارد

نطر گذاشتن